Kampionati Shqiptar


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 20
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Kampionati Shqiptar

  Receta Gatimi
  Dinamo: Kotorri, Bodrusic, Granic, Diop, Nikolic (Brahja 36’), Bakaj, Allmuca, Poci, Ceko, Sefa (Ferraj 75’), Plaku (Sina 70’).

  Trajner: Z.Dalic.
  Tirana: Nallbani, Kcira, Dabulla, Osmani (D.Xhafaj 46’), Abraham, Muzaka (Patushi 62’) Muka, Devolli, Pezo, Agolli, Memelli (S.Lila 89’). Trajner: A.Kola
  Kartonė tė verdhė: Nikolic, Brahja, Dabulla, Bakaj, Devolli, Muka, Memelli, Poci
  Kartonė tė kuq: Muka, Brahja, Kotorri
  Gjyqtarė: Lorenc Jemini, E.Bicaku, A.Pregja  Derbi i 126-te mes Dinamos dhe Tiranes eshte fituar nga bardheblute, te cilet kane pėrmbysur avantazhin e bluve kampione, qe ne pjesen e pare ishin me lart. 90-minutat e luajtura ne “Qemal Stafa”, ne prani te nje numri te konsiderueshem tifozėsh nga te dyja skuadrat, te pėrcjella nga tribuna VIP edhe nga presidenti i Shqiperise, Bamir Topi, por edhe nga kryebashkiaku i Tiranes, njekohesisht kryetari i PS, Edi Rama. Loje e forte e burrerore, gola te shumte, kartone te kuq e te verdhe, ka qene “menuja” qe kane dhuruar te dyja skuadrat kryeqytetase per tifozet. Qe ne fillim te lojes, dėshira per fitore nga te dyja palet u duk qarte. Ne 5 minutat e para jane dinamovitet, ata qe e thone me mire fjalen e tyre, ndersa bardheblute duken disi te mpire. Nuk do te kalonin shume minuta, pasi ne te 7-ten, pas nje aksioni model te kampioneve ne fuqi, Sefa gjen rrjeten e portierit te Tiranes, Nallbani. 1-0 per Dinamon, gje qe krijon idene e nje fitoreje te bluve. Por pa u mbyllur akoma gezimi i dinamoviteve, sapo kane vene topin ne mesin e fushes, per rifillimin e lojes, jane bardheblute qe kunderpergjigjen fuqishem. Pa kaluar akoma minuta e 8-te, eshte Memelli, qe pas nje lemshi ne zonen e Dinamos, e godet topin me koke dhe barazon rezultatin 1-1. E njėjta situate perseritet serish. Brenda 2 minutave, pas golit te barazimit te Tiranes, jane dinamovitet, qe ne minuten e 10-te, me ane te sulmuesit te tyre, Plaku, shenojne golin e epersise. 2-1 per Dinamon. Me pas, loja zhvillohet ne baraspeshe, por me e qarte dhe kėrkuese ne sulm duket Dinamo. Dyluftimet ne mesfushe jane te forta, pikerisht aty ku tentohet te behet edhe diferenca mes dy skuadrave. Sidoqofte, pjesa e pare mbyllet me fitoren e Dinamos, 2-1. Pjesa e dyte nis me disa nderrime, ne te dyja kampet, te cilat kondicionojne edhe vijueshmerine e lojes. Dalic heq Plakun dhe Nikoliē, duke e tėrhequr Dinamon me shume ne mbrojtje, ndersa Kola fut ne sulm Daniel Xhafajn dhe Patushin. Pikerisht ketu merr tatepjeten Dinamo, ndersa tirana behet e frikeshme ne lojen e sulmit. Ne krahun e majte te sulmit bardheblu, mbrojtėsi Abraham e ben “kanal” krahun, duke u gjendur vazhdimisht ne fundore, nga ku kroson topa ideale per sulmuesit. Ne dy raste te tilla, nga topa te ardhur prej kembeve te nigerianit te Tiranes, bardheblute barazojne dhe kalojne ne avantazh. Pikerisht, ne minuten e 58-te, barazon Agolli, ndersa ne minuten e 72-te, Memelli shenon golin e fitores se momentit, 3-2. Ketu loja acarohet se tepėrmi. Dyluftimet behen teper te ashpra, duke kaluar edhe cakun. Madje, kapiteni i Tiranes, Muka, pas nje ndėrhyrjeje te Pocit ndaj Memellit, konfrontohet fizikisht me fierakun e Dinamos. Kjo e detyron gjyqtarin Jemini ta nxjerre me te kuqe Muken, por t’i jape kartonin e dyte te verdhe Brahjes se Dinamos. Skuadrat mbeten ne fushe me nga 10 lojtare. Dinamo tenton te barazoje, por krijon hapėsira mbrapa, te cilat i shfrytėzon Tirana. Ne nje kundėrsulm te tille, Daniel Xhafaj gjendet i zbuluar, vershon drejt kuadratit blu, por Kotorii i ndėrhyn ne menyre te parregullt. Si lojtar i fundit i Dinamos, ai ndėshkohet direkt me karton te kuq. Tirana ka te drejten te ekzekutoje goditjen e denimit, te fituar nga D.Xhafaj. Ne porten e Dinamos, pas daljes me te kuqe te Kotorrit, futet kapiteni Poci. Ekzekuton goditjen e denimit vete Daniel Xhafaj, duke e derguar topin topazi ne rrjeten e bluve. 4-2. Ketu pėrfundon gjithēka, pasi nuk ka kohe as forca ne kampin dinamovit per te reaguar. Tirana merr 3 pike me mjaft vlera dhe, duke pėrfituar nga humbja e Vllaznise, i afrohet asaj me vetem nje pike diference. Ne anen tjeter, Dinamo i largohet disi kreut, por te merkuren e pret nje tjeter derbi, tashme me Partizanin. Pa Kotorrin ne porte, ndaj nje Partizani qe ka nevoje jetike per pike, puna e kampioneve ne fuqi veshtiresohet jo pak.

  Ja dhe Rezultatet e ndeshjeve te tjera te luajtura sot.


  Burimi:Sporti Shqiptare
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Kliton; 18-04-2009 mė 11:01 PM.

 2. #2
  E pashe ndeshjen ne stadium...nje katastrofe e vertete per dinamon.
  Ishte mjaft mire deri ne fillimin e pjeses se dyte por fati dhe gjyqtari nuk mund te themi se ishin me te...Gjithashtu edhe trajneri Dalic beri disa gabime ne lidhje me zevendesimet dhe sidomos ne terheqjen e skuadres ne porte qe ne fillimin e pjeses se dyte...ishte nje rezultat i ngushte i cili mund te ndryshonte lehte ashtu si edhe ndryshoi.

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Kampionati Shqiptar  Kuqeblutė, nė dy takimet e fundit kanė humbur, duke i komprometuar shumė pozitat nė krye

  Tė gjithė ishin shprehur se ndeshja me Shkumbinin ishte shumė e vėshtirė. Tė gjithė e kanė pasur tė qartė se bilanci i ndeshjeve qė Vllaznia ka zhvilluar nė Peqin ka qenė negative.

  Pėr rrjedhojė, ishin pėrgatitur pėr ta pėrballuar me sukses atė ndeshje. Tė paktėn kėshtu u tha nga pjesėtarėt e skuadrės, por edhe nga trajnerėt dhe presidenti. Por nė tė vėrtetė nuk ka rezultuar kėshtu. Shkodranėt nuk kanė zhvilluar njė ndeshje aspak tė mirė tė shtunėn dhe pėr rrjedhojė ka ardhur humbja e dytė radhazi, ajo humbje, e cila ia rrezikon tashmė seriozisht vendin e parė nė renditje.

  Diferenca me Tiranėn ėshtė ngushtuar nė vetėm njė pikė. Nė Shkodėr tė gjithė janė tė pakėnaqur me humbjen nė Peqin. Aq mė tepėr qė ajo erdhi pas njė merkatoje cilėsore tė zhvilluar (kėshtu u deklarua nga tė gjithė) dhe pas njė stėrvitjeje shumė tė mirė. Por realiteti i paraqitur nė fushė tė shtunėn ka qenė krejt ndryshe, njė Vllazni e cila ėshtė shfaqur shumė dobėt nė fushė.

  Pa njė mendim tė qartė loje dhe pėr pasojė Shkumbini nuk e ka pasur tė vėshtirė tė fitojė. Goli i shėnuar qė nė minutat e para tė ndeshjes nuk ėshtė pėrmbysur pėr asnjė moment si pasojė e pafuqishmėrisė sė kuqebluve pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. Bashkėpunimi mes reparteve nuk ka qenė aty ku pritej dhe, pėr pasojė, manovra sulmuese nuk ka qenė asnjėherė nė lartėsinė e duhur.

  Nė atė 90-minutėsh nuk mund tė vlerėsosh asnjė futbollist, me pėrjashtim tė kroatit Plantiē, qė nė pjesėn e parė ka bėrė diferencėn nė fushė.

  Tė tjerėt, duke nisur nga porta dhe deri te sulmi, kanė qenė nė njė moment jo tė mirė. Shumėkush pyet: Pėrse ndodhi kėshtu? Kėsaj pyetjeje askush nuk mundet t’i japė njė pėrgjigje tė saktė, por nė ditėt nė vijim do tė zhvillohet edhe njė analizė pėr kėtė qėllim, ku pritet qė presidenti Fushaj tė jetė jo pak kritik me futbollistėt dhe stafin drejtues. Pėrmendėm edhe kėtė tė fundit, sepse nė fakt pėr kėtė ndeshje janė disa pikėpyetje qė duhet tė marrin pėrgjigje. Sė pari, shfaqja e shumė futbollistėve jo nė formėn e duhur.

  Mbase njė ēėshtje e tillė mund tė ketė lindur si pasojė e mbingarkesės nė stėrvitje, megjithatė mund tė jetė edhe tjetėr gjė. Pėrpos kėsaj, pėr t’u diskutuar duket edhe ndėrtimi i formacionit apo gjetja e vendeve tė duhura pėr disa futbollistė. Diskutimet pėr formėn e Sukajt, ndėrkohė nuk mund tė qėndrojė pas edhe pėr atė tė Dhėmbit, i cili duket se nuk mund t’i pėrballojė 90 minuta tė plota.

  Humbja nė Peqin kėsisoj ka ndikuar jo pak nė gjendjen morale tė futbollistėve tė Vllaznisė. 6 pikėt e lėna nė dy ndeshjet e fundit do tė “qahen” jo pak nė vazhdim tė kampionatit, sepse tashmė gara sa vjen e vėshtirėsohet dhe kampionatit do futet nė njė garė mė tė fortė.

  Fushaj i pakėnaqur, analizė me skuadrėn

  Burime pranė presidentit tė Vllaznisė, Valter Fushaj, bėjnė tė ditur se ai ėshtė larguar shumė i mėrzitur nga stadiumi i Peqinit. Numri njė i klubit shkodran nuk e ka pritur kurrsesi njė paraqitje tė tillė ndaj Shkumbinit. Kjo sepse investimi i madh qė ėshtė bėrė pėr tė, nuk justifikohet aspak me lojėra tė tilla.

  Pėr kėtė arsye, bėhet e ditur se nė ditėt nė vijim Fushaj do tė kėrkojė tė zhvillojė njė analizė tė hollėsishme me ekipin. Ajo do tė zhvillohet nė prag tė takimit me Besėn, qė ėshtė sėrish i rėndėsishėm. Njė tjetėr rezultat jopozitiv nė atė takim do tė ndikonte shumė nė ecurinė e mėtejshme tė kuqebluve, tė cilėt shihen tashmė tė rrezikuar pėr vendin e parė nė renditje.

  Kuqeblutė, stėrvitje edhe ditėn e djeshme

  Zhvillimi i ndeshjeve tė javės sė 19 tė ditėn e mėrkurė, ka bėrė qė ekipi i Vllaznisė tė dalė nė stėrvitje edhe ditėn e djeshme. Pavarėsisht se ishe e diel, kuqeblutė nė orėn 10:00 kanė zhvilluar njė stėrvitje tė lehtė. Nga ajo ēfarė ėshtė parė, te kuqeblutė morali ka qenė shumė i rėnė pas humbjes me Shkumbinin.

