Pak kohė pas mundjes sė turqve nga lidhja ballkanike, nė dhjetor tė vitit 1912 u thirr nė Londėr njė konferencė ambasadorėsh tė Fuqive tė Mėdha (Britanisė, Gjermanisė, Rusisė, Austro-Hungarisė, Francės dhe Italisė) pėr tė vendosur mbi daljen e ēėshtjeve tė ngritura nga konflikti (lufta). Me mbėshtetjen e dhėnė shqiptarėve nga Austro-Hungaria dhe Italia, konferenca ra nė ujdi tė krijohej njė shtet i pamvarur shqiptar. Por, nė vendosjen e kufinjve tė shtetit tė ri, duke pasur trysni tė forta nga fqinjėt e Shqipėrisė, Fuqitė e Mėdha nuk njohėn gjėrėsisht realitetin demografik dhe dorezuan rajonin e gjėrė tė Kosovės serbėve, ndersa nė jug, Greqisė iu dha pjesa mė e madhe e Ēamėrisė, njė pjesė e zonės sė vjetėr tė Epirit me qendėr nė Lumin Thķamis. Shumė vėzhgimtarė dyshuan nėse shteti i ri do tė ishte i zbatueshėm me rreth gjysmėn e tokave dhe popullsisė shqiptare tė lėna jashtė kufinjve tė saj, veēanėrisht meqėnėse kėto treva ishin mė prodhimtaret nė drithėra dhe mbareshimin e bagėtive. Nga ana tjetėr, njė bashkėsi e vogėl rreth 35.000 veta me kombėsi greke u perfshinė brenda kufinjve tė Shqipėrisė. (Megjithėkėtė, Greqia qė numėronte tė gjithė shqiptarėt e besimit ortodoks - 20 pėrqind tė popullsisė - si greke, pohonte se numri i popullsisė me kombėsi greke ishte mė i madh seē mendohej). Qė atėherė e mė pas, pakicat greke e kosovare mbeten tema shqetėsuese nė marrdhėniet Shqiptaro-Greke dhe Shqiptaro-Jugosllave.

Fuqitė e Mėdha poashtu caktuan njė princ gjerman, Wilhelm zu Wied (Vilhelm cu Vid), si qeverisės tė Shqipėrisė. Vilhelmi mbėrriti nė Shqipėri nė mars 1914, por mosnjohja e tij me Shqipėrinė dhe problemet e saja, tė pėrziera nga ndėrlikimet e ngritura nga shpėrthimi i Luftės sė Parė Botėrore, e ēuan atė nė lėnien e Shqiperisė gjashtė muaj mė vonė. Lufta e zhyti vendin nė njė krizė tė re, kur ushtritė e Austro-Hungarisė, Francės, Italisė, Greqisė, Malit tė Zi dhe Serbisė e zaptuan dhe pushtuan atė. E lėnė pa ndonjė udhėheqje politike apo autoritative, vendi ra nė kaos dhe fati i tij varej nė fije tė perit. Nė Konferencėn e Paqes tė Parisit pas luftės, shuarja e Shqipėrisė u shmang kryesisht nga pėrpjekjet e Presidentit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Woodrow Wilson (Vudrou Uillson), i cili kundershtoi njė plan tė Britanisė, Francės dhe Italisė tė ndarjes sė Shqipėrisė midis fqinjve tė saj.

Njė kongres kombėtar, i mbajtur nė Lushnjė nė janar 1920, hodhi themelet e qeverisė sė re. Nė dhjetor tė po kėtij viti Shqipėria, kėtė herė me ndihmėn e Britanisė, u pranua nė Lidhjen e Kombeve, kėshtu duke fituar pėr herė tė parė njohjen ndėrkombėtare si njė shtet dhe komb vetėvendosės.