Vajzat kėrkojnė lėvizje tė lirė pa jelekė


Rreth 50 vajza kanė demonstruar nė plazhin e njohur Venice tė Kalifornisė, duke kėrkuar nga autoritet tė drejtėn qė tė mund tė ecin lirshėm pa jelekė kur tė duan nė plazh. Ato kėrkojnė tė kenė tė drejta tė njėjta sikur edhe meshkujt.

Nuk ėshtė ēudi qė askush prej meshkujve nuk ėshtė ankuar kundėr njė kėrkese tė tillė tė pazakontė. Vajzat pa jelekė nga plazhi janė nisur nėpėr rrugė, duke bartur slogane dhe duke thirrur "Dėshirojmė tė tregojmė gjinjtė tonė!".

Njėra nga pjesėmarrėset tė kėsaj proteste ka deklaruar se: "Nuk ėshtė nė rregull qė meshkujt nė SHBA tė mund tė ecin lirshėm rreth e rrotull pa ‘jelekė’, e femrat tė mos mund tė bėjnė kėtė".

Gratė tė cilat publikisht shfaqin gjinjtė e tyre shkelin ligjet amerikane dhe duhet tė paguajnė dėnimin material e madje edhe mund tė shkojnė nė burg. Kėto vajza mu pėr kėtė kanė kėrkuar tė drejtėn pėr tė ecur lirshėm pa jelekė dhe tė rrezitin gjinjtė e tyre nė pishina tė hapura.

Protesta tė ngjashme janė organizuar kohė mė parė edhe nė New York, Miami, Denver, Chicago e nė Hawai.