  Pavarėsisht se shkodranėt ndodhen ende tė parėt, me kėtė humbje pozitat e tyre janė rėnduar jo pak dhe pėr pasojė pritet njė “shkundje” e tyre nė ndeshjen e radhės me Besėn, qė do luhet ditėn e mėrkurė nė “Loro Boriēi”.  Burimi:Sporti Shqiptare

 4. #4
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Kampionati Shqiptar

  Tėrmet 4-ballėsh” i Vllaznisė, Partizani dorėheq Daliēin nga Dinamo
  U luajtėn pesė nga gjashtė ndeshjet e javės sė 19-te te Superligės. Njė javė qė dhuroi mjaft surpriza kjo, pėr vetė faktin se solli ngjeshje nė fundin e klasifikimit, por i dha njė goditje tjetėr mjaft tė fortė Dinamos, e “kuruar” me mbi 300 mijė euro nė merkaton e dimrit. Ishte pikėrisht Partizani, nė derbin e luajtur nė “Qemal Stafa”, ai qė e futi Dinamon kampione nė fuqi nė njė krizė. Nga ana tjetėr, lojtarėt e kuq, qė kanė mbetur nė njė udhėkryq financiar prej muajsh, tė pėrkrahur vetėm nga tifozėt, qė mund tė konsiderohen si presidenca aktuale e kėsaj legjende tė futbollit shqiptar, kanė marrė njė fitore tepėr tė vlefshme, e cila i largon nga vendi i fundit. Shpirt, zemėr dhe besim kanė treguar lojtarėt e drejtuar nga Shpėtim Duro nė derbin me Dinamon, duke vėrtetuar se emri i Partizanit nuk mund tė shuhet kollaj, edhe nga kriza e thellė financiare. Parulla e tifozėve tė kuq “JU NUK JENI KURRE VETEM”, flet mė shumė se asgjė dhe tregon lidhjen e pandashme dhe tepėr tė ngushtė mes skuadrės dhe pėrkrahėsve tė saj. Njė pėrmbysje tė madhe “made in Sukaj” ka bėrė Vllaznia e Shkodrės, nė “Loro Borici”, teksa e ka mbyllur pjesėn e parė nė disavantazh 0-1. Tre gola tė Sukajt dhe njė i Sinanit kanė vulosur fitoren e pastėr tė kuqebluve, 4-1, qė bėjnė kthesėn mė tė mirė tė mundshme, pas asaj humbjeje nė Peqin, qė u kushtoi ngushtimin e diferencės me Tiranėn ndjekėse.

  Fitore shpresėdhėnėse ka arritur edhe Lushnja, 1-0, ndaj Elbasanit me shumė pėrforcime nė merkaton e dimrit. Nė njė stadium tė boshatisur, si pasojė e dėnimit tė marrė nga FSHF-ja, pas incidenteve nė ndeshjen e kaluar me Apoloninė, lushnjarėt kanė arritur tė marrin 3 pikė me mjaft vlera, duke shpresuar tek mbijetesa. Hap fals ka bėrė sėrish Flamurtari nė shtėpi. Pasi u mund nga Apolonia, tri ditė mė parė, po nė Vlorė, 2-0, kuqezinjtė e drejtuar tashmė nga Eqerem Memushi, pas shkarkimit tė Edmond Licajt, nuk kanė shkuar mė tej se barazimi 1-1 me Teutėn e Durrėsit. Ndėrkohė, nesėr, tė enjten, java e 19-tė e Superligės do tė ulė siparin me ndeshjen Tirana-Shkumbini, qė do tė luhet nė “Selman Stėrmasi”. Bardheblutė do tė synojnė fitoren patjetėr, me qėllim qė tė ruajnė diferencėn prej 1 pike me vendin e parė, qė mbahet nga Vllaznia. Por, me tė njėjtin synim, fitoren, do tė vijnė edhe peqinasit nė kėtė ndeshje. Zona europiane i josh shumė bardhekaltrit e Shkumbinit, njė objektiv i pėrsėritur disa herė edhe nga presidenti Xhavit Ismaili, kėshtu qė lufta sportive e kėsaj ndeshjeje pritet tė jetė e fortė. Mė pas, me mbylljen e ndeshjes nė fjalė, qė do tė pėrcillet edhe nga trajneri i kombėtares, Ari Han, kampionati do t’ia lėrė vendin kombėtares. Kuqezinjtė do tė jenė mysafir nė Maltė, mė 11 shkurt, pėr t’u ndeshur me kombėtaren vendase, ku objektivi dihet, fitorja.

  Java e 19-tė e Superligės shėnoi edhe dorėheqjen e trajnerit tė vetėm tė huaj tė mbetur nė kampionatin shqiptar. Bėhet fjalė pikėrisht pėr Sllatko Dalicin, i cili, pas humbjes 1-0 me Partizanin, ka komunikuar pėr shtypin, por ua ka pohuar edhe lojtarėve, dorėheqjen e tij, duke marrė pėrgjegjėsitė mbi vete. Ai ka saktėsuar se do ta konsumojė kėtė gjė edhe me presidencėn e Dinamos, e cila do tė vendosė, ta pranojė ose jo dorėheqjen e Dalicit. Dilemė e cila, sipas burimeve nga Dinamo, do tė ketė njė fund. Largimin e Dalicit.


  Telegrafikisht, ja ndeshjet, rezultatet dhe golashenuesit:


  APOLONIA – BYLIS 1-0
  (Ferizovic 49′)

  LUSHNJA – ELBASANI 1-0
  (K.Arbri 38′)

  VLLAZNIA – BESA 4-1
  (Sukaj 68’, 83’, 88’; Sinani 74′ / Mancaku 42′)


  PARTIZANI – DINAMO 1-0
  (Babamusta 85′)


  FLAMURTARI – TEUTA 1-1
  (Kuqi 19′ / Alikaj 40’)


  TIRANA-SHKUMBINI(luhet neser)


  Burimi:Sporti Shqiptar

 5. #5
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Shkurt nga futbolli Shqiptar.

  Tifozėt e kuq, 2 milionė lekė Partizanit pėr fitoren me Dinamon


  “Miku i mirė duket nė kohė tė vėshtirė”. Kėshtu thotė njė shprehje popullore,e cila po materializohet mė shumė se kurrė mes Partizanit dhe tifozėve tė tij. Nėse para ndeshjes me Bylisin nė Ballsh, dy kryetifozė u dhanė lojtarėve 2 mijė euro, gjest qė u shpėrblye me fitore nga skuadra, e njėjta situatė ėshtė pėrsėritur edhe nė ndeshjen derbi me Dinamon. Kėtė herė jo para ndeshjes, por menjėherė sapo ka rėnė bilbili i gjyqtarit Taullai. Fitorja 1-0 nė kėtė ndeshje, parrulla nė stadium, tek tifozėt e kuq “JU NUK DO TE JENI KURRE VETEM”, ėshtė “vulosur” nga dhurata e dy tifozėve tė tjerė tė Partizanit. Kėsaj here ka qenė Tonini, pronar i njė autoshkolle, i cili, bashkė me Besimin, edhe ky tifoz i zjarrtė i kuq, u kanė shpėrndarė nė dhomat e zhveshjes lojtarėve tė Partizanit plot 2 milionė lekė tė vjetra. Madje, djali i Toninit, i ka dhėnė njė shpėrblim ekstra Ngjelės, prej 100 eurosh, duke parė se ėshtė edhe me qera, nuk ka shtėpi nė tiranė, refuzoi Skėnderbeun e tij pėr tė mbetur i kuq. E tėrė kjo situatė ėshtė pėrcjellė nga mediat e pranishme, duke vėrtetuar edhe njėherė tjetėr se realisht situatėn e Partizanit nė njė moment kulmor krize, kur presidenti Xhani duket i dorėzuar financiarisht, nuk duket as nė stadium. Tonini, pronari i njė autoshkolle nė Tiranė, u ka premtuar tė gjithė lojtarėve tė Partizanit, qė nuk kanė mbaruar kursin e shoferit dhe nuk kanė patentė, gjithēka falas. Mė shumė se kėto fakte, nuk ia vlen tė shkruajmė mė shumė, ashtu sikurse grupimi “RED FANS”, para ndeshjes, tė pėrbėrė nga gjimnazistė tė Tiranės, bėnin veprimin e tyre nė mbėshtetje tė skuadrės, duke mbledhur nė njė kuti donacione tė tifozėve qė po hynin nė stadium.


  Vllaznia rikthehet me goleadė, tripletė e super-Sukajt

  Vllaznia e Shkodrės e ka siguruar pėr tė paktėn edhe njė javė kreun e tabelės, pasi ka mundur nė “Loro Boriēi” pėr javėn e 19-tė tė superligės Besėn e Kavajės. Kavajasit kanė kaluar tė parėt nė avantazh, por jo pėr shumė kohė. Sinani dhe njė super-Sukaj kanė marrė pėrsipėr kthesėn e madhe, duke shėnuar katėr gola nė portėn e Besės. I saporikthyer te kuqeblutė, Xhevahir Sukaj, ka pėrdorur tė gjithė arsenalin e tij, pėr ta mbajtur pėrsėri Vllazninė tė parėn nė renditje. Tre golat e Sukajt njė njė i Sinanit kanė nderuar edhe trajnerin Agim Canaj, qė, nėse nuk do tė kishte fituar nė kėtė pėrballje me shumė mundėsi do tė ishte larguar nga pankina kuqeblu. Tri javė mė parė Vllaznia ka qenė e shkėputur shtatė pikė nga Tirana e vendit tė dytė, por dy humbjet e fundit me Dinamon nė “Loro Boriēi” dhe nė transfertė me Shkumbinin vunė gjithēka nė diskutim. Tashmė nė luftė pėr titull janė vetėm dy skuadra, Vllaznia dhe Tirana.


  Kategoria e parė, Skėnderbeu e Laēi me hap kryesuesish

  Pas pushimeve dimėrore, garės, fushės sė blertė tė stadiumeve, i ėshtė rikthyer edhe kategoria e parė, duke startuar kėshtu fazėn e dytė. Bėhet fjalė pikėrisht pėr javėn e 16-tė tė kėsaj kategorie, qė ka luajtur 7 ndeshje, ndėrsa e 8-ta do tė luhet nesėr, tė enjten, nė Burrel, mes Burrelit vendas dhe Adės sė Velipojės. Njė fitore dirithėruese ka arritur Skėnderbeu nė Kamėz, pėrballė Dajtit vendas. Kamzalinjtė e kanė nisur me festė tė madhe, pėr inagurimin e fushės sė re tė stadiumit, por e kanė mbyllur “nė zi”, pasi u ka ikur edhe barazimi nga duart, pikėrisht nė minutat shtesė tė ndeshjes, kur rezultati ishte 2-2. Ka qenė Jorgo Ēipi, ai qė ka shuar ėndrrėn e kamzalinjėve, qoftė edhe pėr njė pikė, duke sigluar fitoren e Skėnderbeut 3-2, por edhe duke ruajtur pozitat e kreut pėr juglindorėt, qė tashmė drejtohen nga Indrit Fortuzi, ish-sulmuesi i njohur i kampionatit shqiptar dhe i Tiranės. Tė njėjtin hap ka ruajtur edhe Laci, me fitore, nė javėn e 16-tė, pasi ka mundur nė shtėpi Sopotin e Librazhdit, 1-0, falė njė goli tė realizuar me penallti nga Xhetani. Kėshtu, kurbinasit e shikojnė veten nė vendin e dytė, me katėr pikė mė pak se Skėnderbeu. Hap fals, edhe pse luante nė njė fushė tė vėshtirė, si ajo e Pukės, mund tė konsiderohet barazimi i Gramozit me Tėrbunin. Kolonjarėt kanė kaluar tė parėt nė avantazh, por pukjanėt kanė barazuar, duke i hequr kėshtu vendin e dytė Gramozit pretendent. Fitore 1-0 ka arritur Skrapari, nė shtėpi, me Turbinėn, ashtu sikurse edhe Luftėtari ndaj Besėlidhjes, nė ndeshjen e luajtur nė Tepelenė. Rezultat i njėjtė ėshtė regjistruar edhe nė Krujė, 1-0, ku Kastrioti ka triumfuar ndaj Pogradecit. I mundur ka dalė nė fushėn e Pogradecit Bilisht Sporti, njė fushė qė i ka shkuar pėr shtat Naftėtarit mik, qė ka fituar 3-2.

  Daliē jep dorėheqjen, pritet tė vendosė presidenca e Dinamos

  Mbushet kupa pėr trajnerin e Dinamos, Zllatko Daliē. Humbja e dytė radhazi nė derbi nuk ėshtė kapėrdirė kollaj nga kroati, i cili, me sa duket, e shikon tė pamundur tė punojė me kėtė skuadėr. Nė pėrfundim tė ndeshjes me Partizanin, e fituar 1-0 nga tė kuqtė, Daliēi ėshtė futur nė dhomat e zhveshjes dhe u ka thėnė futbollistėve tė tij se nuk do tė jetė mė trajner i Dinamos. Kroati mori kritka tė ashpra edhe katėr ditė mė parė, kur Dinamo u shkatėrrua po nė derbi nga Tirana, ndonėse pjesėn e parė e mbylli me fitore. Humbja e dytė radhazi, me njė skuadėr qė lufton pėr mbijetesė, ėshtė e papranueshme, kėshtu qė trajneri kroat e ka parė tė arsyeshme tė largohet. Pėr momentin nuk ka asnjė reagim tė presidencės dinamovite, qė ėshtė larguar nga tribuna “vip” e “Qemal Stafės” shumė e mėrzitur. Do tė pranohet dorėheqja e Daliēit nga presidenti Sulaj? Kjo mbetet pėr t’u parė nė orė nė vazhdim.

