Receta Gatimi

Poezi nga Dritero Agolli


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 23
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Poezi nga Dritero Agolli

  Poezi nga Dritero Agolli


  Malli i Shqiperise

  Me ka marre malli per Shqiperine tone.
  Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz,
  Tymi i cigarit "Partizani"qe pinte dikush

  Dridhej kalteronte,bente spirale,
  Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve
  Muabashkatdhetarit.

  Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
  Ku kam bere dikur ndonje marrezi,
  Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi.
  Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
  Inatin akoma do ma mbajne,

  Koken do ma tundin,
  Por une s'do ta marr per keq,
  Se malli me ka marre.
  Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara,

  Gjethe te thara,gjethe vjeshte,
  Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.

  Me ka marre malli per Shqiperine tone;
  Per ate qiell te madh,te gjere e te thelle,
  Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike,
  Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,

  Per alpet flokebardha e mjekergjelbra,
  Per netet e neilonta,qe nga flladet fergellojne,
  Per mjegullat qe si indiane te kuq muzgjeve
  shtegtojne

  Per lokomotivat dhe kuajt,
  Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
  Per qiparisat,kopete dhe varret
  Malli me ka marre.
  Malli me ka marre,
  Per shqipetaret.

  Me ka marre malli dhe se
  shpejti vi atje,
  Duke fluturuar mbi mjegullat,si mbi deshira.
  Sa i larget,aq edhe i dashur je,atdhe.
  Aerodromi do te dridhet nga uturima,

  Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
  Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
  Larg atdheut sigurisht do kene qene ndonjehere.

  D.Agolli

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Poezi nga Dritero Agolli

  Te mendohesh


  Ka shume mallkime
  per njerez te liq,
  Sic ka dhe urime per shoke dhe miq.

  Po une mallkimet aspak s“i kam dashur,
  Vec shfryj
  rralle-rralle kur jam buzeplasur,

  Kur kupa ze mbushet e s“kam nga t“ia mbaj,
  Merzitur-merzitur me vete ze shaj.

  I them mendjemadhit nje llaf te florinjte
  Te gjetur ne popull:ah,mendja t“u rritte!

  Sa gjera ke
  thene,o popull i shtrenjte,
  Qe duhet patjeter te rri te vras mendte!


  D.Agolli.

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Poezi nga Dritero Agolli

  S“ka asgje per te qeshur

  S“i kam dashur kurre gjerat e bujshme
  Dhe shpesh jam menduar duhan duke pire;
  Ka gjera lakuriqe qe sjane te turpshme,
  Sic ka dhe gjera te cndershme te veshura mire.

  Ja,e verteta rri lakuriqe ngahere,
  Ja,dhe genjeshtra me petka rri veshur!
  Me thoni:cila ka turpin dhe cila ka ndere?
  Kjo qe ju thashe s“ka gje
  per te qeshur!

  D.Agolli

 4. #4
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Poezi nga Dritero Agolli

  MJEGULLI I DASHURISE

  kur ikja larg drejt teje vija
  kur vija afer ikja larg
  per dreq me trembte largesia
  dhe afersija behej cark

  as e kuptoja si te desha
  nje mjegull pus nje cmenduri
  si nje poet qe shkruan vjersha
  dhe ndez nje shkrepse dhe i ben hi

  dhe ndoshta kjo ish dashuria
  e cakerdisur kuturu...........
  per dreq me trembte largesia
  dhe afersa gjithashtu

  (dhe vjen njeriu i cuditshem)
  1996 Dritero Agolli

 5. #5
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Ne vendin tim!

  vendin tim dhe ne vendin tend

  e ēpojne lakren, i hedhin mend.

  Ne vendin tim dhe ne vendin tend

  Njerit i kruhet, tjetrit i dhemb.

  Ne vendin tim dhe ne vendin tend

  Henen si petull e pjekin ne shkemb.

  Ne vendin tim dhe ne vendin tend

  Nje koke e cmendur, ….. nje vend e cmend!



  -------------------------------------------------
  ------------------------------------------------

  Peshqit
  Mua peshqit mė lenė pa mend, mė ēudisin
  Me buzėt e tyre pėrēmuese, pėrqeshėse;
  Pastaj, kur mė kthejnė kurrizin
  Mė flakin fytyrės indoferencėn rrėnqethėse!
  E ndjej se s’duan tė ma shohin as bojėn…
  Ah, kėta peshqit!
  Pėr mua tėrr, s’ua bėn syri i xhamtė;
  Si pėr tė vjellė e hapin vesh mė vesh gojėn
  Dhe haptas mė thonė: ‘Koka tė plastė!’
  Mendjemėdhenj sa peshqit s’do ketė kjo botė;
  Aty tė pėrqeshin, aty tė pėshtyjnė aty dhe tė vjellin,
  Dhe janė tė gjithė aq shumė gjakftohtė,
  Sa kokėn vėrdallė si trupi i peshkut ta sjellin.

