FIFA ka caktuar formacionin mė tė mirė tė vitit 2008, i cili dominohet nga lojtarėt spanjollė.Mė shumė se 46% e votuesve e kanė zgjedhur portierin Iker Casillas, para Gianluigi Buffon (15%) dhe Edwin van der Sar (9%).

Nė mbrojtje: Sergio Ramos ka dalė fitues ndaj Dani Alvesit nė krahun e djathė, ndėrsa Philipp Lahm ka zėnė pozitėn e mbrojtėsit tė majtė me 2% mė shumė se Patrice Evra. Qendėrmbrojtėsit e preferuar janė John Terry (28%) dhe Carles Puyol (25%), pėrpara Rio Ferdinand (22%) dhe Fabio Cannavaro (15%).

Nė mesfushė votuesit kanė zgjedhur katėrshen: Xavi, Steven Gerrard, Franck Ribery dhe Kaka, i cili ėshtė i vetmi lojtar nga Serie A.

Nė sulm janė vendosur dy lojtarėt mė tė mirė nė botė Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi.

Skuadra mė e mirė e vitit 2008 sipas FIFA.com:


Portier: Iker Casillas (Real Madrid, Spanjė)

Mbrojtės: Sergio Ramos (Real Madrid, Spanjė), John Terry (Chelsea, Angli), Carles Puyol (Barcelona, Spanjė), Philipp Lahm (Bayern Munich, Gjermani)

Mesfushorė: Xavi (Barcelona, Spanjė), Steven Gerrard (Liverpool, Angli), Kaka (Milan, Brazil), Franck Ribery (Bayern Munich, Francė)

Sulmues: Lionel Messi (Barcelona, Argjentinė), Cristiano Ronaldo (Manchester United, Portugali)

Si mendoni perzgjedhje e mire, ke do e shtonit ju ?