Pėrfundon pas afro 2 vite hetimesh operacioni antidrogė “Peshku i madh” nė Itali. Agjentėt italianė kanė mundur tė shkatėrrojnė bandėn nė krye tė sė cilės ishte njė shqiptar, ndėrsa kishte nė pėrbėrje tė saj dhe italianė, marokenė dhe nigerianė. Gjatė kėtij operacioni u arrestuan 14 persona, ku 7 prej tyre ishin shqiptarė, si dhe u sekuestruan nė cilėsinė e provės materiale 23/kg drogė.

ITALI- Njė hetim i gjerė i policisė italiane i zhvilluar nė Regio Emilia qė prej vitit 2007 ka pėrfunduar mėngjesin e sė enjtes me arrestimin e 14 personave, 7 prej tė cilėve shqiptarė. Rrjeti merrej me shpėrndarjen e kokainės, heroinės dhe hashashit nė rrugė tė ndryshme, e destinuar pėr tė furnizuar tė ashtėquajtėrėn tregėtin e drogės ēdo minut, nė mėnyrė tė vecantė tregun e Regio Emilias, tė pėrbėrė nga njerėz tė respektuar si profesionistė dhe biznesmen. Hetimet e koordinuara nga Shėrbimi Qendror i policisė, ka ēuar nė arrestimin e protagonistit kryesorė tė kėsaj organizate, shqiptarin Xhaferr Berisha, qė merrej me tregeti tė nivelit tė mesėm e tė lartė. Tė tjerė shqiptarė tė arrestuar janė Simon Trakaj 24 vjeē, Taulant Kaftirani 24 vjeē, Rudenc Kubeja 27 vjeē, Albano Xhelo 34 vjeē, Marsel Varfaj 19 vjeē, dhe Eraldo Jaholli 21 vjeē. Veē tyre nė pranga kanė rėnė dhe dy marokenė, tre nigerianė si dhe dy italianė. Nga viti 2007 e deri mė sot ky operacion shėnoi 42 persona tė arrestuar si dhe ēoi nė sekuestrimin e 23/kg lėndė narkotike.(a.r/news24/balkanweb)

Burimi