Ēfarė janė Fjalėt e Urta ose Proverbat


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Ēfarė janė Fjalėt e Urta ose Proverbat

  Receta Gatimi

  Ēfarė janė Fjalėt e Urta ose Proverbat.

  Hyrja
  Proverbat janė fraza tė shkurtra qė shprehim me pak fjalė fķlozofģnė popullore (urtinė popullore). Pikėrisht pėr kėtė, ato thirren nga populli edhe fjalė tė urta.

  Proverbat janė tė pėrhapur nė tė gjithė botėn dhe nuk ka dyshim se midis tyre hasen edhe ngjashmėri apo identitete. Megjithatė, ēdo popull ka proverbat e tij, tė ndėrtuara sipas psikologjisė dhe pėrvojes sė tij jetėsore, filozofike e historike. Nganjėhere ėshtė e lehtė tė caktohet pak a shumė njė moshė pėr njė proverb tė caktuar, por nė mė tė shumtėn ėshtė e vėshtirė aq mė tepėr qė nė rrymė tė kohės, proverbat edhe evoluojnė e mund tė marrin edhe trajta disi tė ndryshme. Kėshtu p.sh., pėr proverbat qė pėrmend Bardhi nė librin e tij (ta zemė, "Ku shkel turku, nuk mbin bar"), mund tė themi se sė paku ato datojnė qė nga viti 1635, ndonėse mund tė jenė edhe mė tė vjetėr.

  Njė proverb si "Harro mushkė Valarenė se Ali Pashanė na e prenė" duhet tė jetė sė paku i vitit 1822. Si rregur njė proverb qė haset nė Shqipėri, haset pak a shumė i njėjtė te arbėreshėt e Italisė etj. duhet tė jetė i vjetėr sė paku duke datuar nga shekulli i largimit tė arbėreshėve nga Shqipėria. Kėshtu, p.sh., ndodh me proverbin "Lisi bėn mėkan' e dega e klį" (De Rada 1866) qė haset edhe te Mitko e Dine "Lisat bėnjėn mėkata, degatė qajnė" (Dine, 190 etj.

  Edhe prania e turqizmave mund tė jetė dėshmi e moshės: tė tillė proverba mund tė kenė lindur pas pushtimit otoman tė Shqipėrisė, por kjo nuk largon mundėsinė qė kėto proverba tė kenė lindur mė parė e mė pas tė kenė pėsuar kėtė transformim tė lehtė qė nuk prek brendinė, por vetėm anėn e jashtme. Tė tillė proverba mund tė jenė, p.sh., "Gjėn'e neqezit e gėzon xhymerti", "Kush tė det me ba sefa, gjen dehallin ndė shtėpi', "Gjėj'e turkut, haj' e ujkut etj. Interesant ėshtė nė kėtė vėshtrim, mbasi tregon pikėrisht fazėn e evoluimit tė tij, proverbi qė hasim te "Dorėshkrimi i Pragės" i Mitkos: "Goja verė, barku grunar" qė nė popull sot haset nė formėn "Goja behar, barku grunar". Nuk ėshtė ēudi qė korrigjimin prej puristi ta ketė bėrė Mitkoja, mbasi te Dineja proverbin e gjejmė nė formėn e dytė, pra me turqizma.

  Proverbat hasen nė formėn e njė vargu apo tė dy deri tri vargjeve si edhe nė formėn e njė fraze nė prozė. Ėshtė mirė, ndėrkaq, qė tė mos ngatėrrohet proverbi me shprehjen popullore, mbasi proverbi, veē tė tjerave, ka njė kuptim tė plotė nė vetvete, kurse frazeologjia ėshtė njė shprehje qė e merr kuptimin kur lidhet me njė frazė tjetėr, bėhet pjesė e kėsaj fraze, mbasi nė vetvete nuk ėshtė e mbaruar si frazė. Kėshtu, p.sh., "pėr mustaqet e Ēelos ėshtė njė shprehje frazeologjike e jo njė proverb.

  Proverbat shqiptarė janė tė pasur me mendime dhe shprehin pėrvojė tė gjatė. Ata janė pėrhapur nė tėrė Shqipėrinė, por duhet thėnė se Kruja e malėsia e saj shquhen pėr proverba me tė vėrtetė tė bukur dhe tė ndėrtuar me hollėsi artistike (p.sh., "Gjithkuj ia di trani e carani", "Rrena qet tym, e vėrteta flakė", "Nė rranxa gjinet fullanxa", "Pyka e re shtyn tė vjetrėn", "Byrekun qė s'e ha, pėr mue u djegtė", "Peshk' pa halė e shpi pa fjalė, s'ka" etj.).
  Proverbat flasin pėr dukuri dhe situata tė ndryshme nė jetėn e njeriut. Nė to shpaloset qartė filozofia e popullit dhe ne gjejmė nė to vlerėsime pėr shumė dukuri e anė tė jetės.

  Nė kėtė vėshtrim ato janė mėsime tė vėrteta megjithatė do tė ishte punė e kotė tė orvateshe e tė gjeje njė konsekuencė tė plotė nė tė gjitha proverbat: shpeshherė pėr tė njėjtėn dukuri mund tė hasen vlerėsime tė ndryshme, madje edhe tė kundėrta. Kjo vjen nga fakti se proverbat janė krijuar nga njerėz e shtresa tė ndryshme dhe pėr kėtė nganjėherė ėshtė e vėshtirė tė shmangen ndryshimet. Sidoqoftė ka proverba qė flasin pėr jetėn, pėr dukuri shoqėrore pėr natyrėn e njeriut, pėr cilėsitė dhe tė metat e tij, pėr natyrėn, pėr familjen, pėr detyrat e secilit etj. Madje, shpesh, mbledhėsit e folklorit pėrpiqen t'i renditin ato duke i ndarė nė grupe sipas tematikės qė ato trajtojnė.

  Kėshtu veprojnė njė pjesė, mbasi njė pjesė tjetėr i rendit sipas rendit alfabetik (duke marrė pėr bazė fjalėn e parė) duke qėnė se mendojnė qė proverbat nuk mund tė kufizohen nga ana tematike, mbasi pėrdorimi i tyre nė praktikė nuk njeh tematikė dhe praktikisht pėrshtatet nė mėnyrė figurative pėr shumė situata e dukuri tė ndryshme. Sidoqoftė njė farė organizimi i tyre nevojitet kur ato mblidhen pėr tė bėrė mė tė volitshėm pėrdorimin e tyre. Kėshtu veprojnė mbledhėsit mė tė shquar tė proverbave tanė, siē kanė qenė Kolė Kamsi me "Goja e popullit" (1943), Sotir Kolea me "Njė tufė proverba" (1944) etj.
  Pėrsa u pėrket formave tė proverbave mund tė pėrmendim disa prej tyre..

  1) Njė varg i thjeshtė i ndarė nė dy hemistėkė tė rimuar:
  Buk'e hi e ndė shtėpi. Gjen shesh, bėn pėrshesh. Ferra e nisi, ferra e grisi.
  Po mund tė jenė edhe dy vargje:
  Bukuria s'ėshtė pėr fis,/ po kush di e kullandris. Kurė nuk e ke zanat,/ mos u bėn hoxhė nė fshat.

  Edhe tristikėt nuk janė tė rrallė:
  Ia dha drurit, u tha,/ ia dha gurit, u ēa,/ ia dha njeriut - dhe e mbajti. Ku hanė e s'apin, ku flet e s'tė dėgjojnė,/ zot ynė mos tė shtiftė!
  Nė te gjitha kėto raste, vargjet dhe sidomos rimat, janė mjete
  mnemoteknike (qė shėrbejnė pėr kujtesėn, pėr t'i mbajtur mend). Sidoqoftė ėshtė me vend tė themi kėtu qė zakonisht me anė tė rimės (qoftė kjo edhe e brendshme) vihen nė dukje fjalėt mė tė rėndėsishme, ato qė bartin idenė e proverbit. Shembujt e mėsipėrm e tregojnė kėtė. Ja dhe njė shembull me njė rimė tė brendshme tė qartė: "Nėma e solli, gjėma e mori".

  2) Vendin e rimės mund ta zėrė aliteracioni, ky jo vetėm nė proverba qė kanė formėn e vargut po edhe nė ato qė kanė formėn e njė fraze nė prozė.
  Ēdo mizė nuk bėn mjaltė. Ngordhi macja, u ngjall miu. Ka tė keqen e kalorėsit, se i varen kėmbėt.
  3) Shpesh hasen proverba nė formė antiteze, kontrasti: Bėri tė pjellė, dėshtoi. Vdis pa tė dua. Keq me burrė, keq pa burrė.

  4)Formė tepėr e pėrdorur ėshtė ajo e pyetjes.
  Ku di dhia ē'ėshtė tagjia? Ē'la dimri tė marrė morteja?
  Ka raste kur pyetja ka edhe pėrgjigjen tė shprehur: Zure gjarprin? Shtypi kokėn. Polli kau? Tė rruat viēi.

  5) Herė-herė proverbi ka formėn e njė morali fabule.
  Nė mos gjeēa konop gjetiu, po vi Pashė e virrem te ti. Miun s'e nxinte vėra, hiqte dhe kungullin pas. Shumė herė dhe dhelpra q'ėshtė aqė dinake, zihet pėr katėr kėmbėsh. Shpinin ulkun ta pagėzonjėn e ay u thosh: "Ja dhentė tek na turbullojnė ujėt!".

