eMule ėshtė njė program file sharing (pėr pėrbashėsinė e file-eve) pėr kėmbimin e filmave, programeve, lojrave e gjėrave te ngjashme tė PC. Pėrdoret nė Evropė nga njė numėr i madh i kėmbyesėve tė programeve, filmave, muzikės, lojrave.Funksionimi
Konfigurimi Optimal
WLAN - Router
eMule>Mundėsi>Lidhja : Portat TCP-UDP.
eMule>Mundėsi>Lidhja : Portat TCP-UDP.

* Procedura: Port Forwarding:

Hapni njė faqe tė re browseri (shfletues interneti) dhe te adresa shtypni 192.268.1.1 (Adresa IP i routerit). Pasi vendosėt nofkėn (username) dhe fjalkalimin (password), shkoni te Advanced Setup, pastaj NAT : shkoni te Virtual Server: te Lokal IP Address ēoni adresen tuaj private tė kompiuterit; te Start Port Number ēoni 44556; te End Port ēoni 44557; dhe nė fund Ruaj (Save).
Hapni eMule > Mundėsi > Lidhja: Te porta TCP ēoni 44556; te porta UDP ēoni 44557.Projekti, nga ku dhe mund te shkarkohet : http://www.emule-project.net/