Njė vėshtrim i Rretheve tė Shqipėrisė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  10

  Angry Njė vėshtrim i Rretheve tė Shqipėrisė

  Receta Gatimi

  Rrethi i Beratit ėshtė njė nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė dhe gjendet nė Qarkun e Beratit. Rrethi i Beratit ka 128 000 banorė (sipas regjistrimit tė vitit 2004), njė sipėrfaqe prej 915 km2 dhe kryeqendėr Beratin.

  Rrethi i Beratit pėrfshin nėn administrim 2 bashki qė janė:

  * Bashkia Berat
  * Bashkia Ura Vajgurore

  [hr:1sp9zej3]

  Rrethi i Bulqizės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Bulqizės ka 43,000 banorė(sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 718 km2 dhe kryeqendėr Bulqizėn

  [hr:1sp9zej3]

  Rrethi i Delvinės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Delvinės ka 11,000 banorė (sipas regjistrimit tė vitit 2004), njė sipėrfaqe prej 367 km2 dhe kryeqendėr Delvinėn. Vendbanime tė tjera tė njohura nė kėtė rreth janė: Finiqi, Mesopotami.

 2. #2
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  10

  Re: Njė vėshtrim i Rretheve tė Shqipėrisė

  Rrethi i Devollit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Devollit ka 35,000 banorė(sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 429 km2 dhe kryeqendėr Bilishtin. Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Arrėz
  * Bilisht
  * Bitinckė
  * Braēanj
  * Bradvicė
  * Cangonje
  * Ēetė
  * Ēipan
  * Dobrenje
  * Fitore
  * Gjurėz
  * Grapsh
  * Koshnicė
  * Kuritė
  * Menkulkas
  * Miras
  * Poloskė
  * Ponēare
  * Qytezė
  * Shuec
  * Sul
  * Tren
  * Trestenik
  * Vernik
  * Vishoshicė
  * Vidohovė
  * Ziēisht
  * Xvezde
  * Ecmenik


  [hr:1kr2u6zz]
  Rrethi i Dibrės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Dibrės ka 86,000 banorė(sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 761 km2 dhe kryeqendėr Peshkopin. Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Arras,
  * Fushė Ēidhėn,
  * Muhur,
  * Kala e Dodės,
  * Kastriot,
  * Lura,
  * Luzni,
  * Maqellara,
  * Melan,
  * Qėnder Tomin,
  * Selishta,
  * Sllova,
  * Zall Dardha,
  * Zall Reē

 3. #3
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  10

  Re: Njė vėshtrim i Rretheve tė Shqipėrisė

  Rrethi i Durrėsit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Durrėsit ka 182,000 banorė(sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 455 km2 dhe kryeqendėr Durrėsin.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Shijaku


  [hr:1md9159z]
  Rrethi i Elbasanit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Elbasanit ka 224,000 banorė(sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 1,290 km2 dhe kryeqendėr Elbasanin.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Cėrrik
  * Kėrrabė


  [hr:1md9159z]
  Rrethi i Fierit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Fierit ka 200,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 850 km2 dhe kryeqendėr Fierin.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Patos
  * Roskovec

 4. #4
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  10

  Re: Njė vėshtrim i Rretheve tė Shqipėrisė

  Rrethi i Gjirokastrės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Gjirokastrės ka 56,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 1,137 km2 dhe kryeqendėr Gjirokastrėn.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Libohovė

  [hr:1pqxl48i]

  Rrethi i Gramshit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Gramshit ka 36,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 695 km2 dhe kryeqendėr Gramshin.

  [hr:1pqxl48i]

  Rrethi i Hasit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Hasit ka 20,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 374 km2 dhe kryeqendėr Krumėn.

  [hr:1pqxl48i]

  Rrethi i Kavajės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Kavajės ka 105,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 393 km2 dhe kryeqendėr Kavajėn

  Vendbanimet

  * Kavaja
  * Rrogozhina
  * Komuna e Golemit
  o Agonas
  o Golem
  o Golemas
  o Kanaparaj
  o Karpen
  o Karpen i Ri
  o Kryemėdhenj
  o Qeret
  o Seferaj
  o Tilaj
  o Zik-Xhafaj
  * Komuna e Gosės
  o Gosa e Madhe
  o Gosa e Vogėl
  o Kalush
  o Kėrēukaj
  o Vila-Ballaj
  * Komuna e Helmasit
  o Ēeta
  o Cikallesh
  o Ēollakaj
  o Habilaj
  o Helmas
  o Kryezi
  o Lis-Patros
  o Momel
  o Shtodhėr
  o Zik-Laraj
  * Komuna e Kryevidhit
  o Ballaj
  o Domen
  o Kryevidh
  o Patka-Milot
  o Rreth-Greth
  o Shardushk
  o Spanesh
  o Spille
  o Sterbeg
  o Zhabja
  * Komuna Lekaj
  o German
  o Harizaj
  o Lekaj
  o Luz i Madh
  o Mlik
  o Mushnik
  o Okshtun
  o Shkozet
  o Zambish
  * Komuna e Luzit tė Vogėl
  o Beden
  o Blerimaj
  o Luz i Vogėl
  o Vorrozen
  * Komuna e Sinaballajit
  o Demarkaj
  o Fliballija
  o Hamenraj
  o Hazdushk
  o Koēaj-Sheshaj
  o Methasanaj
  o Rrostej
  o Sinaballaj
  o Thartor
  * Komuna e Synejit
  o Bago
  o Butaq
  o Hajdaraj
  o Peqinaj
  o Rrakull
  o Rrikaj
  o Synej

