Receta Gatimi

Eva Braun, kush ishte gruaja qė vdiq bashkė me Hitlerin.


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Eva Braun, kush ishte gruaja qė vdiq bashkė me Hitlerin.

  Eva Braun, kush ishte gruaja qė vdiq bashkė me Hitlerin.

  Materiali i mėposhtėm ėshtė njė pėrmbledhje nga libra tė ndryshėm historie nė pėrgjigje tė pyetjes sė lexueses Etleva Demaj, pėr jetėn e asaj qė njihet si gruaja qė vdiq bashkė me Hitlerin, Eva Braun.
  Eva Anna Paula Braun lindi mė 6 shkurt tė 1912, nė Munih tė Gjermanisė, vdiq mė 30 prill 1945, ka qenė dashnorja e fundit e Adolf Hitlerit dhe gruaja e tij vetėm pėr njė natė.

  Braun ka qenė e bija e njė mėsueseje. Ajo ka ndjekur Liceun dhe mė pas, pėr njė vit, njė shkollė biznesi, ku ajo mbaroi me nota mesatare dhe u dallua pėr talentin e saj nė atletikė. Ajo takoi mė 1929 Hitlerin dhe thuhet qė ajo futi njė letėr dashurie nė xhepin e tij.

  Hitleri takonte edhe gra tė tjera, si aktorja Renate Müller (vdekja e tė cilės u pėrcaktua si vetėvrasje). Braun tentoi tė vetėvritej njėherė nė 1932 duke qėlluar me pistoletė qafėn e saj. Ajo tentoi pėr herė tė dytė tė vetėvritej mė 1935 duke marrė mbidozė ilaēesh gjumi. Pas rikuperimit tė Braunit, Hitleri u bė mė i dhėnė pas saj, duke i blerė njė vilė nė Wasserburgerstrasse, njė lagje nė Munih, dhe gjithashtu njė Mercedes.

  Dihet qė ajo ka ndikuar politikisht tek Hitleri. Disa historianė mendojnė qė ajo njihte disa detaje qė shqetėsonin punonjėsit mė tė ngushtė tė Reichit tė Tretė. Edhe pse ajo njihte kaq shumė detaje, ajo kryente njė jetė tė thjeshtė dhe nuk dukej e interesuar pėr politikėn. Ata nuk u shfaqėn kurrė si njė ēift nė publik. Populli gjerman nuk ishte aspak nė dijeni tė kėsaj lidhjeje deri pas luftės.

  Gjate Luftės sė Dytė Botėrorė, Braun bėnte njė jetė tėrė luks, duke e kaluar kohėn e saj me stėrvitje, lexim novelash romantike, duke parė filma si dhe televizionin gjerman. Pasioni i saj pėr banjo dielli nudo, ku ėshtė kapur edhe nė fotografi, e ka tėrbuar Hitlerin.

  Hitleri dihej qė kundėrshtonte katėrcipėrisht gratė tė cilat pėrdornin kozmetika ose produkte tė tjera tė krijuara prej kafshėve. Thonė qė Hitleri njė ditė filloi tė qeshė pėr gjurmėn qė kishte lėnė buzėkuqi i Evės mbi pecetė dhe filloi tė thoshte: "Sė shpejti do ta zėvendėsojmė me buzėkuq tė bėrė nga trupat e vdekur tė ushtarėve". Pati thashetheme qė Eva donte me gjithė shpirt njė fėmije prej Hitlerit, por qė asnjėherė nuk pati mbėshtetje pėr kėtė dėshirė.

  Mė 1944, e motra e Eva Braunit u martua me njė pjesėtar tė grupit tė Hitlerit, Hermann Fegelein. Kur Fegelein u kap ditėt e fundit tė luftės duke u arratisur pėr nė Suedi me njė grua tjetėr, Hitleri personalisht urdhėroi qė ai tė ekzekutohej.

  Eva Braun refuzoi tė largohej kur Ushtria e Kuqe rrethoi bunkerin. Hitleri u martua me tė mė 29 prill 1945 gjatė njė ceremonie zyrtare tė shkurtėr (nusja veshi njė fustan mėndafshi ngjyrė blu), dhe me dėshmitarė Joseph Goebbels dhe Martin Bormann, ku ajo mori edhe titullin Zonja Hitler, nė vend tė Zonjusha Braun. Ata u vetėvranė tė dy mė 30 prill. Eva, e cila ishte 33 vjeē, vdiq e para duke pirė njė tabletė cianuri. Trupat e tyre u dogjėn me naftė nė oborrin e Zyrave tė Reichut. Mbetjet e tyre u gjetėn nga rusėt nė Magdeburg tė Gjermanisė Lindore, bashkė me trupat e Joseph dhe Magda Goebbels dhe 6 fėmijėt e tyre.

  Pjesa tjetėr e familjes sė Eva Braunit i mbijetoi luftės. E ėma, Franziska vdiq 96 vjeē, mė janar tė 1976, nė njė shtėpi fshati nė Ruhpolding, Bavari.

  Nga Gazeta Shekulli

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e asder
  Anėtarėsimi
  Aug 2008
  Postime
  29
  Reputacioni
  0

  Re: Eva Braun, kush ishte gruaja qė vdiq bashkė me Hitlerin.

  ketu po thote qe kufomat e saj dhe te hitlerit jane gjtur nga ruset, unek ete nuk e paskam dite kur e gjithe bota di per zhdukjen e mistrshme te hitlerit dhe per "vetevrasjen",, une edi qe trupat e tyre nuk jane gjete kurrre dhe ende dyshohet nese hitleri ka vdekur atehere apo mos ndoshta eshte gjalle ende

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. A vdiq Steve Jobs?
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 10:25 PM
 2. Vdiq Patrick Swayze
  Nga kuklla nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 18-09-2009, 09:19 PM
 3. Vdiq Michael Jackson - Ne moshen 50 vjeēare!!!
  Nga ReniX nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 06-07-2009, 07:42 PM
 4. Pranoi Islamin, bėri sexhde dhe vdiq
  Nga ruwejda nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-06-2009, 11:35 AM
 5. Vdiq rellisti McRae
  Nga ReniX nė forum Sportet nėpėr botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-09-2007, 07:13 PM