Receta Gatimi

ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi

  DASHURI E VRARE

  Kur une te mos jem me
  ne hapesirat e kohes pa ngjyre,
  perhumbur ne perflakjen qiellore,
  do te le si trashegim
  poezite e mia
  shkruar me lotet e shpirtit.

  Mendome nje cast me mall
  dhe falme
  qe dhimbja mund te te kete
  pushtuar dhe...
  te lutem ruaje imazhin tim
  ne qenien tende te kristalte.
  Me thiken imagjinare
  te urrejtjes
  preva dashurine tende.
  ME FAL.

  Kur qenia ime
  ajsberg i perhimte
  te jete shkrire
  ne dashurine tende
  si permendore dielli ne horizont
  mendome nje cast.

  Kur syte e tu
  te mos me shohin me
  nga mallengjimi rrethuar,
  ktheji lotet ne katarakt
  per te rene ne detin-lume
  te shpirtit tim dhe une
  do te kthehem ne enderr
  dhe endrra te embla do te ndjell
  ne qenien tende-shpirt te trazuar.

  Thirrme ti, kujtuar me mall
  qe une te zgjohem
  nga gjumi i tejdukshem
  per te puthur buzet e tua
  marramandese.

  Ne liqenin e fshehur ne mjegull
  degjohet kengeza e mjelmave
  te hutuara nga syte e tu te kristalte.
  Instiktivisht shohin qarte
  fytyren tende,
  ku reflekton
  bueqeshja e dashurise
  se therrmuar ne mijera therrime
  per te ushqyer
  shpirterat e vrare
  nga brenga e lendime,
  o kengeza ime!

  Fjalet heshtin, endrrat rreshtin
  duke u kthyer
  ne germadhe te hirte
  nga zjarr i trazuar i harreses.
  ne hi kthyer e derdhur
  ne taketuken vullkanore
  per te mos ndotur liqenin.

  Ftohtesia e loteve te renduar
  ndali akullin e shpirtit tend
  per nje cast.
  Thelle ne shpirtin tim te bardhe
  fle embel
  endrra e dashurise se pajetuar
  qe per faj te botes
  nuk munde ta njohesh kurre ti.

  Mbi mua, fantazma puthjesh
  derdhen lote te gjakosura
  nga gjurmet e kohes.
  Endrrat e venitura jane varrosur
  ne gjumin e tyre te heshtur
  qe rendon si varr...

  Fantazmat e pergjakura zvarriten
  nganjdhyeshem
  mbi dashurine
  qe padashur vrava une.

  Me tmerron ky fakt,
  me mundon kjo dashuri
  e vrare padashur,
  goditur me shigjeta tradhtie,
  ndaj mallit tim te pergjysmuar,
  me ndjekin nga pas si hije.

  Falme te lutem
  per netet pa gjume,
  per lotet e derdhura lume
  nga dashuria ime e vrare,
  per fjalet absurde
  te thena nga une,
  per pritjet plot ankth,
  per plaget e shpirtit tend
  falme per cdo cast.

  Liqeni degjon klithje,
  lenduar nga dhimbja ime,
  mbuluar me velin e loteve mistike.

  Rrethuar me kaltersine e trendafilte,
  me fton butesisht
  per te tretur larg
  mugetiren gjumashe
  te nates makabre.

  Syte e tu te kaltert,
  kalteruar nga liqeni kalterosh,
  me bene te ndjehem fajtore
  ne naten e fshehur nga dhimbja
  per dashurine e humbur.

  Endrrat e shpresat
  varros e vetmuar, e braktisur
  edhe nga mjelmat kureshtare,
  ... ndoshta ne keshtjelle mekatesh u kthye dashuria.
  E nesermja pa ty me cmend.
  Jam penduar.

  Te lutem
  merrme ne krahet e tu,
  per te rinisur puthjet
  e lena pergjysme
  dhe mjelmat dikur...
  deshmitare te ndarjes sone,
  do te kthehen
  per te na pergezuar.
  Nuk dua te te them lamtumire.