  [hr:1pqxl48i]

  Rrethi i Kolonjės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Kolonjės ka 17,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 805 km2 dhe kryeqendėr Ersekėn.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė: Qyteti Leskoviku.

  [hr:1pqxl48i]

  Rrethi i Korēės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Korēės 194,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 2,180 km2 dhe kryeqendėr Korēėn.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Maliq
  * Plase - Fshta ne qender te rethit vetem 10 kilometra nga qyteti i Korēės.

  [hr:1pqxl48i]

  Rrethi i Krujės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Krujės ka 64,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 372 km2 dhe kryeqendėr Krujėn.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Fushė-Krujė
  * Mamurras
  * Milot

  [hr:1pqxl48i]

  Rrethi i Kuēovės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė dhe gjendet nė Qarkun e Beratit. Rrethi i Kuēovės ka njė popullsi prej 35,000 banorėsh (sipas regjistrimit tė vitit 2004), njė sipėrfaqe prej 112 km2 dhe kryeqendėr Kuēovėn.

  Kuēova dallohet pėr pasuritė e mėdha tė naftės dhe gazit natyror, qė mban nėntoka e saj. Gjithashtu Kuēova ėshtė edhe vendi ku ėshtė regjistruar temperatura mė e lartė, jo vetėm nė Republikėn e Shqiperisė, por nė tė gjitha trojet shqiptare, prej 44,4 grad celsius.

  Festa e Ēlirimit tė Kuēovės daton mė 18 tetor tė vitit 1944.

  Rrethi i Kuēovės nėn administrimin e vetė pėrfshinė vetėm njė bashki qė ėshtė:

  * Bashkia Kuēovė

  [hr:1pqxl48i]

  Rrethi i Kukėsit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Kukėsit ka 64,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 956 km2 dhe kryeqendėr Kukėsin.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė: Bicajt, Kolosjani, Shishtaveci, Topojani,Bushtrica.

 5. #5
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  10

  Re: Njė vėshtrim i Rretheve tė Shqipėrisė

  Rrethi i Kurbinit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Kurbinit ka 54,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 235 km2 dhe kryeqendėr Laēin.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:Mamurras,Milot.

  [hr:3v2ypem1]

  Rrethi i Lezhės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Lezhės ka 95.731 banorė (sipas 2007), njė sipėrfaqe prej 479 km2 dhe kryeqendėr Lezhėn.

  Nė Rretin e Lezhės si tėrėsi bien:

  1. Bashkia Lezhė me 24994 banorė
  2. Komuna Balldre me 9872 banorė
  3. Komuna Blinisht me 5177 banorė
  4. Komuna Dajē me 7053 banorė
  5. Komuna Kamlet me 6607 banorė
  6. Komuna Kolsh me 6259 banorė
  7. Komuna Shengjin me 10340 banorė
  8. Komuna Shenkoll me 13523 banorė
  9. Komuna Ungrej me 3154 banorė
  10. Komuna Zejmen me 8752 banorė


  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Shėngjin

  [hr:3v2ypem1]

  Rrethi i Librazhdit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Librazhdit ka 72,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 1,102 km2 dhe kryeqendėr Librazhdin.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Pėrrenjas

  [hr:3v2ypem1]

  Rrethi i Malėsisė sė Madhe ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Malėsisė sė Madhe ka 37,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 897 km2 dhe kryeqendėr Koplikun.

  [hr:3v2ypem1]

  Rrethi i Mallakastrės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Mallakastrės ka 40,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 325 km2 dhe kryeqendėr Ballshin.

 6. #6
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  10

  Re: Njė vėshtrim i Rretheve tė Shqipėrisė

  Rrethi i Lushnjės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Lushnjės ka 143,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 712 km2 dhe kryeqendėr Lushnjen.

