Disa mijėra pjesėtare tė mbajtjes sė rendit dhe ligjit nė Gjermani do tė pajisen me, siē i kanė quajtur mediat, ‘sutiena antiplumb’.
Sutienat janė tė punuara nga pambuku i bardhė, derisa janė tė dedikuara pėr mbrojtje mė tė mirė tė grave tė cilat nuk bartin jelekėt mbrojtės anti-plumb.

Nė policinė gjermane punojnė rreth 3.000 gra, tė cilat sė shpejti do tė pajisen me sutiena tė reja tė cilat nuk pėrmbajnė pjesė metalike dhe duken si ato sportive.