Zbulim bombastik i gazetės “Daily Mail”: A e vrau Aristote Onasis BOB KENEDIN
Shkruar nga Blendina Cara
e shtunė , 23 gusht 2008
ImageAristotle Onassis e dinte se njeriu qė urrente dhe kishte frikė njėkohėsisht, mė sė shumti njeriu qė mund t'i prishte plane, do tė vritej nga arma e njė vrasėsi.
Marrėveshja ishte mbyllur dhe, i vendosur tė ishte diku tjetėr kur tė shtėnat tė merrnin rrugė, ai po niste udhėtimin e tij tė ngadaltė drejt Evropės, nė jahtin e tij "Christina". Ai s'mund tė ishte mė i lumtur se aq.
Para pak ditėsh, Jackie Kennedy kishte hipur nė jahtin e tij, pas njė udhėtimi gjashtėditor nė Karaibe.


Ēdo pasdite ai pėrvidhej nė dhomėn e saj dhe mbrėmjeve, gruaja qė njihej si Vejusha e Shenjtė, e kishte lejuar t'i ndizte cigaret, t'i rrėfente atij gjėrat qė i pėlqenin dhe jo.
"E ke problem t'i heqėsh syzet? Syzet e ndaluara s'duhet tė mbahen natėn", i kishte thėnė ajo njė mbrėmje.
Tani, i vetėm me miken mė tė mirė tė Jackie-t, Joan Thring, ai e joshi dhe atė. Pas darke, ai dhe Joan uleshin duke dėgjuar disqet e Maria Callas, njė prej tė dashurave tė Onassis.
Nė kėtė moment, Joan e pyeti Onassis-in se si e kishte bėrė pasurinė e tij. "Ka vetėm njė gjė qė duhet tė kuptosh nė lidhje me mua e dashur: Unė jam krejtėsisht i pamėshirshėm", i tha ai.
Ishte njė pėrgjigje ogurzezė, teksa "Christina" po kalonte Atlantikun, Joan Thring-ut i dukej se Onassis ishte nė njė moment vendimtar, sikur po priste tė ndodhte diēka.
Onassis e mori vesh lajmin teksa po hante mėngjes, mė 5 qershor. Bobby Kennedy ishte qėlluar; ai s'kishte vdekur akoma, por ishte nė gjendje tė rėndė, i raportoi ndihmėsi i tij, Johnny Meyer.
"Dikush do ia rregullonte qejfin bastardit tė vogėl, herėt a vonė", u pėrgjigj ftohtėsisht Onassis. Ai i tha Meyer-it qė t'i telefononte sapo Kennedy tė merrte fund, "sikur tė donte tė dinte rezultatin e njė ndeshjeje", thotė Meyer. Joan Thring, gjithashtu mban mend pasivitetin, me tė cilin Onassis e priti lajmin.
"Nuk prisja qė Ari tė mėrzitej. E dija se vdekja e Bobby-t ishte me leverdi pėr tė. Por ishte sikur i thanė diēka qė ai e dinte mė parė", tha Joan Thring.
Janė bėrė 40 vite qė kur Robert F. Kennedy, vėllai i vogėl i presidentit John F. Kennedy dhe prokuror i Pėrgjithshėm, u qėllua nė kuzhinėn e hotelit "Ambassador" nė Los Anxhelos, nga Sirhan Bishara Sirhan, njė emigrant palestinez, 24-vjeēar. Dukej si njė ēėshtje qė u mbyll sapo Sirhan u dėnua pėr vrasje.
Hoteli ėshtė shkatėrruar qė atėherė dhe Sirhan, 64 vjeē, ėshtė nė burgun e Kalifornisė. Nuk ka dyshim qė Sirhan e shkeli kėmbėzėn atė natė, por a veproi vetėm apo ishte pjesė e njė komploti tė organizuar mė sė miri?
Zėrat nė lidhje me kėtė ēėshtje kanė qarkulluar dhe vazhdojnė tė qarkullojnė qė atėherė.
Nė autobiografinė e tij "Njė jetė fatlume" qė do botohet muajin e ardhshėm nė SHBA, e aktorit Robert Vaughn, i cili ishte mik i ngushtė i Bobby Kennedy-t, e quan vrasjen e tij "konspiracia qė s'do tė reshtė asnjėherė".
