• Dan Bilefsky (gazeta shqiptare)

Pashė Keqi risjell ndėrmend ditėn rreth 60 vjet mė parė, kur ajo vendosi tė bėhej burrė. Ajo preu gėrshetat e saj tė gjata, dorėzoi fustanet e saj pėr tė marrė pantallonat e gjera tė tė atit, e armatosi veten me njė pushkė gjuetie dhe u betua qė heq dorė nga martesa, fėmijėt dhe seksi. Nėse do tė kishte lindur nė Shqipėrinė e sotme, thotė 78 vjeēari i virgjėr qė u betua pėr beqari nė kėmbim tė tė drejtės pėr tė jetuar dhe udhėhequr familjen e vet si njė burrė, do tyė zgjidhte natyrėn femėrore.
"Po tė kthehemi nė kohė, ishte mė mirė tė bėheshe burrė, sepse mė parė, njė grua dhe njė kafshė konsideroheshin e njėjta gjė" thotė Keqi, qė ka njė zė kumbues bariu, ulur me kėmbėt e saj tė hapura si njė burrė dhe duke shijuar gota tė vogla rakije e duke pirė cigare. "Tani, gratė shqiptare kanė tė drejta tė barabarta me burrat dhe janė gjithashtu mė tė fuqishme. Mendoj se sot ėshtė e kėndshme tė jesh grua".
Virgjėresha u bė partriarke e familjes sė tyre, me tė gjitha veshjet e njė autoriteti mashkullor, duke u betuar pėr tė mbetur e virgjėr pėr pjesėn tjetėr tė jetės sė saj.
Rituali ishte njė formė e vetėfuqizimit tė grave rurale qė jetonin nė njė vend dėshpėrimisht tė varfėr qė e ndali rrugėn drejt evropės nga dekada tė tėra nėn regjimin diktatorial stalinist. Por sot nė Shqipėri, me internetin dhe MTV, edhe doganat kanė filluar tė "zhduken". Vajzat nuk duan aspak tė bėhen djem.
Tradita e virgjėreshave duhet tė kėrkohet nė Kanunin e Lekė Dukagjinit, njė Kod Drejtimi qė ka kaluar gojarisht ndėrmjet klaneve tė ndryshme nė Shqipėrinė veriore pėr mė shumė se pesė shekuj. Nėn Kanunin, roli i gruas ėshtė i kufizuar rreptėsisht: Tė kujdeset pėr fėmijėt dhe tė mbajė shtėpinė. Aty kur jeta e gruas vlen sa gjysma e asaj tė burrit, vlerat e njė virgjėreshe llogariten si 12 qe.
Virgjėresha kishte lindur nga nevoja sociale nė njė zonė rajonale tė ndėshkuar nga lufrat dhe vdekjet. Nėse partriarkėt e familjes kanė vdekur pa mashkull trashėgimtar, gruaja e pamartuar e familjes mund ta gjejė shumė shpejt veten tė vetmuar dhe shumė tė fuqishme. Duke ndėrmarrė hapin e betimit pėr virgjėri, gruaja mund tė marrė rolin e njė burri, si kryetar i familjes, tė mbajė armė, tė fitojė prona dhe tė lėvizė nė mėnyrė tė lirshme.
Ato vishen si burrat, adaptojnė njė lloj kapardisjeje si burrat dhe e harxhojnė kohėn e tyre duke jetuar nėn shoqėrinė e burrave tė tjerė.
Disa prej tyre gjithashtu marrin angazhimet pėr tė shfuqizuar njė martesė tė fiksuar prej kohėsh. Ndėrsa tė tjera mund tė bėhen virgjėresha burra pėr tė shprehur autonominė e tyre. Disa prej tyre qė u vjen keq pėr sakrificėn e transformimit, rikthehen nė tė qenurit gra dhe martohen shumė vonė nė jetėn e tyre.
"Heqja dorė nga seksualiteti i tyre ndėrsa zotohen pėr tė mbetur tė virgjėra, ėshtė njė mėnyrė pėr kėto gra tė dominuara nga meshkujt qė tė veēohen nga shoqėria pėr tu angazhuar nė jetėn publike" thotė Linda Gucia, njė profesore e studimeve tender nė Universitetin e prishtinės nė Kosovė. "Kjo bėhet pėr tė mbijetuar nė njė botė ku mbizotėron sundimi i meshkujve".
