Receta Gatimi

Si tė Azhornoni/Update Drejtuesit/Drivers nė Windows


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 16 prej 16
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  34

  Si tė Azhornoni/Update Drejtuesit/Drivers nė Windows

  Si tė beni Update Drivers tė Hardware nė Windows pas formatimit apo pas nje versioni te ri!

  Ēfarė janė Driver/Drejtues?

  Njė driver eshte nje program i cili ben te mundur kontrollin e ēdo paisje te lidhur me kompiuterit tuaj. Keto drivers perdoren nga Sistemi Operative per komunikimin e kompiuterit me keto paisje. Paisje te lidhura me kompiterin tuaj shume te specializuara nuk mund te komunikojne dot direkt me Windowsin pa nje program te vetin. Ky program, ose driver, kryen lidhjen midis paisjes se instaluar dhe programit qe do e perdore ate.


  Pse une duhet ti azhornoj?

  Si te paracaktuara Windows permban disa drivers te pergjithshem per shume tipe periferikem, por shume te tjera duhet te jene me specifike mbi perdorimin funksionant dhe sa me efikas te kesaj paisje. Per kete ju duhet ta shkarkoni dhe azhornoni driverat tuaj qe Windows te kuptoje dhe ta perdore sa me mire kete burim. Nje rast tjeter eshte ai pas nje formatimi te kompiuterit tuaj.
  Sipas kohes, prodhuesit e paisjeve nxjerrin drivers me te azhornuar, duke korigjuar problemet qe i pari ka patur apo duke futur akoma me shume karakteristika...
  Kur nje driver i ri eshte publikuar, kemi dy mundesi per nje azhornim. Te i pari kemi nje azhornim automatik qe "programi" kryesor na e ofron dhe tjetri ai manual ku do te shkarkohet dhe vendoset driveri nga ne. Ne kete tutorial qe do vijoj do te tregohen te dyja mundesite...

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  34

  Re: Si tė Azhornoni/Update Drejtuesit/Drivers nė Windows

  Shembull mbi azhornimine drejtueseve/drivers se nje skede video.

  Klikoni mbi Start -> dhe pasta te Paneli Kontrollit  Gjeni ikonen per Sistemin:


  Ne dritaren e Sistemit-> gjeni Hardware - klikoni mbi Butonin Device Manager


  Mbi listen e periferive zgjedhim ate te skedes video


  Me blu eshte shenuar Versioni qe ju keni

  Google.com mund tiu ndihmoj te gjeni driverat nga sitet perkates ose nje program i mire ne prove eshte Driver Genius, 30 dite prove por i mjaftueshem per gjetjen e Drivers/Drejtuesve.
 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  34

  Re: Si tė Azhornoni/Update Drejtuesit/Drivers nė Windows  Per ata qe duan gjerat sa me te thjeshta, dhe pa komplikime, do ti keshilloja te instalonit DriverMax.

  Nje program per gjetjen / azhornimin / ruatjen e drejtueseve te kompjuterit tuaj

  Teper i thjesht per perdorim dhe praktik.

  Dhe nqs para instalimit nuk i shpetoni drejtuesit ky program eshte i afte ti gjej dhe ju mund ti shkarkoni vetem me nje clikc.

  Shkarko DriverMax
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga ReniX; 08-03-2017 mė 11:02 PM. Arsyeja: link

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e nigji
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Rubiku, Lezhƫ, Albania, Albania
  Postime
  192
  Reputacioni
  0

  Re: Si tė Azhornoni/Update Drejtuesit/Drivers nė Windows

  Ky eshte problem kryesor pasi te instalojme kompjuterin dhe me te vertete ndihma juaj ne kete problem eshte me vend. Por ky program nuk ka licens, dhe duam pak sqarim per rubriken
  1. Si te ruajm driverat para se te bejme formaimin e kompjuterit
  2. Si ti shkarkojme ato nga interneti pasi kemi bere format kompjuterit dhe driverat nuk i kemi ruajtur
  Faleminderit

 5. #5
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16

  Re: Si tė Azhornoni/Update Drejtuesit/Drivers nė Windows

  DriverMax eshte nje program falas.

  Siē e shikoni nga figura, keni EXPORT DRIVERS, qe mund te ruani drejtuesit para formatimit.

  Dhe komanda IMPORT DRIVERS pas formatimit, fut driverat ne pc e formatuar

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e nigji
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Rubiku, Lezhƫ, Albania, Albania
  Postime
  192
  Reputacioni
  0

  Re: Si tė Azhornoni/Update Drejtuesit/Drivers nė Windows

  Kur hap, programin thote se keni 30 dite ne dispozicion megjithse eshte free

 7. #7
  i/e rregjistruar 10% Maska e toni83
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Postime
  33
  Reputacioni
  0

  Re: Si tė Azhornoni/Update Drejtuesit/Drivers nė Windows

  Pershendetje dua te di dicka une dhe mendoj shumica ne shqipri licencen e windousit e kan fallco,dhe dua te di kjo qe thua ti mos ka te beje gje me update e windousit apo jo

 8. #8
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28

  Re: Si tė Azhornoni/Update Drejtuesit/Drivers nė Windows

  Ja dhe seriali i DraiverMax ne qoftese e doni te regjistruar.
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga ReniX; 23-06-2009 mė 11:46 PM. Arsyeja: derguar ne privat

 9. #9
  i/e rregjistruar 10% Maska e olindo
  Anėtarėsimi
  Jun 2007
  Vendndodhja
  london
  Postime
  27
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  kun se nuk duket gje?

 10. #10
  i/e rregjistruar Maska e haxhisala
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Postime
  2
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Me respekte i ēoni gjėrat deri ne funde se te gjithe kemi nevoj pėr to.

 11. #11
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  294
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  I thjeshte dhe i mrelullueshem.Faleminderit!(DRIVER MAX)

 12. #12
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Faleminderit per spjegimin ReniX

  un e perdor Driver Genius dhe jam i kenaqur me te ! I gjen gjithmone drivers te fundit dhe ata qe jane kompaktibel me Hardware, jo drivers inkompaktibel qe te bien ne kundershtim me Windows dhe te vije deri tek formatizimi i PC !

  Ju rekomandoj edhe juve qe ta provoni ate

 13. #13
  i/e rregjistruar 10% Maska e marien
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Postime
  13
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  si mund te instaloj printer hplaserjet 1010 sistemi kam windows 7 ultimate dhe antivirus nod 32 v6

 14. #14
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  34
  Per te Instaluar Printerin HP Laserjet kliko ketu dhe shkarko file per Windows 8!

  Nod32 eshte me pagese, alternative, kerko ne forum!

 15. #15
  i/e rregjistruar 10% Maska e marien
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Postime
  13
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Nuk munda ta instaloj printerin pasi file eshte per vetem per windows 8 une kam windows 7 64 bit

 16. #16
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  34
  Ah, e kam keqkuptuar! Por tek ajo MENU me zgjedhje, selekto Windows 7 dhe te shfaqet adresa per shkarkim!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kėrkoni Drivers qė ju mungojnė nė Windows
  Nga ReniX nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 28-04-2013, 10:52 AM
 2. Programet dhe Plugin qe duhet te azhornoni me shpesh ne Windows
  Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-04-2012, 01:15 PM
 3. Windows 7 update
  Nga argent nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-11-2011, 10:34 AM
 4. I azhornoni (update) shpesh here Programet?
  Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 08:18 AM