Po qe se Ylli Brazilan i Milanos Leite Kaka te transeferohet ne City per nje shume 110 milon euro apo me teper, padyshim se do te jete transferi me i shtrenjtė ne "Historine e Futbollit".Deri me tani Rekordin e mban Z.Zidane qe ne 2001 u trnasferua nga Juventusi ne Real Madrid.

Si duket ne Manchester City paraja nuk luan nje rol te rendesishem,dhe eshte vetem c'eshtje kohe se kur klubi anglez do ti thyej te gjitha rekordet ne aspektin financiar.Per momentin ne bisedime jane me Milanin per yllin e saj Kakan, qe per te City jane te gatshem te paguajne 110 milione.Ky do te ishte nje "Rekord i ri".

Me Poshte do ti paraqesim Transferet me te Shtrenjta ne Historine e Futbollit:


1.Zinedine Zidane:73,5 Milion Euro
Francezi Legjendar me teknik te jashtezakonshme u transferua ne vitin 2001 nga Juventusi ne Klubin mbreteror Real Madrid.

2.Luis Figo:60 Milion Euro

Transeferi i tij ishte shume i komplikuar dhe i veshtir, pasi qe u transferua nga Barcelona ne Real Madrid.


3. Hernan Crespo: 55 Millionen Euro

Fc Parma ishte perfitues i madhė ne aspektin financiar pasi qe ne vitin 2000 u transferua per nje shume te majme ne Lazio.

4. Gianluigi Buffon: 54,1 Millionen Euro
Zonja e vjeter nuk i bie pishman qe transfroj Bufonin.Portieri i perfaqesues Italiane kaloi ne vitin 2001 nga Parma ne Juventus.

5. Gaizka Mendieta: 48 Millionen Euro
Mendieta e la Fc Valencian ne 2001 dhe nenshkroi per Lazio Romen,ku qendroi vetem 3 vite dhe u shit perseri.

6. Andrej Schewtschenko: 46 Millionen Euro
Chelsea pagujti nje shum te majme per transeferimin e Schevshenkos ne vitin 2006 nga Milani.Sod e kesaj dite eshte nje nga transferet me te deshtuara.

7. Rio Ferdinand: 46 Millionen Euro
Manchester United e beri Feridinadin mbrojtesin me te shtrenjtė ne Histori.Ne vitin 2002 kaloi nga Leeds United ne Manchester.

8. Christian Vieri: 45 Millionen Euro
Sulmuesi Italian me 1999 transferohet mbrenda Seria A , nga Lazio Rom ne Inter Milan.Si demshperblim lazio mori nje shume marramendese ne ate kohe.


9. Ronaldo: 45 Millionen Euro

Nje transfer tjeter i shtrejntė i Realit.3 here futbollisti me i mire ne bote u transfrua nga Interi ne Madrid.

10. Robinho: 43 Millionen Euro
Ska kaluar shume kohe kur Robinho u transferua nga Reali i Madridit ne Manchster City.

Me falni nese kam bere gabime ortografike... marr nga Goal.com