 6. #6
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  e bukur kjo MJEGULLI I DASHURISE

 7. #7
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  MJEGULLI I DASHURISE

  kur ikja larg drejt teje vija
  kur vija afer ikja larg
  per dreq me trembte largesia
  dhe afersija behej cark

  as e kuptoja si te desha
  nje mjegull pus nje cmenduri
  si nje poet qe shkruan vjersha
  dhe ndez nje shkrepse dhe i ben hi

  dhe ndoshta kjo ish dashuria
  e cakerdisur kuturu...........
  per dreq me trembte largesia
  dhe afersa gjithashtu

  (dhe vjen njeriu i cuditshem)
  1996 Dritero Agolli
  sa e bukur kjo poezi,shuuuuuuuuuuuume me pelqen!

 8. #8
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Vdekja e Nenes

  U zvogelua nena dhe u tret e gjitha,
  U be si pulebardhe e lehte
  Dhe nje mengjes pa zbardhur ende drita
  Renkoi e fluturoi mbi rete

  Andej u fsheh si ylli Aferdita
  Dhe ne pastaj s'e pame, paste ndjese!
  Vec ndodh qe vale e endrrave te trishta
  E sjell ne breg te shtratit tim si shpeze

  [/B]

 9. #9
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Enderr e prere
  1.
  Mos vdis, se pas shirave aren e mbushi bari,
  Ka rene ne ullishte mize e ullirit.
  Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali
  Dhe ende s'ka dale nga plisi kercelli i misrit
  Ne enderronim te benim nje anije,
  Kurkush s'e mendonte me c'dru do ta ngrinim,
  Kishim ndermend ta ndertonim me dege hardhie
  Dhe vela ti vinim.
  Bodrumet e saj t'i mbushnim me poce me vere
  Dhe te lundronim ne ishujt e Havajes;
  Ta pinim veren me vajzat e ishujve ne Belvedere,
  Zezaku te bente fresk me fleten e palmes.
  2.
  Mos vdis se kalit i ra ne vrapim nje patkua
  Dhe nisi ta ngreje nga dhimbja kemben e pare;
  Kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua,
  S'e gjejme as nallbanin e marre.
  Ne enderronim te shkonim ne hipodrome,
  ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
  Tani dhe kali calon e s'na ha as barin e njome;
  me sy si gota na sheh si te huaj...
  3.
  Mos vdis, se dielli ne oborr e ka shtruar sofren e madhe
  Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
  Te gjitha ato qe ti u thoshje "sorkadheve",
  Kur grisnin fustanet ne driza.
  4.
  Mos vdis ne dhomen e heshtur i shtrire
  Eshte turp kaq shpejt te rrish e te vdesesh!
  Ne enderronim nje vdekje me te mire:
  Duke vdekur, fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.

 10. #10
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  I Perndjekuri I Dashurise

  Une jam i burgosuri yt
  Rroj me prangat qe ti me ke vene
  Po cudi as qelia s'me mbyt
  Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze
  Kur ti prangat m'i hodhe ne mish
  Une i putha duart e tua
  Eshte rast i pashembullt ta dish
  Qe xhelatin ta puth a ta dua
  I perndjekuri yt erotik
  I perndjekur te mbetet gjithmone
  Erotim i mire a i lig
  Hidhmi duart ne fyt, torturome
  Ky burgim sa do zgjase s'e di
  I perjetshem do kisha deshire
  Vec ti eja me shih ne qeli
  Te perndjekurit tend i vjen mire.

 11. #11
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  PO TI NUK JE

  Nuk je kurrkund. Kjo dite e nxehte e gjate
  Mbuloi me pluhur rrugen gjer ne fund.
  Veshtroj ne zheg ne pluhurin e thate,
  Po ti nuk je kurrkund.

  Dhe me gishtrinj mbuloj fytyren time,
  pastaj kemishen e renduar shkund,
  Nga pluhuri perdhĆØ rrezohen therrime,
  po ti nuk je kurrkund.

  Jam gati te kerkoj cdo kokeer pluhuri
  Dhe ne kerkim si arkeolog te humb,
  Vec te te gjej, e humbura qekuri,
  Po ti nuk je kurrkund.

 12. #12
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  UNE

  Zili ma kane ata lavdine,
  Ndaj peshperisin dhe me shajne;
  As ndaj talentit tim ziline
  S'e fshehin dot dhe s'e permbajne.

  Me nemin miqte dhe armiqte,
  Po tiger jam, s'leshoj pushtetin;
  Lavdine e kam te dykuptimte,
  Te njekuptimte e kam talentin.

 13. #13
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  DASHURI E VESHTIRE

  Ti ne kanape tani dremit
  Ndofta gjumi ende s'te ka zene,
  Abazhuri mbi qerpike ndrit
  Libri nga gishtrinjte te ka rene.

  Para teje ndal mendimi im:
  Jemi dashuruar edhe share
  Jemi ndare shpesh ne udhetim,
  Por drejt njeri tjetrit kemi ngare.

  Dhoma hesht e rruga larg gjemon
  Ti sheh endrra kalteroshe shume
  Une, ndonse pi dhe mogadon,
  Mezi fle, se jam njeri pa gjume.