  [hr:1g94nb0x]

  Rrethi i Matit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Matit ka 62,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 1,028 km2 dhe kryeqendėr Burrelin.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Klos,
  * Krastė
  * Ulzė
  * Guri Bardhė

  [hr:1g94nb0x]

  Rrethi i Mirditės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Mirditės ka 37,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 867 km2 dhe kryeqendėr Rrėshenin.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Kurbnesh
  * Rubiku
  * Oroshi
  * Spaēi
  * Gjegjani
  * Fani
  * Shėnpali

  [hr:1g94nb0x]

  Rrethi i Peqinit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Peqinit ka 33,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 191 km2 dhe kryeqendėr Peqinin.

  [hr:1g94nb0x]

  [img=:1g94nb0x]Rrethi%20i%20Pėrmetit%20ėshtė%20njėri%20nga%2036-tė%20rrethet%20e%20Shqipėrisė.%20Rrethi%20i%20Pėrm etit%20ka%2026,000%20banorė%20(sipas%202004),%20nj ė%20sipėrfaqe%20prej%20929%20km2%20dhe|kryeqendėr% 20Pėrmetin.[/img:1g94nb0x]
  [hr:1g94nb0x]


  Rrethi i Pogradecit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Pogradecit ka 71,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 725 km2 dhe kryeqendėr Pogradecin.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Alaru
  * Blacė
  * Bletas
  * Mėmėlisht
  * Peshkėpi
  * Podgorje
  * Vreshtaz
  * Udėnisht

  [hr:1g94nb0x]


  Rrethi i Pukės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Pukės ka 34,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 1,034 km2 dhe kryeqendėr Pukėn.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Fierzė
  * Fushė-Arrėz

 7. #7
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  10

  Re: Njė vėshtrim i Rretheve tė Shqipėrisė

  Rrethi i Sarandės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Sarandės ka 35,235 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 730 km2 dhe kryeqendėr Sarandėn.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:Butrinti, Konispoli.

  [hr:2rvs1z8o]

  Rrethi i Shkodrės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Shkodrės ka 185,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 1,631 km2 dhe kryeqendėr Shkodrėn.

  [hr:2rvs1z8o]

  Rrethi i Skraparit ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė dhe gjendet nė Qarkun e Beratit. Rrethi i Skraparit ka 30,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 775 km2 dhe kryeqendėr Ēorovodėn.

  Rrethi i Skraparit nėn administrim ka dy bashki qė janė:

  1. Bashkia Ēorodovė
  2. Bashkia Poliēan

  [hr:2rvs1z8o]

  Rrethi i Tepelenės ėshtė njė nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Tepelenės ka 55,000 banorė (sipas 2005), njė sipėrfaqe prej 817 km2.Nė rrethin e Tepelenės mbizotėron relievi kodrinoro-malor. Lartesia mesatare mbi nivelin e detit ėshtė 732 m. Pika mė e lartė gjendet nė majėn e Kėndrevicės 2122 m, ndėrsa mė e ulta 105 metra nė luginėn e Vjosės. Litologjia e Tepelenės mė sė shumti pėrfaqesohet nga gėlqerorėt, tė cilat herė shfaqen pllakė e herė masive kompakte. Nė kėto tė fundit, janė tė zhvilluara puset, shpellat dhe format e tjera karstike, mbi e nėn tokėsore me njė interes tė veēantė nė fushėn e turizmit dhe speleologjisė turistike e studimore. Sizmika nė rreth ėshtė tepėr aktive. Fuqia sizmike e hasur nė 1920 ka arritur nė magnitudė 5.8 dhe intensitet 9 ballė. Tėrmete tė tjera ka patur dhe nė vitet 1963, 1969 dhe 1978. Rrethi i Tepelenės ndodhet nė zonėn e klimes mesdhetare kodrinore e malore. Temperatura mesatare vjetore ėshtė 15.3 gradė celsius, ndėrsa mesatarja vjetore e rreshjeve ėshtė 1426 mm. Ujrat sipėrfaqesore pėrfaqėsohen nga ato te lumit Vjosa dhe tė degėve tė tij (Drino-Benēe-Luftinje). Ujrat nėntokėsore pėrfaqesohen nga burimet masive karstike si Uji i Ftohtė Tepelenė, Hormovė, Lekel, Benēė, Gurra nė Progonat, Bambulli nė Dukaj.

