Pershendetje meqe Michael Jordani ishte njeri nder basketbollistet me te mirė ,pse mos te themi me i miri i te gjitha koherave, e pash te nevojshe te hapet nje teme rreth Biografisė se tij.

Michael Jeffrey Jordan, i mbiquajtur dhe i njohur nė tė gjithė botėn si “Ajri”, ėshtė njė ish-lojtar amerikan i basketbollit, i cilėsuar nga tė gjithė si lojtari mė i mirė nė historinė e kėtij sporti. E pangatėrruar janė fanella e tij numėr 23 dhe kėrcimi i tij tipik, mė pas i bėrė logoja e tij zyrtare. Nė karrierėn e tij tė gjatė dhe tė lavdishme i janė vėnė njė pjesė e konsiderueshme nofkash, “Ajri” ėshtė pa dyshim mė i famshmi dhe mė i pėrhapuri.Origjina dhe familja
Michael Jeffrey Jordan lindi mė 17 shkurt tė vitit 1963 nė lagjen Brooklyn, nė New York, ku prindėrit James, mekanik nė njė central elektrik, dhe Delores Jordan, nėpunėse nė njė bankė tė vogėl, sapo ishin transferuan, por sė shpejti familja transferohet sėrish, kėtė herė nė Wilmington, nė Karolinėn e Veriut, ku Micheal studion dhe rritet me vėllain mė tė madh Larry, qė e rreh gjithmonė nė sfida njėri kundėr njėrit nė basketboll dhe motrėn Rasalyn. Legjenda fillon kur i ati vendos njė kosh nė kopshtin e pasėm tė
shtėpisė, ku dy vėllezėrit filluan tė stėrviteshin ēdo ditė

Studimet e para dhe pėrjashtimi nga skuadra e shkollės
I riu Michael ėshtė njė djalė shumė i turpshėm, ndjek njė kurs tė ekonomisė shtėpiake, nga frika se mos nuk ia dilte mbanė tė gjente njė grua pėr t’u martuar kur tė rritej. Si rrjedhim, i shfrytėzoi tė gjitha energjitė e tij nė sport pėr t’u futur thellė nė kėtė sport, duke praktikuar shumė aktivitete: basketboll, bejzboll, futboll amerikan, not dhe tė tjera, sė bashku me vėllezėrit e tij. Jordan nuk shkėlqen nė studime, qė mesa dukej nuk i interesonte edhe aq shumė, por fillon tė bėhet i njohur nė fushėn e sportit, duke shkėlqyer mė shumė nė atė tė futbollit amerikan dhe nė bejzboll. Edhe nė basketboll ai ia doli mbanė shumė mirė, por nė mėnyrė tė paradoksale, ai qė do tė bėhej mė pas lojtari mė i mirė i tė gjitha kohėrave u pėrjashtua nga skuadra e basketbollit tė shkollės, duke qenė se gjatė pėrzgjedhjes trajneri nuk e cilėson aq tė aftė sa pėr tė bėrė pjesė nė kėtė ekip. Nė vend qė tė mėrzitej dhe tė humbte shpresat te vetja, Jordan stėrvitet pėr njė vit tė tėrė pėr llogari tė tij, i gatshėm qė tė paraqitej nė seleksionimin e vitit tė ardhshėm. Ndėrkohė, nė moshėn 14-vjeēare, pėr herė tė parė arrin tė hyjė nė lojė gajtė njė ndeshjeje tė “street basket” nė njė playground. Ishte i gjatė 1.72 cm. Ky ishte vetėm fillimi i legjendės Ajėr. Mė nė fund talenti zbulohet, gjithmonė nė mėnyrė paralele me rritjen fizike (mė shumė se 15 cm nė njė vit). Nė seleksionimet e kėsaj here u zgjodh menjėherė dhe tashmė nė ndeshjet e para tė luajtura fillon tė krijohet fama e dunker, falė hedhjeve tė mahnitshme qė ai arrin tė bėjė, mė shumė se mesatarja e shokėve tė tij tė skuadrės. Viti i njė pune tė lodhshme i dha frytet e tij, ai u fut nė skuadrėn e parė duke u bėrė menjėherė i famshėm nė tė gjithė shtetin e Karolinės sė Veriut duke rezultuar njė nga lojtarėt mė tė mirė tė kampionatit shkollor. Sezoni i lavdisė vijon pėr Jordan dhe “Tar Heels”, skuadrėn e Ėilmingtonit, qė fiton kampionatin.

