Receta Gatimi

Onomapatopea - Pėshpėritjet


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 20
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  20

  Angry Onomapatopea - Pėshpėritjet

  Nuk e di a ekziston ky term ne shqip, une te pakten nuk e degjuar ndonjehere me pare se sot. Shkova ne nje shfaqe dhe ish nje "aktor" amerikan dhe nje violinist, "aktori " leshonte disa tinguj vertiste nje shkop ne duar dhe violinisti luante nje pjese te moxartit.
  Shikoja rreth e rrotull ata qe ishin afer meje degjoja pershperimat e tyre qe thoshin "sa bukur", "bravo" dhe po habitesha.Pyeta shoqeruesen time dhe me tha, eshte nje shfaqe ONOMATOPEIKO, , kur dolem nga salla vrapova ne shtepi dhe kontrollova ne internet, ne shqip nuk eshte por ne gjuhet e tjera e gjeta.

  ONOMAPATOPEA eshte termi qe perdoret per emrat -foljet qe imitojne menyren shprehese te zhurmave dhe tingujve te ndhrysheme.
  Po jap disa shembuj.
  emri apo folja pyetja tingulli apo zhurma
  Fshesa- fshi- :car zhurme apo tingulli ben fshesa kur fshijme? fsh fsh fsh
  shusherima car zhurme apo tingulli leshojne gjethet kur fryn era shu shu shu
  cicerime si ja ben zogu kur kendon ? ciu ciu ciu
  bubullima si degjohet bubullima bu bu bu

  etj,  Gjeni dhe ju emra dhe folje qe imitojme tingujt

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: onomapatopea

  Sjam dhe aq i mire ne gjuhen shqipe, por po e provoj,

  Mjaullima quhet?

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  20

  Re: onomapatopea

  quhet

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  20

  Re: onomapatopea

  peshperime

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e monellina
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ...ne imagjinaten tende...
  Postime
  102
  Reputacioni
  0

  Re: onomapatopea

  qyqa shqip eshte kjo mi? ku e gjete me? term letrar eshte apo dialektik?

 6. #6
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  20

  Re: onomapatopea

  shqip eshte, peshperitje, peshperime, peshperisin, (bisbigliare ne italisht qe te te kujtohet)

 7. #7
  i/e rregjistruar 20% Maska e monellina
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ...ne imagjinaten tende...
  Postime
  102
  Reputacioni
  0

  Re: onomapatopea

  uaaaaaaaaaa si te ofendon kjo
  o lali s ate gjata qenka ajo si ne shqip e italisht bashke,sa smbahen mend. skam me vend ne bagazh un,nga ti coj

 8. #8
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  20

  Re: onomapatopea


 9. #9
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18

  Re: onomapatopea

  Kuklla dhe ne shqip ekziston Onomatopea.
  si spsh. kur leh qeni : hum, hum, hum, zhurma ose tingujt qe leshojne kafshet, zogjte etj quhet onomatopea

 10. #10
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  20

  Re: onomapatopea

  termin e perdorur nuk e kisha degjuar ndonjehere nerti, dhe ne fjalorin shqip shqip nuk e gjeta, prandaj mendova se nuk ekzistonte.
  Patjeter qe ekziston, une kam 2 dite qe po mendoj fjale dhe kam gjetur shume, sa ndonjehere bej cudi si nuk e kisha vene re

 11. #11
  i/e rregjistruar 20% Maska e monellina
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ...ne imagjinaten tende...
  Postime
  102
  Reputacioni
  0

  Re: onomapatopea

  o goca ne felliqet fare beni nje fjalor shqip-shqip se lam name

 12. #12
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: onomapatopea

  Po qarja e femijes futet?

 13. #13
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  20

  Re: Onomapatopea - Pėshpėritjet

  boooooooooo,

  futet shiu, fshesa, blegerime,hingellime, gromesime,

 14. #14
  i/e rregjistruar 20% Maska e monellina
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ...ne imagjinaten tende...
  Postime
  102
  Reputacioni
  0

  Re: Onomapatopea - Pėshpėritjet

  mos u nevrkos kuklla

 15. #15
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  20

  Re: Onomapatopea - Pėshpėritjet

  jo mi nuk nevrikosem dhe ne forum un, pak kam keta idjotet qe me bejne nervat kacurel perdite

 16. #16
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: Onomapatopea - Pėshpėritjet

  Futi ndonje onomapatope me zeee te lart

 17. #17
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  20

  Re: Onomapatopea - Pėshpėritjet

  shhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

 18. #18
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18

  Re: Onomapatopea - Pėshpėritjet

  renix futet edhe e qarja e femijes....
  meso pak gjuhe shqipe hahahaha

 19. #19
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  Nuk shkruhet dhe shqiptohet "onomapatopea", por onomatopea

 20. #20
  i/e rregjistruar 20% Maska e ANNNA
  Anėtarėsimi
  Nov 2013
  Vendndodhja
  ku te mundem
  Postime
  106
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  onomatopete jane fjale te cilat imitojne ne menyre te perafer tinguj,zhurma, etj

+ Pėrgjigju tek Diskutimi