Po tė bazohemi nė librin tim "Nemesis", aty rrėfehet pse dhe si mund tė ketė paguar Onassis plumbat qė kanė vrarė Bobby Kennedy-n. E kam takuar fillimisht Onassis nė vitin 1968, nė apartamentin e tij nė Paris. Nė atė kohė ai ishte milioneri mė i famshėm i botės, marrėdhėnia e tij me Maria Callas e kishte bėrė mė seksi, si dhe mė famėkeq, dhe ai donte qė ta ndihmoja tė shkruante njė libėr pėr jetėn e tij.
Unė punova pėr tė rreth dhjetė muaj pėrpara se ai tė anulonte marrėveshjen e librit. Njė javė mė vonė, mė 20 tetor 1968, ai u martua me Jacqueline Kennedy.
Nė pranverė tė vitit 1974, unė mora njė telefonatė nga Onassis, i cili mė thoshte se donte tė rifillonte punėn mbi librin. Martesa e tij me Jackie Kennedy-n kishte qenė thjesht shtirje. Ndėrkohė qė nė letra ajo zgjati gjashtė vjet, nė realitet ajo kishte pėrfunduar brenda disa javėve. Nė fakt, jeta e tij ishte bėrė njė katalog fatkeqėsish. Djali i tij, Alexander, ishte vrarė nė njė aksident ajror. Gruaja e tij e parė, Tina, nėna e fėmijėve tė tij, kishte kryer vetėvrasje. Vajza e tij, Christina, ishte divorcuar dhe jeta e saj ishte lėmsh. Ai ishte i sėmurė dhe e dinte se do tė vdiste. Deri nė vdekjen e tij, mars 1975, ne vazhduam tė punonim pėr librin. Libri ishte pėrpjekja e tij e fundit pėr tė rregulluar imazhin, sipas tė cilit bota do ta mbante mend. Ai mendonte se ia kishte arritur qėllimit. Gjashtė javė mė vonė, Aristotle Socrates Onassis u nda nga jeta.
Por si kishte lindur rivaliteti mes Bobby Kennedy-t dhe Onassis? Ato thuajse ishin pėrplasur me njėri-tjetrin nė Nju Jork, nė njė festė tė organizuar nga Pamela Churchill, nė vitin 1953. Menjėherė pas kėsaj, Bobby, nė atė kohė njė djalė i ri hakmarrės, kishte kontribuar nė dėshtimin e njė marrėveshjeje nafte qė po lidhte Onassis nė Arabinė Saudite. Onassis nuk e fali kurrė pėr kėtė. Duke pėrdorur ēdo mjet pėr tė arritur qėllimin e tij, ai u pėrfshi nė njė fushatė hakmarrjeje ndaj klanit Kennedy.
Sėr Winston Churchill, vizitor i rregullt i jahtit "Christina", njėherė i kėrkoi Onassis qė tė ftonte John Kennedy-n, nė atė kohė njė senator i ri premtues, dhe gruan e tij, Jackie, nė njė festė nė jaht, gjatė vizitės nė Monte Karlo.
Kėnaqėsia mė e madhe e Onassis ishte kur i tha ēiftit se ato duhet tė largoheshin para orės tetė tė mbrėmjes, pasi nuk ishin tė ftuar tė darkonin me Churchill-in. Sidoqoftė, atij i bėri pėrshtypje Jackie. "Ka diēka provokuese tek ajo zonjė. Ajo ka shpirt seksual", i tha ai njė miku. Mė vonė, Onassis u pėrfshi nė njė marrėdhėnie me Lee Radziwill, e cila ishte motra e Jackie Kennedy.
Bobby Kennedy, nė atė kohė prokuror i Pėrgjithshėm, duke mos arritur tė binde Lee-nė qė tė ndahej nga njeriu qė ai e quante "Greku", i telefoni Onassis-it nė Paris dhe i kėrkoi qė tė mos e takonte mė kunatėn e tij. Por Onassis, i cili e dinte pėr marrėdhėnien e Bobby dhe Jack Kennedy-t me Marilyn Monroe, iu pėrgjigj: "Bobby, ti dhe Jack merruni me mbretėreshėn e kinemasė, ndėrsa unė po merrem me princeshėn time". Nė vitin 1963, kur djali i Jackie-t, Patrick, vdiq tre ditė pas lindjes, Onassis e bindi Lee-nė ta ftonte motrėn e saj pėr njė udhėtim nė bordin e jahtit "Christina". Pėr habinė e tė gjithėve, Jackie, nė shenjė hakmarrjeje ndaj tradhtive tė Presidentit, pranoi.
