Gjashtė kėshilla pėr tė gjetur shpirtin binjak


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Gjashtė kėshilla pėr tė gjetur shpirtin binjak

  Receta Gatimi


  Nga ekspertėt e filozofisė orientale vijnė edhe gjashtė kėshilla pėr tė gjetur rrugėn e duhur nė kėrkim tė shpirtit binjak.

  Nė pėrfundim tė ditės keni menduar ndonjėherė pėr mėnyrėn se si zhvisheni? Se si i vendosni kėpucėt apo rrobat? Sipas principeve tė filozofisė orientale Zen ēdo gjė lidhet me mėnyrėn e thjesht se si silleni ēdo ēast tė ditės, kėto gjėra reflektojnė mbi veten tonė. Jeni tė lodhur nga situata jote prej beqari apo nuk doni mė tė pėrballoni tė njėjtat ēėshtje tė jetės suaj sentimentale? Ndoshta ėshtė koha tė mėsoni artin e tė rėnit nė dashuri dhe sekretet e tij.

  1. Keni parė me vėmendje rreth vetes
  Ėshtė i njohur fakti se pjesėn mė tė madhe tė ditės harxhojnė kohėn duke kėrkuar personin e zemrės kudo. Vėshtroni pėrreth dhe personat qė tė qėndrojnė afėr nė jetėn e pėrditshme. Njė shok, njė koleg mund tė jetė njė nga adhuruesit e tu dhe ti e ke pėrjashtuar nga tė qenit partner. Duhet t'i shihni gjėrat me njė kėndvėshtrim tjetėr dhe tė dashurin mund ta gjeni shumė afėr vetes.

  2. Nė dashuri duhet tė jeni vetvetja
  Shumė persona ankohen se nuk i do njeri. Arsyeja ėshtė e thjeshtė, janė tė zėna duke recituar njė rol, aq sa tė tjerėt nuk arrijnė t'i njohin nė tė vėrtetė. Duhet tė jeni tė lirshėm dhe vetvetja nė marrėdhėnien qė doni tė nisni. Pos merrni njė rol qė nuk ėshtė juaji. Lėreni veten tė lirshme pasi autenticiteti ju bėn tė ēmuar.

  3. Partnerin lėreni tė jetė "beqar"
  Njė nga pengesat kryesore nė dashuri ėshtė tendenca pėr tė
  "mbajtur" partnerin. Partnerėt prangosen me njėri-tjetrin duke mos e lėnė dashurinė e tyre tė rritet lirshėm dhe natyrshėm. Nėse dikur bėhet pjesė e jetės tėnde, jepi hapėsirė dhe lėre tė lirė. Duhet tė jeni tė lumtur pėr ēdo gjė qė tė dhuron, edhe nėse ėshtė pak. Nėse preferon tė dalė pėr njė kohė jashtė skene jepi mundėsinė ta bėjė, pa qenė shumė posesiv.

  4. Eliminoni mendjen
  Ka njerėz qė mendojnė se dashuria ėshtė e pamundur tė kėnaqė tė gjitha aspektet. E keni pyetur veten se cilat janė "gjėrat e duhura" pėr dashurinė. Bėni njė listė tė tillė dhe, pasi ta lexoni do tė vėreni se jeni kthyer nė njė njeri qė vetėm kėrkon tė marrė. Ndaj mundohuni ta lėshoni veten. Tė paktėn njė ditė provoni tė hiqni dorė nga kėrkesat e tua dhe shikoni se sa mirė jeni pa to. Duke vepruar nė tė njėjtėn mėnyrė pėr disa ditė me radhė do tė vini re se gjėrat qė i keni konsideruar si shumė tė rėndėsishme nuk janė aspak ashtu dhe se mund tė jetoni shumė mirė pa tė. Kėshtu do t'i jepni mė shumė hapėsirė vetes dhe partnerit tuaj, pa qenė shumė tendencioz.

  5. Zbulo zemėrgjerėsinė tėnde
  Tė japėsh dhe tė marrėsh ėshtė njė pikė e fortė e ēdo lidhjeje. Kur bie nė dashuri, kjo nuk ėshtė aspak problem. Jemi tė lumtur kur dhurojmė spontanisht dhe ēdo gjė. Mundohuni t'i dhuroni diēka qė ta ndryshojė rrjedhėn e ditės suaj tė zakonshme, pėr ta kthyer atė nė njė ditė tė veēantė. Pėrdorni fantazinė tuaj pėr tė bėrė ēdo ditė unike dhe tė vetme. Edhe nėse nuk merrni ndonjė gjė nė shkėmbim. Do tė ndjeheni tė lumtur qoftė edhe nėse merrni njė buzėqeshje apo njė puthje tė ngrohtė si shkėmbim tė dhuratės suaj. Por ju duhet tė jeni tė ndėrgjegjėsuar se, kur jepni diēka tė mos merrni asgjė nė kėmbim, qoftė edhe buzėqeshjen apo njė faleminderit. Jepni thjesht pėr kėnaqėsi, pa kėrkuar gjė nė kėmbim.