  Ne boten tende te larget
  merrme dhe mua,
  mos me ler te vuaj
  ne pikepyetjet e panumerta
  te dashurise se thyer,
  ne prangat e pathyeshme
  te trishtimit.
  Te lutem merrme prane.

  Tashme s’kam frike
  te te shoh ne sy,
  buzet e tua te t'i prek,
  prekme shpirtin
  me ngrohtesine tende.

  Do te te dua gjer ne vdekje
  me dashuri te arrire
  mes mijera perfytyrimesh.

  Shkruar me date: 07/07/2006

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi

  1.Ajsberg mendimesh

  Ne portalin e kristalte

  te zemres sime

  eshte shkruar me gjuhe

  te padeshifrueshme

  per te ngelur enigme

  ne galerine e kohes,

  gjithshka rreth meje,
  dashurine per jeten,

  lirine, te verteten.
  Dhe une,

  ajsberg-mendimesh

  i bej qendrese

  furtunave te kohes

  triumfalisht.

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi

  2. Lendina e ndrojtur


  Udhet e jetes

  preken adhurueshem

  pranveren e ndrojtur

  nga shikimi i tyre

  zjarrmor.
  Me flaken e pashuar te shpirtit

  e ftuan ne takim

  ne lendinen e mrekulluar

  nga era e luleve te saj.
  Diku, ne horizont,

  Ylberi i mrekulluar

  nga bukuria e saj

  leshoi krahet e tij

  shumengjyresh

  duke e prekur

  ne pafajesine e saj

  te brishte.

  U ciftezuan.

  Ish larguar ndrojtja…

 4. #4
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi

  3. Marrezi e kendshme

  Dashuria si nje arie e jetes

  na fton gezueshem

  ne koncertin e saj.
  Notat ndjesore ne pentagram

  tingellojne ndjeshem

  ne sallen e spektatoreve

  kureshtare, por…

  vetem te dashuruarit njohin

  marrezine e kendshme,

  lumturine e tejskajshme.

 5. #5
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi

  4.Romanca e dashurise

  Para syve te mi

  nje flutur e bukur

  fluturoi fluturimthi

  duke me dritheruar zemren.
  Ne ditarin e kohes

  po shkruhet fshehur

  romanca e dashurise moderne.
  Me kish vjedhur padashur

  qetesine

  duke me befasuar

  me pafajesine e saj.

 6. #6
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi

  5.Treni i kohes

  Dielli,

  bashkeudhetar konseguent

  i trenit te kohes

  lind per te gjithe njesoj

  dhe shekujt

  te bindur deri ne amshim

  riperterihen heshturazi

  nen rrezet e tij.

 7. #7
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi

  MOS ME GJYKONI

  Ne vazhden e krijimtarise

  shkrova keto vargje

  per hir te dashurise per jeten,

  per hir te se vertetes,

  per hir te memedheut,

  te njerezise kudo ne bote.  I dua njerezit virtuoze,

  ndaj thur vargje per ta

  dhe jeten paraqes

  me lakuriqesine e saj,

  me vorbullen e saj,

  mbeshtjelle ne membranen

  arkaike

  ngjitem ne kodrat e miresise

  duke kapercyer

  humnerat e ligesise

  te thelluara nga keqberesit

  strukur e ngujuar

  ne kavernancat e vetequajtura

  MODERNIZIM.  Ngadhnjimtare ju shfaq

  misionin tim human

  duke pershkruar triumfalisht

  mjegullnajen e thashethemeve

  te "botes moderne"

  rigjej shtegun e dlirte

  te DRITES.  - Ju lutem!

  - Mos me gjykoni!

 8. #8
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi

  Sot lindi nje foshnje.

  Sot lindi nje foshnje,
  klithmat rrenqethese te nenes
  cane ajrin rrufeshem
  me terbimin e nje bishe,
  trazuar me te qaren e foshnjes
  qe duket sikur thote:

  -Ku je nene? S' te shikoj dot?

