Receta Gatimi

Fabula gazmore


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Fabula gazmore

  Leku dhe dollari (fabul)

  Nje dite leku dhe dollari
  u kthyen nga pazari.

  Te dy zene dore per dore,
  u futen ne pijetore.

  Leku, i zoti i shtepise,
  merr drejtimin e dollise:

  -NJe shendet per ty dollar,
  perveē teje s'ka ta pare.
  Duke ngritur kete shendet,
  te uroj te mbetesh mbret!

  Pastaj merr goten dollari,
  pi shendet per lek shqiptari:

  -E do rregulli i dollise,
  te pije per te zotin e shtepise.

  Ngre goten e thote keto fjale:
  -Gezuar dhe mbetsh i gjalle.

  Me shume mos pretendoni,
  sa te jete inflacioni!

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Re: Fabula gazmore

  Mbi nje qershi prapa shtepise,
  fshehtas kishte hipur nje burre.
  E sheh e zonja dhe i bertet zotnise:
  -Zbrit shpejt, se te qellova me gure!

  -Ike, moj zonje,mos me bej te zbres
  dhe te ti heq ato...qe ke mbathur!
  -Zbrit dhe ik se s'te ze bese,
  se ti te rren,o i fanksur!

  Si ngopet trimi zbret nga qershia
  dhe rrugen merr drejt e me vrap,
  zonja i bertet qe nga avllia:
  -Qershite i hengre,qenke dhe rrenacak!

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Re: Fabula gazmore

  Meraku i plakes...

  Mengjesi ndaj te gdhire
  - Afrohu plako... me vjen per mire!
  Ty te dhente shendet Allahu,
  Shtrengome,plako,t'u thafte krau!

  Ē'po me thua,moj derr pe derri!
  Nuk i hyj dot atij sherri.
  S'ben dot gje plaku i gjore,
  S' i ka mbetur dhemb ne goje.


  Kur keshtu ti ,moj lugatke,
  me kete neps per fiqte thate?
  Hiqmu qafe, moj lanete
  s'jam per ty dhe as per vete.
  Me ka kapur nje e ftohte,
  s'kam ē'me ben as uji i ngrohte.


  O plako, te kam me halle,
  po ti ke harruar fare!
  Mos ne dimer,por ne vere
  beju gjalle ti nje here!

  Dhe me dore e gudulisi,
  plaku qeshi sa dalldisi.
  Loj e qesh olaka dhe plaku,
  sa u ngroh dhe u nxeh gjaku
  Kur ne forme e solli plakun,
  plaka e nxori merakun

  Kot s'ka mbetur,or shoke dhe miq:
  "Plakes i ka vajtur mendja per fiq"

 4. #4
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Fabula gazmore

  Gomari arkitekt  O magjar, i them nje dite,
  -pse qendron para kalit?
  Para tij ti me dukesh
  si bishti para sqeparit.

  -Qe kur linda deri me sot
  para tij qendroj vertet,
  se zgjedh rrugen,more zot,
  kali s'eshte arkitekt.

 5. #5
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Fabula gazmore

  Dy ujqer


  Ne nje kope ne keto ane
  dy ujqer bene hatane.
  E ē'rendesi ka se ē'ngjyre kane?
  Ti pyetme: - Sa dhe ēfar perlane!

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Re: Fabula gazmore

  Kthehet vajza-nuse ne te pare.
  Pyesin prinderit gjith merak:
  - Si ia kalon ne shtepi te burrit,
  A te respektojne... sadopak?

  - Shume, shume...,- pergjigjet vajza
  - Shpesh ne sy me ka rene.
  Kur hedh prushin nen byrek,
  te gjithe ngrihen ne kembe.

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Re: Fabula gazmore

  Gjate nje bisede ne shtepi
  u hodh burri:- Dėgjo, grua!
  Bejme pak llogari,
  Kush me shume ia ka hedh' tjetrit,
  Une ty, a ti mua?
  Qe ta shkoqim me mire...leviz,
  sill ketu... nje dore oriz!

  Filloi i pari...nje nga nje
  Hoqi menjane tridhjetenje.

  Pastaj...gruaja qete-qete
  Heq menjane njezetetete.

  -Ta kam kallur...-u hodh burri
  Duke ngare me tutje llafin...

  -Prit pak, prit!- i tha gruaja.
  -Shto per mua dhe pilafin

 8. #8
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Fabula gazmore

  Dyfytyresi


  Ferr-ferr-ferr bilbili, shenja e policit
  -Hape, hape krahun, qenke dhe trimosh
  Po te ve nje gjobe, se nuk ke vene rripin...
  Lejon te kalosh, mbasi merr lemoshe

  Ferr-ferr-ferr bilbili, prape shenja e policit
  -Hape, hape krahun, turp ti te kesh
  Qenke burracak, ndaj e ke vene rripin
  Apo se te dhimbset ty nje dymijleksh?!

 9. #9
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Fabula gazmore

  Koalicioni  Ujku bashke me sorkadhen
  Vendosen...koalicion
  Nuk durohej me luani
  Koke e kembe ne korrupsion

  Ne fushaten elektorale...
  Krahperkrah me njeri tjetrin
  Mbledhin kafshet ne mitingje
  Me ne fund marrin pushtetin

  Per te festuar fitoren
  Mblidhen ujqerit nga cdo ane
  Per themelet e pushtetit
  Sorkadhen e bejne kurban..

 10. #10
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  GOTAT

  Kundruall shoqja – shoqes
  nė pah qesnģn vetveten:
  Njėra:- O, sa buzė nė dģtė
  mua po mė qepen!
  Tjertra:
  Sa mė puthģn nė dģtė – netė mua
  nuk ka tė numėruar.
  Dėgjoģ sa dėgjoģ njė gotė e vetmuar,
  sģ medģtoģ pak,
  ģa behu mbģ banak:
  - Kushedģ pse s’ka ardhur sot ģ shkretģ!
  Dėgjomėnģ moj mburrake:
  Gota… pa buzėt e poetģt –
  sģ shkretėtģra nė breg te detģt.
  Kėsaj ģ them puthje unė
  (dhe ra nė gjumģn
  ėndrrashumė)

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Video kuklla gazmore per femije
  Nga EMAUS nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 20-11-2008, 10:41 AM