Nė fund tė udhėtimit, ajo kishte rėnė pre e sharmit tė Onassis. Vetėm disa javė mė vonė, presidenti Kennedy u vra nė Dallas. Jackie e ftoi Onassis-in nė funeral nė Shtėpinė e Bardhė. Bobby u tėrbua, por nuk kishte ēfarė tė bėnte. Sepse ai respektonte pushtetin mė shumė se tė kuptonte ndjenjat dhe Jackie e kishte pushtetin nė atė moment. Dallasi e ktheu John F. Kennedy-n nė njė figurė romantike historike. Ndaj, njė pjesė e joshjes presidenciale tė Bobby-t do tė huazohej nga legjenda e tė vėllait. Dhe ishte e rėndėsishme qė legjenda tė mos njollosej me ekspozimin e marrėdhėnies sė Onassis me gruan e Presidentit. Ndaj, Onassis duhej toleruar edhe nėse s'mirėpritej. Ftesa e Jackie-t nė funeral i dha dritėn jeshile Onassis-it, i cili e ktheu gjithė vėmendjen tek ajo. Ishte fillimi i njė marrėdhėnieje tė fshehtė pesėvjeēare. Nė vitin 1968, Jackie i rrėfeu Bobby-t, me tė cilin ajo ishte emocionalisht e afėrt, se kishte nė plan tė martohej me "Grekun". Bobby u trondit nga lajmi. Megjithatė, ai i ofroi asaj njė marrėveshje: Nėse ajo pranonte tė bėnte fushatė pėr tė dhe i premtonte tė priste deri pas zgjedhjeve pėr tė bėrė njė njoftim publik, ai do t'i jepte asaj bekimin e tij.
Kur dėgjoi pėr marrėveshjen, Onassis tha: "Ai thjesht po e zvarrit atė. Ai mė urren. Ai do mė shkatėrrojė nėse vė kėmbė nė Shtėpinė e Bardhė". Dhe kėshtu, duke u kthyer tek instinktet e tij "krejtėsisht tė pamėshirshme", Onassis e gjeti pėrgjigjen e tij, kur Bobby Kennedy ndėrroi jetė i plagosur nė dyshemenė e hotelit "Ambassador". ob Kenedin?
Shkruar nga Blendina Cara
e shtunė , 23 gusht 2008
ImageAristotle Onassis e dinte se njeriu qė urrente dhe kishte frikė njėkohėsisht, mė sė shumti njeriu qė mund t'i prishte plane, do tė vritej nga arma e njė vrasėsi.
Marrėveshja ishte mbyllur dhe, i vendosur tė ishte diku tjetėr kur tė shtėnat tė merrnin rrugė, ai po niste udhėtimin e tij tė ngadaltė drejt Evropės, nė jahtin e tij "Christina". Ai s'mund tė ishte mė i lumtur se aq.
Para pak ditėsh, Jackie Kennedy kishte hipur nė jahtin e tij, pas njė udhėtimi gjashtėditor nė Karaibe.


Ēdo pasdite ai pėrvidhej nė dhomėn e saj dhe mbrėmjeve, gruaja qė njihej si Vejusha e Shenjtė, e kishte lejuar t'i ndizte cigaret, t'i rrėfente atij gjėrat qė i pėlqenin dhe jo.
"E ke problem t'i heqėsh syzet? Syzet e ndaluara s'duhet tė mbahen natėn", i kishte thėnė ajo njė mbrėmje.
Tani, i vetėm me miken mė tė mirė tė Jackie-t, Joan Thring, ai e joshi dhe atė. Pas darke, ai dhe Joan uleshin duke dėgjuar disqet e Maria Callas, njė prej tė dashurave tė Onassis.
Nė kėtė moment, Joan e pyeti Onassis-in se si e kishte bėrė pasurinė e tij. "Ka vetėm njė gjė qė duhet tė kuptosh nė lidhje me mua e dashur: Unė jam krejtėsisht i pamėshirshėm", i tha ai.
Ishte njė pėrgjigje ogurzezė, teksa "Christina" po kalonte Atlantikun, Joan Thring-ut i dukej se Onassis ishte nė njė moment vendimtar, sikur po priste tė ndodhte diēka.
Onassis e mori vesh lajmin teksa po hante mėngjes, mė 5 qershor. Bobby Kennedy ishte qėlluar; ai s'kishte vdekur akoma, por ishte nė gjendje tė rėndė, i raportoi ndihmėsi i tij, Johnny Meyer.