  Dhe nena e merr ne krahe,
  i prek dockezat e vogla,
  i puth, i perqafon.
  Pastaj
  nga maja e nje mali te larte
  shperthen nje vullkan,
  qumeshti-llave nis te dale
  dhe toka-buze e zhuritur
  llaven-qumesht thith ngadale.

 9. #9
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  KOSOVĖ O LULE PRILLI

  Kosovė e gjakosur nė vite
  tė penguan rreze drite.

  Kosovė e larė nė gjak
  ta mbytėn grykėn nė lak.

  Kosovė o vend shqiponjash
  s’u dorėzove, por fitove.

  Kosove o kockė e fortė
  nuk je vetėm, ke shokė nė botė.

  Kosovė o lule prilli
  sė shpejti tek ty
  do tė ndrisė dielli.

 10. #10
  i/e rregjistruar 20% Maska e Lucatonii
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Vendndodhja
  München
  Postime
  191
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Wau Emaus Shum poezi te mira <<Respekt<<

 11. #11
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Firmat Piramidale

  Era, e vetjmja deshmitare per fjalet e thena
  per firmat Piramidale,
  gazetat, po ato qe shkruani edhe dje,,,
  nguliten ne mendjet e njerezve
  fjalet qe sillte Era.
  Me pas radhe, radhe, radhe...
  Disa paguanin per te mos hyre ne radhe,
  te tjere "pa turp" hynin pa radhe,
  ndersa fatkeqte e tjere paguanin
  me shtyrje, sharje, pickata.
  Disa paguheshin se LEHNIN,
  po, po lehnin,
  eshte me mire te lehesh , sesa te punosh
  e aq me teper te mendosh.
  E pse te mendonin, kish menduar QEVERIA.
  Disa thonin: S'ka mundesi te na hedhe hi mbi sy.
  Dhe radhet e gjata vazhdonin,
  veten deformonin, si gjarperinj ne tere vendin.
  Ne skenen e jetes shqiptare luante populli AKTOR, por s'dihej kush ishte REGJIZOR,
  disa thonin Qeveria, te tjere Anarkia.
  Por dikur nje "TERMET" shpertheu
  dhe radhet e gjata i "shqeu",
  tundi e shkundi njerezit, ne radhe e pa radhe.
  Ata filluan te dridheshin, por cfare te benin,
  ku te shkonin, si te mbroheshin?
  Ne skenen shqiptare
  mbeti perseri populli i gjore, pa REGJIZOR.
  Gazetat filluan te nxinin me te zeza
  fjalet e TURPIT,disa shkruanin per SHIFRA,
  te tjera per GJYQE, grate rrinin si QYQE...
  Tani nuk po e vazhdoj me
  se te gjithe ju e dini, skenarin e deshtuar,
  por desha per t'ju rikujtuar
  juve qe ndenjet ne radha dhe juve qe hyte pa radhe,
  juve qe shitet shtepiat, juve gazetaruqe
  qe shkruanit radhet e gjata
  te JOSHJEVE qe sillte ERA neper gazeta,
  juve politikane qe flinit ne heshtjen e gjate.
  Ndoshta jeni penduar tashme
  qe e shkaterruat tashme Shqiperine
  me ZJARRET, PLUMBAT,
  qe ia vrate DJALERINE,
  ia shtuat SHAMIZEZAT.
  Ah! Sikur ato radhe, zjarre, plumba
  te mos ekzistonin, e shqiptaret
  nga QIELLI te veshtronin e te BESONIN
  se do te fitonin dhe se do ta shtypnin me kembe
  KORRUPSIONIN.

  By Elanko

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Poezi…....
  Nga MAJDI nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 19-02-2012, 08:39 PM
 2. Poezi nga lettas
  Nga lettas nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-10-2011, 07:11 PM
 3. Poezi Kurbeti...
  Nga Saimo nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-11-2010, 12:59 AM
 4. Asdreni poezi
  Nga ardona nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-09-2010, 11:39 PM
 5. POEZI
  Nga pulaj66 nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-08-2008, 05:14 PM