forcat italiane e pėrdorėn Shqipėrinė si njė bazė ushtarake pėr tė pushtuar Greqinė, por ata u zmbrapsen shpejt nė Shqipėri. Pasi Gjermania naziste mundi Greqinė dhe Jugosllavinė nė vitin 1941, krahinat e Kosovės dhe Ēamėrisė i“u bashkangjitėn Shqipėrisė, duke krijuar kėshtu njė shtet shqiptar tė bashkuar kombėsisht. Shteti i ri zgjati deri nė nėntor 1944, kur gjermanet qė kishin zėvendėsuar forcat pushtuese italiane duke ndjekur dorėzimin e Italisė u tėrhoqen nga Shqipėria nė vitin 1943. Kosova iu ritrupėzua pjesės serbe tė Jugosllavisė dhe Ēamėria greqisė.

Ndėrkohė, grupet e ndryshme komuniste qė kishin mbirė nė Shqipėrinė e Zogut u shkrinė sė bashku pėr tė formuar Partinė Komuniste Shqiptare dhe filluan ti luftojnė pushtuesit si njė forcė e bashkuar qėndrese. Pas njė beteje tė suksesshme kundėr fashistėve dhe dy grupesh qėndresash tė Ballit Kombėtar dhe Legalitetit pro-Zog qė hahej pėr fuqi me ta, komunistėt morėn kontrollin mbi vendin mė 29 nėntor 1944. Enver Hoxha, njė mėsues kolegji qė kishte udhėhequr luftėn pėrballuese tė forcave komuniste, u bė udhėheqėsi i Shqipėrise pėr hir tė postit tė tij si sekretar i pėrgjithshėm i partisė. Shqipėria, e cila para luftės kishte qėnė nė diktaturėn vetjake tė Mbretit Zog, tani ra nėn diktaturėn e pėrbashkėt tė Partisė Komuniste Shqiptare. Vendi u be zyrtarisht Republika Popullore e Shqipėrisė nė vitin 1946 dhe nė vitin 1976 Republika Popullore Socialiste e Shqipėrisė.