Vrimė pėr kabllo nė vazon kineze me vlerė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e Coca-Cola
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Postime
  123
  Reputacioni
  12

  Vrimė pėr kabllo nė vazon kineze me vlerė

  Receta Gatimi

  Vrimė pėr kabllo nė vazon kineze me vlerė
  Njė ekzemplarė i rrallė 250 vjeēar i vazos kineze prej porcelani nga periudha e pushtetit tė carit Qianlong, vlera fillestare e sė cilės ėshtė vlerėsuar nė 50.000 funte angleze, ėshtė shitur nė ankand pėr vetėm 25.000, pasi qė ėshtė vėrtetuar se pronarėt e saj - nė fund tė vazos kishin hapur njė vrimė pėr kabllo, dhe e kishin pėrdorur atė si abazhur, kanė njoftuar mediat britanike.
  Vazoja, nė ankandin e shtėpisė nė Dorset megjithatė ka gjetur blerėsin anonim privat. Ofertuesi i vazos ka thėnė se stėrgjyshi i tij e kishte blerė atė nė Lindjen e Largėt nė fillim tė shekullit XX.

  Familja, e cila jeton nė Londrėn jugperėndimore, nuk e ka ditur vlerėn e vazos dhe nė fund tė saj ka hapur njė vrimė prej 8 milimetrash pėr ta shndėrruar atė nė llambė elektrike.

  Nė familjen e pėrmendur e kanė pėrdorur si vazo gjatė 40 vjetėve tė fundit, derisa miqtė e familjes nuk e kanė vėrejtur vazon, mė saktė ornamentet karakteristike nė tė, duke vlerėsuar se do tė mund tė bėhej fjalė pėr njė gjėsend shumė tė ēmuar. Ėshtė dėshmuar se ata kishin tė drejtė, por vazoja ishte dėmtuar nė mėnyrė tė pakthyeshme.

  Njohėsit e kėsaj fushe pohojnė se dy vazo tė tilla, tė padėmtuara natyrisht, nė ankand do tė mund tė arrinin ēmimin prej 250.000 funtesh. Njė vazo e ngjashme e porcelanit nga periudha e dinastisė Qing nė ankandin e njėjtė ėshtė shitur pėr 50.000 funte.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Re: Vrimė pėr kabllo nė vazon kineze me vlerė

  shume interesant

  faleminderit per artikullin

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-01-2013, 05:08 PM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-11-2010, 07:27 PM
 3. Facebook ka njė vrimė qė mund t’iu ofroj spamerėve emra dhe foto
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-08-2010, 08:56 PM
 4. iPad me vlerė prej 189.000 dollarėsh
  Nga MAJDI nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-05-2010, 08:53 AM