Vitet '90, fiton pėr herė tė parė tre tituj radhazi

Pėrkufizimi i vėrtetė i Michael si njė yll i basketbollit botėror, ndodh nė fillim tė viteve '90, kur skuadra “Chicago Bulls” arrin njė nivel tė lartė dhe Jordan luan basketboll nė nivele yjesh. Brenda tre viteve, nė vitin 1991 kundėr skuadrės “Los Angeles Lakers”, nė vitin 1992 kundėr “Portland Trail Blazers” dhe nė vitin 1993 kundėr “Phoenix Suns”, skuadra “Chicago Bulls” fiton tre tituj radhazi tė NBA, tė ashtuquajturin “three-peat” (ose tre tituj tė fituar njėri pas tjetrit). Nė play-off, dhe veēanėrisht nė finalet, Michael mban nė mėnyrė tė veēantė peshėn e skuadrės, duke realizuar rekord pas rekordi dhe duke fituar edhe tre tituj radhazi nė finalet NBA.

Olimpiadat e vitit ’92 dhe ēmimi i dytė i artė

Nė verė tė vitit 1992, Jordan, pasi kishte fituar titullin e tij tė dytė, merr pjesė nė Olimpiadat verore tė Barcelonės nė vitin 1992, ku mbahet prezantimi i parė i lojtarėve profesionistė tė NBA nė Lojrat Olimpike. Jordanit i jepet rolit i kapitenit tė skuadrės bashkė me Magic Johnson dhe Larry Bird. Jordan ėshtė njė nga yjet e “Dream Team”, skuadėr qė ėshtė konsideruar nga tė gjithė ekspertėt si skuadra mė e fortė e basketbollit tė tė gjitha kohėrave. Pranė tė madhit Michael Jordan qėndrojnė gjithashtu kampionė tė mėdhenj si shoku i skuadrės sė tij Scottie Pippen, Magic Johnson, Larry Bird, si dhe Charles Barkley, Clyde Drexler, Patrick Ewing, Karl Malone, David Robinson, John Stockton, Chris Mullin. Ėshtė ēmimi i dytė i artė pėr Michael Jordan, qė tregohet protagoinist absolut i skuadrės amerikane, duke shėnuar mesatarisht 33 pikė pėr ēdo ndeshje. Nė tė njėtin vit, xhirohet videoja muzikore "Jam" sė bashku me Michael Jackson.

Vdekja e tė atit dhe largimi pėr herė tė parė nga basketbolli

Mė 6 tetor tė vitit 1993, nė njė konferencė pėr shtyp, Micheal i komunikoi ligės dhe botės vendimin e dhimbshėm pėr tė lėnė basketbollin. Fjalėt e tij ishin: "Kam humbur ēdo motivim. Nė lojėn e basketbollit nuk kam mė asgjė pėr tė treguar, ėshtė momenti mė i mirė pėr mua qė tė heq dorė. Kam fituar gjithēka qė mund tė fitohej. Tė rikthehem? Ndoshta, por tani po mendoj pėr familjen". Humbja e stimulit pėr tė luajtur dhe vdekja e tė atit e bėri atė qė tė marrė kėtė vendim kaq tė vėshtirė. I ati kishte qenė njė mbėshtetje e madhe pėr tė, ai e kishte dashur shumė dhe i kishte qėndruar gjithmonė pranė. Mė 9 shtator tė vitit 1994, njė vit pas largimit nga basketbolli, luan pėr herė tė fundit nė “Chicago Stadium”, nė njė ndeshje pėr bamirėsi tė organizuar nga Scottie Pippen, njė nga shokėt e tij tė skuadrės. Pėrpara stadiumit tė ri u vendos njė statujė e madhe e Jordanit nė prag tė njė kėrcimi me njė tabelė me fjalėt: "Mė i miri i tė gjitha kohėrave".
Karriera nė bejzboll