  Dinamo e nisi me shumė bujė merkaton e janarit, duke afruar disa lojtarė cilėsorė si Bakaj, Bodrusiē, Ēeko etj., por nė ndeshjet e para zyrtare tė 2009-ės ka zhgėnjyer totalisht. Tashmė diferenca me Vllazninė e vendit tė parė shkon nė tetė pikė, ēka do tė thotė shumė mė pak mundėsi pėr ta fituar titullin. Kampionėt nė fuqi kanė njė organikė tė pasur, me lojtarė tė spikatur, por qė nuk mundėn tė shafqnin vlerat e tyre nė dy ndeshjet derbi.  Burimi:Sporti Shqiptare
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Kliton; 05-02-2009 mė 10:31 AM.

 6. #6
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Shkurt nga Futbolli Vendas

  Me trajnerin e ri tė gjithė ndihen tė rėndėsishėm dhe nuk ka hatėrmbetje nėse rrinė nė stol

  Suksesi i Kolės, “shok” me futbollistėt

  Njė tjetėr pėrballje delikate dhe mjaft e rėndėsishme pėr Tiranėn ajo e sė dielės qė vjen me Besėn nė Kavajė. Mjafton tė kujtosh takimin e fazės sė parė nė “Qemal Stafa”, ku Besa tregoi vlerat e saj, duke u rrėmbyer bardhebluve barazimin. Megjithatė, te Tirana, pavarėsisht problemeve financiare (futbollistėt nuk janė shlyer rregullisht pėr dy muajt e fundit), ekziston besimi i fitores me kavajasit, qė lind nga fryma e grupit. Sidomos me tripikėshin e derbit ndaj Dinamos, bardheblutė ndihen shumė mė tė fortė, pasi e kanė kaluar atė ngėrē psikologjik, qė i pat pėrfshirė prej muajsh. Tirana ka bėrė mė 2009‑n njė start kampionėsh, me dy fitore radhazi, ku janė shėnuar gjashtė gola. Eshtė pikėrisht ajo Tiranė qė ka premtuar trajneri Agustin Kola nė momentin kur ėshtė emėruar nė krye tė bardhebluve. “Tiranėn time do ta shihni pas pėrgatitjeve tė janarit…” Deri tani, kjo Tiranė ka bindur.

  Organikė e plotė, trajneri mund tė zgjedhė

  Dy rivalet mė tė forta tė Tiranės pėr titullin kampion, Vllaznia dhe Dinamo, kanė bėrė disa afrime tė goditura nė merkato, por rezultatet e fillmvitit 2009 nuk janė aq premtuese si ato tė bardhebluve. Po si ėshtė e mundur qė Tirana ka njė grup mė tė konsoliduar? “Kemi futbollistėt mė tė mirė, nuk na nevojiten tė tjerė,” ‑ do tė shprehej donatori Halili. Dhe Tiranėn po e nderojnė ata qė kanė mbėrritur qė nė merkaton e verės. Pėr pjesėn e dytė tė sezonit disa lojtarė kanė fituar formė sportive. Mund tė pėrmendim Dabullėn apo Jetmir Sefėn, qė pėr arsye fizike nuk mund tė luanin nė fillim tė sezonit pėr 90 minuta, kėshtu qė kanė qenė tė detyruar tė ulen nė stolin e rezervave. Ndėrsa sot kėta dy futbollistė janė pjesė e padiskutueshme e formacionit titullar. Ja, pra, dy “blerje” tė Tiranės. Kontribut tė rėndėsishėm pėr ndeshjet e mbetura pritet tė japė edhe kapiteni Devi Muka, qė, siē e ka pranuar vetė, po i kthehet formės sė mirė fizike. Bardhebluve gjatė merkatos sė dimrit u janė shtuar edhe dy futbollistė: Xhulian Rrudho dhe Sajmir Patushi. Jashtė ēdo parashikimi, Patushi ėshtė aktivizuar nė tė dyja ndeshjet e para tė 2009‑s, pra njė forcė mė shumė nė organikėn bardheblu. Vetėm Rrudhos nuk i ėshtė dhėnė akoma mundėsia, ndoshta ngaqė nuk ėshtė ambientuar si duhet te Tirana. Pra, me njė llogari tė thjeshtė, Tirana ka tre lojtarė qė kanė ardhur nga dėmtimet, plus dy tė tjerė tė merkatos, ēka do tė thotė mė shumė forca pėr trajnerin Kola.

  Pėr trajnerin, tė gjithė tė rėndėsishėm

  Nė futboll ndodh shpesh qė edhe pse me njė organikė shumė tė mirė, nuk arrin rezultatet e kėrkuara. Shembullin e ka dhėnė vetė Tirana, me Slishkiviēin trajner. Disa lojtarė mbetėn tė pakėnaqur nga zgjedhjet e trajnerit, nga mėnyra e vendosjes nė fushė, ēka u reflektua direkt nė rezultate. Harmonia e grupit ėshtė njė element shumė i rėndėsishėm, qė mund tė mbulojė ndoshta defekte tė tjera tė skuadrės. Pikėrisht pėr rikthimin e harmonisė duhet pėrgėzuar Agustin Kola, trajneri qė pasoi “Bakėn”. Sa herė shėnon Tirana, futbollistėt drejtohen drejt pankinės, pėr tė pėrqafuar trajnerin, gjesti mė domethėnės qė tregon atmosferėn dashamirėse qė mbizotėron te bardheblutė. Njė futbollist mund ta nisė takimin nga stoli, por ėshtė po kaq i rėndėsishėm sa ai qė ėshtė futur qė nga minuta e parė. “Unė i kam futbollistėt si shokė, dėshiroj qė ata tė mė kuptojnė dhe ua kėrkoj edhe si nder qė tė qėndrojnė nė stol. Jo sepse ai ėshtė mė pak i rėndėsishėm se tė tjerėt, por ngaqė pėr momentin ėshtė nė tė mirė tė skuadrės. Pėr mua janė tė gjithė tė barabartė dhe tė rėndėsishėm,” ‑ do tė shprehej Kola para derbit me Dinamon. Nė derbi Xhafa e nisi nga stoli, por u fut nė lojė dhe shėnoi golin e sigurisė, qė vulosi tripikėshin nė kėtė takim. Pra, ėshtė meritė e Kolės nėse futbollistėt janė tė bashkuar dhe i shėrbejnė si duhet Tiranės.

  Kur do t’i vijė mundėsia Rrudhos?

  Ka ardhur me jo pak bujė nė fillim tė janarit, por nuk ėshtė ndier pas dy ndeshjeve tė para tė 2009‑s. Xhulian Rrudho vazhdon tė stėrvitet maksimalisht, pėr tė kapur formėn e duhur sportive, qė do t’i jepte mundėsi tė luante nė ndeshjet e mbetura tė kampionatit. Nė fakt, Rudho nuk ka pasur mundėsi tė aktivizohej dhe zor se mund tė luajė edhe nė sfidėn e radhės me Besėn. Natyrisht, Kola do t’ia japė shumė shpejt mundėsinė, por thjesht pret momentin e duhur, qė Tirana tė mos rrezikojė dhe Rrudho ta nisė me kėmbė tė mbarė.  Shiu, njė tjetėr kundėrshtar i Vllaznisė  Shkodranėt pothuajse nuk janė stėrvitur nė fushė tė blertė dhe ka qenė njė problem
  Pėrgatitjet pėr ndeshjen e radhės me Elbasanin nuk ka qenė e thėnė tė shkojnė ashtu siē duhet pėr ekipin e Vllaznisė. Pasi ka kaluar gjysma e javės sė kėtyre pėrgatitjeve, skuadra shkodrane vetėm nė njė seancė ėshtė stėrvitur nė njė fushė tė zakonshme futbolli.

  Madje edhe nė atė rast, pikėrisht tė martėn pasdite, gjendja e fushės nuk ka qenė nė parametrat e duhur. Kur pritej dhe dėshirohej qė kjo situatė me mot tė mirė tė vazhdonte, natėn e sė martės kanė rėnė reshje tė shumta shiu nė Shkodėr. Ato e kanė bėrė tė pamundur stėrvitjen nė terren tė hapur dhe drejtuesit e skuadrės, tė kushtėzuar nga ky fakt, i kanė lajmėruar futbollistėt e tyre pėr tė ndryshuar destinacion stėrvitjeje.

  Nėse fillimisht ata e kanė ditur se do tė ishin nė fushėn e Shtojit nė orėn 14:30, lajmėrimi i dytė u ka thėnė atyre se duhej tė shkonin nė fushėn e kalēetos. Madje edhe orari ėshtė ofruar me 2 orė, ngaqė kjo fushė mė pas ka qenė e ngarkuar me aktivitete tė tjera. Duke qenė kėshtu, ekipi i Vllaznisė pėr gati njė orė e gjysmė dje nė drekė ka zhvilluar seancėn e radhės nė njė ambient tė mbyllur.

  Pavarėsisht se duke e ndjekur nga jashtė, kjo seancė ka shkuar nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme, vetė trajneri Canaj ėshtė dukur qartė se nuk ndihej mirė.

  “Kjo ėshtė gjysmė stėrvitje qė zhvillojmė ne. Kushtet e motit po na prishin shumė punė gjatė kėsaj periudhe, megjithatė nuk kemi zgjidhje tjetėr. Vėrtet stėrvitja bėhet, por ėshtė vetėm gjysėm stėrvitje, sepse e bėjmė nė njė fushė me parametra tė kufizuara.

  Pėr kėtė arsye, nuk mund ta pėrgatisim skuadrėn ashtu siē duhet pėr ndeshjen e radhės,” ka thėnė “timonieri” i kuqebluve. Nė stėrvitjen e djeshme, pėr disa minuta, Canaj ka aplikuar ndeshje minifutbolli, teksa lojtarėt janė ndarė nė katėr skuadra, ku secila prej tyre kishte edhe kapitenin e vet.

  Rivaliteti ka qenė i madh mes lojtarėve, megjithėse ka qenė thjesht njė stėrvitje dhe kjo e ka shtuar egon e gjithsecilit pėr t’u paraqitur mirė nė fushėn e vogėl. Ka rėnė nė sy ndėr tė tjera se me grupin e lojtarėve kanė qenė nė stėrvitje edhe disa futbollistė tė ardhur nga ekipet e moshave, si Rexha apo Kola, si dhe 15-vjeēari Tafa, qė konsiderohet njė element me shumė tė ardhme. Sot, ndėrkohė, duke shpresuar se koha do mbajė dhe nuk do ketė mė reshje, stafi i ka lajmėruar futbollistėt pėr tė qenė nė orėn 14:30 nė fushėn e Shtojit.

  Por nėse sėrish do jetė e njėjta situatė, atėherė ekipi i Vllaznisė do jetė i detyruar tė mbyllet sėrish nė fushėn e kalēetos. Kjo do t’i shtonte edhe mė tepėr “dhimbjet e kokės” trajnerit Canaj, i cili ende nuk e ka tė qartė nė mendjen e tij mėnyrėn se si do luajė nė Elbasan kėtė fundjavė, ndonėse ėshtė njė ndeshje shumė e rėndėsishme ndaj skuadrės vendėse.

  ————————————————————————————————-

  Fushaj nė Maltė, shtyhet takimi me ekipin

  Ishte menduar qė menjėherė pas kthimit tė presidentit Fushaj nga Turqia, ku ishte fundjavėn qė shkoi, tė zhvillonte njė takim me skuadrėn. Por kjo nuk ka ndodhur, sepse numri njė i Vllaznisė ėshtė nisur sėrish pėr rrugė. Bėhet e ditur se ai ka udhėtuar drejt Maltės pėr tė ndjekur ndeshjen e kombėtares sonė. Fushaj konsiderohet njė tifoz “i thekur” i kombėtares kuqezi dhe prandaj ai shpeshherė e ndjek atė nė ndeshjet qė zhvillon jashtė vendit. Sa i takon zhvillimit tė takimit me skuadrėn shkodrane, mendohet se njė takim i tillė do realizohet para ndeshjes me Elbasanin, mbase tė shtunėn, njė ditė para kėsaj ndeshjeje shumė tė rėndėsishme.

  Ganezi Ampofo, ende asnjė verdikt pėr tė

  Pavarėsisht ndonjė lajmi qė ka qarkulluar gjoja nė lidhje me largimin e futbollistit ganez Emanuel Ampofo nga Vllaznia, duhet thėnė se lojtari ka qenė edhe dje nė stėrvitje me kuqeblutė. Ai ėshtė stėrvitur normalisht me pjesėn tjetėr tė skuadrės dhe kjo do tė thotė se akoma nuk ėshtė marrė ndonjė vendim pėrfundimtar. Duket se pritet ardhja e presidentit Fushaj nga Malta dhe mė pas do ketė njė bisedė kokė mė kokė mes tij dhe trajnerit Canaj pėr tė vendosur pėr fatin e kėtij lojtari. Por derisa tė realizohet ky takim, sulmuesi 22-vjeēar, qė ka ardhur nė provė prej dy javėsh, do jetė ende nė pikėpyetje nėse do vazhdojė tė qėndrojė sėrish nė Shkodėr.


