Korēa ėshtė qytet nė Shqipėrinė jugore. Korēa ėshtė edhe qendra e prefekturės me tė njėjtin emėr. Ėshtė njė nga qytetet mė tė mėdha tė vendit me rreth 85.000 banorė tė regjistruar, por me 70.000 rezidentė.

Korēa ėshtė qytet nė Shqipėrinė jugore. Korēa ėshtė edhe qendra e prefekturės me tė njėjtin emėr. Ėshtė njė nga qytetet mė tė mėdha tė vendit me rreth 85.000 banorė tė regjistruar, por me 70.000 rezidentė.

Historia
Hapėsira ku sot gjendet qyteti ėshtė vėrtetuar se ka qenė e banuar qė nė kohėt e lashta. Kėshtu nė rrethinėn e qytetit ėshtė gjetur ndėr tė tjera edhe njė kodėrvarrimi e vjetėr diku rreth 7 mijė vjetė me njė diametėr prej 10.47 metrash dhe lartėsi 114 centimetra.

Ekonomia
Ekonomia e qytetit te Korces i ka themelet e saj ne zhvillimin bujqesor, por nuk mund te lihen pa permendur bizneset e medha te qytetit te cilat perfshine kryesisht sektorin e ndertimit civil dhe prodhimin e materialeve te ndertimit, sektorin ushqimor dhe ate te sherbimeve. Edhe pse Korca ofron mundesi te mira per zhvillimin e turizmit, ngelet akoma shume per te bere ne kete drejtim. Niveli ekonomik i qytetit aktualisht ndodhet ne nje rritje kostante edhe pse duhet te sigurohet akoma stabiliteti ekonomik sipas standarteve EU.

Kultura
Korca perben nje nga qendrat kulturore me te rendesishme te shqiperise. Vete muzeumet e shumta ne qytet pershkruajne aktivitetet kulturor nder shekuj. Eshte e mirenjohur shkolla e pare shqipe ne kete qytet qe daton ne vitin 1887, shkolla e pare ne Shqiperi per vajza si dhe liceu Francez ndertuar ne vitin 1917. Edhe pse nder vite qyteti ka qene pushtuar disa here, ndikimet e huaja perbejne nje pjese te vogel te kultures korcare.