Puthja pėr femrat, mė e rėndėsishme se seksi


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Puthja pėr femrat, mė e rėndėsishme se seksi

  Receta Gatimi

  Puthja pėr femrat, mė e rėndėsishme se seksi
  Pėr femrat puthja ėshtė mė e rėndėsishme se seksi. Pėrveē tė tjerash, puthja i bėn mirė edhe shėndetit. Dy studime tė reja dėshmojnė pėr kėtė. "Asnjė fatkeqėsi nuk mund tė mė ndodhė kur ajo mė dhuron njė puthje", - kėndonte poeti trubador Colin Muset, mė 1400-n. Pa pėrfytyruar se shkenca, nė njė largėsi shekullore, do t'i jepte tė drejtė. Njė studim i kryer nga Universiteti i Vjenės, nė fakt, ka nxjerrė si pėrfundim se puthjet e rregullta i bėjnė mirė shėndetit, njėsoj si njė ilaē. Njė puthje e gjatė dhe gjithė pasion ul tensionin e gjakut dhe gjithashtu edhe nivelin e kolesterolit, duke parandaluar nė kėtė mėnyrė rrezikun e infarktit. Edhe mbrojtjet e imunitetit bėhen mė tė forta. Sepse gjatė ēdo puthjeje ēlirohet njė sasi e madhe bakteresh, tė cilat pėrēohen nga njė partner te tjetri, duke nxitur prodhimin e antitrupave tė rinj. Domethėnia qė ka puthja pėr femrat dhe meshkujt ka qenė temė e kėrkimit tė seksologes Ingelore Ebberfeld nga Bremeni. Sipas studimit gjerman, tė kryer mbi 514 njerėz tė moshave 16-91 vjeē, ndėrkohė qė meshkujt priren ta shohin puthjen mė shumė si njė zakon, pėr femrat ajo pėrfaqėson njė pėrbėrės shumė tė rėndėsishėm pėr intimitetin e ēiftit, aq sa konsiderohet mė e rėndėsishme se seksi. Ka edhe mė: dy tė tretat e femrave qė iu pėrgjigjėn pyetėsorit tė seksologes, thonė se njė burrė qė puth mirė, ėshtė edhe njė i dashur i mirė. Nė pėrgjithėsi, ato qė thoshin se puthnin me kėnaqėsi, ishin 56 pėr qind e femrave tė pyetura, kundrejt 44 pėr qind tė meshkujve. Vetėm kur bėjnė dashuri, sjellja e tė dy gjinive duket se pėrputhet: 10.7 pėr qind e meshkujve dhe 9.7 pėr qind e femrave kanė deklaruar se nuk puthen gjatė raportit.
  Efektet e puthjes
  Rrahjet e zemrės arrijnė 180 tė rrahura nė minutė. Presioni i gjakut shkon 150 mm. Vihet re njė zgjerim i bebeve tė syrit dhe thuajse bllokim i mushkėrive. Fytyra merr njė ngjyre tė kuqe tė ndezur, pėr shkak tė zgjerimit tė enėve tė gjakut. Trupi pėrshkohet nga tė dridhura dhe tė duket sikur gjithēka e jotja ėshtė nė ajėr. Ėshtė ky efekti i quajtur "zemra nė grykė", i njėjtė si pėr gratė ashtu edhe pėr burrat, ose siē konsiderohet rėndom, ai emocioni i fortė qė provon njeriu sa pothuajse i del vetja jashtė kontrollit. Kjo ėshtė pra "puthja e parė". Por, sipas andrologėve, gjithnjė nėse ka vėrtet njė ndjenjė mes dy vetėve, sepse pėrndryshe reagimi i vetėm do tė pėrkufizohej si ankth. Pėlqimi "pamor" duhet tė ketė pėrkimin e tij fizik, tė prekshėm dhe tė vėrtetė dhe puthja ėshtė prova e parė e njė serie tė gjatė mes atij dhe asaj. Ndėrkohė qė buzėt afrohen, futėn nė punė hundėt tė cilat thithin feromonet e partnerit. Kėto tė fundit janė pjesėza tė padukshme, por shumė tė rėndėsishme, sepse pėrmbajnė erėn, kėshtu qė shėrbejnė si bazė pėr pėlqimin fizik. Nėse feromonet e partnerit nuk tė tėrheqin, puthja do tė jetė njė dėshtim dhe nuk do tė ēoje mė tej. Por nėse partneri pėrdor njė teknike tė pėlqyeshme dhe eksituese, adrenalina dhe noradrenalina (substanca kėto qė prodhohen nga gjėndrat mbiveshkore) japin pėlqimin e tyre. Atėherė puthjet ndjekin njėra- tjetrėn. Nėpėrmjet puthjes dhe "furtunės" kimike qė lidhet me tė, kalohet nė fazėn e seksit dhe tė ndjenjės. Sipas studiuesve faza e puthjes ėshtė vendimtare edhe pėr disa arsye tė tjera. Puthja fut nė lojė jo vetėm gojėn dhe gjuhėn, por edhe sytė dhe duart, sepse pėrkėdheljet dhe lojėrat me gishtat, nė fakt, ndihmojnė pėr ta bėrė mė tė efektshme dhe mė domethėnėse puthjen. Njė "puthje e parė" e cila ėshtė pa dyshim e paharruar, pėrbėn njė bazė jashtėzakonisht tė fortė pėr njė marrėdhėnie tė qėndrueshme.

