Plakja e parkut evropian tė elektrocentraleve, tė shkaktuar nga mungesa e investimeve, si dhe nevojat energjetike nė rritje tė Evropės, do tė rezultojnė me rritjen e ēmimeve tė rrymės.

Zvogėlimi i investimeve nė energjetikėn tradicionale dhe alternative pėr shkak tė krizės do tė rezultojė me plakjen e elektrocentraleve evropiane dhe shtrenjtim tė madh tė rrymės, bėhet e ditur nė hulumtimin e kompanisė konsultante "A.T. Kearney".

"Pas daljes sė ekonomisė botėrore nga recesioni ēmimet e rrymės nė Evropė do tė rriten pėr mbi 50 %, parashikojnė ekspertėt. Elektrocentralet evropiane janė shumė tė vjetra dhe nė vitet e afėrta janė tė domosdoshme investime tė konsiderueshme.

Sipas tė dhėnave tė analistėve tė "A.T. Kearney", pėr rindėrtimin e elektrocentraleve janė tė domosdoshme investime vjetore prej sė paku 30-35 miliardė euro, pėrderisa nė vitin 2009 dhe vitin e ardhshėm kompanitė mendojnė tė investojnė rreth 10 miliardė mė pak.

Nė raportin paralajmėrohet edhe zvogėlimi i investimeve nė burime alternative tė energjisė, e cila shtrenjtohet, pėr shkak tė rritjes sė shpenzimeve kapitale pėr sigurimin e veprimtarisė sė kompanive, pėr shkak tė cilės arsye investimet nė kėtė sektor janė jotėrheqėse.Burimi:CdoDite.com