Ēmenduritė e shkencės

Shkencėtarėt anembanė globit flasin ēdo ditė pėr shpikje qė shpesh duken tė pamundura pėr t‘u arritur.

Gazetat dhe filmat fantastiko-shkencorė gjithashtu prej kohėsh premtojnė se njė ditė do tė arrijmė tė pėrdorim robotin qė bėn punėt shtėpisė, makina fluturuese dhe kompjuterė qė flasin, apo terapitė gjenetike ose kura pėr tė zhdukur njėherė e pėrgjithmonė sėmundje tė trashėgueshme.

Nė fakt, pėr mė shumė se njė shekull njerėzimi ka parė qė tė mbėrrijnė disa prodhime teknologjike qė deri pak vite mė parė dukeshin thuajse tė pamundura. Kėshtu, telefoni, makinat ose fotografia, nuk mund tė lindnin dhe tė zhvilloheshin vetė. Makina pėr shembull ka pasur njė periudhė zhvillimi pėr mė tepėr se njė shekull.

Eksperimentet e para me motorėt me avull i takojnė fundit tė viteve 1800, por mė pas u braktisėn dhe pa shpikjen e motorit me djegie tė brendshme makina tashmė do tė ishte zhdukur. Kėshtu qė edhe shpikje tė tilla si avioni super i lehtė dhe i shpejtė, si dhe makina qė "fluturon", pėr tė cilat kanė mė shumė se 50 vjet qė punojnė, kanė vetėm nevojė pėr kohė. Duhet vetėm durim. Ja disa projekte qė pėr momentin janė ende "ėndėrr", por qė njerėzit i presin me padurim.

Njė robot qė bėn me kujdes punėt e shtėpisė, shtron tavolinėn dhe vendos nė furrė tortėn, nuk mungon thuajse kurrė nė shtėpitė e filmave fantastiko-shkencorė. E kush nuk do ta dėshironte njė tė tillė? Kėtu ėshtė ndoshta mė mirė tė kemi mė shumė durim, sepse teknologji tė tilla janė akoma shumė larg.

Po ai roje? I tillė ėshtė kompjuteri i shoqėrisė japoneze ZMP, qė ruan shtėpinė nė raste tė mungesės sė tė zotėve tė saj, duke u dėrguar nė celular imazhet qė merr nė tė gjithė shtėpinė gjatė kohės qė bėn patrullimin. Diēka mė shumė se ai di tė bėjė edhe roboti me emrin Pearl, i kėrkuesve tė "Carnegie Mecllon University" tė Pitsburgut.

Ai ėshtė njė robot infermier, qė u kujton tė moshuarve qė jetojnė vetėm nė shtėpi pėr tė pirė ilaēet, i ēon nė banjė dhe i ndihmon qė tė fusin rrobat nė lavatriēe. Megjithatė, vetėm prototipi ka kushtuar 100 mijė euro dhe pėr ta vėnė nė pėrdorim duhet tė ndryshosh komplet mobilimin e shtėpisė. Po kompjuteri me peshė tė vogėl qė flet? E nė tė vėrtetė, bisedat me kompjuterin janė akoma njė ėndėrr e bukur.

Janė bėrė me mijėra prova tė tilla me anė tė softuerėve tė posaēėm, por problemi kryesor ėshtė qė nė fakt nuk ekzistojnė dy persona qė i shqiptojnė germat nė tė njėjtėn mėnyrė dhe pėr njė kompjuter ėshtė akoma e pamundur tė njohė tė njėjtėn fjalė tė shqiptuar me dy ritme tė ndryshme. Njė tjetėr "dėshirė" e madhe e shkencės janė edhe ilaēet dhe terapitė pėr tė kuruar sėmundje gjenetike apo qė dikur konsideroheshin tė pashėrueshme.

I tillė ėshtė ai kundėr rėnies dhe dėmtimit tė flokut. Kjo sėmundje qė prek mbi 80 pėr qind tė seksit mashkull dhe 50 pėr qind atė femėr duket se edhe pėr shumė kohė nuk do tė ketė ilaē, sepse njė kurė pėrfundimtare nuk mund tė ekzistojė, pasi rėnia e flokut shkaktohet nga veprimi i hormoneve androgjene nė folikulat qime-mbajtėse. Pėr tė ndaluar rėnien do tė duhej tė ndaloheshin androgjenėt qė, pėr fat tė keq tė kėtyre njerėzve, kanė edhe shumė funksione tė tjera nė organizėm.

Gjithashtu, ėshtė e vėrtetė qė gjenet pėrcaktojnė se kush ėshtė i predispozuar tė humbasė flokėt dhe kush jo, por bėhet fjalė pėr shumė gjene tė ndryshme. Ndaj nuk mund tė mendojmė pėr terapi gjenetike, sepse nuk ėshtė vetėm njė gjen mbi tė cilin duhet vepruar". S‘na ngelet gjė tjetėr, pėr tė gjithė ata qė janė tullacė, ndoshta ėshtė mė mirė tė dorėzohen, duke vendosur nė kokė parukėn e preferuar.

