50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 2 nga 2 FillimiFillimi 12
Rezultatet nga 21 deri tek 32 prej 32
 1. #21
  i/e rregjistruar 10% Maska e laburist
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  25
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Receta Gatimi

  ehh kjo lista .. po po ka dhe shum emra te tjer te famshem ne bot, filloja Argjiro nga e para me Nene Terezen, Bekim Femiun,Aleksander Mojsiun e keshtu me radh ka shumm ,,... megjithat falemnderit per ate qe e bere.

 2. #22
  i/e rregjistruar 10% Maska e mistir
  Anėtarėsimi
  Mar 2008
  Postime
  90
  Reputacioni
  13
  bravo shume interesante

 3. #23
  i/e rregjistruar 10% Maska e mistir
  Anėtarėsimi
  Mar 2008
  Postime
  90
  Reputacioni
  13
  enver hoxha i njohur si diktatori me i madhe ne bote.sali berisha i njohur si kurropsionisti nder me te medhenjt ne bote.fatos nano i njohur si drogagjiu me i madh i shqiptareve me fame boterore.edi rama si kryebashkiaku me i mire ne bote edhe si zogu i gomarit me i madh sot per sot ne shqiperi me fame boterore.politika shqiptare e njohur tani ne gjithe shqiperine dhe ne mbare boten si politikanet me injorante ne bote.

 4. #24
  i/e rregjistruar 10% Maska e asdreni
  Anėtarėsimi
  Dec 2009
  Postime
  21
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga mistir Lexo postimin
  enver hoxha i njohur si diktatori me i madhe ne bote.sali berisha i njohur si kurropsionisti nder me te medhenjt ne bote.fatos nano i njohur si drogagjiu me i madh i shqiptareve me fame boterore.edi rama si kryebashkiaku me i mire ne bote edhe si zogu i gomarit me i madh sot per sot ne shqiperi me fame boterore.politika shqiptare e njohur tani ne gjithe shqiperine dhe ne mbare boten si politikanet me injorante ne bote.
  po duhet te ceken edhe ata me fame negative edhe pozitive.

 5. #25
  i/e rregjistruar 10% Maska e asdreni
  Anėtarėsimi
  Dec 2009
  Postime
  21
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  hashimi ,ramushi.kuduzi etj.

 6. #26
  AS 20% Maska e Mona
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Postime
  158
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Interesante lista ishin shum emra qė un nuk i nifja
  njėri mbiemrn Byberi ai ka shum mundėsi tė jet nga Tropoja , dhe mund tė jet i afėrm i gazetarit tė shum njohur tė Zėrit tė Amerikės Zotit Byberi
  gjithsesi medoj se duhet shtuar edhe Bekim Femiu nga Prizreni aktor shum i njohur nė bot qė nga roli i tij Uliksi
  Nuk pash tė pėrmendej Xhim Belushi
  Nik Xhelilaj qė u cilsua sivjet si aktori mė i mirė nė konkurimin e filmave qė u zhvikllua nė Rusi
  Enver Gjokaj qė luan me Eliza Dushkun rol kryesor te filmi shum i njohur Doll Hous

 7. #27
  i/e rregjistruar 10% Maska e asdreni
  Anėtarėsimi
  Dec 2009
  Postime
  21
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  padyshim se bekoim fehmiu bene pjese ne grupin edhe mete vogel se 50

 8. #28
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12
  Mungon Artjola Toska......

  Ka dhe shume shqipetare te tjere te famshem ne bote, ne sport, art, shkence etj etj...por ndoshta keto jane ato qe mund te cilesohen si personat qe kane patur me shume fame ne bote...

 9. #29
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  12

  Post

  Mungon edhe Fizicienti Jahja Kokaj

  Prof. Kokaj ka publikuar mė se 80 punime shkencore nė revista eminente ndėrkombtare. Ėshtė recensent i shumė revistave shkencore ndėrkombėtare si Phys. Rev. Letters, Optik, Applied Optics, Optics Letters, Optics and Lasers in Engineering etj,,,


  Mirėnjohjet  • Studime shkencore nga Fondi i FULTBRIGHT-it- Profesor vizitues nė Universitetin Carnegie -Mellon nė Pittsbungh, SHBA
  • Studime shkencore nga Fondi i IREX-it- Pjesėmarrės i Projektit tė NASA-s, Pittsburgh
  • Studime Shkencore- ne MGU- Institutin Lomonosov , Moske, BRSS