  6) Shpesh proverbi ka formėn e njė rregulle jete apo tė njė neni tė kanunit tė maleve:
  Gusht e gunė. Prilli kėndon bilbili. Marsi ēan lėkurėt shkurti shkurton urėt. Gjaku ujė s'bėhet. Gjumi i tepėrt, rroba tė vjetra.
  Shpeshherė proverbat kalojnė nga letėrsia e shkruar dhe bėhen popullore. Shumė vargje tė N.Frashėrit janė bėrė proverba (Punė, punė natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė). Njė proverb qė e gjejmė te Mitkoja "Duaj, tė tė duan" duket qartė se vjen nga Shėn Agostini "Si vis amari, ama" etj. nė tė tilla raste kemi maksima qė kthehen e bėhen proverba popullore..

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Fjalė tė urta pėr menēurinė dhe tė vėrtetėn

  Dinaku tė shkon ujė nėn rrogoz. JUG

  Dita e mirė, qė menatė njihet. ARBĖRESHĖT

  Dita me diell duket qė nė mėngjes. MYZEQE

  Djathin, mirė qė e hėngri miu, po shėllirėn kush e piu. ELBASAN

  Duhet ndarė kashta nga kokrrat. VLORĖ

  Dy shaka bėjnė njė tė vėrtetė. JUG

  E treta e vėrteta. DEVOLL

  Fėmija dhe budallai belbėzojnė tė vėrtetėn. GUCI

  Foli derės tė dėgjojė dritarja. VLORĖ

  Foli plakės tė dėgjojė nusja. JUG

  Fshati qė duket s'do kallauz. KORĒĖ

  Gėnjeshtra ėshtė njė plagė, dhe nė u shėroftė tė le nishan. JUG

  Gėnjeshtra nuk ka as dorė, as kėmbė, as bisht, as rrėnjė. BERAT

  Gjarpėri ecėn dhe fshin gjurmėt me bisht. KORĒĖ

  Gjuha e ka rrėnjėn nė zemėr. VERI

  Po nuk e njohe hidhėrimin, nuk do tė kuptosh dhe gėzimin. VERI

  Hileqari nuk tė shef nė sy, po shef nė tokė. DIBĖR

  Ka, qė dhe gomarin mashkull e bėjnė me barrė. JUG

  Kritika ėshtė ilaē i hidhur, po ilaē ama. VLORĖ

  Kur dhelpra nuk arriti rrushtė, tha se janė tė thartė. JUG

  Kur fjala del nga zemra, godet nė zemėr. BERAT

  Malli i prishur nuk shitet pa gėnjyer. VLORĖ

  Me pasė bishtin ta presin, me mos e pasė ta njesin. SHKODĖR

  Mė mirė me tė hidhurat mė pėrpara e tė ėmbėlat pas. PATOS

  Mos e ban penin tra. DIBĖR

  Me sa ka peshk pa halė, aq ka dhe tė bukur pa fjalė. KRUJĖ

  Nuk do as mend as kalem, shif e shkruaj. ELBASAN

  Nuk i gjenden gjarpėrit kėmbėt. JUG

  Nuk luan ferra kot. VLORĖ

  Nuk mbulohet dielli me shoshė. JUG

  Nuk qaj se s'dua burrėn, po bėj zakonė. VLORĖ

  Po tė lavi, tė levi dhe bishtin t'a krevi, hap sytė se tė gėnjevi. KORĒĖ

  Qeni tund bishtin pėr tė mbajtur miqėsinė. KORĒĖ

  Rena a nana e tana tė kėqijave. KAVAJĖ

  S'dalin dyzet ujqėr nga njė drizė. JUG

  S'i bėn mjekra priftėrinjtė. JUG

  Siē na dinė, qofshim, siē jemi, mos qofshim. KORĒĖ

  S'mbushet thesi me gėnjeshtra. GJIROKASTĖR

  Shakaja ėshtė gjysma e tė vėrtetės. JUG

  Ti kemi sahanėt pa kapakė. JUG

  Ustai, ustanė e njef nė zanat. GJIROKASTĖR

  Atij i plasin sytė, e tjetri e pyet pėr vetullat. SARANDĖ

  Barku i gjerė, truri i ngushtė. JUG

  Budallai shkon tek e ngasin. ELBASAN

  Burimi i mirė duket nė thatėsirė. KRUJĖ

  Ē'i do qeni brekėt. KORĒĖ

  Ē'ke moj zemėr qė rėnkon; koka bėn, koka pėson. PĖRMET

  Ēobani i mirė e njeh bagėtinė me blegėrimė. JUG

  Deshi tė vej vetullat, nxorri sytė. JUG

  Deti ka ujė boll, po me u pi s'pihet. KOSOVĖ

  Edhe kau ka gjuhė tė mėdha, por nuk flet dot. JUG

  E mirė edhe fuqia, por ca mė mirė urtija. JUG

  Hesapi nuk bėhet pa hanxhinė. KORĒĖ

  Gjej vendin e bėj kuvendin. ELBASAN

  Gjuha dredhon se mendja e mėson. GJIROKASTĖR

  Hekuri rrihet sa ėshtė i nxehtė. BERAT

  Humbi sėpatėn, i rruat bishti. JUG

  Kali i mirė shton torbėn e tij. JUG

  Kalit tė mirė shtoi tagjinė. SHKODĖR

  Koha vjen pėr atė qė di ta presė. VLORĖ

  Ku qe, asgjėkundi, ēfarė bėre, asgjė. JUG

  Kur del dielli, tė gjithė e dinė nga bie lindja. JUG

  Kur gabon i menēuri ēuditet budallai. MYZEQE

  Lepuri nė mal, kusia nė zjarr. JUG

  Mate punėn jo me atė qė mbjell, po me atė qė korr. GJIROKASTĖR

  Ma mirė tė kesh mend se pare. KOSOVĖ

  Mendja ėshtė nė majė tė gjuhės. SHKODĖR

  Mendja e lehtė rėndon tė zonė. KRUJĖ

  Me njė gur, ti vrave dy zogj. KUĒ-VLORĖ

  Mė bli nji kalė e nji shalė o baba, se kam gjet njė patkua. TIRANĖ

  Mos bėj petulla me ujė. DIBĖR

  Mos e humb si Xhaferri simiten. ELBASAN

  Mos fol si e ėma e zeqos nė majė tė thanės. KORĒĖ

  Mos hidh tė thatėn mbi tė njomė. VLORĖ

  Mos prish sixhaden tė arnosh xhyben. LUNXHĖRI

  Mos shit qen tė blesh kėlyshė. KORĒĖ

  Mos kėrko gjilpėrėn nė kasollen e kashtės. POGRADEC

  Mos u mbyt me njė pikė ujė. PĖRMET

  Ndoqe fillin gjete lėmshin. JUG

  Nė luftė duhen shtatė hile njė trimėri. SKRAPAR

  Nga dy tė vėshtira, mė e lehta, mė e mira. JUG

  Nuk sheh syri po sheh mendja. JUG

  Nuk tė ngroh zjarri i kashtės. SKRAPAR

  Nuk tė thonė: "Qysh ke qenė, po qysh je". VLORĖ

  O djalė nė vend tė huaj, si tė bjerė daullja luaj. KURVELESH

  Oxhaku le tė jetė i shtrembėr, tymi tė shkojė pėrpjetė. JUG

  Peshku nė det, kusija nė zjarr. JUG

  Pėr gjithė vend ka pleq me mend. VLORĖ

  Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim. DARDHĖ

  Po pate dhen gjen edhe bari. LIBRAZHD

  Prishja e shtėpisė vjen nga mend. ELBASAN

  Kam inat po nuk kam takat. BERAT

  Sa tė mbledhėsh ti rrusht, tjetri ka ngrėnė njė kosh. KORĒĖ

  S'mbartet ujė me shportė. SHKODĖR

  Si ėshtė vendi bėhet kuvendi. VERI

  S'jepet njė pelė pėr njė thelė. JUG

  S'ka varfėri i menēuri. JUG

  Shtatin pyll e mendjen fyll. SHIJAK

  Shumė lule dalin nė prill, por pakė rrojnė. JUG

  Tė bėnin mizat mjaltė, do t'i kishim qypat plot. KORĒĖ

  Thesi i zbrazėt s'qėndron nė kėmbė. KRUJĖ

  U habit pas lėngut, harroi thelat. JUG

  Vajtėm pėr lesh e dualėm tė qethur. KORĒĖ

  Vetėm budallai ėshtė i kėnaqur gjithmonė nga vetja. JUG

  Vėthėt i nxorra po vėrėt i kam. JUG

  Ai qė lakmon mė shumė, ėshtė gjithmonė i varfėr. JUG

  Ē'bėhet rrallė, bėhet pėr mall. JUG

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Fjalė tė urta pėr trimėrinė dhe besėn.