Nė shumė raste shpėtimi mė i mirė ėshtė terapia gjenetike. Qėkur biologėt kanė zbuluar sekretet e ADN-sė, ėshtė parė se dhjetėra sėmundje qė janė tė trashėguara si talasemia ose distrofia muskulore, u detyrohen mutacioneve tė njė gjeni tė vetėm, qė pėr t‘i kuruar do tė mjaftonte terapia gjenetike: mė pak fjalė, injektimi i gjenit tė shėndoshė nė qelizat e pacientit. E pėr herė tė parė nė vitin 1990, nė njė fėmijė qė vuante nga njė sėmundje e rėndė e sistemit imunitar, kjo strategji ėshtė njė progres i madh nė fushėn e mjekėsisė, qė do tė lejojė tė kurohen sėmundje tė rėnda.

Teknika parashikon pėrdorimin e disa viruseve, tė cilėve u janė hequr disa gjene pėr t‘i bėrė tė padėmshėm dhe nė vend tė tyre ėshtė vendosur gjeni i "shėndoshė". Virusi infekton qelizat e sėmura dhe u "dorėzon" atyre gjenin e shėndoshė. Megjithatė, nė disa raste terapia tregoi se kishte edhe efekte anėsore. Kėshtu, nė eksperimentin e kryer, terapia u bllokua shumė herė, sepse nga 13 fėmijė qė iu nėnshtruan terapisė, 3 prej tyre zhvilluan tumor.

Por pėrveē kėtyre qė pėrmendėm mė sipėr ėshtė folur edhe pėr makina fluturuese? Paul Moller, njė inxhinier kanadez, eksperimenton prej mė shumė se 20 vjetėsh prototipa tė makinave qė fluturojnė, ndėrsa nga ana tjetėr, "Terrafugia", njė shoqėri e lindur nga Instituti Teknologjik nė Boston, ka deklaruar se nė vitin 2009 do tė nxjerrė nė treg njė mjet tė pėrzier, makinė dhe avion. Por, problemi mė i madh i makinės fluturuese ngelet siguria.

Njė mjet i tillė transporti duhet tė pėrbėhet edhe nga pilotė automatikė, pėr tė mos i lejuar pilotėt qė nuk janė profesionistė tė bėjnė manovra tė gabuara. Por pėr ta bėrė kėtė, duhet njė kompjuter i fuqishėm, qė sot kushton mė shumė se njė aeroplan. E nėse trafiku do tė zhvendoset nė qiell, do tė duhej njė sistem kontrolli fluturimi, si ai qė rregullon qarkullimin e avionėve.

Me pak fjalė, njė numėr i madh kullash kontrolli tė vendosura nė ēdo qytet pėr tė evituar qė makinat fluturuese tė pėrplasen mes tyre dhe shkaktojnė ēorientim pėr avionėt, mundėsi qė deri tani duket e pamundur pėr t‘u realizuar. Pėr momentin, derisa ēmenduritė e shkencės tė arrijnė tė bėhen realitet nuk na ngelet gjė tjetėr veēse tė shpresojmė tė ėndėrrojmė.

Premtimet

Gazetat dhe filmat fantastiko-shkencorė gjithashtu prej kohėsh premtojnė se njė ditė do tė arrijmė tė pėrdorim robotin qė bėn punėt shtėpisė, makina fluturuese dhe kompjuterė qė flasin, apo terapitė gjenetike ose kura pėr tė zhdukur njėherė e pėrgjithmonė sėmundje tė trashėgueshme.

Dėshira

Disa projekte qė pėr momentin janė ende "ėndėrr", njerėzit i presin me padurim. Njė robot qė bėn me kujdes punėt e shtėpisė, shtron tavolinėn dhe vendos nė furrė tortėn? E kush nuk do ta dėshironte njė tė tillė? Kėtu ėshtė ndoshta mė mirė tė kemi mė shumė durim, sepse teknologji tė tilla janė akoma shumė larg

Terapia gjenetike

Nė shumė raste shpėtimi mė i mirė ėshtė terapia gjenetike. Qėkur biologėt kanė zbuluar sekretet e ADN-sė, ėshtė parė se dhjetėra sėmundje qė janė tė trashėguara si talasemia ose distrofia muskulore, u detyrohen mutacioneve tė njė gjeni tė vetėm, qė pėr t‘i kuruar do tė mjaftonte terapia gjenetike

Robotėt

Po roboti infermier, qė u kujton tė moshuarve qė jetojnė vetėm nė shtėpi pėr tė pirė ilaēet, i ēon nė banjė dhe i ndihmon qė tė fusin rrobat nė lavatriēe? Megjithatė, vetėm prototipi ka kushtuar 100 mijė euro dhe pėr ta vėnė nė pėrdorim duhet tė ndryshosh komplet mobilimin e shtėpisė

Gazeta Shqip