Receta Gatimi

Letra e nje emigranti derguar presidentit te Greqise


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Letra e nje emigranti derguar presidentit te Greqise

  Nga letra me poshte, do te mesoni historine ose me sakte tragjedine e nje refugjati shqiptar me banim ne Selanik.
  Dhe si bashkeatdhetare, te gjithe duhet te ndiejme nevojen e te qenit prane ne te tilla raste dhe pse jo te ndihmes tone.
  Ne kete rast, konsiderova se e vetmja gje qe mund te ofroja ishte, publikimi i kesaj letre me deshiren e z. Himollari.


  Letėrankim

  Drejtuar:
  Zotėrisė Karolo Papulja, Presidentit tė Republikės sė Greqisė

  Njoftim:
  1. Zotėrisė Bamir Topi, Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė
  2. Mediave

  I nderuar zotėri president,

  Mė quajnė STAVRI HIMOLLARI, emigrant shqiptar, i ligjshėm qysh prej 1998.jam bashkė me familjen time: bashkėshorten dhe tre fėmijėt tanė.
  Pikėsėpari ju kėrkoj falje pėr shqetėsimin, por ndjej qė jam mėse i detyruar pėr t’ju folur pėr ēėshtjen time, sepse nuk shikoj rrugėzgjidhje tjetėr jete a vdekjeje.
  Jemi emigrantė shqiptarė. Origjina ime ėshtė nga Korēa. Jam profesor universiteti. Familja ime ėshtė njė familje normale. Emigruam nga viti 1990 dhe kėtu nė Greqi pamė njė tjetėr klimė, tjetėr sistem. Kėshtu pra tė gjithė kishim dėshirėn t’u pėrshtateshim kushteve jetike tė Greqisė: rregullave, ligjeve, zakoneve etj. Vendosėm tė pėrpiqeshim tė siguronim kushtet e jetesės sonė kėtu me punė tonė.
  Greqia zotėri President ishte vendi mė mikpritės pėr emigrantėt shqiptarė, gjė qė nuk mundemi ta harrojmė kurrė. Populli grek na hapi dyert duke na dhėnė njė mundėsi tė jetomė mė mirė. Dhe pėr kėtė kemi respekt pėr popullin tuaj. Sot jam i rrethuar nga miq tė shumtė grekė. Por ēėshtja pėr tė cilėn dėshiroj t’ju bėj tė njohur ėshtė si mė poshtė:
  Mė 22 – 07 – 2004 pėsova njė aksident automobilistik nga shkelja e Rregullave tė Qarkullimit Rrugor e palės tjetėr. Kėshtu kam difekte tė rėnda trupore, disa nga tė cilat u shkaktuan nga goditja me hekur nė kokė nga personat qė mė karamboluan menjėherė pas karambolit, me qėllim vdekjen time. Policia rrugore e zonės e cila gjendej jo mė larg se 500 metra mbėrriti nė vendin e aksidentit brenda 10 minutave (nė bazė tė pėrshkrimit tė tyre nė ekspertizė).
  Unė isha nė gjendje kome nė spital pėr 38 ditė me diagnozėn pa shpresė pėr jetė, sepse nė spital m’u dha dhe njė goditje vdekjeprurėse.
  Pas 9 muajsh (pa u gritur nga shtrati) kuptova qė jam gjallė dhe nisa tė kėrkoja pėr ngjarjen. Por papritur mora njė thirrje pėr nė gjyq si fajtor nė aksident. Pas shumė kundėrshtimeve u informova qė padinė kundėr meje e tėrhoqėn. Analizova ngjarjen duke zbuluar pėr problemin kuptova qė:
  a) Unė nuk kisha asnjė pėrgjegjėsi pėr aksidentin.
  b) Ndėrsa ndodhesha nė «botėn tjetėr» afėrsisht pėr njė vit, kundėrshtarėt duke shfrytėzuar gjendjen time tė rėndė shėndetėsore, kishin fallsifikuar tė gjitha tė dhėnat e vėrteta tė ngjarjes.
  c) Kishin deponuar tek Prokuroria e Selanikut njė padi e sajuar kundėr meje sepse menduan qė unė nuk do tė rikthehesha nė jetė mė.
  Ajo padi penale u anullua menjėherė nga pala kundėrshtare kur ata mėsuan qė u riktheva nė jetė, tė frikėsuar nga e vėrteta. Pėr kėtė, meqenėse unė kisha humbur aftėsitė pėr tė punuar me ndihmėn e avokatit Themeliopulu deponuam njė padi me qėllim qė tė fitojmė dėmshpėrblim qė tė mund tė mbaj familjen time.
  Mė 27 Janar 2006 u bė gjyqi pėr dėmshpėrblimin nė tė cilin dola krejtėsisht i pafajshėm. Domethėnė fituam gjygjin, por ēfarė ndodhi mė vonė?
  Nė pritje tė vendimit mėsojmė qė gjyqi ANULLOHET. Askush tjetėr nuk do tė mund ta bėnte kėtė veē avokatit Themeliopulos i cili u shit pėr tė mos marrė dėmshpėrblimin tim. Pas disa muajsh mėsoj pėr njė vendimin e njė gjyqi misterioz qė kishim fituar, i cili kishte shkatėrruar ēdo proēesverbal tė gjyqit tė mėparshėm.
  Ajo qė kuptova ishte qė e ggjithė kjo bėhej qė tė mos isha unė i pafajshėm, sepse pastaj do tė kishte njė grup fajtorėsh tė cilėt do tė dėnoheshin.
  Kam bėrė padi qysh prej qershorit tė 2006 nė tė cilėn pėrfiheshin, fakte, dėshmi, dhe shumė dėshmitarė. Nė kėtė padi janė tė gjithė tė dhėnat e duhura pėr gjykimin e ēėshtjes.
  Prokurorėt marrin vendime duke zbatuar «Udhėzime tė mistershme» si: «Tė mos gjykohet ēėshtja sepse jemi tė humbur».
  U mbushėn plot 4 vjet nga dita e aksidentit. Katėr vjet lojėra tė prokurorėve.