  Ajo qė ke frikė tė gjen. ELBASAN

  Ai qė s'ka gojė, vdes pa ardh dita. ELBASAN

  Ai qė s'tutet me fjalė, s'tutet as me pushkė. KOSOVĖ

  Atė qė pėshtyn, mos e lėpij. GJIROKASTĖR

  Atė qė tė qėllon me gur, mos e qėllo me bukė. VLORĖ

  Ay qė hyn nė lumė edhe do laget. KORĒĖ

  Burri flet pėrpara syve e jo pas shpine. ELBASAN

  Burri njė herė ka lerė, nji herė do tė vdesė. KURVELESH

  Burri o tė fal, o tė var. GJIROKASTĖR

  Burri s'matet me pėllėmbė po me zemėr. SKRAPAR

  Burri o tė mbyt, o tė fal; i ligu as tė mbyt, as tė fal. SHKODĖR

  Ēakallit lėshoi ujkun. ELBASAN

  Ēkul dhėmbin, tė tė shėndoshen kryet. JUG

  Ē'pret nga ai qė trembet ngas hija e tij. KURVELESH

  Dajaku ka dalė nga xheneti. KAVAJĖ

  Delen e mplakė frika nga ujku e gėrshėra. DEVOLL

  Derri do plumbin, nuk zihet me duar. LUSHNJĖ

  Ditėgjati s'bėhet ditėshkurtėr me nėmė. LUNXHĖRI-GJIROKASTĖR

  Drunė e shtrėmbėr e djeg zjarri. SHIPĖRI E MESME

  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė. ELBASAN

  Dhelprės me dhelpėri, ujkut me trimėri. JUG

  E nxehta del me tė nxehtė, e ftohta me tė ftohtė, helmi me helm. PĖRMET

  Frika nuk e len lepurin me u majtė. SHKODĖR

  Frika ruan vreshtin, bekēiu nuk ėshtė gjithnjė. VLORĖ

  Frika nuk e lė lepurin tė vėrė dhjamė. KOLONJĖ

  Fusha bėn baltė, mali bėn furtunė. MYZEQE

  Gozhda nxjerr goxhdėn. VLORĖ

  Gungaēit vetėm varri ia drejton samarin. SHKODĖR

  Guri i rrumbullkėt nuk zė vend. JUG

  Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTĖR

  Gjersa tė mejtonet i mėnēuri, i marri mbaroi punėn. KORĒĖ

  I madh ėshtė edhe plepi, por e fėlliqin sorrat. TIRANĖ

  Ku do tė dijė hėna se lehin qentė. VLORĖ

  Ku ngul hunė var hejbet. JUG

  Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ
  Kur i morėn armėt Lekė Dukagjinit, tha: "Ma mirė me thon qe Leka, se qe vorri i Lekės". KOSOVĖ

  Kur ke zemėr ke edhe krahė. KRUJĖ

  Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG

  Kush kėrkon gjen. PĖRMET

  Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash. JUG

  Kush ka dhėmbė tė fortė, breh dhe kockėn. DEVOLL

  Kush ka frikė nga hija e tij, le tė mos tundet nga vendi. JUG

  Pushka don pushkėn. TROPOJĖ

  Pyet detin sa lumenj derdhen nė tė. KOLONJĖ

  Qeni i pangopur tė ha. SKRAPAR

  Qeni i tėrbum do vra, se tėrbon dynjanė. ELBASAN

  Rrallė vritet burri qė ka shumė armiq. JUG

  Si mjer peshkatari qė ka frikė nga lumi. JUG

  S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat. BERAT

  Shqerra qė s'thėrret mėmėn humbet. JUG

  Trimėria e kthen plumbin mbrapsht. JUG

  Trimi e ka me vete fatin. VLORĖ

  Trimin vraje, po mos e shaj. KOLONJĖ

  Uji rrjedh pikė-pikė e ha gurin. JUG

  Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet. ELBASAN

  Amanetin e mban toka. SHKODĖR

  Amanetin as deti nuk e mban, e qet nė lėndinė. DUKAGJIN

  Besa asht ma e fortė se vdekja. KRUJĖ

  Besa e burrit, pesha e gurit. VERI

  Burri i mirė flet njė herė. KRUJĖ

  Burri lidhet pėr gjuhe, kali pėr kapistre. ELBASAN

  Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORĖ

  Deti njihet nė valė, burri njihet nė fjalė. SARANDĖ

  Ku ėshtė besa aty ėshtė dhe shpresa. KORĒĖ

  Mos ki frikė nga hasmi, po nga miku i rremė. SARANDĖ

  Nga del fjala del dhe shpirti. JUG

  Po nuk e pate tė ligun brenda, nuk tė vjen nga jashtė. VLORĖ

 4. #4
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Fjalė tė urta pėr Atdheun, Vendlindjen dhe Lirinė.


  Ara ime varri im LABERI

  Ardhin galat dhe prishėn folenė e bilbilit KORCE

  Atdheu e nana nuk harrohen TROPOJE

  Atdheu mbi tė gjitha VLORE

  Ay qė lė arėn e vet, nget arėn e huaj KORCE

  Balta mė e ėmbėl se mjalta GJIR

  Bijė vendi pikė argjendi BERAT

  Bukė e hi nė shtėpi PERMET

  Ēdo hi nė vatrėn e tij JUG

  Ēdo vlerė t'i vėrė vetes njė komb, atė i venė dhe tė huajt JUG

  Ēdo zog kėrkon folenė e tij JUG

  Dardha bie nėn dardhė VLORĖ

  Derė e botės s'ėshtė strehė e kokės JUG

  Duaje atdhenė si shqipja folenė JUG

  Duaj at e duaj nėnė, por mė shumė duaj atdhenė KOR

  Dy duar pėr njė kokė, koka pėr atdhenė KOR

  Dheu zhuritet por bari mbin pėrsėri JUG

  Qeni leh tek stani i tij GJIR

  Fjala nė vend tė huej, bahet gur VERI

  Guri i rėndė nė vend tė vet PĖR

  Gjeli nė pleh tė tij kėndon mė mirė KORĒĖ

  Gjeli mbret mbi pleh tė vet JUG

  Gjuha dhe njerėzit janė tapia e vendtit JUG

  Gjuha bashkon kombin JUG

  Gjuha ruhet atje ku shkruhet KORĒĖ

  I ikuri dhe i vdekuri s'kanė hatėr JUG

  Kur tė jesh nė dhe tė huaj, dita tė bėhet njė muaj KOSOVĖ

  Kush ka vdekė pėr atdhe, nuk ka vdekė por ka le SHKODĖR

  Mace e botės vjen nė shtėpi, pėr tė pėrmbysur tenxheret KORĒĖ

  Mbrohe atdhenė si shqiponja folenė SHKODĖR

  Njė nėnė nuk na ka bėrė, po njė vend kemi tė tėrė BERAT

  Nji zogu qė i prishet foleja hidhet degė mė degė MAT

  O shtėpi, o bukė e hi, nuk gjendet varri si ti ĒAMĖRI

  Qeni te shpia e vet gjithmonė asht trim VERI

  Shqiponja fluturon nė qiell, po folenė e bėn nė tokė LABĖRI

  Arnaut, he arnaut, nė vend tė bukės po blen barut KOSOVĖ

  Besė e shqiptarit si purteka e arit JUG

  Dy milion kur hanė bukė, dyqind milion kur bėjmė pushkė JUG

  Gjakut tė derdhur tė shqiptarit i bie dielli e nuk e than, i bie shiu dhe nuk e lan VERI

  Supet e maleve dhe supet e shqiptarit nuk janė kėrrusur kurrė JUG

  Shqipėria ėshtė e vogėl, po shqiptarėt janė shpirtmėdhenj JUG

  Shqiptari kryet e pren dhe besėn s'e then KOSOVĖ

  Shqiptari kur jep fjalėn, ther djalėn VLORĖ

  Shqiptari me armė e shokė, s'i lutet kurkujt mbi tokė KOSOVĖ

  Shqiptari pėr mik asht tret e asht fik KOSOVĖ

  Shqiptari s'ha pulė tė ngordhur JUG

  Shqiptari s'lė hak pa marrė e borxh pa larė VLORĖ

  Shqiptari shqiptarit nuk ka k'i mburret pėr trimėri SKRAPAR

  Shqiptarit e ne nga varri me i shku, me e pasė frikė TIRANĖ

  Shqiptari vetin e jep e shokun s'e jep KOSOVĖ

  Shqiptari vritet por pushkėn nuk e hedh JUG

  Shqiptari s'e han trupin me bukė VLORĖ

  Toskė e gegė, pemė nga njė degė GJIROKASTĖR

  Kush rren shtetin, rren vetin TROPOJĖ

 5. #5
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Fjalė tė urta pėr Lirinė dhe Dinjitetin


  Ai qė ndėrton me djersė, mbron me gjak JUG.

