Pije freskuese per te vegjel e te medhenj


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Pije freskuese per te vegjel e te medhenj

  Receta Gatimi

  (mare nga revista "donna moderne" pershtatur ne shqip nga Stefi Tola)
  1 Frulato i kuq
  per 1 gote: 1 fete pjeper, 1 fete shalqin, 1/4 gote me leng portokalli

  Pasi eleminojme, te gjitha farat dhe lekuren e pjeprit dhe te shalqinit, i coptojme ne kubike te vegjel dhe i hedhim ne mixer shtojme lengun e portokallit dhe i perziejme per 30-60 sekonda. Hedhim lengun ne gote dhe shtojme pak sherbet mandarine te ftohte dhe pak mjalte. (eshte e pershtateshme per femijet nga mosha 2 vjecare e lart)

  2 Akullore e ngrohte

  per 1 gote, 2 kajsi te bera, 1 banane, 1 top akullore qumeshti (si akulloret e vjetra), 1/2 gote me qumesht,1 luge te vogel me sheqer.

  Pasi presim kajsite dhe bananen ne feta te vogla, i vendosim ne mixer duke shtuar akulloren qumeshtin dhe sheqerin. I perziejme per 30-60 sekonda. Lengun e krijuar e hedim ne gote, shoqerohet me nje biskote cokollate. (e pershtateshme per te gjitha moshat)

  3. Frulato me fruta pylli

  per 1 gote: 150gr fruta pylli, 2 luge te vogla me sheqer 1 dl uje.

  Pasi shperlajme mire frutat e pyllit ne uje te rjedhshem shtojme ujin dhe 2 kubeta me akull dhe sheqerin, i perziejme ne mixer per 1-2 minuta. E vendosim ne gote lengun dhe per ta bere me terheqes vendosim ne nje shkopke mana dhe luleshtrydhje dhe e futim ne gote.
  per ta bere me tonik i shtojme pak sherbet luleshtrydhje.
  Mund te pergatitet dhe me fruta pylli te ngrira por ne kete rast nuk shtohen kubetat e akullit. ( e pershtatshem per femijet mbi 3 vjec)

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: pije freskuese per te vegjel e te medhenj

  te mira keto, do i provoj ndonjeher!

  po ndonje mix (kombinime) me leng frutash te ka zene syri?

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: pije freskuese per te vegjel e te medhenj

  4.shkume dhalli me luleshtrydhje (smoothie)

  per 1 gote: 4 luleshtrydhje, 1 vaso te vogel me kos vanilje, 1/2 gote qumeshti

  pasi shperlajme luleshtrydhjet i hedhim ne mixer se bashku me kosin dhe qumeshtin derisa te arrihet nje shkume kompakte. Per te bere frulatin sa me natyral zevendesojme kosin e vaniljes me kos normal dhe shtojme nje luge mjalte.
  I pershtatshem per femijet nga nje vit e lart.


  Rrni s kam gjetur frulati me lengje te ndryshme , sapo te gjej te shkruaj menjehere.

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: pije freskuese per te vegjel e te medhenj

  4.shkume dhalli me luleshtrydhje (smoothie)

  per 1 gote: 4 luleshtrydhje, 1 vaso te vogel me kos vanilje, 1/2 gote qumeshti

  pasi shperlajme luleshtrydhjet i hedhim ne mixer se bashku me kosin dhe qumeshtin derisa te arrihet nje shkume kompakte. Per te bere frulatin sa me natyral zevendesojme kosin e vaniljes me kos normal dhe shtojme nje luge mjalte.
  I pershtatshem per femijet nga nje vit e lart.


  Reni s kam gjetur frulati me lengje te ndryshme , sapo te gjej te shkruaj menjehere.

 5. #5
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  shum te mira kto...

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e totra
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  30
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  kto frulati_t m 'pelq do i provoj i her

 7. #7
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  shum te mira keto po le ta boj noj forumiste dhe te na e dergoj hahahha

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Shampanja kjo pije Klas!
  Nga erinda nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-03-2012, 05:26 PM
 2. I jep shefes qė tė pijė ... ujė nga WC-ja
  Nga labja nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 15-02-2012, 08:11 PM
 3. Ērregullimet e tretjes tek fėmijėt e vegjėl
  Nga MAJDI nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-05-2010, 06:06 PM
 4. Perralla te ndryshme per te medhenj e te vegjel
  Nga EMAUS nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 24-11-2009, 06:29 PM
 5. Si tė sillemi me fėmijet e vegjel!
  Nga ReniX nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-03-2009, 02:37 PM