  Zotėri president,

  Kishim besim tė plotė tek Drejtėsia Greke dhe tek funksionarėt e saj, por nuk mund tė shpjegoj shprehjet e shefit tė policisė Vasilios Babacia (????????? ??????????) i cili thotė: «Ēėshtja u formulua kunder teje sepse e dinim qė nuk do jetoje», tė prokurorėve: «Je i detyruar tė pranosh fajin tėnd, sepse e vėrteton Policia Rrugore», apo tė avokatėve tė cilėt thonė: «Nuk mundemi tė merremi me kėtė ēėshtje pasi janė ngatėrruar shumė nga njerėzit tanė (d.m.th. grekė) tė cilėt do tė dėnohen». Si pėrfundim pra unė kuptoj qė nuk duan tė burgosin policėt pėrgjegjės pse «kanė dėmtuar njė shqiptar» etj. Nga keqtrajtimi qėllimisht i ēėshtjes nga Prokuroria janė ngrirė si mė poshtė:

  a) Dėmshpėrblimi qė fitova nė Janar 2006.
  b) Pesioni i invaliditetit qė u miratua qysh nga Shtatori i 2005.
  c) Dhe tė gjitha tė drejtat njerėzore.

  Ju lutem zotėri President tė mė thoni ēfarė tė bėj.

  - Jam i dėnuar invalid i pėrhershėm
  - Kam pėr tė ushqyer familje me pesė anėtarė. Jetojmė me frikėn se mos na vrasin. Mė shumė se dy vjet ruaj familjen time me roje private sepse kam mėsuar qė kundėrshtarėt kanė paguar deri nė 200 000 euro pėr asgjėsuar familjen time.

  Zotėri President!

  Pas gjithė kėsaj ēėshtjeje fshihet njė pėrfaqėsues i pushtetit, i cili ka marrė pėrsipėr zhdukjen e familjes sime duke paguar pėr vrasje. Ky person ėshtė Biznesmen Marketingu i cili me urdhėrat qė jep nė Gjykatat e Selanikut, hedh poshtė ēdo pėrpjekje tė gjykatave pėr tė kryer detyrėn.
  Me kėtė ēėshtje kanė bashkėpunuar shumė njerėz tė drejtėsisė si: Prokurorė, avokatė, gjykatėsa, etj. tė cilėt kanė krijuar njė grup mafioz duke u pėrpjekur tė bėjnė ē’ėshtė e mundur tė mos gjykohet ēėshtja, d.m.th. tė mbyllet.
  Ju pyes zotėri President, pse tė mos gjykohet njė ēėshtje kur ka vrasje nė gjakftohtėsi?
  Sė bashku me kėtė letėr po ju dėrgoj tė bashkangjitura disa materiale, arkiva tė ēėshtjes.