Duke marrė angazhimin pėr tė bėrė njė virgjėreshė e pėrjetshme, sipas sociologėve, nuk duhet tė kuptohet si homoseksualitet, i cili ėshtė njė fenomen tabu nė zonat rurale nė Shqipėri. Asnjė nga gratė nuk mund tė ketė ndryshime seksuale. Nė vendet e Shqipėrisė veriore sipas studimeve tė bėra nga kėrkuesit, mbeten rreth 40 virgjėresha gra-burra.
E njohur nė shtėpinė e saj si njė "Pasha", Keqi thotė se vendosi tė kthehej nė burrin e shtėpisė nė moshėn 20 vjeēare, kur babai i saj u vra pėr shkak tė gjakmarrjes. Ajo i qėndroi vendimit tė saj kundėr vendimit tė katėr vėllezėrve gjatė kohės sė regjimit komunist tė Enver Hoxhės, i cili qeverisi Shqipėrinė pėr 40 vjet deri nė vdekjen e tij nė 1985, dhe ata kanė qenė tė burgosur ose tė vrarė. Duke u kthyer nė burrė, thotė ajo, ishte e vetmja mėnyrė pėr tė mbėshtetur nėnėn, tė katėr kunatat e veta dhe pesė fėmijėt e tyre. Duke drejtuar me arrogancė familjen e saj tė gjerė nė njė shtėpi modeste nė Tiranė, aty ku mbesat e saj i shėrbejnė konjakun ndėrsa ajo jep vetėm urdhra, Keqi thotė se tė jetosh si njė burrė i ka lejuar asaj lirinė qė i mohohet grave tė tjera. Ajo mund tė punojė nė punė ndėrtimi dhe lutet nė xhami e rrethuar nga burra tė tjerė. Edhe sot, nipėrit dhe mbesat e saj thonė se nuk mund tė ndėrmarrin asnjė hap pėr martesė pa lejen e "xhajes" sė tyre.
"Kam qenė shumė e lirė si njė burrė, sepse asnjė nuk e ka ditur qė unė jam njė grua" thotė Keqi. "Mund tė shkoja kudo ku do tė dėshiroja dhe askush nuk guxonte tė grindej me mua sepse edhe mund ta qėlloja. Qėndroja vetėm me burra. Nuk di sesi mund tė bėj muhabete grash. Asnjėherė nuk frikėsohem". Kur ajo qėndroi nė spital kohėt e fundit pėr njė operacion, gratė e tjera tė dhomės mbetėn tė terrorizuara se e kujtuan si njė burrė, dhe kėrkuan qė ajo tė lėvizte nga dhoma.
Keqi thotė se tė qenurit grua e bėn atė mė tė dhembshur se njė burrė. "Nėse burrat e tjerė nuk i respektojnė gratė, u them atyre tė ndalojnė". Ajo thotė se tė qenurit e privuar nga njė jetė seksuale intime, ishte njė sakrificė e nevojshme. Ajo shton ndėr tė tjera se nuk ka humbur faktin e mos tė pasurit fėmijė, sepse ėshtė e rrethuar nga nipėrit dhe mbesat e veta. "Njėherė e bėra mendjen top dhe kisha fuqinė pėr tė mos u kthyer asnjėherė pas".
Ajo thotė se tė qenurit burri i shtėpisė e ka bėrė atė pėrgjegjėse pėr tė marrė hak pėr vdekjen e tė atit, duke pėrfshirė rregullin e Kanunit qė derdhja e gjakut duhet tė vendoset nė vend me derdhje gjaku. Kur vrasėsi i tė atit u lirua nga burgu pesė vjet mė parė, atėherė njė burrė rreth tė 80-ave, Keqi tha se ka urdhėruar nipin e vet 15-vjeēar ta qėllonte. Atėherė familja e burrit mori hak duke vrarė nipin e saj.
"Gjithmonė kam endėrruar tė marr hak pėr vrasjen e babait. Vėllezėrit e mi u pėrpoqėn ta bėjnė kėtė gjė, por nuk ia arritėn. Sigurisht, mė vjen keq pėr nipin qė u vra. Por nėse ti mė vret mua, unė duhet tė tė vras". Nė Shqipėri, vend me shumicė myslimane, Kanuni pranohet nga tė dy palėt, muslimanėt dhe kristianėn ndonėse turqit otomanė dhe qeveritė pasardhėse janė pėrpjekur pėr tė influencuar kėto rregulla.
Historianėt kulturorė shqiptare thonė qė ndarja mesjetare ishte njė produkt i izolimit tė mėparshėm tė vendit. Por ata ngulmojnė se sot, roli tradicional i gruas shqiptare ka ndryshuar.