  Rrethi i Tepelenės ėshtėe i pasur me bimėsi, si nė lloje ashtu dhe nė shtrirje. Nė tė ndeshen nga brezi i shkurreve, qe shtrihet deri ne lartesine 600-800 metra, brezi i dushkut 800-1200 metra, pyjet fletėgjere, halore e tė perzier dhe deri nė kullotat alpine me lartėsi mbi 1000m.Kryeqendėr e rrethit ėshtėTepelena.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Memaliaj

  [hr:2rvs1z8o]


  Rrethi i Tiranės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė dhe gjendet nė Qarkun e Tiranės. Rrethi i Tiranės ka 521.000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 1.238 km2 dhe kryeqendėr Tiranėn.
  Vendbanimet

  * Tirana (me 11 lagje)
  * Kamza
  Bathore, Bulēesht, Frutikultura, Laknas, Valias, Zall-Mner,

  * Vora
  Gėrdec, Gjokaj, Kuē, Marikaj, Marqinet, Picar, Sharga, Vora,

  * Komuna e Baldushkut
  Baldushk, Balshaban, Fushas, Isufmuēaj, Kakunj, Koēaj, Mumajes, Mustafakoēaj, Parret, Shėnkoll, Shpat i Sipėrm, Shpat, Vesqi, Vrap,

  * Komuna e Bėrzhitės
  Bėrzhita, Dobresh, Fravesh, Iba, Iba e Poshtme, Kllojka, Kus, Lugė-Shalqiza, Mihajas-Cirme, Pashkashesh, Pėllumbas, Rozavera

  * Komuna e Bėrxullit
  Bėrxull, Bėrxull-Kodėr, Brukė, o Domje, Mukaj,

  * Komuna e Dajtit, Brrar, Darshen, Ferraj, Lanabregas, Linza, Murth, Priska e Madhe, Qafmolla, Selbe, Shishtufina, Shkalla, Surrel, Tujan

  * Komuna e Farkės
  Farka e Madhe, Farka e Vogėl, Lundėr, Mjull Bathore, Sauk, Selita, * Komuna e Kasharit, Kashar, Katund i Ri, Kus, Mazrek, Mezez, Yrshek, Yzberisht

  * Komuna e Krrabės
  Krraba, Mushqeta, Skutera, * Komuna e Ndroqit, Ēalaberzeza, Grebllesh, Kėrēukje, Lagje e Re, ,o Menik, Ndroq, Pinet, Sauqet, Shesh, Zbarqe, Zhurje

  * Komuna e Paskuqanit
  Babrru, Fusha e Kerēikėve, Fushė Paskuqan, Kodėr, Kodra e Kuqe, Kodra Paskuqan, Paskuqan, Shpata

  * Komuna e Petrlės
  Barbas, Daias, Durishti, Fikas, Gurra e Madhe, Gurra e Vogėl, Hekal, Kryezi, Mangull, Mullet, Pėrcellesh, Petrela, Picall, Qeha, Shenkoll, Shytaj, Stėrmas

  * Komuna e Pezės
  Dorez, Gjysylkane, Greca, Gror, Maknor, Pajana, Peza e Madhe, Peza e Vogel, Pezė Helmas, Varosh

  * Komuna e Prezės
  Ahmetaq, Breg-Shkoza, Gjeēaj, Gjeēaj-Fushė, Ndėrmjetės, Palaq, Preza, * Komuna e Shėngjergjit, Biza, Burimas, Derje, Domje, Faēesh, Faga, Parpuja, Shėngjergj, Shengjin, Ura, Vakumona, Verri

  * Komuna e Vaqarrit
  Allgjata, Arbana, Bultica, Damjan-Fortuz, Gropaj, Lalm, Prush, Sharra, Vaqarr, Vishaj

  * Komuna e Zall-Bastarit
  Bastar i Mesėm, Bastar-Murriz, Besh, Bulēesh, Dajt, Mner i Sipėrm, Selita Mali, Shėngjin i Vogėl
  Vilėz, Zall-Bastar, Zall-Dajt, Zall-Mner

  * Komuna e Zall-Herrit
  Ēerkezė-Morina, Dritas, Herraj, Kallmet, Pinar, Priska e Vogėl, Qinam, Radhesh


  [hr:2rvs1z8o]

  Rrethi i Vlorės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Vlorės ka 147,000 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 1,609 km2 dhe kryeqendėr Vlorėn.

  Vendbanime tjera tė njohura nė kėtė rreth janė:

  * Himara
  * Orikumi
  * Dhermi
  * Palasė

  [hr:2rvs1z8o]

  Rrethi i Tropojės ėshtė njėri nga 36-tė rrethet e Shqipėrisė. Rrethi i Tropojės ka 28,851 banorė (sipas 2004), njė sipėrfaqe prej 1,043 km2 dhe kryeqendėr qytetin Bajram Curri.

  [hr:2rvs1z8o]

  Shenim: Te gjitha informacionet jane marre nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Neper rruget e Shqiperise...
  Nga labja nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-03-2012, 08:16 PM
 2. BE: Po kėrkesės sė Shqipėrisė
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2009, 07:17 PM
 3. BE shqyrton statusin e Shqipėrisė
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-10-2009, 08:25 PM
 4. Italia avokate e Shqipėrisė pėr nė BE
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-09-2009, 07:17 PM
 5. Han, zyrtarisht trajner i Shqipėrisė
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-12-2007, 10:49 PM