Ky projekt ka si synim sensibilizimin e grupmoshave tė reja nė fushėn mjedisore tė riciklimit tė mbetjeve. Edi Rama:“Jo vetėm unė, por dhe Bashkia e Tiranės jemi tė interesuar tė mbėshtesim kėtė projekt, pasi kėtu shohim njė dritė shprese”

TIRANĖ- Bashkia e Tiranės mbėshteti sot prezantimin e projektit “Think Green” (Mendo gjelbėr) nga skuadra “SIFE” (Studentėt nė Sipėrmarrje tė Lirė) e Universitetit tė Tiranės.
Ky projekt ka si synim sensibilizimin e grupmoshave tė reja nė fushėn mjedisore tė riciklimit tė mbetjeve.
Kryetari i Bashkisė sė Tiranės Edi Rama tha se “jo vetėm unė, por dhe Bashkia e Tiranės jemi tė interesuar tė mbėshtesim kėtė projekt, pasi kėtu shohim njė dritė shprese. Dritė kjo qė duhet tė pėrhapet kudo”.
Gjithashtu ai shtoi se “ ky ėshtė njė projekt qė nė dukje ėshtė i vogėl, por nė thelb ėshtė njė projekt i madh . Pasi ky synon tė ndryshojė cilėsisht kėndėvėshtrimet e njerėzve pėr realitetin, raportin e njerėzve me realitetin, rolin e ēdo individi pėr ruajtjen e mjedisit dhe shlyerjen e atij borxhi qė secili prej atyre qė jetojnė sot kanė ndaj atyre qė do tė vijnė nesėr.”
Projekti “Think Green” konkuron nė kompeticionin ndėrkombėtarė tė vitit 2009. Prezantimi i tij pėrkon me periudhėn pėrgatitore tė fushatės mjedisore qė Bashkia e Tiranės do tė lanēojė javėn qė vjen.
Skuadra “SIFE” (Studentėt nė Sipėrmarrje tė Lirė) ėshtė njė organizatė globale jo fitimprurėse, e cila lidh nė mėnyrė strategjike studentėt, universitete, bizneset dhe komunitetet, me qėllim krijimin e njė ambienti tė shėndoshė dhe tė pastėrt nė tė gjitha territoret.

(BalkanWeb)
Burimi