Vlerėsim i jashtėzakonshėm i Bankės Botėrore pėr reformat qė e kanė shndėrruar Shqipėrinė si vendin mė tėrheqėsen nė rajon, pėr biznesin e huaj.
Raporti i IFC, njė agjenci e Bankės Botėrore thekson se nė Shqipėri ėshtė mė e lehtė tė hapėsh njė biznes sesa nė vendet e tjera tė rajonit. Mbrojtja e investitorėve dhe shpejtėsia e ligjėrimit tė biznesit, pikat mė tė forta tė ekonomisė tonė, e cila po shfaqet e imunizuar edhe nga kriza botėrore TIRANE - Hapja e njė biznesi nė Shqipėri, jo vetėm qė ėshtė e mundur, por lehtėsirat e bėjnė atė tė realizueshėm nė njė kohė tė shkurtėr. Kėshtu thuhet nė raportin e pėrvitshėm tė organizatės sė mirėnjohur ndėrkombėtare “International Finance Corporation” (IFC) pjesė e Bankės Botėrore. Nė bazė tė kėtij raporti, ky lloj sektori ekonomik nė vendin tonė ka shėnuar sukses nė dy vitet e fundit. Ky Raport e rendit Shqipėrinė nė vend tė 86, me njė rritje mė e tė dukshme dhe tė kėnaqshme prej 49 vendesh. Me kėtė vlerėsim, vendi ynė lė pas shtetet fqinje si Serbia, Mali i Zi, Greqia apo Italia, e cila ka rėnė nė fund tė listės. Raporti “tė bėsh biznes” bazon gjykimin e tij, nė 10 indikatorė tė rregullave pėr tė hapur njė biznes nė 181 shtete, si koha, ligjet, tregtia, pagesa e taksave, mbyllja e biznesit, investitorėt apo kreditė. Nė kėtė kontekst, raporti vė nė dukje se Shqipėria ėshtė njė vend qė ofron lehtėsira nė procedurat pėr tė hapur njė biznes, nė njė kohė rekord maksimalisht prej 8 ditėsh dhe njė vlerė po maksimale prej 3 mijė deri nė 5 mijė eurosh. Vlerėsime janė tė mėdha nė mbrojtjen e investitorėve, pėr tė cilėn gjykohet se vendi ynė ka fituar mjaft pikė, duke u ngritur plot 154 vende, ēka e rendit atė si ndėr 14 shtetet mė favorizues nė kėtė indikator. Ndėrsa reformat e ndėrmarra nga qeveria gjatė dy viteve tė fundit sipas Bankės Botėrore rrisin pozicionin e Shqipėrisė, nė vend tė parė pėr dy indikatorėt e lartpėrmendur. Ndonėse vihen nė dukje problemet qė hasen ende me punėsimin, pagesėn e taksave, apo regjistrimin e pronave, mbyllja e njė biznesi nė optikėn e institucionit mė tė madh tė financės nė botė ėshtė e pamundur, pasi nė kėtė pikė vendi ynė meriton tė renditet pikėrisht nė fund tė listės, gjendje e cila nuk ka ndryshuar qė prej 2007.