BitTorrent ėshtė njė program file sharing (P2P) paisje pėr shperndarje te skedareve e shkruar nga programuesi Bram Cohen. Me BitTorrent, skedarėt ndahen nė pjesė tė vogla, zakonisht njė ēerek megabajt. Kur pjesėt tė jene shperndare tek PEERS, ato mund tė ribashkohen nė makinen kėrkuese. Ēdo peer pėrdorė lidhjen mė tė mirė deri te pjesėt qė i mungojne duke ofrouar nė tė njejtėn kohė ngarkim pėr pjeset qė veq i ka shkarkuar. Kjo metodė ka treguar rezultat veēanėrisht nė tregėtimin e skedareve tė mėdhenj sikur videot apo kodet burimore tė softuerit. Nė shkarkimin e zakonshėm, kėrkesat e larta shpiejnė deri te "fytet e pakalueshme" pėr shkak tė kufijve(caqeve) tė serverit host. Me BitTorrent, kėrkesa e lartė nė fakt do tė shpejtoje tejēimin pasi qė mė shumė “farė” (ang. seed) tė dosjes sė plote i ofrohen grupit. Cohen thotė qė pėr skedar tė popullarizuar BitTorrent mund tė pėrkrahė pėrafėrsisht njė mijė herė mė shumė shkarkime se HTTPShperndarja e Skedareve
BitTorrent e zvogelon ngarkesen e serverit,sepse perdoruesit zakonisht e shkarkojne skedarin prej perdoruesve te tjere e jo serverit.. Pėr te shperndare nje skedar nepermjet BitTorrent-it, perdoruesi krijon nje skedar .torrent, skedare i vogel "tregues", i cili permbane:

* Emrin e skedarit, madhesine, dhe hash-in e ēdo blloku nė skedare (i cili ndihmon pėr vertetesimin e identitetit te skedarit)
* Adresen e serverit “tracker” (qe do te diskutohet me poshte)

Skedari torrent pasatj mund te shperndahet tek perdoruesit e tjere nepermjet emailit apo duke u vendosur nė nje uebsit. Pastaj hapet Klienti BitTorrent qe ju lejon perdoreuesve te tjere te lidhen pėr te filluar shkarkimin. Kur perdoruesit tjere e perfundojne shkarkmin, ata mund te behen farezuesit (seeders) e rinj – duke u bere keshtu edhe nje burim pėr skedarin nė fjale. Nje pasoje e kesaj menyre ėshtė se nese te gjitha farėt hiqen nga lidhja, skedari mund qe te mos ofrohet pėr shkarkim, edhe pse skedari torrent mund te posedohet nga ju. Shkarkimi me BitTorrent ėshtė i thjėshtė. Ēdo person qe deshiron te shkarkoj dosjen se pari e shkarkon torrentin dhe e hape ate me ndonje program pėr klient BitTorrent. Skedari torrent i tregon klientit adresen e percjellsit (tracker) i cili mban njė liste te perdoruesve qe po shkarkojne skedarin si dhe te gjitha vendet dhe pjeset ku ekziston skedari. Pėr ēdo burim te arritshem, klienti konsideron cilat blloqe janė te arritshme dhe pastaj kerkon bllokun me te rralle qe nuk e ka. Kjo e shton mundesine qe peers do te kene blloqe pėr te shkembyer. Posa klienti te kete shkarkuar nje bllok, ai e kontrollon ate pėr tu siguruar se perputhet me cka skedari torrent thote se duhet te jete. Pasatj fillon te kerkoj pėr dike pėr te ia dhene ate bllok. BitTorrent ju ofron shkarkesen me te shpejte personave qe ngarkojne me se shumti, nje veti e njohur si rezistence ndaj ushujzave, pasi diskurajojn ushujzat (leechers) nga marrja e skedareve pa dhene aspak. Edhe pse BitTorrent ėshtė protokoll i mire pėr perdoruesit broadband, ai ėshtė me pak i efektshem pėr lidhjet dialup, ku nderprerjet janė te shpejta.

E ardhmja e BitTorrentit
Protokoli BitTorrent nuk ofron menyre pėr te indeksuar skedaret. Si rezultat, nje numer i vogel i uebsiteve i ofron shumicen e torrentave duke i shendrruar ato site nė caqe te lehta pėr akuza gjyqsore. eXeem ėshtė nje kryqezim i BitTorrent dhe KaZzA apo sistemeve te ngjajshme, megjithese ky program do te instaloj spyware nė kompjuterin tuaj.

Faqja nga dhe ku mund te shkarkohet: http://bittorrent.com/