  Zotėri President!
  Do t’ju lutesha shumė tė pengoni kėtė mėnyrė gjykimi sepse me veprimet e Prokurorisė pėr tė mbyllur ēėshtjen pa gjyq, duke luajtur rrezikshmėrisht me Ligjin, theksoj qė nuk kam asnjė pėrgjegjėsi. Pėr kėtė, kėrkoj Mbėshtetjen Tuaj, tė mos jetojmė me peshėn e padrejtė tė fajita, qė tė mos arrijmė deri nė shkallėn e vetėgjyqėsisė, para se tė dėgjoni vdekje, vdekje, vdekje…
  Jemi nė duart tuaja. Nuk do tė largohemi nga Greqia me shenjėn e turpit tė padrejtė. Kam fėmijė qė duan tė qėndrojnė qytetarė tė nderuar, tė jetojnė si gjithė tė tjerėt.
  Besojmė qė njė ditė drejtėsia do tė thotė fjalėn e saj. Jemi njerėz zotėri President.
  Nė damarėt tanė rrjedh gjak njerėzor.


  Me respekt Prof. Stavri Himollari
  Selanik mė 07 Prill 2008
  More info: albelanko@gmail.com, albizabela@yahoo.gr


  PERGJIGJA

  PRESIDENCA E REPUBLIKĖS
  ZYRA PERSONALE
  DREJTORI


  Athinė 14 Prill 2008
  Nr. Portokolli: 62


  Zotėrisė
  Stavri Himollari
  Selanik

  Zotėri Himollari,

  Pas Urdhėrit tė Presidentit tė Republikės, dėrguam kopje tė letrės suaj nė Ministrinė e Drejtėsisė , me kėrkesėn pėr tė Hetuar Ēėshtjen tė cilėn referoni.


  Drejtori i Zyrės Personale tė Presidentit
  Kostandinos Bikas

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Letra e z.Himollari derguar presidentit te Greqise

  Ja dhe letra ne greqisht.

  ?????:
  ???. ?????? ????????, ???????? ??? ????????? ???????????

  ???????????:
  1. ???. Bamir Topi, ???????? ??? ????????? ???????????
  2. M.M.E.

  ???????? ????? ???????,

  ?? ???? STAVRI HIMOLLARI, ??????? ??????????, ??????? ??? ?? 1998. ????? ???? ?? ??? ?????????? ???: ?? ?????? ??? ?? ???? ?????? ???.
  ???????? ??? ???? ???????? ??? ??? ????????, ???? ????? ??? ????? ???????????? ??? ?? ??? ?????? ??? ??? ??????? ??? ????? ??? ????? ???? ??????? ???? ? ???????.
  ??????? ??????? ??????????. ? ???????? ??? ????? ??? ??? ???????. ????? ????????? ?????????????. ? ?????????? ??? ????? ??? ???????? ??????????. ?????????????? ??? ?? ’90 ??? ??? ?????? ??? ???? ?????, ??? ???? ???????. ???? ?????? ?????? ???? ?? ??????? ?? ?????????????? ???? ???????? ??? ???????: ???????, ??????, ????? ???. ??????????? ?? ??????????? ?? ????????????? ??? ???????? ??? ???? ??? ??? ???? ??? ???????? ???.
  ? ?????? ????? ???????, ???? ? ????? ??? ???????? ???? ??? ???? ???????? ??????????, ?????? ?? ????? ??? ???????? ?? ????????? ????. ? ????????? ???? ??? ?????? ??? ?????? ???????? ??? ??? ???????? ?? ??????? ????????. ??? ??? ???? ?????????? ??????? ??? ?? ??? ???. ?????? ?????????????? ??? ?????????? ??????? ??????. ????, ? ??????? ??? ??? ????? ???? ?? ??? ???????????? ???? ???? ????????.
  ???? 22 – 07 – 2004 ????? ??? ???????????? ??????? ??? ????????? ??? ?.?.?. ??? ????????? ???????. ???? ??? ??????? ????????? ??????. ??????? ??? ????? ??????????? ??? ??????? ?? ?????? ??? ?????? ??? ???? ?????????? ?????? ???? ??? ?????????, ?? ????? ??? ???????????? ???. ? ??????? ??? ???????? ? ????? ?????????? ?? ???????? ??? ???????? ??? 500 ?????, ?????? ??? ???? ??? ???????????? ???? ?? 10 ?????. (?? ???? ??? ????????? ???? ???? ?????????????????).
  ??? ????? ?? ???????? ????????? ??? ?????????? ??? 38 ????? ?? ???????? ????? ?????? ??? ???, ????? ??? ??? ?????????? ??? ?????? ?????????? ???????.
  ???? ??? 9 ????? ?????? ???????? ??? ????? ???????? ??? ?????? ?? ????? ??? ?? ??????. ???? ??????? ???? ??? ????????? ??? ???? ?? ?????? ??? ?????????. ?????? ??? ?????? ????????? ????????????? ??? ??? ??????? ???????? ??? ??? ?????????. ????? ????????? ??? ????????? ??? ?????????? ??? ?? ???????? ???????? ???:
  ?) ??? ??? ???? ????? ?????? ??? ?? ???????.
  ?) ???? ?????????? ???? «???? ?????» ??? ??? ????? ???????, ?? ????????? ???????????????? ??? ?????? ????????? ?????? ???, ?????? ??????????? ??? ?? ??????? ???????? ??? ?????????.
  ?) ?????? ????????? ???? ?????????? ???????????? ??? ??????? ??????? ???????? ??? ?????? ????????? ??? ??? ??? ?? ????????? ???? ??? ???.