"Dua tė tregoj se mund tė jap edhe nė njė disiplinė tjetėr". Me kėto fjalė Jordan tenton tė fillojė karrierėn nė bejzbollin profesionist, qė e kishte ėndėrruar qė kur ishte fėmijė. Dashuria e tė atit, i cili sapo ishte ndarė nga jeta, pėr kėtė sport ishte pa dyshim motivi mė i fortė qė shtyn Jordan tė tėrhiqej nga basketbolli pėr t’iu dedikuar karrierės sė tij tė re. Nė realitet, me gjithė aspetativėn e madhe tė publikut kundrejt tij, “Ajri” arrin rezultate shumė modeste. Rezultatet modeste bėn qė tė rritej presioni i gazetarėve dhe i tifozėve qė, duke pritur diēka mė shumė nga ish superstari i NBA, filluan tė kritikojnė Jordanin, duke hedhur hipoteza qė kėtė po e bėnte mė shumė pėr efekt publicitar.

Kthimi nė basketboll

Rezultatet nuk e kėnaqėn krenarinė e kampionit, qė pas rreth njė viti e gjysmė e deklaron tė mbyllur karrierėn e tij si lojtar i bejzbollit. Miliona tifozė nė tė gjithė botėn po fillonin seriozisht tė shpresonin nė kthimin e tij kur u pėrhap lajmi qė Jordan ishte stėrvitur pėr dy ditė me “Chicago Bulls. “ESPN”, rrjeti mė i rėndėsishėm televiziv sportiv amerikan, i ndėrpret tė gjitha programet pėr tė dhėnė lajmin pėr njė rikthim tė mundshėm tė tij. “Nike”, sponsori historik i Jordanit, dėrgon 40 palė kėpucė tė nėnshkruara “Ajri Jordan nė Chicago Bulls”. Mė 18 mars tė vitit 1995 nėpėrmjet njė komunikate Michael Jordan informon skuadrėn “Chicago Bulls” se e kishte anuluar tėrheqjen e tij nga basketbolli 17 muaj mė parė. Njė ditė mė pas ai del nė njė konferencė pėr shtyp duke thėnė thjesht: “Jam kthyer”. Pas kthimit, si shenjė ndryshimi ishte numri qė ai mbante nė fanellėn e tij, nė vend tė numrit mitik 23 tashmė kishte numrin 45, numėr tė cilin e mbante kur luante bejzboll kur ishte i vogėl dhe realisht numri i tij i preferuar. Fillon njė cikėl i ri pėr “Chicago Bulls”, qė gjatė dy vjetėsh pa Jordanin kishte arritur rezultate zhgėnjyese, duke arritur nė play-off. Me disa lojtarė tė skuadrės sė vjetėr, si Scottie Pippen dhe disa tė rinj, gjithmonė nėn drejtimin e trajnerit Phil Jackson, skuadra rimerr "rutinėn" e fitoreve. Sezoni i kthimit tregon qė Michael Jordan nuk ka bėrė asnjė ndalesė pėr rreth dy vjet, por skuadra nuk arrin tė arrijė nė finale, duke u eliminuar nė play-off nga “Orlando Magic”.

