Mė nė fund ėshtė zgjidhur edhe dilema pėr sa i pėrket trajnerit qė do tė pasojė Daliēin nė stolin e Dinamos. Ai do tė jetė Shkėlqim Muēa, njeriu mė i kuaotuar mė shumė pėr kėtė post menjėherė pas dorėheqjes sė kroatit. Drejtuesit dinamovitė kanė pritur vetėm dy ditė pėr ta bėrė zyrtar lajmin, megjithėse, sipas zėrave pranė klubit blu, gjithēka ishte vendosur mė parė. Daliēi u largua nga stoli i Dinamos pas dy humbjeve radhazi nė kampionat nė dy derbi, me Tiranėn dhe Partizanin, rezultate qė e larguan nga pretendimet serioze pėr titullin kampion. Pesidenti Sulaj e ka gjetur menjėherė zgjidhjen, duke emėruar njė njeri qė e njeh me rrėnjė dhe dhėmballė kampionatin shqiptar. Shkėlqim Muēa njihet si trajner i Tiranės, sidomos nė rastet e emergjencės, me tė cilėn ka fituar edhe tituj kampionė. Muēa dha dorėheqjen shumė kohė mė parė edhe nda detyra e Shefit tė klubit, pėr shkak tė pėrplasjeve tė interesave. Muēa ėshtė njeri i afėrt i njėrit prej donatorėve tė Tiranės, ndaj vendosi t’ia lėshonte vendin njė tjetėr pėrfaqėsuesi tė bashkisė, pikėrisht Eduard Gjinit. Prej Muēės presidenca e Dinamos kėrkon ringjitjen e shpejtė nė tabelė, pėr tė pretenduar deri nė fund trofetė sezonalė, kampionatin dhe Kupėn e Shqipėrisė. Aktualisht Dinamo renditet nė vendin tretė, me 9 pikė mė pak se Vllaznia.Burimi:Sporti Shqiptare