Ja favoritet e kampionatit

Pritjet kanė marrė fund dhe gjithēka ėshtė gati. Sot nė orėn 18.00 do tė nisė kampionati Europian qė do tė zhvillohet nė Austri dhe Zvicėr pėr tė 13-ėn herė nė historinė e futbollit. Ndeshja hapėse do tė jetė ajo mes Zvicrės dhe Ēekisė. Festa ėshtė gati, por kush janė pretendentet e vėrteta. Italia (kampione e botės) dhe Franca (nėnkampione e botės) sigurisht qė do tė jenė dy skuadrat pėr t’u mundur. Por pa dyshim nuk duhen nėnvlerėsuar as Gjermania (skuadra mė e kuotuar nga tė gjitha kompanite e basteve pėr tė fituar Euro 200, Holanda, Spanja dhe Portugalia. Le t’i marrim me radhė dhe tė shohim njė nga njė tė gjashta pretendentet.

ITALIA – Vetėm njė miqėsore e luajtur gjatė pėrgatitjeve. “Tė kaltėrit” kanė mundur 3-1 Belgjikėn lehtėsisht dhe tashmė janė nė pritje tė sfidės sė parė me Holandėn. Shtylla kryesore e ekipit ėshtė ajo e Botėrorit 2006. Natyrisht humbja mė e madhe ėshtė ajo e kapitenit Fabio Kanavaro i cili u dėmtua. Donadoni shpreson se treshja Kamoranezi-Di Natale-Toni do tė funksionojė. Njė ndihmė mė shumė pėr kampionėt e botės do tė jenė dhe Del Piero e Kamoranezi.

FRANCA – Kombėtarja e “gjelave” ėshtė ende nė ankth pėr aktivizimin e Patrik Vierasė dhe ndaj Rumanisė mesfushori i Interit mund tė zėvėndėsohet nga Tulalan. Nė miqėsoret e zhvilluara skuadra e Domenek ka treguar njė formė jote mirė por vetė trajneri francez ka deklaruar se tė hėnėn ndaj Rumanisė gjithēka do tė jetė ndryshe. Tė gjitha shpresat janė tek Riberi, por nė njė grup tė fortė me Holandėn e Italinė asgjė nuk ėshtė e sigurtė.

HOLANDA – Nė miqėsoret e zhvilluara ndaj Ukrainės dhe Danimarkės, skuadra e Van Basten ka arritur tė marrė njė fitore dhe njė barazim. Tė gjitha shpresat e “tulipanėve” janė tek Van der Sar, Shnajder dhe Van Nistelroi. Van Persi nė ndeshjen ndaj Italisė do tė mungojė. Njė kombėtare me shumė vlera qė mund tė shkaktojė edhe ndonjė surprizė.

GJERMANIA – Pėr shumė nga bookmakersat ėshtė favoritja e Euro 2008. Ėshtė rritur shumė nė krahasim me botėrorin e 2006-ės. Balak ėshtė nė njė formė tė shkėlqyer dhe tė mendosh se nė sulm janė dy lojtarė si Mario Gomez e Miroslav Klose gjėrat bėhen edhe mė tė lehta. Grupi dhe shorti pėr mė tej janė shumė favorizues pėr kombėtaren e Joakim Lėv. Finalja ėshtė mė e mundshme se kurrė.

PORTUGALIA – Skuadra e Luis Felipe Skolarit ėshtė mė e karikuar se kurrė. Luzitanėt kanė nė skuadėr lojtarin mė tė mirė tė momentit, Kristiano Ronaldon. Ylli i Manēester Junajtid edhe pse ka disa probleme dėmtimesh do tė jetė nė fushė. Portugalia do tė debutojė sot nė orėn 20.45 ndaj Turqisė. Nė sulm me Ronaldon do tė jenė dhe Kuarezma e Simao. Objektivi? Tė kthejnė ėndrrėn nė realitet.

SPANJA – Me yjet si Fernando Torres, Serhio Ramos e Sesk Fabregas Spanja prezantohet mė sė miri nė kėtė Europian. Ndaj Perusė e SHBA-sė (dy miqėsoret e fundit) “demat” kanė vuajtur disi por njė fakt shumė i rėndėsishėm ėshtė se nuk pėsojnė gol. Mungon vetėm personaliteti pėr skuadrėn e Luis Aragones, e cila ka mundėsinė mė tė mirė duke parė dhe lojtarėt pėr tė triumfuar nė Austri dhe Zvicėr.

[align=right:2wx0z4ha]Gazeta Korrieri[/align:2wx0z4ha]