Receta Gatimi

Mendime Momenti


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 17 prej 17
 1. #1
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Smile Mendime Momenti

  Mendime Momenti

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e Alb-Angel
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  385
  Reputacioni
  0

  Re: Mendime Momenti

  Kush jemi ne qe gjithmone kerkojme tek te tjeret ate qe nuk kemi vete.Qe si kryenec ngrejme koken lart e te tjeret si shohim.Shkelim mbi to si letra te zhubrosura ne toke,fjalet e tyre na duken si te atij lypsarit ne rruge qe ne i kalojme afer, e syte nuk ja hedhim kurre e ne disa raste dhe e fyejme!
  Me ironine qe tregon asgje tjeter vetem cinizem mbulojme veten tone.Fshihemi pas guackes se egoizmit e drejtojme gishtin gjitmone tek dikush tjeter!
  Si lajkatar tregojme meshire per cdo njeri por qe e verteta pas saj eshte aq e thelle saqe askush nuk e merr mundimin ta imagjinoje, e jo me ta kerkoje e ta tregoje me dashamiresi.

 3. #3
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Mendime Momenti

  Albi!

  Po vazhdove me keshtu lloj shkrimesh, je per cmim pulicer!

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  18

  Re: Mendime Momenti

  Dalengadale deshirat, endrrat filluan te mernin nje drejtim te detyruar, te ngushtoheshin, te lakoheshin,te dridheshin, sipas ezixhences se kohes. Nuk ka me nyje, nuk ka me rruge qorre, gjithcka eshte e perkufizuar si ai "lumi i vdekur" qe banoret pak e nga pak i mernin nje cope truall ketu e atje,pa e pyetur dhe pa e vene ne dijeni deri sa nje dite "lumi i vdekur " do te shperthente ose do te thahej.

  25.02.2008

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  18

  Re: Mendime Momenti

  nga tingujt e shiut trishtimi me mbuloi papritur
  si gjithmone me kujton ato kohe te largeta
  kohe ne te cilat cdo gje fshihte nje bukuri
  cdo bukuri kish nje mister
  cdo mister me bente te luftoja e te gjeja te verteten
  dhe cdo te vertete perpiqesha ti gjeja vetem anet pozitive
  nga tingujt e shiut papritur rrashe ne meditime

 6. #6
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Mendime Momenti

  Disa mendojne se njerezit me karakter te forte te sigurte ne vetvete, qe dine te qendrojne ne kembe mire,
  qe fjala e tyre ka fuqi, qe dine te fitojne njerez te tjere, qe dine te respektojne cdo te thote "shoqeri",
  se nuk jane delikate, se nuk zhgenjehen, se mund te perballojne dicka, se mund ta anashkalojne lehte nje zhgenjim, nje indiference, nje tradheti, nje lendim apo dicka tjeter. Sa shume duhet qe ti kuptosh, te pakten njeren pale. Tjetren besoj se kam hyre ne brendesi dhe kam kuptuar se nuk dine kurre se cfare eshte te "kerkojne te falur", te pranojne qofte edhe nje here ne jeten e tyre se ishte nje gabim nga te shumtat qe bejne. Sa veshtire e kemi ne shqiptaret te themi dy gjera:

  "Me fal"
  "Faleminderit"


  Nje gote uje doja te shijoja, dhe papritur ne rruge e siper duke ma sjelle kete gote e krise. Une mund ta pi ujin, nuk eshte dhe kaq e veshtire, por uji sdo te kete me shijen qe kishte me pare... do e shijosh edhe ti... do ta kuptosh... ndoshta nje dite mund te duket e njejta shije, por gota do te mbetet e krisur... sa keq... me vjen vertet keq... ndoshta mund te duket dicka e vogel gota e krisur, ndoshta se une i hiperbolizoj gjerat... por nuk e besoj...
  Sa shume duhet te dish... sa shume duhet te mendosh... e di, pak e veshtire.. por nje dite do te shkruash diku te njejtat gjera qe shkruaj une... dhe nuk do te jesh ti... por une... e kuptoj... te ngaterroj...
  Midis ketyre gjerave "filozofike"... mbaj nje gje... sdo te hedh kurre poshte... dhe e di pse?
  Kam mesuar ti dua njerezit me te vertete, ti cmoj, ti dua si vetem time, ndoshta ndonjehere edhe me shume... kjo dhemb me shume... mos u ngaterro... jane te qarta dhe te pastra...
  Dhe jeta vazhdon... me zhgenjime...

 7. #7
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  17

  Re: Mendime Momenti

  Papritur, si rrufe, gjerat perreth te trondisin: pa arsye, pa shpjegime, mund te kete shprese???? C'fare fjale kjo e fundit, ndoshta te me pyesnin dje do te isha pergjigjur dhe do ti rezervoja vetem fjale te bukura. Sot nuk jam fare e sigurte. Ne kete cast me duket nje ndjenje genjeshtare, qe per momentin te jep kurajo, por ndoshta as per momentin, se mendja fluturon, nuk mund t'a ndalosh, sado qe perpiqesh!
  C'fare perpjekje???? Duart jane te lidhura, je thjeshte spektatore: kjo te vret me shume, fakti qe nuk ke gje ne dore per te ndryshuar asgje!
  Perse??? Akoma pyes veten, por nuk kam asnje pergjigje, padrejtesia me lendon me shume!
  Deshiroj qe neser gjithcka te jete ndryshe, por edhe deshira me duket si shpresa, me realitetin te dyja zhduken!