  Burimi:Sporti Shqiptare

 7. #7
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Shkurt nga Futbolli Vendas.

  Dinamo, shumė “minuse” kėtė sezon


  Tek blutė mungojnė strukturat e duhura dhe kalohet menjėherė nga “koka te kėmbėt”

  Dukej se Dinamo e sezonit 2008 2009 do tė ishte njė skuadėr elitare pas atij kampionati tė zhvilluar nė mėnyrė perfekte njė vit mė parė, ku nė fund blutė do tė kurorėzoheshin kampionėt e Shqipėrisė. Por aktualiteti po tregon tė kundėrtėn, kampionėt veē distancės 8 pikė nga vendi i parė, humbjes sė dy derbeve ndaj Tiranės dhe Partizanit, largimit tė Daliēit, hasin probleme edhe jashtė fushe. Mungesa e njė shefi klubi ėshtė problemi i parė qė dallohet qartė nė kampin dinamovit.

  Pas dorėheqjes sė Gjergji Rulit kohė mė parė, blutė ende nuk kanė gjetur zėvendėsuesin e tij. Dihet qė njė skuadėr futbolli funksionon “zinxhir” dhe nuk duhet tė jetė vetėm trajneri ai qė duhet tė mendojė pėr gjithēka. Gjithashtu me largimin drejt skuadrės sė Besės tė trajnerit Ilir Daja, posti i drejtorit teknik ėshtė ende i lirė.

  Trajneri Shkėlqim Muēa ka vendosur me tė drejtė rregullat e tij nė klubin “Dinamo”, duke u “kyēur” gojėn futbollistėve tė tij, por nė anėn tjetėr tifozeria dinamovite, e cila nuk ndodhet vetėm nė Shqipėri, por edhe jashtė saj, kėrkon tė informohet ēdo ditė pėr tė rejat nga skuadra e tyre e zemrės. Njė gazetar sot tek blutė e ka shumė tė vėshtirė tė marrė informacion, kjo pėr mungesė tė njė zėdhėnėsi pėr shtyp, i cili aktualisht mungon te Dinamo.

  I vetmi person qė ndodhet pranė bluve duke bėrė gjithēka pa u kursyer ėshtė administratori Ismet Saliaj. Nė kėtė sezon dinamovitėt kanė shumė “minuse” brenda tyre jo vetėm nė rezultate, por edhe nė strukturat e klubit. Me largimin e pėrgatitėsit fizik Frane Leko, blutė kanė mbetur dhe pa njė pėrgatitės tė tillė. Pėr tė mos vazhduar nė problemin e fushės, e cila i ka detyruar dinamovitėt qė nga mbėrritja e tyre nga Antalia qė shumicėn e seancave stėrvitore t’i zhvillojė nė kalēeto.

  Mbase vėnia nė dukje e kėtyre probleme do t’i nxitė drejtuesit blu pėr tė ndryshuar diēka nė brendėsi tė saj, pėr tė ndryshuar marrėdhėniet me mediat, tė cilat duke mos gjetur strukturat e duhura pėr tė komunikuar dhe ushqyer me informacion nė fund detyrohen tė telefonojnė tek presidenca mbase pėr njė problem fare tė vogėl.

  Organika e pasur e klubit kampion me futbollistė tepėr cilėsorė, tė cilėt do t’i kishte zili ēdo skuadėr nė superligėn shqiptare, ėshtė nė kontrast me strukturat e klubit. Shumat e majme financiare tė presidencės blu, tė shpenzuara pėr trajner dhe futbollistė, do tė ishte mirė tė shpenzoheshin edhe pėr njerėzit e duhur qė duhet tė drejtojnė vendet “e zbuluara” nė kampin blu.

  Pisha-Poēi-Brahja vazhdojnė tė diferencuar
  Ditėn e djeshme, skuadra dinamovite u ėshtė drejtuar fushave tė minifutbollit pėr tė zhvilluar seancėn e radhės stėrvitore, ndėrkohė qė me grupin nuk janė stėrvitur kapiteni Arian Pisha, mesfushori Artion Poēi dhe mbrojtėsi Julian Brahja, tė cilėt kanė kaluar probleme gjatė kėtyre ditėve. Trajneri Shkėlqim Muēa u ka dhėnė njė program futbollistėve, tė cilėt janė stėrvitur tė diferencuar nė njė nga fushat e kompleksit “Dinamo”. Lojtarėt nė fjalė janė ende nė dyshim pėr t’u aktivizuar ndaj Apolonisė nė fundjavė.

  Disiplina kapet me trajnerėt
  Komisioni i disiplinės, i mbledhur dje pėr tė shqyrtuar ēėshtjet e ndeshjeve tė fundit, qė janė luajtur pėr kategorinė superiore dhe atė tė parė, mori kėto vendime:
  - Trajneri i Luftėtarit, Mustafa Hysi, dėnohet me 2 (dy) ndeshje pezullim pėr protestė ndaj arbitrave.
  - Trajneri i Kastriotit, Ramadan Ndreu, pėr protesta ndaj arbitrit, dėnohet 1 (njė) ndeshje pezullim dhe 30.000 lekė gjobė.
  - Zyrtari i klubit “Skrapari”, Dashnor Naēo, pėr fyerje tė anėtareve tė ekipit udhėtues, pezullohet 3 ndeshje dhe 100.000 lekė
  gjobė.
  - Ankesa e lojtarit Leandro Da Silva pėr aktivizim nuk pranohet, meqenėse komisioni ėshtė shprehur pėr detyrimet qe ka ky lojtar ndaj Vllaznisė. Me shlyerjen e detyrimeve ose dhėnien e pėlqimit nga Vllaznia, ky lojtar mund tė aktivizohet.
  - Ankesa e paraqitur nga klubi “Ada” pėr reklamimin nė lidhje me ndeshjen Burreli Ada, nuk pranohet, si e pabazuar nė rregullore.
  - Lojtari i Bilisht Sportit, Nexhat Drazhin, pėr fyerje tė arbitrit dėnohet me 2 (dy) ndeshje pezullim dhe 30.000 lekė gjobė.
  - Admir Metko i Maliqit dhe Eurion Iljazi i Ēlirimit janė lojtarė tė lirė pėr t’u aktivizuar me ēdo ekip tjetėr.
  - Lojtari i Sopotit U 19, Erald Menalla, i hiqet dėnimi dhe gjoba, teksa kjo i kalon lojtarit Klodian Mema, sepse ėshtė ngatėrruar numri i fanellės nė protokollin e ndeshjes, gjė qė u konfirmua nga arbitri dhe klubi.  Burimi:Sporti Shqiptare

 8. #8
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Sefa: Besė, s’jemi Tirana e fazės sė parė  Bardheblutė kėrkojnė tė marrin hak pėr barazimin nė “Qemal Stafa”, ku humbėn dy pikė me kavajasit

  Vitet e fundit kemi parė gjithmonė njė duel tė ashpėr mes Tiranės dhe Besės, qė ėshtė transferuar edhe te drejtuesit e tė dyja skuadrave. Vjet, Bizhdili qė nė fillim tė kampionatit do tė shprehej nė media qė Tirana nuk kishte shansin mė tė vogėl pėr t’u shpallur kampion. Tirana nuk mori pjesė as nė kupat e Europės. Besa u bė plangprishėsja e bardhebluve edhe nė fazėn e parė tė kėtij sezoni, duke barazuar nė “Qemal Stafa” me Tiranėn e Blazhe Slishkoviēit. Me kėtė barazim mori udhė kriza bardheblu, qė u reflektua nė fund tė vitit 2008 me dorėheqjen e trajnerit kroat. Mirėpo situata ka ndryshuar, pasi Tirana nuk ėshtė mė ajo ku mbretėronte kriza. Kėtė kėrkon t’ua kujtojė kavajasve mesfushori Jetmir Sefa, i cili po i kthehet formės mė tė mirė sportive. “Shumė e vėshtirė me Besėn? Mė duket se do ta ketė Besa shumė tė vėshtirė me ne. Po t’i referohesh takimit tė fazės sė parė, i bie qė Besa tė fitojė, por nuk ėshtė kėshtu. Tirana nuk ėshtė ajo e fazės sė parė, qė linte pikė edhe nė fushėn e saj. Kėtė e ka kuptuar jo vetėm Besa, por tė gjitha skuadrat e superligės,” ėshtė shprehur Jetmir Sefa pėr “Sportin shqiptar”. Tirana ka grumbulluar maksimumin e pikėve nė tri ndeshjet e fundit dhe do tė kėrkojė ta ruajė kėtė ecuri deri nė fund tė kampionatit. Edhe Vllaznia do tė luajė nė tranfertė, por bardheblutė dėshirojnė tė bėjnė vetėm llogaritė e tyre. “S’mund tė tregohemi mendjemėdhenj dhe tė themi se do ta arrijmė tė sigurt fitoren. Pėrkundrazi, Besa ėshtė njė ekip shumė i fortė, qė u ka hapur nė ēdo moment punė skuadrave pretendente, pėr tė mos thėnė se ėshtė vetėm njė skuadėr qė pretendon. Pėr ne ėshtė njė pėrballje kyēe, pasi rezultati i saj mund tė ndikojė direkt nė renditje. Po fituam, mund tė kapim kreun, ose e kundėrta mund tė mbetemi pas. Tirana pretendon maksimumin nė ēdo ndeshje, pa e pasur mendjen se ē’bėjnė tė tjerat. Pastaj, nėse rivalėt gabojnė, aq mė mirė pėr ne”, - ka vijuar 21 vjeēari i mesfushės sė Tiranės. Nė ndeshjen e fundit me Shkumbinin Sefa ėshtė aktivizuar titullar qė nga minuta e parė, mirėpo me rikthimin e Mukės nė formacion mbetet enigmė se kush do tė aktivizohet nga trajneri Kola. “Nuk e di dhe nuk i kushtoj shumė rėndėsi se kush do tė luajė. Tė gjithė jemi stėrvitur pėr tė luajtur, por se kur dhe ku, e di trajneri. Kuptohet, dėshiroj ta jap gjithmonė kontributin tim nė sukseset e Tiranės,” ka pėrfunduar Jetmir Sefa.


  Kotorri: Muēa na ka dhėnė moralin e duhur


  Sipas “gardianit” Elvis Kotorri, trajneri Shkėlqim Muēa ia ka ngritur moralin Dinamos

  Pas njė heshtjeje pėr shtyp nė kampin dinamovit, trajneri Shkėlqim Muēa ka caktuar pas stėrvitjes sė ditės sė djeshme njė nga lojtarėt blu pėr tė dhėnė prononcimin e radhės pėr mediat. Radha i ka takuar pikėrisht “gardianit” Elvis Kotorri, i cili menjėherė ka dhėnė mendimet e tij pėr gazetarėt e pranishėm. Sipas nr.1 tė Dinamos, kundėrshtari i radhės, Apolonia, nuk ėshtė pėr t’u nėnvlerėsuar, por as pėr t’u mbivlerėsuar. Respektin ndaj bardhėjeshilėve nė kėndvėshtrimin e Kotorrit e imponojnė rezultatet e fundit tė skuadrės fierake, tė drejtuar nga boshnjaku Esat Karashik. Mungesat e kapitenit Arian Pisha dhe mbrojtėsit Papa Diop do tė ndihen shumė nė kampin blu. Nė kėtė linjė mendimesh ėshtė edhe portieri Elivs Kotorri, i cili ndien keqardhje pėr mungesėn e kapitenit. Ndėrkohė, qenia nė portėn e Apolonisė tė njė portieri si Alban Hoxha, i transferuar gjatė muajit janar te skuadra fierake nė formėn e huazimit, sipas Kotorrit ėshtė njė “thikė me dy presa”. Gjithashtu, ndėr tė tjera, ish portieri i Elbasanit dhe Shkumbinit vlerėson ardhjen e trajnerit tė ri Shkėlqim Muēa nė krye tė Dinamos, i cili po mundohet tė rrisė moralin e kampionėve nė fuqi pas dy humbjeve radhazi nė derbi ndaj Tiranės dhe Partizanit.

  Ēfarė ka ndryshuar nė kampin tuaj pas ardhjes sė trajnerit tė ri Shkėlqim Muēa?

  Ėshtė njė trajner i mirėnjohur nė futbollin shqiptar dhe cilėsitė e tij njihen nga tė gjithė. Ėshtė vetėm java e parė qė ka marrė drejtimin tonė dhe shpresojmė qė tė debutojmė me Muēėn nė pankinė me njė fitore. Stėrvitja qė po zhvillohet nė drejtimin e trajnerit ėshtė tepėr intensive dhe tashmė presim vetėm ndeshjen me Apoloninė.

