Kruja ėshtė qytet nė Shqipėrinė e mesme. Pėr herė tė parė emri Krujė pėrmendet nė shekullin e XII-tė. Emri Krujė mendohet ta ketė origjinėn te fjala krua (burim uji), sepse nė Krujė ka shumė burime.

Kruja ėshtė qytet nė Shqipėrinė e mesme.

Histori

Pėr herė tė parė emri "Krujė" pėrmendet nė shekullin e XII-tė. Emri "Krujė" mendohet ta ketė origjinėn te fjala "krua" (burim uji), sepse nė Krujė ka shumė burime. Banorėt e Krujės i thėrrasin qytetit tė tyre dhe burimeve tė ujit me tė njėjtin emėr "krņ". Banorėt e Krujės i thėrrasin vetes "krutonė" ose "krotonė". Nė gjuhėn zyrtare banorėt e Krujės quhen "krutanė".

Kruja njihet si kryeqendra e rezistencės ndaj pushtuesve osmanė gjatė kohės qė Skėnderbeu udhėhiqte kėtė rezistencė. Kėshtjella e Krujės u rrethua 4 herė nga ushtria Osmane. Nė rrethimin e katėrt kėshtjella e Krujės ra nė dorėn e pushtuesit.

Ekonomia

Kruja ėshtė njė qendėr e rėndėsishme turistike nė Shqipėri. Megjithatė ne Krujė zhvillojnė aktivitetin e tyre dhe disa industri. Pėr tu pėrmendur janė industria e kėpucėve nė tė cilėn punėsohen shumė gra dhe vajza nga Kruja dhe komunat pėrreth. Gjithashtu nė Krujė ėshtė aktive, megjithėse akoma me metoda artizanale edhe industria e nxjerrjes dhe pėrpunimit tė gurit gėlqeror.