Kerkoj ndihme per UBUNTU


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 15 prej 15
 1. #1

  Kerkoj ndihme per UBUNTU

  Receta Gatimi

  Pershendetje,
  Sot shkarkova Ubuntu dhe e hodha ne nje CD, u perpoqa qe ta instaloj ne PC (aktualisht kam Windows XP Media Center) por deshtova.
  Mendoj se problemi qendron se kam vetem nje disk C ku kam te instaluar Windows XP MC dhe kam frike qe Ubuntu ta instaloj ne kete disk se mos me fshihen programet e Windowsit.

  Mund te me tregoni ndonje mundesi instalimi te Ubuntu ? dhe nese kam mundesi si mund te bej nje New Partition pa prekur Windowsin?

  Faleminderit dhe pres ndonje ndihme te mundeshme.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Kerkoj ndihme per UBUNTU

  Pershendetje bardhposhi,

  Per instalimin e ubuntut eshte pothuajse gati nje Video tutorial qe keto dite do te jete ne linje...

  Nje shpjegim i pergjithshem per instalimin e Ubuntu-t.

  Pasi ta keni shkarkuar dhe kopjuar ne nje CD/DVD, vendoseni ne lexuesin optik dhe rinisni kopiuterin.
  Ne risnisjen e kompiuterit jepini Boot nga CD/DVD ku keni vendos Ubuntu. Sistemi do te karikoj versioni LIVE te Ubuntu. (qe do te thote nuk eshte instaluar akoma) pasi te jete karikuar sistemi, per ta instaluar Klikoni mbi INKONEN INSTALL ne desktop.
  Instalimi do filloj me ndarjen e fileve:
  Ketu jane dy opsione: (manuale dhe automatike)

  Zgjidhni ate automatike me opsionin si vijone ne foto:


  duke levizur lavjerresin ju mund te percaktoni sa hapesire doni ti lini pjeses per Linux Ubuntu.

  Me pas vazhdoni me tej me instalimi.

  Ne kete menyre NUK RREZIKOHET qe hapesira ku eshte Windows te fshihet. Pra eshte nje DUAL BOOT midis Linux Ubuntu dhe WIndows xp/vista

  Gjithe te mirat dhe shpresojme tiu kemi ndihmuar sadopak.

 3. #3
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Kerkoj ndihme per UBUNTU

  Kujdes!

  Me levisjen e atij kursori ti percakton se sa hapesire do i lesh sistemit Ubuntu! Nese e con kursorin ne te majte deri ne fund, aty tregohet se sa hapesire kane Windows XP/Vista bashke me te gjithe dokumentat tuaja! Dmth, nese ju e lini kursorin ne kete pike, te gjithe pjesen tjeter e merr Ubuntu. Particioni do te jete i padukshem tek "My Computer" dhe eshte e pashfrytezueshme per te shtuar dokumenta ose file te tjera. Particioni qe do te krijohet per Windows do te jete ekzaktesisht sac ishte me Windows dhe dokumentat qe ishin ekzistuese!
  Prandaj, kursorin do e zhvendosni ne te djathte! Mendoj se 20 GB jane mjaftueshem per Ubuntu!

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  293
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Miredita!Une kam nje problem tjeter:nuk mund te instaloj asnje version te platformes se hapur Linux,as Ubuntu,as Fedora,as Mint.....dmth asnje ne nje laptop qe kam,Toshiba satellite A40.Processori eshte i mire,HD 40gb,por kam frike se me pengon memorja,ka vetem 512 MB RAM!Mund te me sygjeroje ndonje se se mund te veproj?(Perpjekjet i kam bere me CD qe ka.U mundova me USB,por ne BIOS nuk ka perzgjedhje per te bootuar me USB)Faleminderit!

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  512 Ram per vitin 2014 eshte shume pak ne nje kompjuter qe te shfrytezosh te pakten minimumin e nje kompjuteri! Ju duhet nje hardware upgrade, dmth me shume RAM!

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  293
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  512 Ram per vitin 2014 eshte shume pak ne nje kompjuter qe te shfrytezosh te pakten minimumin e nje kompjuteri! Ju duhet nje hardware upgrade, dmth me shume RAM!
  Faleminderit per pergjigjen!Ky notbook-u ka dy rame nga 256MB.Cfare mund te bej qe t'ja rris memorien dhe ku mund te gjej rame.Notbooku eshte notebook Toshiba Satellite A40 221.Memoriet janeDR SDRAM
  64 bit
  167 Mhz(DDR)
  333 Mhz
  2666Mb/s
  TOSHIBA SA 40
  Faleminderit!

