Ringjallja e fėmijės, mrekulli apo gabim?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Ringjallja e fėmijės, mrekulli apo gabim?

  Receta Gatimi

  Ēudia ndodhi nė Izrael kur njė fėmijė i sapolindur, i cili peshonte 600 gramė, u gjet i gjallė nė morgun e spitalit pas 6 orėve.

  Fayza Majdoub qėndron pas inkubatorit duke vėzhguar fėmijėn e saj tė lindur para kohe e cila pati njė histori tė padėgjuar asnjėherė.

  Bebja u konsiderua e vdekur nė spitalin Naharya, pasi lindi para kohe nė javėn e 23-tė tė shtatzėnisė dhe pesha e saj nuk i kalonte 600 gramė. Ajo u kalua nė morgun e spitalit duke u konsideruar e vdekur. Kur prindrit e saj shkuan ta merrnin nė morg pėr tė djegur trupin sipas riteve vendase ata panė se bebja merrte frymė dhe kishte tė rrahura nė zemėr.

  Drejtori i spitalit Moshe Daniel tha se fėmija ka vdekur pasi ėshtė transportuar nė morg.

  Megjithėse disa e konsiderojnė Izraelin si vendin e mrekullive, Dr. Daniel thotė se ringjallja e fėmijės nuk ėshtė tamam njė mrekulli.

  Daniel tha se Faiza Majdub, 26 vjeē, arriti nė spital tė hėnėn nė mėngjes me hemorragji dhe dhimbje tė mėdha. Testet paraprake vėrtetuan se vajza qė ajo kishte nė bark 23 javėshe nuk kishte puls, kėshtu qė gruaja u fut menjėherė nė sallėn e operacionit.

  Kur doktorėt panė se vajza nuk kishte puls e lanė me tė ėmėn pėr tė paktėn gjysmė ore.

  Si zakonisht nė kėto raste, ne e mbuluam trupin me carcaf tė bardhė dhe e dėrguam nė morg, qė familja ta merrte kur tė donte pėr tė bėrė ceremoninė e varrimit.

  Gjashtė orė mė vonė, babai i vajzės, ali Majdub, shkon nė frigoriferėt e morgut pėr tė marrė fėmijen.

  “Kur u futa nė morg, fėmija ishte i mbėshtjellė” – tha ai pėr gazetat. “Mė pas gruaja ime, kėrkoi ta shihte atė pėrsėri. Nė fillim nuk doja qė ajo ta shikonte pėrsėri por meqė ajo kėmbėnguli vendosa ta zbuloja. Kur shohim qė vajza po lėvizte”.

  Daniel thotė se “efekti i ftohjes” mund tė ketė qenė njė faktor pėr ringjalljen e menjėhershme tė bebit. Ai argumenton se temperatura e ftohjes sė morgut mund tė ketė punuar pėr tė ngadalėsuar metabolizmin e bebit, duke rezultuar nė konsumim mė tė vogėl tė oksigjenit. Kjo ka bėrė qė fėmija tė ringjallet.

  “Kėrkuam nė internet nėse kishte ndodhur mė parė ky fenomen por nuk gjetėm as edhe njė rast tė ngjashėm” – tha Daniel.

  Njė doktorr tjetėr tha se sipas tė dhėnave deri mė sot, njė fėmijė i lindur para kohe, nėn 24 javė, konsiderohet njė abort.

  Shanset qė ka njė fėmijė 24 javėsh pėr tė jetuar janė vetėm 20%. Dhe nga kėta 20% mund te kenė probleme nė tru.

  Babai i fėmijės ka kritikuar personelin e spitalit se kanė neglizhuar me vajzėn e tij duke e quajtur tė vdekur para kohe.

  “Sipas opinionit tim ata ishin neglizhent dhe e konsideruan vajzėn time tė vdekur pa i bėrė ende tė gjitha procedurat”. “Ėshtė e ēuditshme si njė fėmijė 600 gramė, i cili nuk ėshtė mė i madh se dora ime tė rikthehet vetė nė jetė”.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Ringjallja e fėmijės, mrekulli apo gabim?

  nuk mund te thuash qe eshte nje gabim ringjallja e nje femije. por eshte nje mrekulli

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Ringjallja e fėmijės, mrekulli apo gabim?

  Qenka vertet interesante
  Besoj se eshte arsyeja ajo e temperatures, ose femija ka i ka pasur rrahjet e zemres te ngadalshme dhe kujtuan se kishte vdekur, keshtu qe ka qene i gjalle.

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e Flashi
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  51
  Reputacioni
  0

  Re: Ringjallja e fėmijės, mrekulli apo gabim?

  Interesante edhe kjo storie,kjo me te vertete eshte nje mrekulli

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Re: Ringjallja e fėmijės, mrekulli apo gabim?

  Mundet te kete qene dhe ndonje gabim mjekesor!!! duke mos i percaktuar sakt diagnozen ne ato ēaste!

 6. #6
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  14
  kjo eshte me te vertete nje mrekulli...me rrenqethet mishi kur e lexoj..i uroj me gjithe zemer asaj femije te kete jete te gjate dhe patjeter qe do ta kete.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Gabim ne template.php on line 86 - vbulletin forum
  Nga Elti Vlore nė forum Webmaster Area
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 11-02-2013, 03:47 PM
 2. Gjashte here 11,apokalips apo mrekulli?
  Nga RAGAZZA nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-11-2011, 04:58 PM
 3. Ndihme...virus apo ndonje gabim pa dashje
  Nga 3r1k0 nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-05-2011, 08:30 AM
 4. A eshte genjeshtra gjithmone gabim?
  Nga medlina nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 03-08-2010, 12:56 PM
 5. A eshte gabim te tregohesh gjithmone i sinqerte?
  Nga Altin111 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-07-2010, 09:38 PM