  Ēfarė vlerėsimi keni pėr Apoloninė?

  Rezultatet e ndeshjeve tė fundit flasin vetė pėr kėtė skuadėr, e cila nuk duhet nėnvleftėsuar, por nė krahun tjetėr nuk duhet as mbivlerėsuar. Mund tė them se kjo ėshtė ndeshja mė e rėndėsishme e kampionatit deri tani pėr skuadrėn tonė. Ēfarė iku mbrapa, nuk vlen mė pėr ne, tani duhet tė mendojmė pėr ndeshjen e radhės. Ēdo rezultat tjetėr, veē fitores ditėn e diel, do tė ishte shumė fatal pėr ne.

  Kampionati mbetet ende i hapur nė kėndvėshtrimin tuaj?

  Ne s’na mbetet gjė tjetėr, vetėm tė shikojmė ndeshjet tona dhe t’i fitojmė ato. Kundėrshtarėt janė shumė pikė pėrpara dhe po arritėn rezultate pozitive nė vazhdimėsi tė kampionatit, nuk mund t’i arrijmė. Ne duhet tė shikojmė ndeshjet tona dhe nė ēdo takim tė futemi nė fushėn e blertė pėr fitore.

  Morali i skuadrės pas 2 humbjeve nė kampionat?

  Tė them tė drejtėn, ka qenė pak i ulėt pas humbjeve respektivisht ndaj Tiranės dhe Partizanit. Por me ardhjen e Muēės nė krye tė pankinės sonė, ėshtė rritur optimizmi dhe trajneri po mundohet tė na ngrejė moralisht, por edhe nė pėrgatitjen tonė.

  Mungesa e Pishės dhe e Diopit do tė ndikojė?

  Mungesa e Pishės dhe e Diopit sigurisht qė ndikon nė kampin tonė, pasi janė dy lojtarėt tė rėndėsishėm pėr prapavijėn. Sidomos ajo e kapitenit Pisha “djeg” mė shumė, pasi dihen vlerat e tij nė skuadrėn e Dinamos. Por mendoj se kushdo qė do t’i zėvendėsojė ata, do tė japė mė tė mirėn pėr tė arritur objektivat e Dinamos nė ndeshjen e radhės.

  Alban Hoxha, si kundėrshtari juaj nė kėtė sfidė?

  Nuk mund ta quaj kundėrshtar. Albani ėshtė njė nga kolegėt e mi si gjithė tė tjerėt nė superligė, por kėsaj here nuk ėshtė pjesė e Dinamos, por e Apolonisė.

  Mbase sulmuesit blu mund t’ia dinė sekretet Albanit, duke ditur se deri pėrpara disa javėsh stėrviteshit sė bashku?

  Kjo qė thoni ėshtė “thikė me dy presa”. Sepse mund tė jetė dhe nė krahun tonė dhe nė krahun e tyre, pasi edhe Albani ua di “sekretet” sulmuesve tanė.
  ————————————————-

  Pisha, mungesa qė “djeg” ndaj Apolonisė

  Kapiteni Arian Pisha ka qenė nė dyshim pėr sfidėn e ditės sė diel me Apoloninė, por pėrfundimisht, sipas stafit blu, ai nuk do tė jetė nė fushė ndaj fierakėve. Pas problemeve nė pulpėn e djathtė gjatė ndeshjes ndaj Partizanit, duket se problemet nuk kanė pėrfunduar ende pėr nr.5 tė Dinamos. Nė dy sfidat e fundit pa Pishėn nė fushė Dinamo nuk ka njohur rezultat tjetėr veē humbjes. Veē kapitenit Pisha, nė javėn e ardhshme nė kampin blu do tė mungojė edhe mbrojtėsi Papa Diop, i cili ka plotėsuar nė 3 numrin e kartonėve tė verdhė. Ditėn e djeshme, kapiteni i Dinamos ėshtė stėrvitur i diferencuar nga grupi sė bashku me argjentinasin Romero. Ky i fundit ka probleme me mbipeshėn, ndaj dhe duhet tė punoj veēmas grupit pėr tė ulur disa nga kg e tij tė tepėrta. Nė aspektin teknik, lojtari ka shfaqur tė dhėna shumė tė mira, por duket se pėr argjentinasin kondicioni fizik pėrbėn problem pėr teknikun Muēa.

  Blutė kthehen nė “skuadėr kalēetoje”

  Shirat e ditėve tė fundit i kanė detyruar kampionėt tė stėrviten nė fushat sportive tė minifutbollit pranė kompleksit “Dinamo”. Ushtrime tė ndryshme shpejtėsie dhe me topin kanė qenė programi i ditės pėr trajnerin Shkėlqim Muēa, ndėrkohė qė nė fundit e saj ėshtė zhvilluar edhe njė ndeshje mes grupit. Binte nė sy rikthimi me grupin i zv/kapitenit Artion Poēi, i cili ka kaluar problemet me kaviljen dhe duket se do tė jetė nė fushė ditėn e diel ndaj ish skuadrės sė tij, Apolonia. Rikthimi i Poēit ėshtė njė siguri mė shumė pėr mesfushėn blu, duke ditur rėndėsinė e tij nė lojėn e Dinamos. Shqetėsime tė vogla ka pasur me gjendjen shėndetėsore tė Jusufit nė fundit e seancės, por gjithcka ka kaluar “ok” dhe lojtari nuk ka probleme serioze. Ndėrkohė, edhe mbrojtėsi serb Danilo Nikoliē, pas njė dėmtimi ditėn e hėnė, ka pėsuar njė thyerje tė kockės sė pjesės sė sipėrme tė dorės sė djathtė dhe ėshtė stėrvitur me dorė tė fashuar.


  Burimi:Sporti Shqiptare

 9. #9
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Elbasani fton si “pėrforcim” tifozėt ndaj Vllaznisė

  Elbasani‑Vllaznia nuk ėshtė njė ndeshje si gjithė tė tjerat dhe kjo ėshtė e kuptueshme. Vetė protagonistėt nuk e thonė, por ambienti dhe mėnyra se si ndeshja po pėrgatitet tė lė tė kuptosh se bėhet fjalė pėr njė takim jetik. Dhe nė raste tė tilla kuptohet qė gjithēka duhet tė jetė speciale, qė nga mėnyra se si pėrgatitet takimi, nga lojtarėt e deri te fakti qė vetė drejtuesit e skuadrės janė duke i qėndruar shumė pranė ekipit nė tė gjithė drejtimet, duke u kujdesuar qė tė mos mungojė asgjė. Kryetari i bashkisė, Qazim Sejdini, vetė ose nė mėnyrė indirekte, ėshtė munduar qė t’i japė kurajo ekipit, duke rritur sadopak anėn morale nė skuadėr. Por nėse pėr momentin gjendja psikologjike shihet si shumė e rėndėsishme pėr tė sfiduar nė kushte tė paktėn tė barabarta skuadrėn kryesuese, nga ana tjetėr balancat mund t’i prishė njė tjetėr faktor. Bėhet fjalė pėr tifozėrinė elbasanase, qė shpesh ka qenė determinante pėr verdheblutė. Kėtė vit, stadiumi “Ruzhdi Bizhuta” ėshtė zbehur shumė nga zhurma qė pėrjetonte nė ēdo dy javė kampionati. Gjithēka pėr faj tė ekipit dhe rezultateve tė dobėta tė arrituar deri mė tani. Natyrisht, edhe ky vit nuk ka nisur shumė mirė, pasi ekipi gaboi sė fundmi me Lushnjėn dhe kjo e ka zbehur jo pak entuziazmin. Sidoqoftė, parashikohet qė tė dielėn stadiumi “Ruzhdi Bizhuta” tė ketė njė mumėr tė madh tifozėsh dhe kjo pėr dy arsye. E para, sepse ardhjet e lojtarėve kanė rikthyer nė njėfarė mėnyre qetėsinė nė ekip dhe mė sė shumti njė pjesė e mirė e tifozėve do tė shtyhen shumė edhe nga kurioziteti pėr tė parė njė ekip qė ka jo vetėm njė skuadėr shumė cilėsore, por edhe njė stol tė pasur. Kjo nė fakt ėshtė edhe dėshira mė e madhe e lojtarėve elbasanas, pra ta shohin stadiumin plot e pėrplot ditėn e diel. Kuptohet qė njė atmosferė tė tillė e ndiejnė pak mė shumė sesa tė tjerėt vetė lojtarėt elbasanas, tė cilėt e dinė mė mirė se kushdo tjetėr se ēfarė do tė thotė ta luash njė takim tė tillė me shumė pėrkrahje. I tillė mendimi ėshtė mbrojtėsi Mardian Kacollja. Edhe pse ka qenė titullar nė pjesėn mė tė madhe tė fazės sė parė dhe tė dytė, qendėrmbrojtėsi shtatlartė ėshtė lėnė disi nė hije nė kėtė moment pėr shkak tė ardhjeve tė shumta nė ekip, ku spikat ajo e Dedes dhe Karēevit. Por duke parė qė ky i fundit nuk ėshtė nė formėn e tij mė tė mirė dhe pėr mė tepėr qė ka qenė i sėmurė me grip dhe nuk ėshtė stėrvitur me kohė tė plotė, trajneri Sejdini ėshtė gati t’i japė hapėsirė Mardian Kacolles, qė sipas asaj qė ėshtė vėnė re edhe nė stėrvitje, duhet tė formojė ēiftin e qendrės sė mbrojtjes sė bashku me Nevil Deden. “Tė shohim nėse do tė luaj, edhe pse unė jam nė njė formė shumė tė mirė sportive dhe kam kaluar edhe dėmtimin. Natyrisht, tė luash me Deden nė qendėr, ėshtė njė pėrvojė shumė pozitive, pasi Nevili ka shumė eksperiencė. Premtoj vetėm se, nėse do tė jem nė fushė, do tė jap mė tė mirėn si elbasanas qė jam. Sulmi shkodran ėshtė i fortė, ashtu si gjithė ekipi mik, por mund tė mbėshtetemi te cilėsia, si dhe tek fakti qė luajmė nė fushėn tonė. Mendoj se kėsaj radhe tifozėt tanė do tė jenė determinantė pėr tė na dhėnė mė shumė motive pėr ta fituar kėtė ndeshje,” - ka pėrfunduar mbrojtėsi elbasanas Mardian Kacollja.  Dėmtimi i Bejzades, me i rėndė sesa mendohej

  Skerdi Bejzade jo vetėm qė nuk do tė luajė kėtė javė kundėr Vllaznisė, por rrezikon tė mbetet jashtė ndeshjeve mė tė rėndėsishme tė kėtij sezoni, kundėr Tiranės dhe pėr Kupėn e Shqipėrisė. Lajmin e ka dhėnė vetė lojtari pėr “Sportin shqiptar”, duke pohuar se tani nuk ėshtė vetėm kurrizi qė e shqetėson, por ka njė problem edhe mė tė madh. Bėhet fjalė pėr gjurin e djathtė qė i dhemb mė shumė sesa duhet sulmuesit tė njohur. Ai e ka lėnduar gjurin gjatė stėrvitjes sė dy ditėve mė parė dhe tani njė problem i vjetėr i ėshtė shfaqur futbollistit, i cili ka ndier kaqardhje tė madhe qė nė prag tė disa ndeshjeve shumė tė rėndėsishme ai nuk arriti tė fitojė asnjėherė formėn e tij mė tė mirė. Kjo ėshtė vėrtet njė goditje shumė e rėndė pėr planet e trajnerit Faruk Sejdini, i cili ka shumė mundėsi qė nė ndeshjet e radhės kundėr Vllaznisė e Tiranės nė kampionat dhe dy ndeshjeve ēerekefinale ndaj bardhebluve nė kupė i duhet tė bėjė pa sulmuesin e njohur. Ndėrkaq, me probleme tė vogla vazhdojnė tė jenė Xhafa dhe Karēev para ndeshjes me Vllazninė.  Vrapi dhe Hyshmeri rikthehen nė ekip

  Pasi kanė pėrfunduar aventurat e tyre me skuadrat kombėtare, Endri Vrapi dhe Renato Hyshmeri janė rikthyer nė ekipin verdheblu pėr tė qenė pjesė e ekipit pėr ndeshjes sė radhės nė kampionat kundėr Vllaznisė. Vrapi, i cili luajti gjatė gjithė ndeshjes kundėr Maltės, do tė jetė pa diskutim titullar ndaj skuadrės sė Vllaznisė, edhe pse mbetet pėr t’u pėrcaktuar roli ku do tė luajė, pėr shkak se “Xhaxhi” mund ta rikthejė edhe nė krah tė mbrojtjes, megjithėse nė pjesėn mė tė madhe tė kohės ai po aktivizohet si shkatėrrues. Ndėrkohė, edhe Hyshmeri ėshtė kthyer nga ekipi kombėtar Shpresa, ku po grumbullohet herė pas here nga trajneri Bushati, i cili beson shumė te ky lojtar i talentuar elbasanas. Tek Elbasani, Hyshmeri ka filluar tė mos gjejė shumė hapėsira pas blerjeve tė fundit.