  Ai qė bahet i butė si dele e hanė ujqtė KOSOVĖ

  As veshi tė mos mbajė plur, as kėmba tė mos durojė gjemb JUG

  Bilbili te kafazi s'kėndon nga qejfi, po nga marazi SHKODĖR

  Breshka po ferrėn don KAVAJĖ

  Buka e botės s'tė ngop KORĒĖ

  Buka e botės, laku i kokės SARANDĖ

  Burri nuk shtrihet as pėr sė vdekmi MIRDITĖ

  Ēdo mal e din barrėn e vet PRIZREN

  Ēdo njeri ėshtė mbret nė shtėpinė e tij JUG

  Ēdo shpresė fluturon me krahėt e saj JUG

  Ē'hall ke, vėshtroje VERI

  Dasėm pa mish nuk ka KORĒĖ

  Dasma do mish, lufta do gjak. ELBASAN

  Dele e butė nė qafė tė ujkut JUG

  Dora e huj tė krun, po jo ku tė kruhet. KOSOVĖ

  Ec me kėmbė tueja e jo me mend e huaja SHKODĖR

  E di gjalmi ē'ka torba PĖRMET

  E di vetė gomari ku i vret samari JUG

  Gunė e huaj s'tė mban ngrohtė KOLONJĖ

  Gjithkush teshat i lan nė shtėpinė e vet VERI

  Hallet e mia i di trari im ELBASAN

  Hall me qč e hall me buaj, po mė keq me qč tė huaj MYZEQE

  I zoti ia sheh plagėn kalit, nėn samar, se qiraxhiu, ngrihet e shkon. KORĒĖ

  Jeton bleta majė malit, jeton dhe miza nėn bisht tė kalit. KORĒĖ

  Kali i botės s'tė nxjerr jashtė portės. SARANDĖ

  Kafshata e huaj tė mbet nė fyt. SHKODĖR

  Kėmba e di se ku e vret kėpuca. LUKOVĖ- SARANDĖ

  Kur se mbajnė njėzet e katėr tuejt, nuk e mbajnė as katėrdhetė e tetė tė huejt. SHKODĖR

  Kur m'i punonin arat, u liga dhe u thava, kur i punova vet, u maha dhe u ringjalla JUG

  Kur s'ka trimni, s'ka liri. KOSOVĖ

  Kush mba vesh botėn, prish kokėn. GJIROKASTĖR

  Kush merr mendjen e botės, i sjell dėm kokės PĖRMET

  Kush s'lufton pėr liri, robėrinė e ka nė shpi. KOSOVĖ

  Kush unj qafėn i bie zverkut. JUG

  Ku tė ha, kruaje. GJIROKASTĖR

  Leku i huj, peshon rėndė nė xhep. PUKĖ

  Liria fitohet e nuk dhurohet. JUG

  Liria fitohet vetėm me gjak. KOSOVĖ

  Liria i ka rrėnjėt nė gjak. JUG

  Liria nuk blehet me para e me tokė, po fitohet me gjak e me kokė. KOSOVĖ

  Lira vjen kur s'i duhesh vdekjes. BERAT

  Mė mirė njė ditė nė liri, se njėqind vjet nė robni. KRUJĖ

  Mė mirė i lig e i lirė, sesa shėndoshė e me zinxhirė. KRUJĖ

  Mė mirė nėn hijes ne ferres sime, sesa nėn hijen e fikut tonė. KOSOVĖ

  Mė mirė njė ditė gjel, sesa tre ditė pulė. ELBASAN

  Mė mirė Sokol njė herė, se sorrė gjithherė. SHKODĖR

  Mashė e tjetrit mos u bėj. JUG

  Me dorėn e tjetrit, mos vrafsh as gjarprin. SHIJAK

  Me duart e mija rrafa kokėn time. MYZEQE

  Mė e urtė se delja nuk ka, por edhe asaj i ngjiten ferrat pas. BERAT

  Mė mirė gomar, po tėndin, se kalė, po tė botės. LUKOVĖ

  Mė mirė nėn dhč i mbuluar, se mbi dhč i gjynjėzuar. SKRAPAR

  Mė mirė tė vdesėsh duke luftuar, sesa tė rrosh i gjynjėzuar. SKRAPAR

  Mė mirė tė vdesėsh nė kėmbė, sesa tė jetosh nė gjunjė BERAT

  Mė mirė zog e nė liri, sesa bilbil e nė kulvi. KURVELESH

  Mikun nderoje dhe vėre nė qoshe, po ozt shtėpie tė jesh vetė. JUG

  Mish tė ngordhur edhe egėrsira nuk ha. SKRAPAR

  Mjer ay qė pret nga tjetri! JUG

  Mjer puna ime, qe se bani dora ime. KAVAJĖ

  Mos shko maz pas pele. KOSOVĖ

  Mos shko pas qerres sė tjetrit. SKRAPAR

  Mos u ban mjaltė, se tė han mizat. SHKODĖR

  Nėn hije as bari nuk ngren krye. JUG

  Nuk rron peshku pa ujė. KOSOVĖ

  Njė gjė qė tė merr dora, mos prit tė ta japin. JUG

  Njė punė qė s'e bėn vetė, mos kėrko tė gjesh tė metė. TIRANĖ

  Pėr ēdo punė, puth dorėn tėnde. ELBASAN

  Po nuk nderove veten, s'tė nderon njeri. VLORĖ

  Pyet shtatė a tetė, e bėj si di vetė. VLORĖ

  Qafa e unjur, koka e prerė. LUKOVĖ

  Qėndro shtyllė e mos u bėj urė. KRUJĖ

  Rrushi varet nė degėt e vet. LUSHNJE

  S'bėhet dasma pa thyer kupa. ARBĖRESHĖT E ITALISĖ

  Gjithsecili nė punėn e tij ėshtė zot. JUG

  S'mbahet shpirti me falimnders. VERI

  Syri i tė zotit plehron arėn. JUG

  Shqiponja nuk gjuan miza. KRUJĖ

  Trimėria dhe liria janė si nanė e bijė. KRUJĖ

 6. #6
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Fjalė tė urta pėr Maturinė, Besimin dhe Veprat


  Ai qė ndėrton me djersė, mbron me gjak JUG.

  Ai qė bahet i butė si dele e hanė ujqtė KOSOVĖ

  As veshi tė mos mbajė plur, as kėmba tė mos durojė gjemb JUG

  Bilbili te kafazi s'kėndon nga qejfi, po nga marazi SHKODĖR

  Breshka po ferrėn don KAVAJĖ

  Buka e botės s'tė ngop KORĒĖ

  Buka e botės, laku i kokės SARANDĖ

  Burri nuk shtrihet as pėr sė vdekmi MIRDITĖ

  Ēdo mal e din barrėn e vet PRIZREN

  Ēdo njeri ėshtė mbret nė shtėpinė e tij JUG

  Ēdo shpresė fluturon me krahėt e saj JUG

  Ē'hall ke, vėshtroje VERI

  Dasėm pa mish nuk ka KORĒĖ

  Dasma do mish, lufta do gjak. ELBASAN

  Dele e butė nė qafė tė ujkut JUG

  Dora e huj tė krun, po jo ku tė kruhet. KOSOVĖ

  Ec me kėmbė tueja e jo me mend e huaja SHKODĖR

  E di gjalmi ē'ka torba PĖRMET

  E di vetė gomari ku i vret samari JUG

  Gunė e huaj s'tė mban ngrohtė KOLONJĖ

  Gjithkush teshat i lan nė shtėpinė e vet VERI

  Hallet e mia i di trari im ELBASAN

  Hall me qč e hall me buaj, po mė keq me qč tė huaj MYZEQE

  I zoti ia sheh plagėn kalit, nėn samar, se qiraxhiu, ngrihet e shkon. KORĒĖ

  Jeton bleta majė malit, jeton dhe miza nėn bisht tė kalit. KORĒĖ

  Kali i botės s'tė nxjerr jashtė portės. SARANDĖ

  Kafshata e huaj tė mbet nė fyt. SHKODĖR

  Kėmba e di se ku e vret kėpuca. LUKOVĖ- SARANDĖ

  Kur se mbajnė njėzet e katėr tuejt, nuk e mbajnė as katėrdhetė e tetė tė huejt. SHKODĖR

  Kur m'i punonin arat, u liga dhe u thava, kur i punova vet, u maha dhe u ringjalla JUG