 8. #8
  i/e rregjistruar 20% Maska e monellina
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ...ne imagjinaten tende...
  Postime
  102
  Reputacioni
  0

  Re: Mendime Momenti

  sa ditė e bukur sot..!
  njė diell krenar i sapozgjuar...njerėz qe vrapojne ne pune,ne takime apo...diku tjetėr,ku ta di unė...
  zhurma tė ndryshme here-here acaruaese here-here qetesuese...
  Njohje tė reja...Njė ditė e re...

 9. #9
  i/e rregjistruar Maska e Mimika
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Postime
  2
  Reputacioni
  0

  Re: Mendime Momenti

  Qdo gje do ishte ndryshe po te mos egzistonte fjala "PSE",dhe per vet faktin e egzistences se kesaj fjale gjithmon do ket pergjigjeje, se a do jet nje pergjigjeje e dret apo e rezervuar gjthmon do ate.
  Se a do gjejm fajtorin per pergjigjejen e drejt ket mund te them se nese kerkojm fajtorin prap fajto do mbetesh ti. Jeta esh si nje val ne det, ku valon dal nga dal, me shpejtesi, drejt lar posh , qet... esht nje mision qe ka per ta kryer qdonjeri nga ne, se sa do eshte jeta e drejt me njerzimin ket pergjigjeje do ta merni secili nese ne veten tuaj.. Mir eshte kur njeriu nuk i'u dorzohet sprovave jetsore, mirpo ne disa raste esht shum veshtir te dominosh ne qdo svid...
  kaq per tani..
  Kaloni bukur

 10. #10
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  17

  Re: Mendime Momenti

  .... Fjale, fjale, dhe akoma fjale: jane ato qe prekin, qe vrasin, largojne, ngushellojne. Japin force dhe kurajo, jane ato qe te gezojne, lumturojne, ndihmojne…. Ka raste qe jane te teperta, shumica pa vlere, dhe te pamenduara ose istintive, pavaresisht nga sinqeriteti dhe drejtesia e tyre……
  .... Ne gjendje te vecanta, ato bien ne heshtje, dhe mendimet i zevendesojne…
  Heshtja ime sot, vete te tregon, se sa afer teje gjendem, me shpirt dhe me zemer!!!

 11. #11
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  17

  Re: Mendime Momenti

  Disa pika shiu lehtas rreshkasin mbi xhamin e ftohte: ndryshimi i temperatures krijon avullin ku shikimi im nuk mund te tejkaloi.
  Por kjo pengese e vogel nuk ndalon dot imagjinaten, ajo nis te me zgjoj mendime te thella, qe trokasin here pas here ne ditet e trishtuara dhe melankolike.....!

 12. #12
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  Vjen nje moment kur deshiron te largohesh nga te gjithe dhe gjithcka. Do doje te ishe ne ndonje ishull te shkrete per te menduar per gjithcka ka ndodhur ne jeten tende dhe per ate qe mund te kishe bere. Shfaqen para teje mijera pyetje dhe shume rrugezgjidhje te cilat nuk i kishe marre ne konsiderate deri atehere. Me pas kerkon te kthehesh serish per t'u treguar te tjereve qe dhe ti ekziston dhe je e gatshme per te jetuar jeten tende, pavaresisht si u pelqen te tjereve.

 13. #13
  "Anguila" 10% Maska e Smily
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Ketej afer
  Postime
  47
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0


  Nje heshtje e persosur........

 14. #14
  i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  206
  Reputacioni
  14
  Ndjenjat veniten kur degjon nje gerrhim gjate frymemarjes se dashuris.
  Me dhemb ne shpirte menyra sesi u larguam dhe nuk kembyem me asnje fjale.Mendoj mendoj derisa u lodha.....e bind veten se jam mire por me vret dalngadal kjo fjale,sepse nuk eshte e vertet.Gjihtcka qe mendoj eshte ,,,Po si ?cfare?kur?ka kaq shume ...?????? sa po kuptoj qe nuk ishte e thene se ndryshe do merrja pergjigje.Ne mos nga ty nga vete vetja ime.Jam e lodhur,e rraskapitur,me ka ardhur shpirti ne maje te hundes,thone pleqte tane...po qe ndodh ne te vertet??
  Ku te gjej o njeri te bertas,uleras ne surrat se ndoshta keshtu do me pushoj dhimbja,dhe do te fle e qete.

 15. #15
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23

  me do....sme do.....

 16. #16
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25
  A thua do te kthehet...?

 17. #17
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Po lexoja dicka nga Bukowski....dhe ky eshte kjo me erdhi per momentin te shkruaja!....

  E admiroja. Ishte shume e bukur, teper e embel. Kushedi ajo embelsi sa dhembje kishte kaluar.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mendim momenti.......!
  Nga Direktori nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 136
  Postimi i Fundit: 06-12-2014, 11:42 PM
 2. Mendime komike - tė qeshura pa fund!
  Nga Altin111 nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-03-2013, 10:28 PM
 3. 5 vite jetė tė shpenzuara nė mendime !!
  Nga labja nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-02-2013, 09:21 PM
 4. Mendime te shfrenuara artistike
  Nga Ruthi nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 16-05-2011, 07:28 PM
 5. Mendime
  Nga tare nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-03-2010, 12:34 AM

Etiketat pėr kėtė Temė