Tė famshėm qė u ndanė nga jeta tė rinj
Shkruar nga Blendina Cara


Kanė qenė tė famshėm nė momentin qė janė ndarė nga jeta, por vdekja u ka dhėnė atyre njė status legjendar. Pikėrisht se janė ndarė nga jeta nė kulmin e famės, rinisė dhe karrierės sė tyre, ato kujtohen pėr tė gjitha ato qė kanė bėrė dhe pėr ato qė mund tė kishin bėrė, nėse do tė kishin jetuar mė gjatė. Kėshtu ka ndodhur me Marilyn Monroe.
Ajo ėshtė njė prej biondeve kult nė gjithė historinė, si dhe e njohur pėr marrėdhėnien e saj me presidentin amerikan, John Kennedy. Vitet e fundit tė jetės sė saj u prekėn nga problemet personale dhe reputacioni se ishte e vėshtirė tė punohej me tė.
Njė tjetėr personazh ėshtė princesha Diana. Diana, princesha e Wellsit ishte gruaja e parė e Ēarlsit, princit tė Wellsit. E kthyer nė njė ikonė publike, ajo mbeti nė vėmendje tė medias edhe pas divorcit me bashkėshortin e saj. Vdekja e saj e papritur nė njė aksident me makinė shkaktoi njė vajtim tė madh publik. Aktori me origjinė shqiptare, John Belushi, gjithashtu ėshtė ndarė nga jeta shumė shpejt. John Belushi ishte njė aktor, komedian dhe muzikant, i njohur me origjinė shqiptare.
Mė 5 mars 1982 ai u gjet i vdekur nė dhomė ne tij nė Bungalou, nė "Chateau Marmont" nė Los Anxhelos. Natėn e vdekjes ai ishte vizituar nga miqtė e tij, Robin Ėilliams dhe Robert De Niro. James Dean ishte njė aktor i nominuar dy herė pėr ēmim "Oscar". Statusi i tij si ikonė kulturore u fitua nga interpretimi nė filmin "Rebel pa kauzė", ku ai interpretonte njė rebel nė shkollė tė mesme. Vdekja e tij nė moshė tė re bėri qė ai tė fitonte njė status legjendar.
Njė tjetėr personazh ėshtė Jim Morrison. Jim Morrison ishte njė kėngėtar amerikan, poet, shkrimtar dhe regjisor. Ai njihet si kėngėtari i grupit "The Doors" dhe konsiderohet si njė prej figurave mė karizmatike dhe mė me influencė nė historinė e muzikės rrok. Jimi Hendrix ishte njė prej kitaristėve mė me influencė nė muzikėn rrok. Pas suksesit fillestar nė Evropė, ai arriti famė nė SHBA, pas performancės sė vitit 1967 nė festivalin "Moterey Pop Festival".
Lideri i grupit "Nirvana" ėshtė ndarė gjithashtu nė moshė tė re nga jeta. Kurt Cobain ishte njė muzikant amerikan i grupit "Nirvana".
Gjatė jetės sė tij ai luftoi me varėsinė nga droga, si dhe presionin nga media qė rrethonte atė dhe gruan e tij, Courtney Love. Mė 8 prill 1994 ai u gjet i vdekur nė shtėpinė e tij, pasi ishte vetėvrarė me armė zjarri.

Marilyn Monroe, aktore (1926 – 1962)
Mosha e vdekjes: 36 vjeēe
Shkaku i vdekjes: Ovderdozė ilaēesh
Ajo ėshtė njė prej biondeve kult nė gjithė historinė, si dhe e njohur pėr marrėdhėnien e saj me presidentin amerikan, John Kennedy. Vitet e fundit tė jetės sė saj u prekėn nga problemet personale dhe reputacioni se ishte e vėshtirė tė punohej me tė.

Princesha Diana (1961 – 1997)
Mosha e vdekjes: 36 vjeē
Shkaku i vdekjes: Aksident me makinė
Diana, princesha e Wellsit ishte gruaja e parė e Ēarlsit, princit tė Wellsit. E kthyer nė njė ikonė publike, ajo mbeti nė vėmendje tė medias edhe pas divorcit me bashkėshortin e saj. Vdekja e saj e papritur nė njė aksident me makinė shkaktoi njė vajtim tė madh publik.

John Belushi, aktor (1949 – 1982)
Mosha e vdekjes: 33 vjeē
Shkaku i vdekjes: Overdozė kokaine
John Belushi ishte njė aktor, komedian dhe muzikant, i njohur me origjinė shqiptare. Mė 5 mars 1982 ai u gjet i vdekur nė dhomė ne tij nė Bungalou, nė “Chateau Marmont” nė Los Anxhelos. Natėn e vdekjes ai ishte vizituar nga miqtė e tij, Robin Williams dhe Robert De Niro.

Aaliyah, kėngėtare (1979 – 2001)
Mosha e vdekjes: 22 vjeē
Shkaku i vdekjes: Aksident ajror
Aaliyah ishte njė kėngėtare dhe aktore amerikane, si dhe njė prej ikonave adoleshente tė para amerikane, tė njohura nė shkallė ndėrkombėtare. Ajo u bė e famshme gjatė viteve ’90 me hite tė ndryshme. Pavarėsisht karrierės sė saj tė shkurtėr ajo ka shitur mbi 32 milionė albume nė gjithė botėn.