"Dikush do ia rregullonte qejfin bastardit tė vogėl, herėt a vonė", u pėrgjigj ftohtėsisht Onassis. Ai i tha Meyer-it qė t'i telefononte sapo Kennedy tė merrte fund, "sikur tė donte tė dinte rezultatin e njė ndeshjeje", thotė Meyer. Joan Thring, gjithashtu mban mend pasivitetin, me tė cilin Onassis e priti lajmin.
"Nuk prisja qė Ari tė mėrzitej. E dija se vdekja e Bobby-t ishte me leverdi pėr tė. Por ishte sikur i thanė diēka qė ai e dinte mė parė", tha Joan Thring.
Janė bėrė 40 vite qė kur Robert F. Kennedy, vėllai i vogėl i presidentit John F. Kennedy dhe prokuror i Pėrgjithshėm, u qėllua nė kuzhinėn e hotelit "Ambassador" nė Los Anxhelos, nga Sirhan Bishara Sirhan, njė emigrant palestinez, 24-vjeēar. Dukej si njė ēėshtje qė u mbyll sapo Sirhan u dėnua pėr vrasje.
Hoteli ėshtė shkatėrruar qė atėherė dhe Sirhan, 64 vjeē, ėshtė nė burgun e Kalifornisė. Nuk ka dyshim qė Sirhan e shkeli kėmbėzėn atė natė, por a veproi vetėm apo ishte pjesė e njė komploti tė organizuar mė sė miri?
Zėrat nė lidhje me kėtė ēėshtje kanė qarkulluar dhe vazhdojnė tė qarkullojnė qė atėherė.
Nė autobiografinė e tij "Njė jetė fatlume" qė do botohet muajin e ardhshėm nė SHBA, e aktorit Robert Vaughn, i cili ishte mik i ngushtė i Bobby Kennedy-t, e quan vrasjen e tij "konspiracia qė s'do tė reshtė asnjėherė".
Po tė bazohemi nė librin tim "Nemesis", aty rrėfehet pse dhe si mund tė ketė paguar Onassis plumbat qė kanė vrarė Bobby Kennedy-n. E kam takuar fillimisht Onassis nė vitin 1968, nė apartamentin e tij nė Paris. Nė atė kohė ai ishte milioneri mė i famshėm i botės, marrėdhėnia e tij me Maria Callas e kishte bėrė mė seksi, si dhe mė famėkeq, dhe ai donte qė ta ndihmoja tė shkruante njė libėr pėr jetėn e tij.
Unė punova pėr tė rreth dhjetė muaj pėrpara se ai tė anulonte marrėveshjen e librit. Njė javė mė vonė, mė 20 tetor 1968, ai u martua me Jacqueline Kennedy.
Nė pranverė tė vitit 1974, unė mora njė telefonatė nga Onassis, i cili mė thoshte se donte tė rifillonte punėn mbi librin. Martesa e tij me Jackie Kennedy-n kishte qenė thjesht shtirje. Ndėrkohė qė nė letra ajo zgjati gjashtė vjet, nė realitet ajo kishte pėrfunduar brenda disa javėve. Nė fakt, jeta e tij ishte bėrė njė katalog fatkeqėsish. Djali i tij, Alexander, ishte vrarė nė njė aksident ajror. Gruaja e tij e parė, Tina, nėna e fėmijėve tė tij, kishte kryer vetėvrasje. Vajza e tij, Christina, ishte divorcuar dhe jeta e saj ishte lėmsh. Ai ishte i sėmurė dhe e dinte se do tė vdiste. Deri nė vdekjen e tij, mars 1975, ne vazhduam tė punonim pėr librin. Libri ishte pėrpjekja e tij e fundit pėr tė rregulluar imazhin, sipas tė cilit bota do ta mbante mend. Ai mendonte se ia kishte arritur qėllimit. Gjashtė javė mė vonė, Aristotle Socrates Onassis u nda nga jeta.
Por si kishte lindur rivaliteti mes Bobby Kennedy-t dhe Onassis? Ato thuajse ishin pėrplasur me njėri-tjetrin nė Nju Jork, nė njė festė tė organizuar nga Pamela Churchill, nė vitin 1953. Menjėherė pas kėsaj, Bobby, nė atė kohė njė djalė i ri hakmarrės, kishte kontribuar nė dėshtimin e njė marrėveshjeje nafte qė po lidhte Onassis nė Arabinė Saudite. Onassis nuk e fali kurrė pėr kėtė. Duke pėrdorur ēdo mjet pėr tė arritur qėllimin e tij, ai u pėrfshi nė njė fushatė hakmarrjeje ndaj klanit Kennedy.