  Kur s'ka trimni, s'ka liri. KOSOVĖ

  Kush mba vesh botėn, prish kokėn. GJIROKASTĖR

  Kush merr mendjen e botės, i sjell dėm kokės PĖRMET

  Kush s'lufton pėr liri, robėrinė e ka nė shpi. KOSOVĖ

  Kush unj qafėn i bie zverkut. JUG

  Ku tė ha, kruaje. GJIROKASTĖR

  Leku i huj, peshon rėndė nė xhep. PUKĖ

  Liria fitohet e nuk dhurohet. JUG

  Liria fitohet vetėm me gjak. KOSOVĖ

  Liria i ka rrėnjėt nė gjak. JUG

  Liria nuk blehet me para e me tokė, po fitohet me gjak e me kokė. KOSOVĖ

  Lira vjen kur s'i duhesh vdekjes. BERAT

  Mė mirė njė ditė nė liri, se njėqind vjet nė robni. KRUJĖ

  Mė mirė i lig e i lirė, sesa shėndoshė e me zinxhirė. KRUJĖ

  Mė mirė nėn hijes ne ferres sime, sesa nėn hijen e fikut tonė. KOSOVĖ

  Mė mirė njė ditė gjel, sesa tre ditė pulė. ELBASAN

  Mė mirė Sokol njė herė, se sorrė gjithherė. SHKODĖR

  Mashė e tjetrit mos u bėj. JUG

  Me dorėn e tjetrit, mos vrafsh as gjarprin. SHIJAK

  Me duart e mija rrafa kokėn time. MYZEQE

  Mė e urtė se delja nuk ka, por edhe asaj i ngjiten ferrat pas. BERAT

  Mė mirė gomar, po tėndin, se kalė, po tė botės. LUKOVĖ

  Mė mirė nėn dhč i mbuluar, se mbi dhč i gjynjėzuar. SKRAPAR

  Mė mirė tė vdesėsh duke luftuar, sesa tė rrosh i gjynjėzuar. SKRAPAR

  Mė mirė tė vdesėsh nė kėmbė, sesa tė jetosh nė gjunjė BERAT

  Mė mirė zog e nė liri, sesa bilbil e nė kulvi. KURVELESH

  Mikun nderoje dhe vėre nė qoshe, po ozt shtėpie tė jesh vetė. JUG

  Mish tė ngordhur edhe egėrsira nuk ha. SKRAPAR

  Mjer ay qė pret nga tjetri! JUG

  Mjer puna ime, qe se bani dora ime. KAVAJĖ

  Mos shko maz pas pele. KOSOVĖ

  Mos shko pas qerres sė tjetrit. SKRAPAR

  Mos u ban mjaltė, se tė han mizat. SHKODĖR

  Nėn hije as bari nuk ngren krye. JUG

  Nuk rron peshku pa ujė. KOSOVĖ

  Njė gjė qė tė merr dora, mos prit tė ta japin. JUG

  Njė punė qė s'e bėn vetė, mos kėrko tė gjesh tė metė. TIRANĖ

  Pėr ēdo punė, puth dorėn tėnde. ELBASAN

  Po nuk nderove veten, s'tė nderon njeri. VLORĖ

  Pyet shtatė a tetė, e bėj si di vetė. VLORĖ

  Qafa e unjur, koka e prerė. LUKOVĖ

  Qėndro shtyllė e mos u bėj urė. KRUJĖ

  Rrushi varet nė degėt e vet. LUSHNJE

  S'bėhet dasma pa thyer kupa. ARBĖRESHĖT E ITALISĖ

  Gjithsecili nė punėn e tij ėshtė zot. JUG

  S'mbahet shpirti me falimnders. VERI

  Syri i tė zotit plehron arėn. JUG

  Shqiponja nuk gjuan miza. KRUJĖ

  Trimėria dhe liria janė si nanė e bijė. KRUJĖ

 7. #7
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Fjalė tė urta pėr Miqėsinė, Bashkim dhe Bujarinė.


  Ari nė zjarr provohet, miku nė rrezik kuptohet. VLORĖ

  Armiku s'pritet me fjalė, por me plumb. KRUJĖ

  Armiku mė i rrezikshėm ėshtė, ai qė harrohet. JUG

  As buka nuk haet vetėm. JUG

  Atje ku luftojnė dy, fiton i treti. KORĒĖ

  Kur merr dėrrasa tė plasur, ēahet e tėra. SKRAPAR

  Kur je veti i dytė, tė ngoh dhe fryma e shokut. BERAT

  Lulja e kėputur nuk lėshon mė. MYZEQE

  Me mikun ha e pi, tė dhėnė e tė marrė mos ki. JUG

  Mendja me mendjen, pjellin mėndje. JUG

  Me njė ka nuk bėhen pendė. JUG

  Me nji tra nuk mban shtėpia. JUG

  Mėson nga armiku mė shumė se nga miku. JUG

  Miku i mirė tė nderon shtėpinė, miku i vjetėr nuk hidhet poshtė. JUG

  Miku ėshtė mik deri sa nuk pėrzihet nė hallet e shtėpisė. VERI

  Miku harrohet po tė largohet. PĖRMET

  Miku i mirė vjen nga porta. BERAT

  Nuk bėhet stani me dhi tė egra. VLORĖ

  Njeriu ka nevojė mė tepėr pėr dashuri, se pėr lavdi. JUG

  Njeriu pa shokė, si muri pa tokė. JUG

  Miku i mikut tim, ėshtė edhe miku im. VLORĖ

  Njė krah s'mban kala. GJIROKASTĖR

  Njė zog qė ndahet nga klloēka, e ha shqipja. SKRAPAR

  Pa djalė e pa gocė rrova, pa shok nuk rrova. KRUJĖ

  Pėr njė shamatė, lypen dy veta. SARANDĖ

  Punėn nuk e bėn njė gisht, po e bėn grushti. TROPOJĖ

  Qentė le tė lehin, karvanet tė shkojnė pėrpara. JUG

  Ruajmė nga miku, se nga armiku ruhem vetė. VLORĖ

  S'bėhet lėmi me njė kalli. JUG

  S'bėhet stani me lepura. MYZEQE

  S'mblidhen lepujt nė vath. JUG

  S'mbushet thesi me njė kokėrr. LUKOVĖ

  Syri ėshtė mė i mprehtė se kordha. JUG

  Shejtani kur nuk ka punė rreh tė birin. JUG

  Shokė bashkė, e bukė veē. JUG

  Trimi i mirė me shokė shumė. JUG

  Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVĖ

  Shtėpinė e mbajnė tė gjitha shtyllat. BERAT

  Tek nusja hanė e pinė, te dhėndrri gja nuk dinė. VERI

  Tė mė mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetė. LIBRAZHD

  Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD

  Ankohet kalorėsi se po i varen kėmbėt. VERI

  As nuk kam, as mė mbarohen. KAVAJĖ

  Bjer, o zot, mikun; tė haj dhe i zoti i shtėpisė. LABĖRI

  Bota tė jep aq sa t'i kesh dhėnė asaj. JUG

  Bukė e kripė e zemėr. KAVAJĖ

  Ēilet dera, rritet ndera. VERI

  Dora lanė dorėn, tė dyja lajnė faqet. ELBASAN

  Edhe pula jote nė kopshtin e botės tė duket e majmė. KOLONJĖ

  Fshati digjet, kurva krihet. JUG

  Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI

  I mirė pėr shokė, e i lig pėr vete. JUG

  Bukėn tėnde ha, hall tė botės qa. LUNXHĖRI

  Ēezma i lan tė gjithė, veten nuk e lan. DELVINĖ

  I fundit ja do qaj, ja do qeshė. LABĖRI

  I qan hallin kalorėsit. DURRĖS

  I zoti i shtėpisė, rri nė fund tė urave tė zjarrit. POGRADEC

  Jo gjithmonė "mirė se tė gjeta" po edhe "mirė se erdhe". ELBASAN

  Kafeja ėshtė e zezė, po tė zbardh faqen. JUG

  Nga fryn era kthen gėzofin. DIBĖR

  Kam qeshur tė tjerė, mė mbiu nė derė. KORĒĖ

  Keq mė vjen, po dėm s'mė bėhet. SKRAPAR

  Ku s'tė thėrresin, mos shko; ku s'tė pyesin, mos kuvendo. ELBASAN

  Kėpucari i ka kėpucėt e grisura. JUG

  Kėrkon tė zėrė gjarpėrin me dorė tė botės. JUG

  Kopraci s'tė jep tė zezėn e ullirit. JUG
  Ku bien daullet tė ēojnė kėmbėt vetė. SKRAPAR

  Ku rėnēa mos u vrafsha. VLORĖ

  Kur tė kem me thasė, tė tė jap njė trastė. SHIJAK

  Kur tė vjen nevojtari nė derė, po s'pate gjė, jep njė gotė ujė. SKRAPAR

  Kush ha vetėm, vdes dhe vetėm. JUG

  Kush shkon pa thirrė, kthen pa u pėrcjellė. SHKODĖR

  Kush vete i paftuar, e gjen sofrėn pa shtruar. ARBĖRESHĖT

  Kush vjen rrallė, ha bakllavanė, kush vjen shpesh ha pėrsheshė. KRUJĖ

  Le gomari qė na ngordhi, po s'na lėnė as mizat rehat. KORĒĖ

  Lype se s'ta jep, merre se nuk thotė gjė. KAVAJĖ

  Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG

  Me ēfarė syri do mė shofėsh, me atė do tė shof. ELBASAN

  Merr belanė e botės e vė nė krye tė votrės. ELBASAN

  Miku i afėrt nuk ka nder, se vjen pėrherė. MYZEQE

  Miku i thirrur, duhet pėrcjellun. MIRDITĖ

  Miku nuk vjen pėr thelė e lėng, po pėr fjalė e pėr kuvėnd. KRUJĖ

  Mikut i lėshohet vendi dhe i dėgjohet kuvendi. KRUJĖ

  Mirmėngjes, me interes. FIER

  Mos qesh nė shok, se e gjen nė kokė. KOSTUR

  Mos e lėndo ku i dhemb. JUG

  Nė daltė djalė tė na rrojė, nė daltė ēupė, tė tė rrojė. JUG

  Nė shtėpinė e tė varurit, nuk zihet litari me gojė. DELVINĖ

  Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJĖ

  O bark, o qerrata, kėtu gjete, kėtu ha. BERAT

  Pa para njeriu ha dhe njė thes me kripė. VLORĖ

  Peshku nė det, kripa nė tokė, po bashkohen nė tigan. KORĒĖ

  Prifti mė pėrpara bekon mjekrėn e tij. KOLONJĖ

  Pula bėri venė, gjelit i dhemb barku. KUĒ

  Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janė gjithmonė plot. SHKODĖR

  Qenit hidhi njė kockė, tė pushojė. SKRAPAR

  Rrugėn pėr te miku, mos e lėr tė zėrė bar. FIER

  Sevapi as shitet, as blihet. JUG

  Sqepari bishtin e shokut e gdhend, tė tijin jo. PĖRMET

  Ta shef bojėn, sa ta ka nevojėn. SKRAPAR

  Trimi nderon trimin, i menēmi tė menēmin, i ligu tė ligun. TROPOJĖ

  Unė ha kumbulla, ty tė mpihen dhėmbėt. JUG

  Ustai nuk ka shtėpi. MYZEQE

 8. #8
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Fjalė tė urta pėr Mirėsinė dhe Drejtėsinė.