Selena, kėngėtare (1971 – 1995)
Mosha e vdekjes: 23 vjeē
Shkaku i vdekjes: Vrasje
Kėngėtarja e njohur si “mbretėresha e muzikės Tejano” e nxori albumin e saj tė parė nė moshėn 12-vjeēare. Ajo u bė e famshme fillimisht, nė vendet spanjisht folėse. Ajo u bė e njohur nė SHBA, pasi u vra nė moshėn 23-vjeēare nga Yolanda Saldivar, presidentja e klubit tė saj fansave.

James Dean, aktor (1921 – 1955)
Mosha e vdekjes: 24 vjeē
Shkaku i vdekjes: Aksident automobilistik
James Dean ishte njė aktor i nominuar dy herė pėr ēmim “Oscar”. Statusi i tij si ikonė kulturore u fitua nga interpretimi nė filmin “Rebel pa kauzė”, ku ai interpretonte njė rebel nė shkollė tė mesme. Vdekja e tij nė moshė tė re bėri qė ai tė fitonte njė status legjendar.

Jim Morrison, kėngėtar rrok (1943 – 1971)
Mosha e vdekjes: 27 vjeē
Shkaku i vdekjes: Atak pėr shkak tė overdozės
Jim Morrison ishte njė kėngėtar amerikan, poet, shkrimtar dhe regjisor. Ai njihet si kėngėtari i grupit “The Doors” dhe konsiderohet si njė prej figurave mė karizmatike dhe mė me influencė nė historinė e muzikės rrok.

Jimi Hendrix, kitarist (1942 – 1970)
Mosha e vdekjes: 27 vjeē
Shkaku i vdekjes: Overdozė ilaēesh gjumi
Jimi Hendrix ishte njė prej kitaristėve mė me influencė nė muzikėn rrok. Pas suksesit fillestar nė Evropė, ai arriti famė nė SHBA, pas performancės sė vitit 1967 nė festivalin “Moterey Pop Festival”.

Kurt Cobain, kėngėtar rrok (1967 – 1994)
Mosha e vdekjes: 27 vjeē
Shkaku i vdekjes: Vetėvrasje
Kurt Cobain ishte njė muzikant amerikan i grupit “Nirvana”. Gjatė jetės sė tij ai luftoi me varėsinė nga droga, si dhe presionin nga media qė rrethonte atė dhe gruan e tij, Courtney Love. Mė 8 prill 1994 ai u gjet i vdekur nė shtėpinė e tij, pasi ishte vetėvrarė me armė zjarri.

Bob Marley, kėngėtar (1945 – 1981)
Mosha e vdekjes: 36 vjeē
Shkaku i vdekjes: Kanceri
Bob Marley ishte njė muzikan i njohur xhamajkan. Pavarėsisht se ėshtė ndarė nga jeta prej thuajse tridhjetė vjetėsh, ai mbetet i njohur pėr muzikėn rege, si dhe njihet pėr pėrhapjen e muzikės xhamajkiane nė gjithė botėn.

John F. Kennedy, president i SHBA (1917 – 1963)
Mosha e vdekjes: 38 vjeē
Shkaku i vdekjes: Vrasje
John F. Kennedy ishte presidenti i 35-tė i SHBA. Ai u vra mė 22 nėntor 1963 nė Dallas, Teksas. Vrasja e tij u kthye nė njė moment tė rėndėsishėm nė historinė amerikane, pėr shkak impaktit qė pati mbi kombin. Edhe sot Kennedy renditet nė krye tė listave tė presidentėve tė suksessshėm amerikanė.

Martin Luther King, aktivist (1929 – 196
Mosha e vdekjes: 39 vjeē
Shkaku i vdekjes: Vrasja
Martin Luther King ishte njė aktivist i shquar amerikan i lėvizjes sė tė drejtave civile. Ai njihet pėr fjalimin e tij tė famshėm “I have a dream (Kam njė ėndėrr). Ai u bė njeriu mė i ri moshė, i cili mori ēmim Nobel pėr paqen.

Elvis Presley, kėngėtar (1935-1977)
Mosha e vdekjes: 42 vjeē
Shkaku i vdekjes: Droga
Mbreti i muzikės “rrok & roll” ka qenė njė prej artistėve mė me influencė dhe mė tė shitur nė historinė e muzikės. Ai ka thyer rekorde pėr pjesėmarrėsit nė koncerte dhe shitjet e albumeve. Problemet me drogėn dhe faktorė tė tjerė shkaktuan vdekjen e tij tė parakohshme.

Heath Ledger, aktor (1979 – 200
Mosha e vdekjes: 28 vjeē
Shkaku i vdekjes: Overdoza e ilaēeve
Ai konsiderohej njė prej aktorėve mė premtues tė brezit tė tij, me njė talent tė rrallė. Por vdekja e tij aksidentale nė moshėn 28-vjeēare i preu nė mes njė karrierė tė ndritur nė aktrim dhe nė regjizurė. Aktori australian mori overdozė ilaēesh, tė cilat i shkaktuan dhe vdekjen.