 10. #30
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga argjiro Lexo postimin
  Shqiptarėt qė janė bėrė tė njohur nė botė nga Kadareja deri te Kledi Kadiu.
  Ata ia kanė dalė tė fitojnė njė emėr nė Shqipėri. Mė pas ia kanė dalė qė nėpėrmjet kėtij emri tė pėrcjellin vlerat e kombit tonė nė mbarė botėn. Nė tė gjitha kohėrat ka pasur shumė shqiptarė qė kanė shėrbyer si ambasadorė tė kulturės dhe vlerave shqiptare nė botė. Dhe nė kėtė kohė, ja cilėt janė shqiptarėt fama e tė cilėve shkoi pėrtej kufijve tė vendit tonė.

  1. Ismail Kadare – shkrimtar
  Shkrimtari me famė tashmė botėrore dhe fitues i ēmimit “Man Booker Prize”

  2. Inva Mula – soprano
  Sopranoja me famė ndėrkombėtare, e cila pėrfaqėson denjėsisht vendin tonė nė skenat botėrore

  3. Ana Oxa – kėngėtare, Itali
  Kėngėtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbėrritur nė Itali nga Shqipėria dhe pikėrisht nga Kruja

  4. Sandra Bullock, aktore SHBA
  Ėshtė bėrė e ditur se babai i Sandra Bullock ėshtė me origjinė shqiptare

  5. James Belushi – aktor, SHBA
  Aktori i famshėm amerikan, James Belushi, dhe vėllai i tė ndjerit John Belushi, ėshtė me origjinė shqiptare

  6. Eda Zari - kėngėrare, Gjermani
  Lindur nė Tiranė, Eda Zari jeton prej vitesh nė Gjermani, ku ėshtė njė kėngėtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo ėshtė gjithashtu ambasadore e kulturės sė Shqipėrisė

  7. Ferid Murati
  Nobelisti me baba shqiptar dhe nėnė amerikane, Ferid Murati, fitoi ēmimin “Nobel” nė mjekėsi nė vitin 1998

  8. Angjelin Prelocaj
  Balet maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj ėshtė fitues i njė sėrė ēmimesh ndėrkombėtare
  Me prinder te lindur ne Vermosh te Kelmendit-Malesi e Madhe

  9. Eliza Dushku – aktore, SHBA
  Aktorja e cila luajti pėrkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s nė filmin “Historia e njė djali”, ėshtė me origjinė shqiptare

  10. Agim Kaba – aktor, SHBA
  Shumė pak e dinė se djaloshi simpatik qė ka luajtur nė telenovelėn “Ndėrsa bota rrotullohet”, ėshtė me origjinė shqiptare

  11. Stan Dragoti – regjisor, SHBA

  Regjisori dhe producenti hollivudian e bėri tė ditur para disa vjetėsh kur mbėrriti nė Shqipėri prejardhjen e tij shqiptare

  12. Richard Lukaj – ekonomist, Wall Street, SHBA
  I lindur nė Itali nga prindėr shqiptarė, Lukaj cilėsohet si “magjistari” i Wall Street, duke mbetur njė nga menaxherėt mė tė rinj tė njė rangu aq tė lartė

  13. Joseph DioGuardi – ish-kongresmen, SHBA
  Ish-kongresmeni amerikan, Joseph DioGuardi, i lindur nė Bronks, Nju-Jork, njėkohėsisht dhe lider i Ligės Civile Shqiptaro- Amerikane. Ai ėshtė me origjinė shqiptare dhe qė prej vitit 1989 ka bėrė 15 udhėtime nė Ballkan

  14. Emina Cunmulaj – modele, SHBA
  Supermodelja me origjinė shqiptare, Emina Cunmulaj, ėshtė shpallur ylli i ri i revistės sė famshme te fotomodeleve “Elite” dhe “Vogue” nė SHBA

  15. Donald Lambro – gazetar, SHBA
  Ai ėshtė njė gazetar amerikan me famė botėrore dhe mbi tė gjitha me origjinė shqiptare