  Atė qė merr me njė dorė, kthehe me tė dyja. VLORĖ

  Ban mirė e harro, ban lig e kujto. VERI

  Bėj nder e gjej qeder. MYZEQE

  Edhe ėngjėlli, edhe djalli, janė brenda tek i gjalli. KRUJĖ

  Edhe kopėsht i mbret tė jetė, njė gjemb brenda do e ket. JUG

  E keqja nuk harrohet, e mira po. KOSOVĖ

  E mira dhe e keqja nuk kanė fund. JUG

  E mira nuk ka tavan, e liga s'ka taban. KOSOVĖ

  Ha njėzet e nėntė kafshita me gjellė, s'thua gjė, tė tridhjetėn thatė dhe bėn kiametin. BERAT

  I ligu kur tė hipėn mbi shpinė, nuk din me zbritė kurrė. TROPOJĖ

  I ligu tė puth e tė kafshon. JUG

  I ligu ngatėrron dhe yjet nė qiell. JUG

  I mirė sa mė s'ka, kur fle nuk ha. JUG

  Jo i mirė sa tė tė lėpijnė, jo i keq sa tė tė pėshtyjnė. JUG

  Kur pi ujė, kujto burimin. VLORĖ

  Kur s'mė bėn nder, mos mė bėj qeder. BERAT

  Malli i keq shifet nė bojė, dhe njeriu i keq shifet nė sy. SHKODĖR

  Pėr ēdo punė qė bėnė, mejto se ke edhe vdekje. SKRAPAR

  Pyka e vet e shkyn lisin. KOSOVĖ

  Pyll pa derra s'ka. ELBASAN

  Qen i bardhė, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen ėshtė … JUG

  Qeni kur kėrkon tė hajė tė zonė, vritet. JUG

  Qepa, qoftė e re, qoftė e vjetėr, po era qepė vjen. JUG

  Qeni edhe me sapun tė lahet, era qen do tė vijė. VLORĖ

  Rrit kėlyshėt tė tė hanė kokėn. DEVOLL

  Rrufeja nuk bie nė hale. TIRANĖ

  Sėpatės bish mos iu ban. DIBĖR

  Ska din zemra, atje shkon mendja. SHKODĖR

  Tė mirėn nė e hedh prapa, e gjen pėrpara. SULOVĖ

  Ai qė e ka trupin e drejtė, nuk ka frikė se i del hija e shtrembėr. JUG

  Ai qė e ka mizėn nė kapuē, e ka vjedh bletėn. KOSOVĖ

  Bėni si them unė, e mos bėni si bėj unė. KORĒĖ

  Bie molla qė ka krimbin. JUG

  Buēja po nuk luajti bishtin, nuk i ngjiten qentė prapa. ELBASAN

  Ēika pa nder, si lulja pa erė. KOSOVĖ

  E drejta pa forcė, s'tė pi ujė. JUG

  E zuri krimbi peshkun, nuk e zuri grepi. JUG

  Fajat janė qė pjellin ligjin. JUG

  Faji ėshtė jetim, s'i ka dalė zot njeri. ELBASAN

  Fajin e ka gomari, nuk e ka samari. JUG

  Fjala e drejtė ėshtė e shkurtėr, fjala e shtrembėr ėshtė e gjatė. TETOVĖ

  Gabimi falet njėherė, e jo pėrherė. KOSOVĖ

  Gjithkush ka dy kandarė, njė pėr vete, njė pėr tė tjerėt. JUG

  Hatėri tė lė pa brekė. BERAT

  Hesapi i qėruar, tė nxjerr tė nderuar. JUG

  Ka tė menēur pėr tė marrė. MALLAKASTĖR

  Koka e falur s'pritet. JUG

  Kur falet e liga, dėnohet e mira. JUG

  Kur ke tė drejtė, lėviz dhe malet. JUG

  Kur qeth, bėn qime, kur ha, bėn thėrrime. DEVOLL

  Kur tė gjen njė vdekje, tė ngushėllojnė; po kur tė gjen turpi, ē'tė thonė? KORĒĖ

  Kusari para se tė vjedh, bėn hazėr vendin. KURVELESH

  Kush ha bukė, bėn thėrrime. JUG

  Kush ka ngrėnė mjaltin, ka mizėn pas veshit. ELBASAN

  Kyēi vihet pėr tė ndershmin, pa rezili shpon murin. JUG

  Malin lėvroje pėr lisin, fushėn pėr misrin. GJIROKASTĖR

  Mė parė vra ujkonjėn: pastaj mbyt kėlyshėt. JUG

  Mos pyet si vdiq, po pyet si rrojti. JUG

  Nderi vjen e ikėn, por turpi vjen e nuk ikėn. VLORĖ

  Nė tė humbi unaza, gishti ta ka fajin. KORĒĖ

  Ngarkoje tjetrin aq sa mban. GRAMSH

  Nuk ėshtė e drejtė me u ba dikujt nanė e dikujt njerkė. TETOVĖ

  S'hahet nė vend tė djathit. KORĒĖ

  S'hahen bashkė turp e bukė. JUG

  Zoti vonon, po nuk harron. PĖRMET

  Vritet faji e jo njeriu. VLORĖ

  Ariu s'i arrinte dot goricat e thoshte: "Qenkan tė pa pjekura". BERAT

  Atij i thonė: "Ja ujku", ay thotė: "Ku ėshtė gjurma". JUG

  Ay qė tė do, tė qorton, ay qė nuk tė do, tė lėvdon. BERAT

  Ē'bluan mendja, zbulon pija. BERAT

  Ē'ka barku, nxjerr bardhaku. JUG

  Difton fėmija, ē'ka shtėpia. VERI

  Dinaku hyn nė pus e del pa lagur. TIRANĖ

  Dinaku tė ēon nė dyzet ēezma e s'tė jep ujė. PĖRMET

 9. #9
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Fjalė tė urta pėr Punėn, Qėndrimin dhe Vlerėn.  Ai qė pėrton sot, pendohet mot. VLORĖ

  Bujku i mirė, ia merr me zorr bukėn tokės. TROPOJĖ

  Burri nė shtėpi, si dreqi nė xhami. ELBASAN

  Ēelėsi qė punon, nuk ndryshket. MALLAKASTĖR

  Dembeli ėshtė nėna e tė gjithė veseve. VERI

  Dera e pėrtimit, caku i mjerimit. LIBRAZHD

  Dita pa punė nata pa gjumė. JUG

  Dora me baltė buka me mjaltė. KOSOVĖ

  Dora e larė, zorrė e tharė. JUG

  Edhe ujėt po tė rrijė nė njė vend qelbet. JUG

  Gruaja qė nuk do tė gatuajė, shosh gjithė ditėn. SKRAPAR

  Gjykon puna, s'gjykon guna. LIBRAZHD

  Hekuri sa punohet, aq zbukurohet. VLORĖ

  I mjeri ai qė s'mendn pėr pleqėri. SHKODĖR

  Kau qė nuk vete nė arė e pret sėpata. KURVEÖESH

  Kazma nė dorė, buka nė gojė; kazma ne katua, trasta del pėr miell hua. SKRAPAR

  Kush ka turp, vdes pėr bukė. JUG

  Kush mori udhė, dhe do tė lodhet. GJIROKASTĖR

  Kushtrimi del pėr tė ligshtin, pse trimi kujtohet vet. SHKODĖR

  Lima dalėngadalė bėri tranė gjilpėrė. JUG

  Malet tunden, po nuk bien. JUG

  Me fal gjakun ėshtė burrni. KOSOVĖ

  Mos kij turp nga kush s'ka turp. JUG

  Mos prit tė tė kėrkojė e mira, po kėrkoje. VLORĖ

  Mushka do dru, e demi kular. SARANDĖ

  Mos u fshi si miu prapa poēes. SKRAPAR

  Nė kurdhėn e nxehtė, s'rrihet me ēekan druri. JUG

  Njeriut iu bėj njeri, qenit bėniu qen. JUG

  Po kėrciti dhėmbėt qeni i qėndro me shkop nė dorė. JUG

  Po nuk qau fėmija, nuk i jep nėna sisė. JUG

  Po nise njė udhė, do kaptosh dhe sheshe, dhe male, dhe gurė. DEVOLL

  Po nuk u turbullua, nuk kthjellohet. PĖRMET

  Kėnga pėr darkė, brenga pėr drekė. JUG

  Ku ka bletė, ka dhe mjaltė. PĖRMET

  Ku ka zemėr ka dhe krahė. JUG

  Kullote dhinė tė tė mbushė kusinė. GJIROKASTĖR

  Kur s'ke mbjellė, s'ke ēfarė korr. JUG

  Kur s'ke punė luaj derėn. PĖRMET

  Kush fėrkon pulėn, ha edhe vezėn. KORĒĖ

  Kush fle ngorhtė ka edhe ftohtė. ARBĖRESHĖT

  Kush i kullot deshėt, ai qeth dhe leshėt. PĖRMET

  Kush nuk di ē'ėshtė lodhja, ai nuk di ē'ėshtė ēlodhja. BERAT

  Kush pėrton vdes urije. BERAT

  Kush rri nė pemė, ha edhe kokrrat. KORĒĖ

  Kush s'punon, dheut i rėndon. JUG

  Kush zė brumė do tė gatuajė. JUG

  Me mirė "punė e mbarė", se "mirė se tė gjej". SHKODĖR

  Mbill me njė dorė, korr me tė dyja. JUG

  Me lopatė ari dhe shat argjendi tunden e lėkunden edhe malet nga vendi. SARANDĖ

  Mirė se tė gjej, o hija e madhe!- mirė se vjen o dembel hamė- A kamė leje tė rri pak? Po pate me hangėr rri sa tė duash. TIRANĖ