  Kroati Pezo: Gol pėr ditėlindje dhe Shėn Valentin

  Sot mbush 22 vjeē, nė njė ditė kur tė rinjtė anembanė globit kanė njė festė tė veēantė, Shėn Valentinin. Njė koincidencė qė u ndodh shumė pak njerėzve, por Toni Pezo ėshtė me fat. Ka njė tė dashur qė jeton nė Kroaci, me tė cilėn do tė dėshironte t’i ndante gėzimet e kėsaj dite. Mirėpo profesioni i futbollistit, pėr fat tė keq, e detyron t’ia bėjė dhuratėn nė distancė. Njė gol me Besėn do tė ishte dhurata mė e bukur pėr tė dashurėn e tij, edhe pse njė ditė pas Shėn Valentinit. “Jam shumė i gėzuar nė prag tė kėsaj ndeshjeje, sepse kam tri gjėra pėr tė festuar: ditėlindjen, Shėn Valentinin sigurisht edhe ndeshjen me Besėn, pėr tė vazhduar me ecurinė pozitive tė kohėve tė fundit. Natyrisht, nė kėtė moment do tė doja edhe fitoren me Besėn, pėr ta kompletuar kėtė fundjavė vetėm me festa. Do tė ishte diēka e mrekullueshme pėr mua nėse do tė fitonte Tirana edhe me njė gol timin. Kjo do tė ishte dhurata mė e bukur qė do tė mė vinte pėr ditėlindje. Pėr fat tė keq, tė dashurėn nuk e kam kėtu, qė tė mund ta ndaj mė tė gėzimin nė kėtė festė tė bukur, megjithatė dėshiroj t’ia bėj njė dhuratė tė kėndshme, qė do tė ishte njė gol me Besėn,” ‑ ėshtė shprehur kroati i mesfushės bardheblu. Dashuria e pastėr ėshtė diēka e shenjtė pėr 22‑vjeēarin Pezo. Nė kėtė mėnyrė ai u “mbyll” derėn vazjave tė reja fanse tė tij, qė do ta ėndėrronin njė lidhje dashurie me tė. Toni e ka tė qartė; nė zemrėn e tij nuk ka vend pėr tė tjera: “Kam vetėm njė tė dashur, tė cilėn e dua shumė dhe nuk mė bie ndėr mend pėr femra tė tjera.” Qėndron pjesėn mė tė madhe tė kohės nė internet, ku ka mundėsi tė flasė me dashamirėsit e tij, duke anashkaluar jetėn aktive tė Tiranės, ku nuk do ta kishte aspak tė vėshtirė tė bėnte shoqėri tė reja. “Nuk dal thuajse fare. Pas stėrvitjes shkoj nė shtėpi dhe futem nė internet, ku kam mundėsi tė komunikoj me tė dashurėn dhe me tė njohur tė tjerė. Nė kėtė mėnyrė e shtyj mirė kohėn dhe nuk mėrzitem, edhe pse qėndroj i vetėm,” ‑ ka zbuluar mė tej Pezo. I pafjalė dhe profesionist nė atė qė bėn, kroati ka marrė vlerėsimet mė tė mira tė stafit drejtues. Nė mbrojtje apo nė mesfushė, gjithmonė ka dhėnė mė tė mirėn dhe dėshiron ta bėjė pėr aq kohė sa tė jetė futbollist i Tiranės. Nė verė i pėrfundon kontrata me bardheblutė, por nėse do tė arrihet marrėveshje me Hajdukun e Splitit, mund ta shikojmė edhe nė tė ardhmen si lojtar tė Tiranės.  Renditja e Superliges pas javės sė 19-tė

  1. VLLAZNIA - 37 pike
  2. TIRANA - 36 pike
  3. DINAMO - 29 pike
  4. BESA - 29 pike
  5. SHKUMBINI - 27 pike
  6. TEUTA - 25 pike
  7. FLAMURTARI -24 pike
  8. APOLONIA - 24 pike
  9. ELBASANI - 23 pike
  10. PARTIZANI - 19 pike
  11. LUSHNJA - 17 pike
  12. BYLIS - 17 pike  Burimi:Sporti Shqiptare

 10. #10
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Tirana i merr kreun Vllaznisė, Sefa ringjall shpresat e Dinamos

  Java e 20-tė, Superliga  Zhgėnjimi i kombėtares me Maltėn ia la vendin kampionatit tė 70-tė kombėtar tė futbollit, Superliga, pikėrisht javės sė 20-tė. Nė 6 stadiume tė vendit, gara e ekipeve elitare tė Shqipėrisė premtonte luftė tė fortė sportive dhe pse jo, edhe surpriza. Dy skuadrat e kreut, Vllaznia dhe Tirana do tė luanin nė transfertė, pikėrisht Vllaznia nė Elbasan dhe Tirana nė Kavajė. Koeficenti i vėshtirėsisė sė ndeshjeve pėr tė dyja ishte i lartė. Por, nuk ka rezultuar keshtu per bardheblute, te cilet, ne Kavaje, kane fituar paster 3-1, duke patur mundesi edhe per me shume gola. Krejt ndryshe, ne Elbasan, kuqeblute kane bere gjithcka per te marre 3 piket, por kane ndeshur ne nje rezistence gati heroike te verdhebluve, te drejtuar tashme nga Faruk Sejdini. 90 minutat e luajtura ne “Ruzhdi Bizhuta” kane qene te forta dhe te hapura, ku Vllaznia, sidomos ne fundin e pjeses se dyte, ka krijuar mjaft raste, por qe jane humbur nga lojtaret e saj, nderkohe qe Elbasani mund t’i kishte ndeshkuar shkodranet me kundersulm, por nuk i ka lejuar Grima, ne nje dite te mrekullueshme. Keshtu, nisur nga fitorja e Tiranes ne Kavaje, por edhe barazimi i Vllaznise ne Elbasan, kreu i renditjes tashme ka tjeter “pronar”. Eshte Tirana, qe e shikon veten ne kuoten e 39 pikeve, nje pike me shume se Vllaznia, e cila eshte detyruar keshtu te zbrese ne vendin e dyte. Ndėrkohė, Dinamo, pas largimit tė trajnerit Dalic, tashmė me Shkėlqim Mucėn nė krye, kishte njė provė karakteri dhe autokritike nė “Selman Stermasi” ndaj Apolonisė sė Fierit, e cila kishte 4 fitore radhazi. Blute kampione jane gjendur ne veshtiresi, sepse Berkic i Apolonise ka shenuar ne porten e tyre qysh heret, por me pas ndeshja ka patur nje muzike, ate te sulmuesit lushnjar te Dinamos, Sefa, i cili ka shenuar plot 3 here, duke i bere te pavlefshem dy golat serbe te Apolonise, se Berkicit dhe Haxhibulicit. Partizani, qė synon mbijetesėn, me njė start mjaft pozitiv nė 2009, do tė duhej tė kalonte njė sfidė tejet tė vėshtirė nė Peqin, gjė qė nuk do t’i shkonte pėr shtat Shkumbinit, qė ende beson dhe shpreson tek zona europiane. Dhe keshtu ka rezultuar. Shkumbini vendas ka fituar fale nje goli te Roland Dervishit. Edhe Bylisit tė Ballshit i duhet patjetėr fitorja, pėr tė ushqyer shpresat e mbijetesės nė superligė, por ky objektiv kishte pėrpara njė pengesė sot, Flamurtarin e Vlorės. Kuqezinjte e drejtuar nga Eqerem Memushi nuk ia kane lejuar festen balshioteve, duke i barazuar ata ne shtepi, 1-1. Ashtu sic ka pengesė nė qėllimet e njėjta, tė mbijetesės, edhe Lushnja, qė luajti nė “Niko Dovana” ndaj Teutės sė Starovės nuk shkoi me tej se nje barazim 1-1, qe, sidoqofte, ka vlera per lushnjaret.

  Fale ketyre rezultateve te ndeshjeve te javes se 20-te, Superliga e rrit akoma me shume temperaturen e saj, si ne krye, ashtu edhe ne fund te renditjes. Timonin tashme e ka nje emer i njohur, Tirana, qe do te beje cmos te mos ia leshoje me kreun Vllaznise, e cila, nga ana e saj, do te mundohet te sfidoje dy kryeqytetaset, 23 here kampionet, qe kane perpara, por edhe kampionet blu ne fuqi, qe i ndjekin nga pas.


  Burimi:Sporti Shqiptare

 11. #11
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Elbasani frenon Tiranėn, i kthen ”borxhin” Vllaznisė

  Java e 21-tė e superligės luajti tė shtunėn dy prej ndeshjeve tė saj. Konkretisht, Tirana kryesuese u ballafaqua me Elbasanin, nė stadiumin “Selman Stermasi”, ndėrsa nė stadiumin tjetėr tė kryeqytetit, nė ndėrkombėtarin “Qemal Stafa”, Partizani luajti me Besėn. Bardheblutė nuk shkuan mė tej se barazimi i bardhė 0-0 me verdheblutė e Elbasanit, edhe pse krijuan mjaft raste pėr shėnim. Elbasanasit ishin tė vendosur mirė nė fushė nga trajneri Sejdini dhe, falė shpirtit tė garės, arritėn t’i bėnin ballė Tiranės kryesuese, duke i marrė njė pikė. Njė pikė qė, mė shumė se u bėn punė verdhebluve, i prish jo pak punė Tiranės, qė ndien tashmė presionin e Vllaznisė, qė do tė luajė njė ditė mė pas, tė dielėn, ndeshjen e saj me Lushnjėn nė shtėpi. Njė fitore e kuqebluve, do tė thotė rrotacion i tyre nė vendin e parė me bardheblutė, qė e morėn kreun vetėm njė javė mė parė. Ndalesa e Vllaznisė nė Elbasan bėri qė Tirana t’i parakalojė shkodranėt, por tė shtunėn, me barazimin e marrė Tiranės, ua kanė kthyer nė njėfarė mėnyre “borxhin” kuqebluve, duke u dhėnė shansin tė mundin Lushnjėn njė ditė mė pas dhe tė rikthehen nė krye. Ndeshja tjetėr e kryeqytetit, Partizani-Besa, ėshtė fituar nga tė kuqtė, me rezultatin 1-0, falė njė goli tė sulmuesit Ngjela, nė minutėn e 45-tė. Kjo ndeshje ka shėnuar edhe dy kartonė tė kuq, nga njė pėr tė dyja skuadrat, Malota pėr Partizanin dhe Kuli pėr Besėn. Njė 3 pikėsh me mjaft vlera pėr tė kuqtė, qė po dalin sipėr problemeve tė shumta financiare qė kanė, duke dhėnė sinjale tė forta mbijetese nė superligė. Nesėr do tė luhen ndeshjet e tjera tė kėsaj jave, Vllaznia-Lushnja, Bylis-Teuta, Apolonia-Shkumbini dhe Flamurtari-Dinamo, tė cilat do tė vendosin shumė pėr klasifikimin.


  Rezultatet e ndeshjeve te tjera
  Renditja

  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Kliton; 24-02-2009 mė 10:41 AM.

 12. #12
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Kupa e Shqipėrisė: Dinamo mund Vllazninė, Tirana barazon me Elbasanin


  U luajtėn ndeshjet e para cerekfinale tė Kupės sė 57-tė tė Shqipėrisė, tė cilat dhanė rezultatet surprizė. Nė katėr stadioume tė vendit, nė Shkodėr, Tiranė, Peqin dhe Vlorė, ndeshjet vajtje tė kėsaj veprimtarie dhuruan dy barazime, njė fitore tė vendasve dhe njė tė skuadrės mike. Kėshtu, nė stadiumin “Loro Borici“, Dinamo regjistron fitoren e dytė radhėzi ndaj Vllaznisė vendase, pas fitores 1-0 nė kampionat, fundvitin e kaluar. Kėsaj here, blutė kanė triumfuar 2-1 ndaj kuqebluve, duke hedhur njė hap drejt gjysmėfinales sė Kupės sė Shqipėrisė. Goli i Sinanit pėr Vllazninė, shėnuar qė nė fillim tė ndeshjes, ėshtė pėrmbysur nga golat e Sefės dhe Plakut, pėr Dinamon. Nė stadiumin kombėtare “Qemal Stafa“, Tirana barazoi 0-0 me Elbasanin, kėshtu qė cdo gjė mbetet e hapur pėr ndeshjen e kthimit. Sidoqoftė, Elbasani mbetet njė mace e zezė pėr bardheblutė, ashtu si nė kampionat, kur vetėm pak ditė mė parė, po nė kryeqytet, i mori barauim tė bardhė Tiranės. Nė Vlorė, Flamurtari ka mundur 1-0 Partizanin, me golin e shėnuar nga Shehaj me penallti, por ka patur edhe mundėsi tė tjera konkludimi. Nga ana tjetėr, tė kuqtė, qė mendjen e kanė te mbijetesa nė kampionat, kanė treguar seriozitet, cka deshmon se edhe ata duan te vijojne me tej, ne turin gjysmefinal te kupės. Sidoqoftė, ndeshja e kthimit nė Tiranė, pas dy javėsh, do tė vendosė gjithcka, ku vlonjatėt duken paksa tė favorizuar.