  16. Tie (Tahir) Domi – lojtar hokeji, Kanada
  Ka lindur nė Ontario, Kanada mė 1 nėntor 1969 nga prindėr shqiptarė. Ėshtė njė lojtar hokeji mjaft i famshėm nė Kanada

  17. James Biberi – aktor, SHBA
  Aktor nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ndėrkohė qė prindėrit e tij janė shqiptarė

  18. Tania Doko – kėngėtare, Australi
  Ajo e ushtron aktivitetin e saj nė Australi, por tashmė dihet se ajo ėshtė njė kėngėtare e suksesshme me rrėnjė shqiptare

  19. Mirela Tafaj – soprano, Kanada
  Si shumė tė tjerė, edhe Mirela Tafaj ėshtė njė soprano shqiptare, e cila ka bėrė emėr edhe jashtė kufijve tė Shqipėrisė

  20. Elona Bojaxhi – aktore, modele, SHBA
  Elona Bojaxhi ėshtė modele dhe aktore me origjinė nga Berati. Ajo ėshtė zbuluar nga njė regjisor, duke filluar mė pas karrierėn aktoriale

  21. Laureta Meci – aktore, SHBA
  Laureta Meci, e lindur nė Kuēovė, ka pėrfunduar shkollėn prestigjioze tė aktrimit “Stella Adler” nė Nju-Jork dhe po avancon me karrierėn e saj

  22. Ilir Shaqiri – balerin, Itali
  Balerin i famshėm shqiptar nė Itali, u bė i njohur nga programi televiziv “Amici”

  23. Kledi Kadiu – balerin, Itali
  Balerin shqiptar me famė tė madhe nė Itali, pas pjesėmarrjes dhe suksesit tė tij nė programin televiziv “Amici”

  24. Leon Cino – balerin, Itali
  Si shumė balerinė tė tjerė shqiptarė, edhe Leon Cino u bė i njohur shumė shpejt nė Itali

  25. Klajdi Selimi – balerin, Itali
  Sėrish njė balerin shqiptar qė u bė shumė shpejt protagonist i programit “Amici”

  26. Marina Malota – aktore SHBA
  Ajo vjen nga njė familje me prejardhje shqiptare dhe ka luajtur nė shumė filma si “Til There was You”, “The Thin Red Line” etj., ndėrkohė qė edhe vėllai dhe motra e saj merren me aktrim

  27. Tedi Papavrami – violinist, Francė
  I lindur nė Tiranė, ai studio nė konservatorin kombėtar “Superieur de Musique” nė Paris.
  Ai ka interpretuar nė shumė skena tė botės

  28. Erald Dervishi – kampion botėror shahu
  I lindur nė Durrės, ai ėshtė njė nga kampionėt mė tė rinj nė historinė botėrore tė Shahut

  29. Mirsa Adami – pianiste
  E lindur nė Tiranė, Mirsa Adami fitoi nė 1990-ėn ēmimin e parė nė njė konkurs pėr tė rinjtė nė Itali dhe njė vit mė vonė interpretoi nė Roterdam, Holandė. Ajo luan si soliste nė dhomėn e muzikės dhe ėshtė shumė e suksesshme

  30. Saimir Pirgu – tenor
  Pavarėsisht se nė moshė tė re, Saimir Pirgu u bė shumė shpejt i njohur si tenor, duke fituar njė sėrė ēmimesh nė Itali

  31. Nate Dushku – aktor, SHBA
  Ai ėshtė vėllai i Eliza Dushkut dhe njėsoj si ajo rrjedh nga e njėjta familje me origjinė shqiptare dhe ėshtė njėkohėsisht aktor

  32. Hila Popaj – ish-aktor, SHBA (Chinatown)
  Ata qė kanė parė seritė e filmit “Ninja” duhet ta kenė parė pa e ditur se ai ėshtė shqiptar.
  Ai gjithashtu ka luajtur edhe nė “Chinatown”

  33. Liria Begeja – regjisore, Francė
  Liria Begeja ėshtė regjisorja e njohur franko-shqiptare

  34. Elsa Lila – kėngėtare, Itali
  Pasi korri mjaft sukses me ēmimet e saj tė para nė Festivalin Kombėtar Shqiptar, ajo u bė e njohur edhe nė Itali, ku mori pjesė nė festivalin e Sanremos