  Te kam pasur enderr cast e ore,
  Enderr te trishtuar dhe te mire
  Po te jem vertete nje Pitagore
  Ti je teorema me e veshtire....

 14. #14
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  VECSE NJE ENDERR

  Ja keshtu, ti erdhe, ndenje, ike
  Dhe sikur ketu nuk ishe kurre
  S'erdhe si e dashur, por si mike
  Thjesht si vizitore tek nje burre.

  Per takimin, tjeter enderr kisha,
  Tjeter doli,sic u ndodh ne bote
  Enderrova ne kulm te trendafilta
  Si nje vere a trendafil ne gote.

  Dhe megjithate them faleminderit
  Ti me dhe nje fluturim mbi nje enderr
  Neper porten hapur prej ylberit
  Dhe s'ka gje se endrra ishte zhgjenderr..

 15. #15
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  DHE SIKUR

  Dhe sikur ne bote ti mos ishe,
  Do jetoja si cdo gje qe jeton,
  Vec pa ty kjo bote do levizte
  Sic leviz pa ngrohje nje vagon.

  S'ma zevendeson ti boten mua,
  S'te zevendeson as bota ty,
  Por sa boten sigurisht te dua,
  Kur jetojme e vdesim tok te dy..

 16. #16
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Dritero Agolli - Kur Te Jesh Merzitur Shume


  Ketu s' do te jem, do jem larguar;
  Ne toke i tretur si te tjeret,
  Ne kafenene e preferuar
  Nuk do me shohin kamarieret.

  Dhe neper udhet ku kam ecur,
  S'do ndihet kolla ime e thate,
  Mbi varrin tim do te rrije i heshtur
  Nje qiparis si murg i ngrate.

  Ti do trishtohesh atehere,
  Se s'do me kesh ne dhome gjalle,
  Dhe, kur ne xham te fryje ere,
  Do qash me eren dalengadale.

  Po kur te jesh merzitur shume.
  Ne raft te librave kerkome,
  Atje do te jem i fshehur une,
  Ne ndonje varg a ndonje shkronje

  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  Dhe une do zbres, do vij pas teje;
  Ti si dikur me mall do qeshesh,
  Si nje blerim pas nje rrekeje.

 17. #17
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  dritero agolli - kur te jesh merzitur shume


  ketu s' do te jem, do jem larguar;
  ne toke i tretur si te tjeret,
  ne kafenene e preferuar
  nuk do me shohin kamarieret.

  Dhe neper udhet ku kam ecur,
  s'do ndihet kolla ime e thate,
  mbi varrin tim do te rrije i heshtur
  nje qiparis si murg i ngrate.

  Ti do trishtohesh atehere,
  se s'do me kesh ne dhome gjalle,
  dhe, kur ne xham te fryje ere,
  do qash me eren dalengadale.

  Po kur te jesh merzitur shume.
  Ne raft te librave kerkome,
  atje do te jem i fshehur une,
  ne ndonje varg a ndonje shkronje

  mjafton qe librin pak ta heqesh
  dhe une do zbres, do vij pas teje;
  ti si dikur me mall do qeshesh,
  si nje blerim pas nje rrekeje.
  nje nder poezit me te bukura te dritro agollit

 18. #18
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  eshte e vertete
  kur isha nja 14 vj...mu fiksua keq....dhe nje me dy e kendoja neper shpi

 19. #19
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  eshte e vertete
  kur isha nja 14 vj...mu fiksua keq....dhe nje me dy e kendoja neper shpi
  Kush si kendon thu keto vargje se!!jan shum melankolike

 20. #20
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  TRISHTIMI

  Po iki me trishtim i zhgenjyer nga miqte
  E mbylla dhe deren qe rrinte e hapur
  Per lajkataret, per rrenacaket e smirezinjte
  Qe shtireshin engjej te dashur.

  Ku vete s'e di , vec s'dua te kthehem
  Serishme ne rrenat e jetes
  Diku ne nje skaj te larget do prehem
  me qafen e futur ne jaken gri te xhaketes.


  TĖ BĖHEM PĖLLUMB


  A doni te behem pellumb mbi pellumba,
  Me kini pellumb qe tani;
  Hedh rrobat nga trupi e vishem me pupla
  dhe kthehem pellumb nga njeri.

  Filloj te gugas si pellumbat gugasin
  Andej e ketej kuturu:
  Gu-gu mbi ballkonin, gu-gu mbi pullazin,
  gu-gu ne dritaret, nen strehet gu-gu.

  A doni te behem pellumb mbi pellumba,
  Me kini pellumb me gjithe mend,
  T'ju cmende gu-guja nga gusha me pupla,
  Pastaj ne merzi te me vrisni ne vend.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. "Pleshti" Dritero Agolli
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 25-01-2017, 12:21 PM
 2. Poezi nga Dritėro Agolli
  Nga ardona nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 13-11-2014, 05:19 PM
 3. Dritero Agolli - Pocari -
  Nga ardona nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-09-2010, 11:34 PM
 4. ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-06-2009, 10:33 PM
 5. DRITERO AGOLLI
  Nga kuklla nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-12-2007, 03:07 PM