Receta Gatimi

POEZI


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  i/e rregjistruar Maska e pulaj66
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Postime
  5
  Reputacioni
  0

  POEZI

  ENDER
  Mbyll syte per te fjetur,
  Ti shaqesh.
  Cel syte
  Me iken e enderrt...
  E pakuptueshme...

  Prape i mbyll syte
  Per te fjetur;
  Kete rradhe
  Po te mbaj ne qepalla...

  Ishte mengjes kur i hapa...


  NDJENJE
  Cme dhurove ate nate,
  Ku mbremjes iu shtuan frymemarjet tona,
  Ngrohtesine e buzeve te tua e njeja me endje,
  Edhe kur yjet prushezuan qiellin ne oret e vona.

  ZHGENJIM
  E dashurova ne heshtje,
  Mes se qetesise...
  se valeve te detit.
  .......Ukrodha ne uje
  Shembellimi i saj....
  Kish zbritur ne thellesi.

  BALADA E LISIT
  Te ky lis me rrenje
  e trung legjende,
  Te ky lis i gjelber mocmerisht,
  Dy komite ne nje dege te varur,
  Enden neper vite s'japin shpirt...

  NDJENJE
  Nje fund vere,
  nje vajze me fali buzeqeshjen...
  Po sa buzeqeshje te tilla ..
  Qe ste lene shpirtin ne qetesi
  Kemi nevoje ne jete?
  .......Nje pafundesi

  MALL
  Ti lehte trokite ne zemren time,
  Porten e saj hape me ngadale,
  Ti hyre ne te e qeshur e shkujdesur,
  pa ndrojtje......
  Nga zemra ime buronte vec mall...

  FIJA E FLOKUT

  Nje fije floku varej pergjate palltos
  sime,
  Relikt zbukurimi............
  Pas takimit me te dashuren.

  Kur me afrohet nje buzeqeshje,
  Apo dhe ndonje shikim premtues....
  Ne te perditshmen ...
  Endet kjo fije
  floku-qortues

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: POEZI

  Shume te bukura

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Poezi…....
  Nga MAJDI nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 19-02-2012, 08:39 PM
 2. Poezi nga lettas
  Nga lettas nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-10-2011, 07:11 PM
 3. Poezi Kurbeti...
  Nga Saimo nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-11-2010, 12:59 AM
 4. Asdreni poezi
  Nga ardona nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-09-2010, 11:39 PM
 5. ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-06-2009, 10:33 PM