Parashyta e Da Vincit qe nga .... 523 vjet


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Parashyta e Da Vincit qe nga .... 523 vjet

  Receta Gatimi

  [attachment=0:2ksth3qg]7675690aw8.jpg[/attachment:2ksth3qg]

  Parashytat kane perparuar shume dhjetevjecaret e fundit. Jane bere me te thjeshta ne perdorim dhe rralle mund te shkoje dicka ters.

  Po kush valle e merr guximin te beje nje hedhje prej 2000 kembe, duke e vene jeten e tij ne nje parashyte qe u ndertua rreth para 500 vjetesh?

  Nje zviceran 36 vjecari Olivie Vieti-Tepa, guxoi dhe besoi jeten e tij ne zgjuaresine e Leonardo da Vincit.

  Tepa, e beri hedhjen e tij duke perdorur nje parashyte, e cila ishte e mbeshtetur ne planin dhe strukturen e artistit italian te Ringjalljes, te cilat i kishte bere ne vitin 1485.
  Pas hedhjes se suksesshme Tepa deklaroi: "Punoi shume mire. Nuk munda me asgje ta drejtoja, keshtu qe e lashe ate te me drejtoje qe te zbrisja ne toke. Keshtu qe zbrita ne aeroportin ushtarak Payerne. Ishte nje hedhje e shkelqyer".

  Tepa ishte njeriu i pare qe arritit te zbrese me sukses ne toke, duke perdorur modelin e Da Vincit.

  Ne vitin 2000 anglezi Adrian Nikola u perpoq te bente dhe ai nje hedhje me parashyten e Da Vincit, por si perfundim ju desh qe te hapte rezerven qe te perfundonte zbritjen e tij.

  Parashyta e Tepes u ndertua nga kater brinje te barabarta ne forme trekendeshi prej rrobe, te lidhura midis tyre duke krijuar nje lloj piramide. Cdo brinje e trekendeshit prej rrobe, kishte gjatesi 6.5 metra, ndersa ne qendren e katekendeshit te piramides, u vendos nje rrjet, qe ndihmonte ne hapjen e parashytes.
  Vizatimet e ndertimit te parashytes u gjenden ne nje nga doreshkrimet e Da Vincit qe mendohet te jete rreth vitit 1485.

  Plani prej druri qe u gjend i bere nga Da Vinci, nuk u perdor. E vetmja dobesi qe u gjen, sic deklaroi Tepa se nuk mund ta perdorte dhe ta drejtonte atje ku donte ai, zbret duke qene ne meshiren e eres, shtoi ai.
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Re: Parashyta e Da Vincit qe nga .... 523 vjet

  Shume interesant dhe ky artikull. Un kam pare disa shenime te leonados ketu ku jetoj ne nje muze, ishin me te veret mbreslenese. Nje personazh shume i ditur dhe me kurioze jo vetem nga nje fush...po shume shume shume...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2012, 07:13 PM
 2. Ka 33 vjet, 30 fėmijė e 11 gra
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 26-05-2012, 09:32 PM
 3. 100 vjet mima
  Nga kuklla nė forum Pėrshėndetje dhe Urime
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 15-07-2009, 09:49 PM
 4. 100 vjet INTER
  Nga kuklla nė forum Kampionate botėrore
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 07-06-2009, 09:52 AM
 5. SIDA, 25 vjet me pas
  Nga kristimcs nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-06-2009, 04:09 PM