Njė familje gjermane ka blerė njė tank gjashtė tonėsh pėr ta pėrdorur atė pėr tė dalė nė treg dhe pėr udhėtime ditore.
Babai Joachim Schoeneich madje ka vendosur njė ulėse fėmijėsh nė tankun Fox, tė punuar nga britanikėt, pėr birin e tij dyvjeēar Paul.

Tanku ėshtė i armatosur me njė armė tė ēaktivizuar me kalibėr prej 30 milimetrash dhe ka shtresė mbrojtėse prej 7.6 centimetrash.

"Ne e vozisim tankun pėr tė blerė gjėra dhe pėr tė shkuar nė udhėtime tė shkurtra", ka thėnė duke qeshur Joachim, nga qyteti gjerman Neu Anspach.

"Ėshtė pak e vėshtirė tė gjesh vend parkimi pėr tė, por ia dalim disi".

Problemi i vetėm ėshtė konsumimi i karburantit pėr tankun i cili ka kushtuar 30.000 euro.

Mirėpo Joachim thotė, "pėrvoja e vozitjes ia vlen ēdo litėr tė karburantit tė shpenzuar.