 7. #7
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  @vangeli

  nuk eshte e thene te vendosesh ubuntu 2014

  vendos ndonje version pak me te vjeter qe kerkon me pak ram si puna jote 512mb
  gjithashtu mund te perdoresh ambjent grafiku tjeter nga GNOME & KDE

  psh. XFCE


  versione te vjetra
  Kodi:
  ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/

  testo dhe Linux Mint

  Kodi:
  http://ftp.ntua.gr/pub/linux/linuxmint/stable/

 8. #8
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  293
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Shokeni,me duket e prisha fare....Duke dashur qe t'i beja format me nje boot cd me windows XP,kur arrita ne stadin qe me kerkoi ku ta vendossha windowsin dhe filloi te punojemu fik pa pritur,pasi mbaroi bateria.E vura ne prize dhe fillova nga e para:"NTLDR is missing
  Press Ctrl+Alt+Del to restart!!!?!?!?
  Kjo me del cdo cd qe i fus:Hiren's boot,cdo CD-boot,XP,Windows7,linux.....Duket sikur nuk lexon fare cd-ja!!??Mos di ndonje si duhet te veproj?Nga USB,ky laptop nuk ben boot;floopi disk nuk ka,kashtu qe mbeta si peshku pa uje????!!!Faleminderit!

 9. #9
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  http://bit.ly/yZazpc

  Kodi:
  https://neosmart.net/wiki/ntldr-is-missing/

 10. #10
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  293
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga TraHaNa Lexo postimin
  http://bit.ly/yZazpc

  Kodi:
  https://neosmart.net/wiki/ntldr-is-missing/

  Faleminderit shume!Por per te bere download Windows XP Recovery Disc
  Professional Edition,zotnia na dashka 40euro!!!!
  Megjithate nga ju shume faleminderit edhe nje here.

 11. #11
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga vangeli Lexo postimin
  Faleminderit shume!Por per te bere download Windows XP Recovery Disc
  Professional Edition,zotnia na dashka 40euro!!!!
  Megjithate nga ju shume faleminderit edhe nje here.  Kodi:
  Fix #1: Replace NTLDR and NTDETECT.COM files
  
  XP users can replace the required files for NTLDR to load correctly by using your Windows Installation Disc. The files are named NTLDR and NTDETECT.COM.
  
  Here are the steps to replace these files:
  
  Inserting your Windows XP install CD
  Restart your computer and boot from the CD
  Press any key to boot from the CD
  Press R when you reach the Windows Options menu to access Repair Console
  After this step you’ll need to log into Windows by pressing 1 using your Administrator password
  Use the following 2 commands to copy NTLDR and NTDETECT.COM file from the Windows installation disk to your hard disk:
  copy D:\i386\ntldr C:\
  copy D:\i386\ntdetect.com C:\
  where D:\ is your install CD’s drive letter and C:\ is your Windows XP partition’s drive letter
  
  Once these files are copied, remove your Windows installation disk
  Restart your PC

 12. #12
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  293
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Miku im TraHaNa!Faleminderit,por problemi im kryesor eshte se nuk mund te bej dot boot nga CD???!??!?Cdo cd ose dvd me XP ose Windows7,duket se nuk i lexon!?!?!?Ben ate zhurmen karakteristike,qe ben cd kur fusim disk mbrenda dhe duket sikur nuk merr shpejtesine e duhur dhe keshtu qe pas disa sekondave,ledi i DVD romit qendron i ndezur dhe del ajo e flamosura:FL.....Shtyp CTRL+Alt+Del for restartin.Dmth,nuk me del Press any key for boot???!Faleminderit!

 13. #13
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  dmth ske mundesi as nga cdrom as nga usb as nga hd te beshe boot?


  provove dhe linux livecd dhe prape nuk te bente boot nga cd/dvd drive ??
  po ke mundesi te testosh cd/dvd drive tek ndonje pc tjeter qe te sigurohemi qe ska problem funksioni


  se po eshte prish duhet te blesh te ri
  pastaj mendojme per problemet e tjera

 14. #14
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  293
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Angry

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga TraHaNa Lexo postimin
  dmth ske mundesi as nga cdrom as nga usb as nga hd te beshe boot?


  provove dhe linux livecd dhe prape nuk te bente boot nga cd/dvd drive ??
  po ke mundesi te testosh cd/dvd drive tek ndonje pc tjeter qe te sigurohemi qe ska problem funksioni


  se po eshte prish duhet te blesh te ri
  pastaj mendojme per problemet e tjera
  Ne radhe te pare,faleminderit!Qe te testoj,si CD/DVD ashtu dhe HDD,eshte e veshtire sepse nuk kam ndonje laptop tjeter...
  Po gjeta nje site qe tregon mudesine per njohjen nga ana e laptopit te USB si FDD,por nuk e kuptoj dhe kaq mire sepse eshte ne anglisht dhe me terma qe s'i kuptoj dot....http://reboot.pro/topic/12751-does-u...r-booting/(mos bera gabim qe shkruajta siten????)
  Faleminderit!

 15. #15
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Jo te gjitha Motherboard te lejojne nje BOOT nga USB! Veēanerisht kur kemi te bejme me pjese te vjetra!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kerkoj ndihme per nje projekt ne informatike!!!
  Nga rrugaci i vogel nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 08-12-2011, 09:37 AM
 2. Kerkoj ndihme per Divera Laptop
  Nga Kapsolli nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 17-07-2010, 09:05 PM
 3. Kerkoj ndihme dhe sqarim
  Nga Kapsolli nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 23-04-2010, 08:44 PM
 4. Kerkoj ndihme - 2 viruse ne kompjuter
  Nga eugjeni nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-06-2009, 06:26 AM