  35. Astrit Zejnati – balerin, Arizona, SHBA
  Pasi ka studiuar nė Shkollėn e Baletit nė Tiranė, Astrit Zejnati ka arritur tė jetė balet maestro nė Arizona

  36. Miriam Cani – kėngėtare, Gjermani
  Vajza e grupit “Preluders”, Miriam Cani, tashmė e njohur nė Gjermani dhe nė vende tė tjera evropiane, ėshtė nga Elbasani

  37. Stefi Gjine – teniste, Kanada
  Ajo ėshtė shumė e re, por njė teniste me njė tė ardhme qė premton shumė, me 124 trofe deri tani

  38. William Gregory – astronaut, SHBA
  William Gregory ėshtė njė astronaut amerikan, paraardhėsit e tė cilit kanė emigruar nga Shqipėria nė fillim tė kėtij shekulli

  39. Aurela Gaēe - kėngėtare, SHBA
  Kėngėtare shqipėtare qė tashmė po korr sukses edhe nė SHBA

  40. Igli Tare – futbollist, Itali
  Futbollisti shqiptar, i cili ėshtė mjaft i suksesshėm gjithashtu nė Itali

  41. Ambeta Toromani – balerinė, Itali
  Si shumė balerinė tė tjerė shqiptarė edhe Ambeta Toromani u bė shumė shpejt e njohur nė Itali

  42. Oni Pustina – model, Itali
  I shfaqur nė reklama tė ndryshme, Oni Pustina ėshtė modeli i famshėm shqiptar qė luan rolin e postierit nė emisionin “Ce posta per te”

  43. Valbona Ēoba – modele, aktore, SHBA
  Ajo u bė e njohur fillimisht nė Shqipėri, mė pas nė Greqi si njė modele e famshme, ndėrsa tani ėshtė modele dhe aktore nė SHBA

  44. Aris Golemi – balet maestro, koreograf
  I diplomuar nė Shkollėn e Baletit nė Tiranė, ai ka performuar live me kėngėtarin e muzikės kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qenė koreograf i disa pjesėve tė grupit N’SYNC

  45. Masiela Lusha
  E lindur nė Shqipėri, Masiela Lusha po vazhdon karrierėn e saj prej aktoreje nė SHBA. Ajo ėshtė shfaqur nė shumė filma dhe spote publicitare

  46. Kristina O’Donnelly
  E lindur nė Romė, Kristina O’Donnelly ėshtė e bija e njė shqiptari tė Maqedonisė. Ajo ėshtė shkrimtare mjaft e famshme

  47. Mariela Cingo
  Mariela ėshtė njė pianiste e re shqiptare me banim nė Londėr, ku ka fituar shumė ēmime pėr interpretimet e saj

  48. Laura Mersini Houghton
  Ajo ėshtė kozmologe dhe ėshtė shqiptare, si dhe njė nga femrat e pakta nė botė qė merren me kėtė shkencė

  49. Ardian Harri

  Ai ėshtė njė profesor shqiptar nė Universitetin e Shtetit tė Misisipit nė departamentin e ekonomisė bujqėsore

  50. Luan Krasniqi, boksier
  Ai ėshtė tashmė njė boksier mė famė, i cili ka mbajtur deri vonė titullin Kampion i Evropės
  Nga cila agjensi e lajmeve esht marr ky info...?

 11. #31
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  po mir , po nen terezen ku e keni len ju ???
  apo behet llaf vetem per ata qe jan gjall ?

 12. #32
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  po mir , po nen terezen ku e keni len ju ???
  apo behet llaf vetem per ata qe jan gjall ?
  wiiii me verte duhet te jet edhe Nene Tereza

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 2 nga 2 FillimiFillimi 12

Tema tė ngjashme

 1. Piktura nga piktoret me te famshem ne bote
  Nga kuklla nė forum Historia Boterore
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-02-2013, 08:31 PM
 2. U zgjua nga gjumi dhe u bė i famshėm!
  Nga gjendar nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-04-2011, 03:21 PM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2011, 12:45 AM
 4. Te Bemat e nje Prezantuesi te i Famshem ne USA !
  Nga gjendar nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-12-2010, 10:27 PM
 5. 4 Hakerat Me te Famshem ne Bot
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-06-2009, 08:03 AM