Fitues pėr herė tė dytė tė tre titujve radhazi ‘96-‘98

Por suksesi u shty vetėm njė vit. Nė sezonin 1995-96, Jordan ėshtė sėrish protagonist absolut dhe “Chicago Bulls” fiton njė tjetėr sezon superlativ. Ndėrkohė, Mike kthehet tė fanella me numėr 23 (duke u detyruar tė paguajė njė gjobė shumė tė madhe). Skuadra shėnon njė rekord absolute nė NBA. Sezoni 1996-97 ėshtė sėrish njė sezon rekord, “Chicago Bulls” fitoi njė rekord fitoresh dhe humbjesh, pėrkatėsisht 69-13. “Ajri”drejton skuadrėn gjatė sezonit 1997-98 qė edhe pse s’ėshtė aq emocionuese sa mė parė ėshtė shumė bindėse. Pas njė sezoni tė rregullt jo nė lartėsinė e dy tė parėve, “Chicago Bulls” gjen smaltin nė play-off dhe arrin sėrish nė finale. Mbėrrin kėshtu titulli i gjashtė pėr Jordan, i pikasur nga njė gjuajtje e shkėlqyer pikėrisht nga vetė ai pas 6,6 sekondave nga pėrfundimi i garės sė gjashtė tė finaleve, tė luajtur nė Salt Lake City, e hyrė nė historinė e basketbolit: ėshtė “three-peat” i dytė pėr Michael dhe “Chicago Bulls”. Pak kohė mė pas ai njofton largimin e tij pėr herė tė dytė nga basketbolli dhe i quajtur largim pėrfundimtar. Ai fillon t’i dedikohet sportit tė tij tė dytė tė preferuar, golfit, dhe qėndron nė drejtim e Washington Wizards.

Kthimi pėr herė tė dytė te basketbolli

Nė vitin 2001 tifozėt nė mbarė botėn u pėrballėn me njė surprizė kur po hidhej hipoteza pėr njė rikthim tė mundshėm tė Ajrit. Ai vendos qė nga drejtues tė bėhet lojtar i kėsaj skuadre. I pabesueshėm ėshtė interesi mediatik qė krijohet rreth tij dhe “Wizards” bėhet menjėherė njė nga skuadrat mė tė ndjekura tė NBA. Sezoni i tij i parė si “Wizards” pėrfundon me njė mesatare prej 22,9 pikė pėr ēdo ndeshje. Nė sezonin 2002-03 fiton mesatarisht 20 pikė pėr ēdo ndeshje dhe merr pjesė edhe njė herė tė vetme nė “All-Star Game”, nė Atlanta. Gjatė sezonit Jordan bėhet lojtari mė i vjetėr (38 vjeē) i NBA qė shėnon mė shumė se 40 pikė nė njė ndeshje. Sezonin e ardhshėm ai realizon edhe 45 tė tjera. Skuadra “Washington Wizards” edhe me Michael nuk e arrin play-off, kėshtu qė ndeshjet e fundit tė tij nėpėr arenat e NBA u bėhen momente tė pėlqyeshme pėr fansat qė mund ta takonin dhe tė pėrshėndeteshin me lojtarin e madh para sė tė luante ndeshjen e fundit nė “United Center”, pėr tė arritur nė Filadelfia nga Allen Iverson, nė ndeshjen 82 tė sezonit tė rregullt, ku do tė bėjė kėrcimin e fundit dhe gjuajtjen e fundit tė karrierės sė tij. Njė gjuajtje e lirė qė do i shtojė 20 pikė nė sezon. Duke dalė nga ndeshja ai konfirmon largimin pėrfundimtar nga basketbolli.

Largimi pėrfundimtar nga basketbolli

Nė pėrfundim tė sezonit 2002-03, ai tėrhiqet pėr herė tė tretė dhe tė fundit nga basketbolli. Jordan e pėrfundon karrierėn e tij me NBA me njė mesatare pikėsh pėr ndeshje prej 30,12 nė sezonin e rregullt. Nė fund tė tetorit tė vitit 2004, Giorgio Armani kontaktoi me Michael Jordanin pėr ta bindur qė tė luante nė Itali, nė skuadrėn e Olimpikut tė Milanos. Nė vitin 2006 dėshira e Michael pėr tė drejtuar njė skuadėr tė N