  Mos rri si nusja nė dasėm. JUG

  Moti ndihmon atėqė punon. BERAT

  Nga puna po nuk rrodhi, domosdo do pikojė. VLORĖ

  Nuk mund tė dalė punė e madhe nga ai qė nuk do tė voglėn. BERAT

  Njė ujė qė nuk ecėn s'pihet. ELBASAN

  Paraja nuk i zgjedh njerėzit. VLORĖ

  Po shkove me tė kėrciturit gishtėrinjtė sot, mos u anko nga tė kėrciturit e zorrėve nesėr. VLORĖ

  Pula qė kėndon nė mbrėmje nuk bėn vezė nė mėngjes. JUG

  Puna e rinisė, jorgan i pleqėrisė. TIRANĖ

  Qan ara se nuk i vjen fara. SARANDĖ

  Ruaj dhinė tė pish qumėshtin. SARANDĖ

  Sa mė shpejt kositet livadhi; aq mė shpejt lind bari. TROPOJĖ

  S'bėhet vreshti me urata, po me shata e lopata. JUG

  S'gjuhet me zagar lidhur. BERAT

  Nuk zihet pleshti me dorashka. KORĒĖ

  Shpjere gojėn te buka e jo bukėn te goja. JUG

  Trupi shėndoshet me tė punuar, mendja ndėrtohet me tė mėsuar. JUG

  Ujku e ka qafėn e trashė, se ka kambėt e shpejta. KRUJĖ

  Vure vezėn more pulėn. KRUJĖ

 10. #10
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Fjalė tė urta pėr Traditėn, Diturinė dhe Pėrvojėn.


  A don, e s'din, a din e s'don. DIBĖR

  Ai qė tė kallzon, tė bėn nder, ai qė tė pyet tė qet nė hall. TROPOJĖ

  Arin ku e njohin, atje e ēmojnė. KORĒĖ

  Ay qė s'njef lekun, mos i ler lekė nėpėr duer. TROPOJĖ

  Ēdo mėsim e ke fitim, ēdo pėsim ėshtė mėsim. VERI

  Ē'i do qeni opingat. ELBASAN

  Ē'ke nė xhep tė marin hop, ē'ke nė tru s'ta marrin dot. LUNXHĖRI

  Din mė shumė i vuari, sesa i mėsuari. JUG

  Dhelpra plakė i di shtigjet. GJIROKASTĖR

  E di qeni ku fle lepuri. ARBĖRESHĖT

  Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr. BERAT

  Guri i gdhendur hyn kudo. JUG

  Harabeli plak nuk rrehet me bukė. KRUJĖ

  Hoqėm dhe vuam, po diēka mėsuam. JUG

  I dogj plakės qumėshti, ta' po i frynė kosit. KOSOVĖ

  I pėsuari, i mėsuari. SHKODĖR

  Kėnga dhe pėrralla s'kanė zot. DARDHĖ- KORĒĖ

  Kur s'di me ligjėru, ke dy vesh me dėgju. ELBASAN

  Kush mė shumė di, mė shumė do tė dijė. ARBĖRESHĖT

  Kush nuk ka shijuar tė hidhurėn, nuk di ē'ashtė sheqeri. JUG

  Libri ashtė arma e tė menēurit. JUG

  Mėso sa je i ri, se kur plakesh s'ke dobi. FERIZAJ

  Nė u bėfsha pėrsėri nuse, di unė si do tė nusėroj. JUG

  Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend. SHKODĖR

  Noti mėsohet nė det, jo nė stere. KORĒĖ

  Nuk dinte dhe lopa, ē'ishte bishti, po mėsoi kur ia prenė. VLORĖ

  Prindi tė rrit, shkolla tė ndrit. VLORĖ

  Pyet njėqind vetė, se kurrė nuk humbet. JUG

  Sa do tė rrojmė do tė dėgjojmė. SKRAPAR

  S'ka skaje dituria e urtia e njeriut. TIRANĖ

  Shit kalin e mėso djalin. KOLONJĖ

  Breshka ferrėn do. JUG

  Burrin e prishin huqet. KAVAJĖ

  Druri i thatė nuk drejtohet. KOSOVE

  Druri ndreqet mbė tė njomė. JUG

  Edhe plaku kur pi verė, kėrcen pup si djalė me erė. LUKOVĖ

  Edhe shakaja ka kohėn dhe vendin e vet. SKRAPAR

  E kam djalin me njė dorė, - Po pse? , - sepse pin duhan. KRUJĖ

  E para - bar, e dyta qejf, e treta helm. SHKODĖR

  E para gotė ėshtė bar, e dyta ar, e treta sermē, e katėrta helm. VERI

  Fshat e zanat, derė e tabiat. KAVAJĖ

  Gotėn e parė e pi vetė, tė dytėn, pi rakia rakinė, tė tretėn, pi rakia njerinė. SKRAPAR

  Huqi vdes shtatė ditė pas shpirtit. SKRAPAR

  Kali plak nuk mėson revan tė ri. KORCĖ

  Katundi digjet, zakoni s`prishet. SHKODĖR

  Ku janė dy vetė, mos i ban i tretė. ELBASAN

  Ku di derri, ē`ėshtė nderi. SARANDĖ

  Ku janė dy i treti ėshtė i tepėrt. TIRANĖ

  Kush i vogėl e i qėrtuar, i madh e i lavdėruar. ARBĖRESHĖT

  Lumi shtratin e ndėron, po burrimin s`e ndalon. VLORĖ

  Ndryshku vjetėr dhe zakoni i vjetėr, nuk hiqen kollaj. JUG

  Njerėzit e njė barku i bashkon gjaku, pijanecėt bardhaku. TROPOJĖ

  Rakia marton edhe dhespotin. DEVOLL

  Rakia ėshtė mė e mirė se allahu, se rakia merr mendjen e ta kthen prapė, kurse allahu , ta merr e s`ta jep mė. SKRAPAR

  Rakia s`din ē`ka ėshtė kadia. TRIJISHT

  Rakia nuk zihet mik kurrė, tė tradhėton ku s`ta pret mendja. TIRANĖ

  Rakia thotė "Tė parėn hidhe ti, tė tjerat i hedh vetė". VLORĖ

  Ruaje fjalėn kur t'i vijė radha. SARANDĖ

  Rrahe sa tė jetė kėlysh, se kur tė bėhet qen ai tė ha. LUMĖ

  Sa tė presin, mė mirė priti. JUG

  Shtėpia me dy tė kėqija, duhani dhe rakia. PRIZREN

  Trim i rakisė ashtė ai qė s'e pi. ELBASAN

  Zakoni i ka rrėnjėt e thella. JUG

  Vajza ashtė gardh i shkulė. KRUJĖ

  Vajza e kthyer si qerrja e thyer. PĖRMET

  Vajza pėr botė, e djali pėr shtėpi. VLORĖ

  Xheneti i gruas ėshtė nėn kėmbė tė burrit. LABĖRI

  Kunata, si nata, kunetėrit si lugetėrit. JUG

  Kur bėhet gruaja e menēme, plaket burri. GUCI

  Kur fjalosen dy gra, shajnė shoqen e tyre. VLORĖ

  Kur plaket, s'i duhet as vedit, as tė tjerėve. TIRANĖ

  Kur rriten fėmija, prishet shtėpija. JUG

  Kur tė vjen pleqėria, nuk tė do as bir, as bija; edhe qeni kur tė sheh, ulet nė bisht e tė leh. SKRAPAR