Sėr Winston Churchill, vizitor i rregullt i jahtit "Christina", njėherė i kėrkoi Onassis qė tė ftonte John Kennedy-n, nė atė kohė njė senator i ri premtues, dhe gruan e tij, Jackie, nė njė festė nė jaht, gjatė vizitės nė Monte Karlo.
Kėnaqėsia mė e madhe e Onassis ishte kur i tha ēiftit se ato duhet tė largoheshin para orės tetė tė mbrėmjes, pasi nuk ishin tė ftuar tė darkonin me Churchill-in. Sidoqoftė, atij i bėri pėrshtypje Jackie. "Ka diēka provokuese tek ajo zonjė. Ajo ka shpirt seksual", i tha ai njė miku. Mė vonė, Onassis u pėrfshi nė njė marrėdhėnie me Lee Radziwill, e cila ishte motra e Jackie Kennedy.
Bobby Kennedy, nė atė kohė prokuror i Pėrgjithshėm, duke mos arritur tė binde Lee-nė qė tė ndahej nga njeriu qė ai e quante "Greku", i telefoni Onassis-it nė Paris dhe i kėrkoi qė tė mos e takonte mė kunatėn e tij. Por Onassis, i cili e dinte pėr marrėdhėnien e Bobby dhe Jack Kennedy-t me Marilyn Monroe, iu pėrgjigj: "Bobby, ti dhe Jack merruni me mbretėreshėn e kinemasė, ndėrsa unė po merrem me princeshėn time". Nė vitin 1963, kur djali i Jackie-t, Patrick, vdiq tre ditė pas lindjes, Onassis e bindi Lee-nė ta ftonte motrėn e saj pėr njė udhėtim nė bordin e jahtit "Christina". Pėr habinė e tė gjithėve, Jackie, nė shenjė hakmarrjeje ndaj tradhtive tė Presidentit, pranoi.
Nė fund tė udhėtimit, ajo kishte rėnė pre e sharmit tė Onassis. Vetėm disa javė mė vonė, presidenti Kennedy u vra nė Dallas. Jackie e ftoi Onassis-in nė funeral nė Shtėpinė e Bardhė. Bobby u tėrbua, por nuk kishte ēfarė tė bėnte. Sepse ai respektonte pushtetin mė shumė se tė kuptonte ndjenjat dhe Jackie e kishte pushtetin nė atė moment. Dallasi e ktheu John F. Kennedy-n nė njė figurė romantike historike. Ndaj, njė pjesė e joshjes presidenciale tė Bobby-t do tė huazohej nga legjenda e tė vėllait. Dhe ishte e rėndėsishme qė legjenda tė mos njollosej me ekspozimin e marrėdhėnies sė Onassis me gruan e Presidentit. Ndaj, Onassis duhej toleruar edhe nėse s'mirėpritej. Ftesa e Jackie-t nė funeral i dha dritėn jeshile Onassis-it, i cili e ktheu gjithė vėmendjen tek ajo. Ishte fillimi i njė marrėdhėnieje tė fshehtė pesėvjeēare. Nė vitin 1968, Jackie i rrėfeu Bobby-t, me tė cilin ajo ishte emocionalisht e afėrt, se kishte nė plan tė martohej me "Grekun". Bobby u trondit nga lajmi. Megjithatė, ai i ofroi asaj njė marrėveshje: Nėse ajo pranonte tė bėnte fushatė pėr tė dhe i premtonte tė priste deri pas zgjedhjeve pėr tė bėrė njė njoftim publik, ai do t'i jepte asaj bekimin e tij.
Kur dėgjoi pėr marrėveshjen, Onassis tha: "Ai thjesht po e zvarrit atė. Ai mė urren. Ai do mė shkatėrrojė nėse vė kėmbė nė Shtėpinė e Bardhė". Dhe kėshtu, duke u kthyer tek instinktet e tij "krejtėsisht tė pamėshirshme", Onassis e gjeti pėrgjigjen e tij, kur Bobby Kennedy ndėrroi jetė i plagosur nė dyshemenė e hotelit "Ambassador".