  Ndeshja e Peqinit, mes Shkumbinit dhe Besės, ka dhuruar emocione, vecanėrisht nė pjesėn e dytė. Tė parėt kanė kaluar nė avantazh vendasit, me anė tė sulmuesit Mustafaraj, ndėrkohė qė kavajasit kanė barazuar me anė tė kosovarit Haliti. Duhet evidentuar fakti se fundi i lojės ka rezervuar tension nė fushė, cka e ka detyruar gjyqtarin Jemini tė nxjerrė dy kartonė tė kuq pėr Shkumbinin, konkretisht pėr Norėn dhe Roland Dervishin.

 13. #13
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Mbyllet Java e 22  Java e 22-tė e Superligės, e cila shenon edhe perfundimin e fazes se dyte te kampionatit te 70-te kombetar te futbollit, ka sjellė tė papritura tė mėdha, mes tė cilave, pa dyshim, ka qenė humbja shokuese 4-0 e Vllaznisė kryesuese nė Durrės, me Teutėn vendase. Paska qenė njė e “dielė e zezė” pėr kuqeblutė, tė cilėt humbėn rastin pėr t’u shkėputur nga Tirana, e cila u ndal nga Lushnja nė “Roza Haxhiu”. Kjo humbje i ka shkaktuar edhe dorėheqjen trajnerit Agim Canaj, i cili, si njė sezon mė parė, te Dinamo, detyrohet ta lėrė punėn nė mes, edhe pse nė vendin e parė. Rivalja tjetėr pėr titull e Vllaznisė, Tirana, ėshtė mjaftuar me njė barazim tė bardhė ndaj Lushnjės, qė lufton pėr mbijetesė, por nuk ka treguar asgjė nė kėtė transfertė. Madje vendasit e kanė kontestuar fuqishėm gjykimin e Kridens Metės, i cili, sipas tyre, ka favorizuar bardheblutė. Sidoqofte, 23 here kampionet e vendit, kane marre vendin e pare, fale golaverazhit +17, duke spostuar ne te dytin Vllaznine, me golaverazh me te dobet, +11. Krejt ndryshe, Dinamo e vendit tė tretė ka fituar bindshėm me Bylisin e fundit, 5-1, duke shkurtuar kėsisjoi edhe diferencėn me dy kryesueset, Vllazninė dhe Tiranėn. Me tė njejtin hap ka ecur edhe Shkumbini i Peqinit, qė ka pėrmbysur golin e Galicės pėr vlonjatėt, duke fituar 2-1. Zhgėnjim total i Elbasanit, pėrballė Partizanit, teksa ka humbur 1-0, por ka humbur edhe penalltinė nė minutat e fundit. Vrapi e ka shoqėruar me tė qara humbjen e penalltisė, ndėrkohė qė trajneri Sejdini nuk ėshtė parė tė ngrihet asnjėherė nga stoli. Besa e Kavajės ka fituar 2-1 ndaj Apolonisė, por fierakėt kanė kontestuar fuqishėm gjykimin e ndeshjes, golin e dytė pėr vendasit, pėr shkak se ka qenė njė faull i dukshėm. Drejtuesit e Apolonisė e kanė konsideruar njė turp tė madh gjykimin e ndeshjes, njė skenar tė parapėrgatitur, nė kurriz tė skuadrės sė tyre. Kėsisoji, java e 22-tė e superligės ka qenė e mbushur me probleme, me largimin e trajnerit tė radhės, Agim Canaj, por edhe me rezultate surprizė, ku dy kryesueset, Vllaznia dhe Tirana kanė treguar luhatje tė mėdha, si nė mesjavė, nė ndeshjen e Kupės, ashtu edhe tė dielėn, nė ndeshjen e kampionatit.


  Burimi:Sporti Shqiptare

 14. #14
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  “Vetėvrasje” e Vllaznisė, Tirana bėn detyrėn, Dinamo i pėrndjek  U zhvillua java e 23-tė e kampionatit tė 70-tė kombėtar tė futbollit, kategoria superiore, qė konsistonte edhe me nisjen e fazės sė tretė, asaj mė tė nxehtės, qė do tė pėrcaktojė edhe verdiktet pėrkatėse. Kėshtu, dy kryesueset, Tirana dhe Vllaznia, do tė prisnin nė shtėpi dy skuadrat e fundit, Lushnjėn dhe Bylisin. Bardheblutė, edhe pse me jo pak vėshtirėsi, kanė arritur t’i mundin lushnjarėt 2-1, duke marrė 3 pikėt aq tė cmuara, ndėrsa “harakiri” ka bėrė Vllaznia, nė “Loro Borici”, ku nuk ka shkuar mė shumė se barazimi i bardhė 0-0 me ballshiotėt. Njė hap i pafalshėm fals i shkodranėve, qė tashmė e shohin veten dy pikė larg Tiranės, por vetėm njė pikė larg bluve kampionė nė fuqi. Edhe pse me trajner tė ri, malazezin Devish Haxhiosmanovic, kuqeblutė nuk kanė mundur do tė shkojnė tė fitorja, ndaj njė kundėrshtari qė lufton pėr mbijetesė. cka tregon se situate te Vllaznia mbart pikėpyetje. Tė cilat, nė kėtė fazė, mund tė vėnė nė rrezik objektivin madhor, titullin kampion, nė funksion tė tė cilit jetojnė e shpresojnė tėrė shkodranėt. Nga ana e saj, Dinamo, qė njeh vetėm fitore nėn drejtimin e trajnerit Shkėlqim Muca, tashmė e sheh kreun mė praėn se kurrė. Me fitoren 3-1 ndaj Apolonisė, blutė “kapin pėr flokėsh” Vllazninė, ndėrsa nga Tirana i ndan vetėm njė ndeshje direkte, pra 3 pikė. Kėsisoji, Dinamo futet plotėsisht nė shinat e titullit, duke e ashpėrsuar ndjeshėm luftėn nė kreun e klasifikimit, ku tri pretendente i kanė zgjatur duart drejt kupės sė kampionit. Ndalesė tė papritur ka bėrė nė shtėpi Shkumbini, me barazimin 1-1 me Flamurtarin, cka e largon disi nga pozitat e kreut. Sidoqoftė, vlonjatėt japin shenja “jete”, pas disa rezultateve zhgėnjyese javėt e fundit. Elbasani i Faruk Sejdinit ka marrė 1 pikė nė Kavajė, ndaj Besės vendase, ndėrkohė qė verdhezinjtė, ashtu sikurse edhe fierakėt nė Tiranė, kanė kontestuar fuqishėm gjykimin. Ndeshje dramatike, me kthesa te mėdha, ka qenė ajo e Durrėsit, ku Partizani ka kaluar dy herė nė avantazh, 1-0 dhe 2-1, por ka provuar nė fund shijen e hidhur tė humbjes, duke u frenuar pas disa rezultateve pozitive nė vitin 2009. Sikurse shihet edhe nga rezultatet e kėsaj jave, kreu ėshtė ngjeshur mė shumė se kurrė, vetėm 3 pikė “qarkullohen” mes tri skuadrave, Tirana, Vllaznia dhe Dinamo, ndėrkohė qė fundit po i del pėrditė e mė shumė “pronare” Lushnja, ndėrsa Bylisi, me pikėn e marrė nė Shkodėr, i shton moralin vetes. Nė zonėn e ftohtė ėshtė edhe Apolonia, Elbasani, por edhe Elbasani e Partizani. Cka do tė thotė se tashmė, cdo pikė e marrė prej tyre, ėshtė tepėr e cmuar, kur koha sa vjen e ngushtohet dhe kampionatit i vjen fundi. Mė konkretisht, nė mėnyrė telegrafike, ja ndeshjet, rezultatet dhe shėnuesit e javės sė 23-tė tė Superligės.

  TIRANA - LUSHNJA 2-1
  Memelli 24′, Muka 64′ / Cela 83’)

  VLLAZNIA - BYLIS 0-0

  DINAMO - APOLONIA 3-1
  Sefa 40’, Bakaj 77’, Plaku 90’ / E.Haxhibulic 85’

  SHKUMBINI - FLAMURTARI 1-1
  Mustafaj 12′ / Veliu 82’

  BESA - ELBASANI 1-1
  Leci 65’ / Pema 25’

  TEUTA - PARTIZANI 3-2
  Vila 50’, 82’, Hysa 92’ / Ngjela 36’, Karapici 71’ (pen)


  Renditja e Superliges pas javės sė 23-tė  Burimi:Sporti Shqiptare

 15. #15
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Kupa e Shqipėrisė, Vllaznia kėrkon kualifikimin nė tavolinė  Kupa e Shqipėrisė, Vllaznia kėrkon kualifikimin nė tavolinė

  Kupa e 57-tė e Shqipėrisė ka njohur skuadrat gjysmėfinaliste tė saj. Tė cilat, nė bazė tė rezultateve janė: Tirana, Dinamo, Shkumbini dhe Partizani. Pra, 3 skuadrat kryeqytetase dhe Shkumbini i Peqinit. Kėto tė katėrta, nė bazė tė shortiti tė lirė, qė do tė hidhet ditėt nė vazhdim, do tė ndeshen mes tyre pėr tė synuar finalen dhe trofeun e dytė mė tė rėndėsishėm kombėtar nė futboll. Dita e mėrkurė, 11 mars 2009, ka pėrfunduar edhe aktin e dytė tė ndeshjeve cerekfinale tė Kupės, ku kanė fituar dy udhėtuese, Tirana nė Elbasan, 2-0, dhe Shkumbini nė Kavajė, 1-0. Dinamo ka ditur tė ruajė fitoren 2-1, tė arritur nė Shkodėr, 2 javė mė parė, duke e mbyllur ndeshjen e kthimit nė “Selman Stermasi” nė barazim tė bardhė 0-0. Sidoqoftė, pėr sa i takon kėtij cifti, duket se “dardha” e ka vėrtet “bishtin pas”. Nė stadiumin tjetėr tė kryeqytetit, nė “Qemal Stafa”, Partizani ka bėrė mrekullinė, duke barazpeshuar avantazhin e vlonjatėve nė ndeshjen e parė, 1-0, pėr tė qenė i sukseshėm pastaj nė gjuajtjet e penalltive, sepse skuadrėn e kualifikuar pėr mė tej nuk e ka zbuluar dot as koha shtesė. Njė fund i mrekulluar pėr peqinasit nė Kavajė, teksa kanė prekur me dorė gjysmėfinalen nė minutėn e 90-tė tė ndeshjes, falė njė autogoli tė Ishkės. Kjo ka sjellė “heshtje varri” nė radhėt e Besės, qė ka parė t’i ikė nga duart kualifikimi nė “grahmat” e fundit tė ndeshjes. Njė sukses i madh ky pėr Shkumbinin, qė tashmė synon edhe trofeun, njė objektiv i fillimsezonit pėr bardhekaltrit, si rruga e duhur pėr tė hyrė nė Kupat e Europės.


  Ndeshjet cerekfinale

  GRUPI A

  DINAMO-Vllaznia- 0-0 (2-1)

  Besa-SHKUMBINI- 0-1 (1-1)
  (Ishka 90’ (aut.)