"Gruaja shqiptare sot ėshtė njė lloj ministri ekonomie, ministri afeksioni, dhe ministri i brendshėm, qė kontrollon se kush bėn ēfarė" thotė Ilir Yzeiri, njė kritik qė shkruan pėr folklorin shqiptar. "Sot gratė nė Shqipėri janė pas ēdo gjėje".
Disa nga virgjėreshat vajtojnė sot kėtė liberalizim tė lirisė sė femrave. Diana Rakipi, 54 vjeēe njė bodigarde nė qytetin bregdetar tė Durrėsit nė Shqipėrinė e mesme, u bė njė virgjėreshė burrė pėr tu kujdesur pėr nėntė motrat e saj thotė se shikon me nostalgji regjimin e Enver Hoxhės. Gjatė kohėve komuniste, ajo ka shėrbyer si njė oficere ushtrie, duke trajnuar femrat pėr luftė. Tani, ajo ndjen keqardhje se gratė nuk e dinė vendin e tyre.
"Sot femrat dalin jashtė gjysėm tė zhveshura dhe nuk i njohin limitet e tyre" thotė Rakipi qė ka prerė flokėt dhe ka vėnė njė beretė ushtarake. "Jam trajtuar gjithė jetėn time si burrė, gjithmonė me respekt. Nuk mund tė pastroj, tė hekuros, tė gatuaj. Sepse kjo ėshtė njė punė pėr gra".
Por edhe nė malet e vetmuara tė Krujės, rreth 50 kilometra nė veri tė Tiranės, ku rrugėt e gjata e tė pista gjarpėrohen nė korijet e ullinjta, zyrtarėt lokalė thonė se influenca e kanunit nė rolin tender ėshtė duke u zhdukur. Ata thonė se gėrryerja e familjeve tradicionale, nė tė cilat secili jetonte nė tė njėjtėn ēati, ka alternuar pozitėn e femrės nė shoqeri.
"Gratė dhe burrat tani janė pothuajse e njėjta gjė" thotė Caca Fiqiri, halla e tė cilės, Qamile Stema, rreth 88 vjeē, ėshtė e vetmja virgjėreshė burrė e mbetur nė atė fshat. "I respektojmė kėto femra, sese ato e konsiderojnė veten si burra pėr shkak tė sakrificave qė kanė bėrė. Por nuk ėshtė mė njė turp nėse nuk ke njė burrė nė shtėpi".
Sidoqoftė, nuk ka asnjė dyshim se kush vesh pantallona nė dhomat e tyre nė shtėpi nė Barganesh, fshati i vjetėr trashėgimor. Atje, gjatė kėtyre ditėve, "xhaja" Qamile rrethohet nga klani i saj, vendos njė qeleshe, njė kapele tradicionale shqiptare pėr burrat. I vetmi koncesion femėror i saj ėshtė njė shoshone ngjyrė rozė.
Njė tjetėr rast
E vendosur nė njė pikturė bardh e zi qė ėshtė nė hyrje tė shtėpisė, ku tregohet njė burrė i ri i pashėm sa hyn, Stema thotė thotė se vendosi tė ruajė virgjėrinė nė moshėn 20 vjeēare, pas vdekjes sė tė atit, ndėrsa ajo ishte mė e madhja e nėntė motrave. Pasi u bė burrė, Stema thotė se mund ta linte shtėpinė dhe mund tė hante pėr tė ngrėnė me burra tė tjerė. Mbante njė armė. Nė festat e martesave, ulej me burrat. Kur fliste me gra, ato qėndronin me ndroje.
Stema thotė se tė bėhej njė virgjėreshė grua-burrė, ishte njė nevojė dhe sakrificė. "E vėrteta ėshtė se ndihem e vetmuar ndonjėherė. Tė gjitha motrat e mia kanė vdekur dhe jetoj vetėm. Por asnjėherė nuk kam dashur tė martohem. Disa nga familja ime kanė dashur tė ndryshojnė rrobat e mia, por kur e panė se unė vendosa tė bėhesha burrė, ato mė lanė vetėm".
Stema thotė se do tė vdesė e virgjėr. Martesa, kėnaqėsitė, do tė ishin pėr njė grua tradicionale shqiptare. "Mund tė thoni se kam qenė pjesėrisht grua e pjesėrisht burrė, por sigurisht, asnjėherė nuk kam bėrė gjithēka qė bėn njė burrė" thotė ajo. "E pėlqej jetėn time si burrė. Nuk kam keqardhje pėr tė".