  ???? ? ??????? ????? ?????????? ?????? ??? ??? ???? ?????? ???? ??????? ?????? ??? ??? ???? ?????????? ??? ???, ?????????? ??? ??? ???????. ??’????, ???? ??? ???? ????? ??? ?????????? ??? ??? ??????? ?? ??? ??????? ??? ????????? ????????????? ?????????? ??? ????? ?? ????? ?? ?????????? ??? ?????????? ??? ?? ??????? ???? ?? ????????? ??? ?????????? ???.
  ???? 27 ?????????? 2006 ????? ? ???? ??? ??? ?????????? ??? ??? ??? ????? ?????? ??????? ?????. ?????? ????????? ?? ????, ???? ?? ????????? ????????;
  ???? ??????? ??? ??? ??????? ?????????? ??? ??????????? ? ????. ?????? ????? ??? ?? ???????? ?? ?? ????? ???? ????? ??? ??? ???????? ????????????, ? ?????? ????????? ??? ??? ???????? ??? ???????????.
  ???? ??? ???????? ????? ??????? ??? ??? ???????? ??????? ??? ??? ???? ??? ?????? ????????, ? ????? ?????????? ???? ???????? ??? ????????????. ???? ??? ???????? ????? ??? ??? ???? ????? ?? ????? ?? ??? ??????????? ??? ? ?????, ????? ???? ?? ??????????? ??? ????? ??? ??????? ?? ?????? ?? ???????????.
  ??????? ?????? ??? ??? ?????? 2006 ??? ???????????? ??????????, ????????? ??? ??????? ????????. ??? ?????? ???? ????? ??? ?? ?????????? ???????? ??? ??? ???????? ??? ????????. ?? ??????????? ???????? ????????? ???????????? «????????? ???????» ????: «?? ??? ??????????? ? ??????? ????? ??????? ???????».
  ??? ??? ????? ??? ???????? ????????????? 4 ??????. ??????? ?????? ????????? ??? ???????????.

  ????? ???????,

  ?????? ??? ??? ????? ??? ???????? ?????????? ??? ????? ??????????? ???, ???? ??? ????? ?? ??????? ??? ??????? ??? ??????? ?????????? ????????? ??????????, ? ?????? ????: «? ??????? ?????????? ???????? ??? ????? ????? ????????? ??? ??? ?? ????» ? ??? ???????????: «????? ???????????? ?? ??????? ??? ????? ???, ????? ?? ??????????? ? ???????», ? ?? ????????? ???? ????: «??? ???????? ?? ?? ?????????? ????? ?’???? ??? ??????? ????? ??????? ?????? ???? ??? ?? ?????? ?? ??????????». ??? ?????? ??? ??????????? ??? ??? ?????? ?? ?????? ???? ???? ?????? ???? ?????????? ???????????? ?????? «????? ?????? ???? ??????» ???. ??? ??? ??????? ??????????????? ??? ???????? ??? ??? ?????????? ????? ??????? ?? ????????:

  ?) ??? ?????????? ??? ??????? ??? ????????? 2006.
  ?) ??? ????????? ??????? ??? ????????? ??? ?? ?????????? 2005.
  ?) ??? ??? ?? ????????? ??????????.