  GRUPI B

  Elbasani-TIRANA- 0-2 (0-0)
  (Patushi 9’, D.Xhafa 12’)

  PARTIZANI-Flamurtari- 1-0 (0-1)

 16. #16
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Vllaznia bėn autokritikė nė Fier, barazohet me Tiranėn nė krye  Tirana dhe Vllaznia duket se do te luftojnė deri nė fund, shumė pranė njėra tjetrės, pėr titullin kampion. Rezultatet e javės sė 24-t kanė tregaur se nuk ka diferenca tė mėdha mes skuadrave kryesuese dhe tė fundit apo mesit tė tabelės. Vllaznia ka bėrė autokritikė, duke i hedhur pas krahėve rezultatet e dobėta tė javėve tė fundit. Shkodranėt kanė marrė njė fitore me shumė vlera nė minutat e fundit nė transfertėn e Fierit, duke barazuar me pikė Tiranėn, qė nuk ka shkuar mė shumė se barazimi pa gola me Bylisin nė fushėn e kėtij tė fundit. Bardheblutė patėn favorin e dėnimit tė fushės kundėrshtare, ku nuk do tė kishte tė pranishėm tifozė vendės, por nuk ditėn ta shfrytėzonin. Kjo ishte ndeshja e dytė brenda kėtij sezoni qė Tirana barazon me rrjeta tė paprekuara nė Ballsh. Nė Takimin e Vlorės, Shkėlqim Muca ka shijuar humbjen e parė si trajneri i Dinamos. Gabimi i rėndė nė kupė, me aktivizimin e Bakajt, qė mė shumė mundėsi do t’i kushtojė eliminimin nė tavolinė Dinamos. Duket se ka ndikuar nė atmosferėn blu. Dinamo vetėm pak javė mė parė, nė pėrfundim tė fazės sė dytė, ka fituar pastėr 2-0 nė Vlorė, por kėtė radhė duket se ia ka mėsuar hiletė Muēės. Flamurtari ka fituar 2-1, duke iu larguar zonės sė ftohtė, ndėrsa Dinamo ka bėrė njė hap prapa nė garėn pėr titullin kampion. Rezultati mė i papritur i kėsaj jave ėshtė fitorja e Lushnjės nė transfertė me Teutėn. Nė “Niko Dovana” nė javėt e fundit janė mundur Vllaznia e Partizani, por jo Lushnja e Ilir Gjylės, qė u ėshtė ngjeshur Bylisit dhe Apolonisė nė fundin e tabelės. Nė takimin e “Qemal Stafės” Partizani ėshtė ndarė nė paqe me Besėn, duke marrė vetėm njė pikė, qė nuk e shkėput shumė nga grupi I fundit tė tabelės. Tė kuqve do t’u duhen shumė pikė tė tjera pėr tė shmangur rėnien e drejpėrdrejt, por ndoshta jo “play-off” – in. Elbasani e ka shumė tė vėshtirė tė dalė nga amullia ku ėshtė futur. Edhe pse ka kaluar nė avantazh tė dyfishtė ndaj peqinasve, nuk ka ditur tė marrė tri pikėt e cmueshme, qė do ta largonin nga zona e ftohtė. Sjhkumbini ka arritur tė barazojė nė derbin e prefectures, duke treguar qė nuk ėshtė rastesisht nė atė pozicion. Deri nė fund tė kampionatit duket se do tė kemi njė garė tė fortė mes Elbasanit dhe Partizanit, pėr tė shmangur ndeshjet e “play-off”-it.

  Ndeshjet e Tjera:


 17. #17
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Tirana dhe Vllaznia “dhėmbė pėr dhėmbė”, vigjėlon Dinamo  Java e 25-tė e Superligės sė Shqipėrisė ka luajtur ndeshjet e saj. Ndeshje tė cilat kanė dhėnė rezultate tė pritura nė pėrgjithėsi, pėrjashto fitoren e Partizanit nė Peqin, me golin e Mahos nė minutėn e 94-t tė lojės. Dy skuadrat e kreut, Tirana dhe Vllaznia, kanė bėrė detyrėn nė shtėpi, duke ruajtur tė njėjtat pozicione karshi njėra-tjetrės, duke ecur me tė njėjtin hap. Tirana ka mundur 2-0 nė “Qemal Stafa” Apoloninė e Fierit, me golat e Devollit nė pjesėn e parė dhe tė kapitenit Muka nė tė dytėn, ndėrsa Vllaznia ka fituar 3-1 ndaj Flamurtarit, nė stadiumin “Loro Borici”, me dygolėshin e Sukajt dhe tė Licit me penallti. Kujtojmė qė vlonjatėt kanė barazuar pėrkohėsisht 1-1 me anė tė sulmuesit korcar tė tyre, Mema. Fitore tė cmuar ka marrė Lushnja nė shtėpi, ndaj Bylisit, rivalit direkt pėr mbijetesė, me golin e Bubeqit, cka e ka larguar atė nga vendi i fundit nė renditje. Nė “Selman Stermasi”, Dinamo ka mundur Elbasanin 2-0, duke mos iu shqitur kryesueseve, Tiranės dhe Vllaznisė. Pėr blutė ka realizuar nė pjesėn e parė Bakaj, me anė tė njė goditjeje dėnimi, ndėrkohė qė nė fundin e ndeshjes, ka qenė Plaku, sėrish me goditje dėnimi, qė ka vulosur fitoren e kampionėve nė fuqi ndaj Elbasanit, qė tashmė ėshtė seriozisht i rrezikuar pėr mbijetesėn. Ndeshjen nė fjalė e ka pėrcjellė nga tribuna edhe trajneri i kombėtares, Ari han. Nė Kavajė, Besa ka mundur 2-0 Teutėn fqinje, me nga njė gol nė secilėn pjesė. Progni i ka kaluar nė avantazh verdhezinjtė, nė 45 minutat e para, ndėrsa kosovari Haliti ka vulosur fitoren e pastėr tė Besės. Nė pėrgjithėsi, kjo javė ka ruajtur tė njėjtat pozita tė kryesuesve, ka pėrforcuar pozitat e Partizanit, qė i largohet rrezikut tė rėnies nga kategoria, ndėrkohė qė Lushnja, e “abonuar” prek kohėsh me vendin e fundit, ia ka lėnė atė Bylisit, por ka parakaluar edhe Apoloninė e parafundit.


  Burimi:Sporti Shqiptare

 18. #18
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Derbi ndan barazimin 2-2, Vllaznia ndalet ne Durres  Derbi kryeqytetas Partizani-Tirana eshte mbyllur ne barazim 2-2, por bardheblute arrijne te shkeputen me nje pike me shume se Vllaznia e vendit te pare, duke perfituar nga humbja e shkodraneve ne Durres 1-0.

  Ne takimin e zhvilluar ne “Qemal Stafa”, Tirana kaloi e para ne avantazh, por Partizani shenoi dy here dhe vetem ne fundin e ndeshjes, bardheblute fiksuan shifrat 2-2.

  Ne Durres, Teuta iu fal nje goli te Miles ne minuten e 61-te, duke ndalur Vllaznine, ndersa Besa dhe Dinamo barazuan 1-1 me gola te Lecit dhe Cekos. Fitore edhe per Shkumbinin 1-0 ndaj Lushnjes me Gol te Dervishit.
  Fale ketij rezultati, peqinasit ngjiten ne vendin e trete, ndersa Elbasani rikthehet tek fitorja pas shume kohesh duke mundur 2-1 Bylisin. Takimi i vetem pa gola i javes se 28-te eshte ai mes Flamurtarit dhe Apolonise.

  "Klasifikimi"  Burimi:Sporti Shqiptare

 19. #19
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Tirana dhe Vllaznia me hap tė njėjtė, fundi pėr “jetė a vdekje”

  Nė pamje tė parė nuk lejohej asnjė hap fals, pėr tė gjitha skuadrat kėtė tė shtunė. Java e 29-tė e kampionatit tė 70-tė kombėtar tė futbollit, Superliga, e ka ngushtuar akoma mė shumė “lakun” pėr tė dyja “polet” e renditjes. Nė krye, Tirana dhe Vllaznia kanė bėrė detyrėn, duke mundur respektivisht Teutėn dhe Besėn. Dy ndeshje, tė cilat nuk dhuruan shumė surpriza, pavarėsisht faktit se kavajasit e mbyllėn nė epėrsi pjesėn e parė nė “Loro Borici”. Fitore tė cmuara, qė japin shenja shprese pėr mbijetesė, ka arritur Bylisi nė fushėqn e tij ndaj Partizanit, 1-0, ashtu si edhe Apolonia nė Fier, 3-1 ndaj Elbasanit. Nė Ballsh, skuadra e Partizanit ka barazuar nė fund tė ndeshjes, por goli ėshtė anulluar nga gjyqtari anėsor Genc Maloku, cka ka sjellė reagimin e fuqishėm tė miqve. Lushnja ka qenė fare pranė 3 pikėve, nė ndeshjen me Flamurtarin, teksa udhėhiqte 1-0, deri nė minutėn e 87-tė, por supergoli i kroatit Brajkovic i ka hequr nga duart 2 pikė, me tė cilat do tė vijonte javėt e mbetura tė kampionatit mė e qetė. Tashmė fundi ngėrthen disa skuadra, Partizani, Lushnja, Elbasani, Apolonia, Bylis. Kjo tregon se ndeshjet nė vazhdim, pėr kėto skuadra, do tė jenė “jetė a vdekje”. Me fitoren 3-0, me 3 gola tė Plakut, Dinamo futet nė valle matematikisht pėr tė zėnė edhe vendin e dytė, qė aktualisht mbahet nga Vllaznia, e cila po lufton nė tė dyja frontet, nė kupė dhe kampionat. Tė mėrkurėn e ardhshme, njėra nga dy kryesueset e kampionatit, Tirana ose Vllaznia, pas gjysmėfinales sė kthimit pėr Kupė, do tė detyrohet tė mbajė vetėm “njė kungull nėn sqetull”, pasi do tė fokusohet vetėm te titulli kampion. Po kėshtu, edhe nė Peqin, Shkumbini vendas, ose Flamurtari, qė e ka fituar gjysmėfinalen e parė tė kupės nė vlorė, 1-0, do t’u japė fund pretendimeve nė kėtė veprimtari. Sa i takon javės sė ardhshme, do tė kemi transferta tė vėshtira tė tė dyja kryesueseve. Tirana do tė udhėtojė drejt Kavajės, pėr t’u ndeshur me Besėn, ndėrsa Vllaznia drejt Peqinit, pėr tė luajtur me Shkumbinin. Sa i takon fundit tė renditjes, njė sfidė vendimtare do tė jetė ajo, qė do tė luhet nė “Qemal Stafa”, mes Partizanit dhe Apolonisė. Po kėshtu, nė Durrės, Bylisi i vendit tė fundit do tė synojė 3 pikėt ndaj Teutės, pėr tė rritur kuotat e shpėtimit, ndėrkohė qė vendasit pėr tė mos gabuar dy herė radhazi. Elbasani do tė presė nė shtėpi Flamurtarin, kurse Lushnja do tė jetė mysafire e Dinamos nė kryeqytet.

  KATEGORIA SUPERIORE
  Java 29 date 25.04.2009
  Nr Ndeshjet Data Ora Vendi Arbitri
  TIRANA-TEUTA 4-1
  (Memelli 8’, 85’, D.Xhafa 42’, Agolli 87’ / Vila 31’)
  Gjyqtar: Sokol Jareci

  VLLAZNIA-BESA 3-2
  (Sinani 26’, 53’, Dhėmbi 60’ / Sakaj 9’, Fortunat 31’)
  Gjyqtar: Remzi Sadiku

  DINAMO-SHKUMBINI 3-0
  (Plaku 8’, 62’, 83’)
  Gjyqtar: Bardhyl Pashaj

  BYLIS-PARTIZANI 1-0
  (Nenaj 10’)
  Gjyqtar: Kridens Meta

  APOLLONIA-ELBASANI 3-1
  (Haxhibuliē 27’, S.Haxhibuliē 60’, Bėrkiē 77’ / F.Xhafa 51’)
  Gjyqtar: Edvin Hoxha

  LUSHNJA-FLAMURTARI 1-1
  (E.Xhafa 32’ / Brajkoviē 87’)
  Gjyqtar: Ervis Peza

 20. #20
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Kupa e Shqiperise, Tirana-Flamurtari ne finale  Tirana-Flamurtari eshte finalja e Kupes se Shqiperise per kete sezon.
  Pas vlonjateve qe e kane siguruar bileten ne gjysmafinalen e pasdites ne Peqin, bardheblute kane luajtur 120 minuta perballe Vllaznise duke shenuar me veshtiresi per ta mbyllur ndeshjen 1-0 pas kohes shtese. Ka qene Sefa ai qe zhbllokoi rezultatin ne minuten e 104-t pas nje rremuje ne zonen e kuqebluve.
  90 minutat jane mbyllur ne barazim 0-0 ashtu si sfida e Shkodres edhe pse te dyja skuadrat jane shfaqur rrezikshem para portave kundershtare. Kjo ishte perballja e pare e madhe e sezonit mes dy pretendenteve qe po luftojne edhe ne frontin e kampionatit ku Tirana renditet ne vendin e pare me 1 pike me shume se rivalet e Vllaznise.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kampionati i lojrave
  Nga Erlindi nė forum Vėrejtje, Kėshilla, Pyetje Stafit
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-02-2009, 04:09 PM
 2. Kampionati europian 2008
  Nga kuklla nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 09-07-2008, 04:55 AM
 3. Bojkotohet kampionati Shqiptar i futbollit
  Nga ReniX nė forum Futbolli shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-03-2008, 06:39 PM
 4. Kampionati Shqiptar 2007/08
  Nga Altin111 nė forum Futbolli shqiptar
  Pėrgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 11-03-2008, 09:37 PM
 5. Kampionati Boteror Femra
  Nga Altin111 nė forum Kampionate botėrore
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 30-09-2007, 06:57 PM