  Kush ka burrė punėtuar, mban stolira tė paēmuar. JUG

  Kush ta ka nxjerrė synė? - Imi, - prandaj ta ka nxjerrė kaq thellė. SKRAPAR

  Kalit qė djerset, e gruas qė kjan, mos i xen besė. SHKODĖR

  Kur s'punon fati, kot pėrpiqet drapni. KRUJĖ

  Ajo qė s'arrihet, duket ma e ambėl. KOSOVĖ

  Bukuria asht si lulja, nė tė ri lulėzon e nė pleqėri tė dėshpėron. KOSOVĖ

  Bukuria e njeriut ėshtė sjellja nė shoqėri. VLORĖ

  Bukuria tė habit, bukuria tė korit. VERI

  Bukuria e gruas duket nė mėngjes. VLORĖ

  Bukuria pa dituri, dru e thatė pa stoli. SARANDĖ

  Duaje bukurinė, po mos e zbukuro kot. VLORĖ

  Dheu i zi bėn bukėn e bardhė. PĖRMET

  Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr. JUG

  Gjanė e mirė e duan gjithkush. KAVAJĖ

  Ku din qeni t'u marrė erė luleve. JUG

  Syri zgjedh tė bukurėn, goja tė ėmbėlėn, mendja tė mirėn. KORĒĖ

  Ē'ja ban botės, ia ban kokės. ELBASAN

  Ēfarė mbillet, korret. VERI

  Ēfarė ti bėsh nėnės, ta bėn djali. KRUJĖ

  Gjellėn si do ta gatuash, ashtu do ta hash. DARDHĖ

  Kush mbjell erė, korr stuhi. VERI

  Kush pėrtyp piper, nuk pėshtyn sheqer. VLORĖ

  Njė farė qė mbillet, do tė mbijė. DEVOLL

  Pushka e ēon gjakun te shpia. VERI

  I ngopuri nuk beson tė urtin. PĖRMET

  I varfėri di shumė, po nuk e pyet njeri. VLORĖ

  I varfėri vjel rrushin, i pasuri e ha. JUG

  I varfėri heq sikur ka zėnė perėndinė me gurė. KORĒĖ

  I vogli shėrbėtor i tė madhit. LABĖRI

  Jetė - kuletė, fukarallėk - maskarallėk. ĒAMĖRI

  Ka ashtė fuqia, andej asht dhe drejtėsia. KOSOVĖ

 11. #11
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Fjalė tė urta pėr Thjeshtėsinė, Urtėsinė dhe Ėmbėlsinė.


  Ai qė do tė zihet, zihet edhe me macen. DARDHĖ

  Duro sa mund, gėzohu pa fund. VERI

  Dhe durimi ka kufi. JUG

  Dhisė kur i hanė brirėt, gjen shoqe ti pėrpjekė. DEVOLL

  Edhe guri pėlcet kur nxehet. KRUJĖ

  E mjel sa e mjel lopėn pastaj i bie me kėmbė dhe e derdh. KORĒĖ

  Fjal e ėmbėl thyhen tė fortin. SHKODĖR

  Fjala e mirė nė ditė tė keqe. KRUJĖ

  Dhembi kafshon shpesh gjuhėn, megjithatė ata mbeten miq. JUG

  Gurit tė rrokullisur dhe tė dehurit mos i del pėrpara. LUNXHĖRI

  Hiq inatin gjej rehatin. KRUJĖ

  I buti thyen tė fortin. SHKODĖR

  Kur piqen dy vezė, njėra do thyhet. VLORĖ

  Kush nuk e urdhėron dot vehten, pajtohet kollaj me tė keqen. VLORĖ

  Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORĖ

  Lumi i thellė, nuk rrėmben. JUG

  Me gojė i afron, me gojė i largon shokėt. KOSOVĖ

  Me njoftė veten asht urti, me qeverisė veten, ėshtė trimni. MILOT

  Mėngjesi ėshtė mė i menēėm se nata. TIRANĖ

  Mos i fryj zjarrit se tė djeg. JUG

  Mos merr si pushka e jevgut. TIRANĖ

  Mos nxirr vrerė prej goje tė hidhėrohesh, po nxirr sheqer tė ėmbėlsohesh. PĖRMET

  Nga mėrzitja e minjve, i vuri zjarrė mullirit. JUG

  Nuk thyen dhėmbė fjala e mbarė. JUG

  Pėr inat tė sime vjerre, vete fle me mullixhinė. PĖRMET

  Pėr pleshtin djeg jorganin. JUG

  Rrugė e gjatė pret shkurtėr. MYZEQE

  Sa ti trazosh urėt aq mė shumė ndizen. JUG

  Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR

  Shkallėt ngjiten shkallė-shkallė. JUG

  Ti prite tė paktėn, prite dhe tė shumtėn. SKRAPAR

  Trim i mirė quhet ai qė pėrcjell zemėrimin. KRUJĖ

  Uthulla e fortė plas gurin. TIRANĖ

  Hajde baba tė dėftej arrat e malit; Hajde gjyshe tė tė kallzoj ato tė gjyshit. ELBASAN

  As topi i Ali Pashės s'e tund. ELBASAN

  Atij qė nuk e do, i thuaji: "Tė hyftė vetja nė qejf". SHKODĖR

  Avash Beg se ka hendek. BERAT

  Ay qė ecėn me krye pėrpjetė, bie nė gropė. JUG

  Baste e budalla, motėr e vėlla. JUG

  Breshėri e rreh, e dhija bishtin pėrpjetė. GJIROKASTĖR

  Daullja bie pėr ata qė kanė veshė. PĖRMET

  Del ēiraku mė i mirė se ustai. JUG

  Dy gjela nė njė vikt, s'kėndojnė. JUG

  Dhi e krimbur, bishtin pėrpjetė. BERAT

  Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVĖ

  Ena bosh zhurmon mė tepėr. KRUJĖ

  Ėshtė nga ai gur qė thyen ēekan. JUG

  Fjala pa punė, si peshku pa lumė. GJIROKASTĖR

  Fjalė pak e punė shumė. LIBRAZHD

  Fol me ty, fol me murin. KAVAJĖ

  Gjėmon voza qė nuk ka verė. JUG

  Gjithkush leu, mentė e veta pėlqeu. ELBASAN

  Hiqu det se do shkojė lumi. JUG

  I gjen mushka drutė. JUG

  I mbushet mendja, atij qė ka mend. SKRAPAR

  Jashtė valles dinė tė gjithė tė kėrcejnė. SKRAPAR

  Kalliri me bukė, s'e ngren kryet pėrpjetė. JUG

  Kėlyshi sado tė lehė nuk tė kafshon. KORĒĖ

  Kollaj tė thuash vreshtė, po duhet rrushi. DUKAT

  Kur ngjite pėrpjetė, shiko dhe tatėpjetė. JUG

  Kur u ba horri pashė, vrau t'anė. KAVAJĖ

  Kush ka matur veten, ka matur gjithė botėn. JUG

  Kush s'kupton, i japin tė kuptojė. JUG

  Lumi i thellė, s'ka ushėtimė. JUG

  Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin tė menēėm. SHKODĖR

  Mendjemadhi niset me kalė, kthehet me kėmbė. KORĒĖ

  Mė parė mėso veten, pastaj tė tjerėt. JUG

  Mos i zbulo petėt byrekut, se i dalin lakrat. BERAT

  Mos mėso ustanė, po merri zananė. PĖRMET

  Mos u kapardis si gjeli nė plehra. SHIJAK

  Mos u mat me hijen e me njerėzit. JUG

  Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORĖ

  Nė portėn e tė shurdhit mos trokit. KORĒĖ

  Nga ferra e vogėl del lepuri i madh. JUG

  Nuk mėsohet plaku si do krehur mjekra. JUG

  Njeriu sido qė tė bėjė, nuk e kapėrcen dot hijen e tij. KORĒĖ

  Pas lufte tė gjithė bėhen trima. TIRANĖ

  Pula bėn venė e kakaris sa zgjuan mėhallė, pela bėn mushkėn dhe nuk ndihet fare. VLORĖ

  Pyetėn mushkėn, cilin ka baba; "kam dajo kalėn" - tha. JUG

  S'e lenė hunda me pa larg. KRUJĖ

  S'ka lezet nė kokėn e zgjebur, shamia e mėndafshtė. KORĒĖ

  S'ka tė shurdhėt, mė tė shurdhėt nga njeriu qė s'don dije. JUG

  Sorra e mbante veten pėr pallua, po kur pa kėmbėt e saj qau. VLORĖ

  S'tunden malet me pėrralla. JUG

  Teneqe e prishur, ka zė tė gėrvishur. VLORĖ

  Ti mbaje veten ulėt, pa tė ngrenė tė tjerėt. LABĖRI

  Ti qesh me tė tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH

  Trimėrinė pas luftės e urtėsinė pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR

  Trimi qė lėvdohet, nuk tė vret. KOSOVĖ

  U bė dhija me tremb ujkun. VLORĖ

  U bo veja me mėsue pulėn. KAVAJĖ

  U hap dheu, doli njė plesht. JUG

  U mbars mali, polli njė mi. JUG

  Unė vij nga mė rrahėn, ti mė tregon shkopinjtė. VLORĖ

  U rrit kungulli dhe mori dhenė. SKRAPAR

  Zuri qeni njė lepur, nuk quhet zagar. JUG

  Ai qė e ka provue din edhe me tė mėsue. KOSOVĖ

  Bėne vath e ve nė vesh. SHKODĖR

  Bėj si tė thotė mė i madhi. JUG

  Bleta din si bėhet mjaltėt. JUG

  S'di gomari tė haj tagji. PĖRMET

  Dami tė bėhet mėsim. DIBĖR

  Kush s'pyet mbetet budalla. JUG

  Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG

  Njeriu pa shkollė, asht si pemė e egėr. VERI

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fjalė tė Urta
  Nga Lirenti nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 05-03-2013, 08:37 PM
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-01-2013, 04:57 PM
 3. Ēfare jane... reputacioni, piket, postimet?
  Nga labja nė forum Vėrejtje, Kėshilla, Pyetje Stafit
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-12-2010, 10:49 PM
 4. Ēfarė janė teleskopėt
  Nga alboboys nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-04-2009, 09:56 PM