  Pjesėt e harruara tė trupit

  Janė disa pjesė tė trupit fatlume: puthen shpesh dhe zhvillojnė shumė shpejt sensibilitetin dhe kėnaqėsitė e kėtyre pjesėve. Por janė disa pjesė tė tjera tė trupit qė quhen pjesė tė harruara qė shpesh lihen pas dore, kalon shumė afėr por asnjėherė nuk ndalemi asnjėherė por ėshtė njė mėkat sepse mund tė zbulohen kėnaqėsi tė reja, duke provokuar kėnaqėsi tė papritura. Duke kaluar puthjet nė faqe midis miqve dhe puthjet nė buzė midis dy tė dashuruarve, fytyra shpesh lihet pas dore. Fytyra ėshtė njė zonė shumė sensibile dhe komunikative. Tek pjesa e syve aty ku lėkura ėshtė e hollė dhe delikate ėshtė njė zonė sensibėl e pėrkėdheljeve, ashtu si rrėnja e flokėve dhe veshėt. Fytyra ėshtė si njė univers pėr t'u zbuluar, dhe fjalėt e dashurisė janė tė qarta dhe tė kuptueshme dhe kjo bėn tė tė shtosh dėshirėn, tamam si shikimet qė shoqėrojnė puthjet.

  Roli i syve gjatė puthjes

  Duhet tė bėhesh njė puthės profesionist qė ajo tė mos ndihet e pasigurt tė puthjet qė jep. A do tė vazhdosh tė jesh nė shkallėn fillestarė apo do tė bėsh ai qė ajo dėshiron? Asnjėherė mos harroni qė puthja ka rolin kryesor nė njė marrėdhėnie sentimentale. Nėse i dashuri ose e dashura juaj nė momentin qė puth thotė 'Tė dua", kjo nuk do tė thotė aspak se ai ose ajo di tė puthė si njė profesionist. Nė fund tė fundit, gjithēka nė kėtė proces, realizohet vetėm nė sajė tė lėvizjes sė buzėve dhe jo tė fjalėve. Roli i syve ėshtė mjaft i rėndėsishėm kur puth dikė. Duhet ti mbash mbyllur sytė apo duhet ta shohėsh nė sy, kjo ėshtė njė dilemė e madhe. Jepi fillimisht njė puthje tė vogėl njeriut tė zemrės duke e vėshtruar thellė nė sy dhe mė pas harro vėshtrimin duke u fiksuar tek buzėt dhe efekti do tė jetė marramendės.

  Puthja, oguri i mirė nė marrėdhėnie

  Kur nis njė lidhje miratimi i saj bėhet me anė tė puthjes. Ėshtė puthja ajo e cila bėn qė mes dy partnerėve tė shtohen ritmet e rrahjes sė zemrės sė tyre dhe ėshtė po puthja, por nė kėtė rast njė puthje mė eksituese e cila shėrben si njė ogur i mbarė pėr tė nisur kryerjen e marrėdhėnies seksuale. Megjithatė studiuesit kanė vėrtetuar se puthja merr vlerėsime tė ndryshme nga njerėz tė ndryshme, ku mė mospėrfillėsit duket tė jenė meshkujt. Ndoshta gjėja mė e vėshtirė qė mund t'i kėrkohet njė mashkulli ėshtė tė zgjasė puthjet mė shumė se sa duhet. Ajo ēfarė i bezdis ata mė shumė ėshtė fakti qė femrat e teprojnė me puthjet dhe ligėshtohen gjatė aktit seksual. Seksualisht, meshkujt e vlerėsojnė pak puthjen dhe harrojnė se goja mund tė jetė shumė tėrheqėse dhe mund tė pėrdoret pėr njė mori arsyesh. Shumė meshkuj, mendojnė se mėnyra mė e mirė pėr tė plotėsuar kapriēot e tyre ėshtė qė tė afrohen tmerrėsisht shumė pas gojės sė saj.
  Burimi:Ikubinfo.com

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e enibjondja
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  154
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Po eshte e vertete. Mua personalisht me pelqejne shume puthjet dhe sa me te emble te jene ato, aq me shume me pelqejne.

 3. #3
  Kete thuajani meshkujve te cilet tentojne te hyjne sa me ne thellesi nderkohe qe me e rendesishmja qendron ne siperfaqe..)

 4. #4
  i/e rregjistruar Maska e erlin
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Postime
  7
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Fakti qe te femrat ka me teper rendesi nuk do te thote qe te ne meshkujt eshte e parendesishme.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Nga pilulat kontraceptive femrat ndihen mė seksi?
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-07-2013, 12:26 AM
 2. Sondazh, femrat: Pushimet, mė mirė se seksi
  Nga olsii nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 29-05-2012, 10:31 AM
 3. 10 Femrat me seksi
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 04-09-2010, 12:28 AM
 4. Seksi i mirė i bėn femrat mė tė shėndetshme
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-10-2009, 08:03 PM
 5. 100 Femrat mė Seksi!!!
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 13-07-2007, 09:34 PM