  ??? ???????? ????? ??????? ?? ??? ????? ?? ?? ????.
  - ????? ?????????????? ??????? ????????.
  - ??? ????????? ?????????? ?? ?????.
  - ????? ?? ??? ???? ????? ?? ??? ?????????. ???????? ??? ??? ?????? ????? ??? ?????????? ??? ?? ?????????? ???????? ????? ??? ????? ??? ?? ????????? ????? ???????? ????? ??? 200 000 ???? ??? ??? ???????????? ??? ??????????? ???.

  ????? ???????,
  ???? ??? ??? ??????? ???????? ???? ?????????? ??? ?????????? ? ?????? ???? ???????? ??? ???????????? ??? ??????????? ??? ??????????? ??? ????. ????? ????? ?????????????? ?????????? ? ?????? ?? ??? ??????? ??? ????? ???? ?????????? (?????????? ????????????) ?????????? ???? ?????????? ??? ??????????? ??? ?? ???????.
  ?? ???? ??? ??????? ????? ??????????? ?????? ???????? ??? ??????????? ????: ???????????, ?????????, ???????? ???. ?? ?????? ????? ??????????? ??? ????? ???????? ???????????? ?? ?????? ??? ????? ??????? ?? ??? ?????????? ? ???????.

  ??? ???? ?????? ????? ???????. ????? ?? ??? ?????????? ??? ??????? ???? ??????? ???? ?? ?????;
  ??? ??????? ???? ??? ?????? ????????? ?????? ???????, ?????? ??? ????????.
  ????? ???????,
  ?? ??? ??????????? ???? ?? ???????? ??????? ?’???? ?? ????? ????????? ???? ?? ??? ??????? ??? ??????????? ??? ?? ?????????? ??? ????? ????? ????, ???????? ?????????? ?? ?? ????, ????? ??? ??? ????? ??????. ??’???? ????? ??? ?????????? ???, ?? ??? ????? ?? ?? ????? ?????, ??? ?? ??? ???????? ??? ?????? ?? ????? ?????????, ???? ?? ?????? ??????, ??????, ??????…
  ?????????? ??? ?? ????? ???. ??? ?? ??????? ??? ??? ?????? ?? ?? ?????? ??? ?????? ???????. ??? ?????? ??? ?????? ?? ?????????? ????????? ???????, ?? ?????? ?? ??? ???? ???? ?? ?????.

  ???????????? ??? ??? ???? ? ?????????? ?? ???????. ??????? ???????? ????? ???????. ?????? ???? ?????? ??? ????????? ????.
  ??????????? 07 ???????? 2008-06-02

  ?? ???????: ???. STAVRI HIMOLLARI
  ?. ???/??? 3, ?.?. 54 640,
  ???????????
  ???. 0030 2310 864 530,
  ???. 0030 6939 728 684


  Pergjigja


  ???????? ??? ???????????
  ????????? ???????
  ? ??????????


  ?????, 14 ???????? 2008
  ????. ????. : 62


  ?????
  Stavri Himollari
  ?. ????????????? 3
  546 40 ???????????


  ????? Himollari,

  ??????? ??????? ??? ???????? ??? ???????????, ??????????? ????????? ??? ????????? ??? ??? ????????? ???????????, ?? ??? ????????? ?? ????????? ?? ???? ??? ????? ??????????.


  ? ?????????? ??? ?????????? ????????
  ???????????? ??????

 3. #3
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18

  Re: Letra e nje emigranti derguar presidentit te Greqise

  Shume e padrejt!

  Uroj qe zoteria ta zgjidhi ēeshtjen sa me shpejt, dhe shyqyr qe ka shpetuar nga aksidenti

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Letra e nje emigranti derguar presidentit te Greqise

  shume shume e padrejt, taksirat i te shkret mire qe me zorr shpetoj por invalid por duhet dhe te rendi dhe mbas mafjes qeveritare.

  i uroj shendet ne radh te pare dhe ceshtje ti marri me gjakftohtesi. suksese

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Dosja e zeze e Greqise.
  Nga 3r1k0 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 26-06-2011, 05:04 PM
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-05-2010, 11:37 PM
 3. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 16-08-2009, 10:47 AM
 4. Kryeministrat e Greqisė me origjinė shqiptare
  Nga kuklla nė forum Historia Boterore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2008, 11:41 AM
 5. Harta e Greqisė deri nė Vlorė!!!
  Nga EMAUS nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-10-2007, 11:11 AM