  6. Mėso tė jesh shoqe
  Shumė gra ankohen se janė vetėm, edhe kur kanė nė krah njė partner. Kjo ndodh pėr faktin e thjeshtė se nuk janė shoqe tė vetes sė tyre. Kushtojini kohė vėzhgimit tė vetes tėnde. Prano gjithēka tė personalitetit tėnd dhe mos e gjyko mė veten. Mundohu tė shohėsh ēfarė ndodh brenda teje. Duke mos qenė tė rreptė me veten, arrijmė tė kuptojmė se tė tjerėt tė duan pėr faktin e thjeshtė se si jeni realisht. Duke vlerėsuar veten, do tė arrini tė vlerėsoni edhe tė tjerėt.

  Harmonizimi i jetės seksuale
  Nuk ka asnjė dyshim qė ndryshimet nė sjelljen seksuale tė burrit dhe gruas kanė njė ndikim shumė tė madh nė marrėdhėniet intime tė ēiftit, dhe shpesh janė shkaku kryesor i disharmonisė mes tyre. Ndryshe, kjo gjendje apo sjellje njihet edhe me sintetizimin e pozicionit seksual mashkullor dhe femėror se "dashuria e burrit kalon nga ndjenjat fizike nė atė shpirtėrore dhe pėr femrėn nga ajo shpirtėrore nė atė fizike".

  E thėnė pak mė thjeshtė, burri mė parė dashuron dhe mė pas ndėrton njė botė ideale mbi kėtė dashuri, ndėrsa gruaja mė parė duhet fituar dhe bindur nė sferėn e saj emotive dhe racionale, qė mė pas tė arrish dashurinė fizike si njė rezultat i botės sė saj psikike. Tė burri, akti seksual ėshtė mė shumė i lidhur ngushtė me stimulin erotik, ndėrsa te gratė pėrfshin edhe mendjen, ndjenjat dhe motive tė tjera racionale. Tė gratė ajo lidhet me dėshirėn pėr tė kėnaqur partnerin dhe pėr t'i shprehur dashurinė e tyre.

  Gruaja normalisht e arrin orgazmėn pas, fillimit tė asaj tė mashkullit, por ka raste qė nuk e arrin. Ndėrkohė qė tė shumta janė ndryshimet e sjelljes seksuale tė meshkujve dhe femrave. Por nga se vijnė kėto ndryshime? Gjithēka lidhet me strukturėn e ndryshme fizike tė tė dy partnerėve. Testosteroni ėshtė faktori qė kushtėzon sjelljen erotike te mashkulli, por ende nuk ėshtė zbuluar se si ai ndikon nė sistemin nervor.

  Ndėrsa efekti erotik i hormoneve femėrore nė sistemin nervor ėshtė shumė i vogėl, megjithėse ėshtė verifikuar se niveli i erotizmit ėshtė mė i lartė nė disa periudha tė caktuara tė pėrqendrimit tė hormoneve nė gjak. Ndaj njė nga kėshillat mė tė mira pėr jetėn seksuale ėshtė harmonizimi i kėtyre aktiviteteve, atė pėrshpejtues te meshkujt dhe ngadalėsues tė femrat. Partnerėt qė deri mė sot janė ankuar pėr njė veēanti qė po u ndodh gjithnjė edhe mė shumė, duke mos arritur tė kulmin e kėnaqėsisė, duket tė kuptojnė se ėshtė diēka qė u ndodh tė gjithėve dhe ėshtė normale, pasi lidhet me ndryshimet strukturore dhe fiziologjike tė partnerėve.

  Kalimi i kėsaj vėshtirėsie ėshtė e detyrė e mashkullit, qė ka mundėsi, sigurisht, brenda disa kufizimeve, tė ngadalėsojė impulset e tij seksuale. Meshkujt duhet tė kenė gjithnjė parasysh se dėshira te gratė duhet tė provokohet, pėrmes njė ambienti tė ngrohtė, ledhatimeve dhe dashurie. Por sigurisht qė, edhe gruaja duhet tė jetė e gatshme pėr tė kaluar kėtė pengesė. Gjetja e harmonisė nuk mund tė realizohet vetėm nga njė partner, por falė dėshirės sė mirė nga tė dy partnerėt.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  keshilla te vlefshme, por jo te gjithe pranojne t'i zbatojne......
  nqs ndiqen, eshte e sigurte qe partneret lidhen me
  teper me njeri-tjetrin

 3. #3
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Shpirti binjak nuk gjendet me keshilla....dhe nuk egziston shpirt binjak....por nje gjysem tjeter per te plotesuar gjysmen tende...per te te bere nje krijes te vetme....

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  Shpirti binjak nuk gjendet me keshilla....dhe nuk egziston shpirt binjak....por nje gjysem tjeter per te plotesuar gjysmen tende...per te te bere nje krijes te vetme....
  kur thuhet shpirti binjak , sthuhet per ne kuptimin e par , se dihet qe nuk egziston.....
  behet fjal thjesht per partnerin e pershtatshem.....
  megjithse un jam me iden qe per kto gjera nuk ke pse te pergatitesh , as te kerkosh....jeta ti sjell vet ne momentin dhe menyren e duhur...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ne shitje Bugatti i gjetur ne fund te liqenit
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-01-2010, 03:02 PM
 2. Kam Harrua Paswordin e Pc,Si te Veproj Per Ta Gjetur?
  Nga edli nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-12-2009, 02:43 PM
 3. Fjale dhe histori qe e ndihmojne shpirtin tuaj.
  Nga EMAUS nė forum Komuniteti i krishterė
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 05-11-2009, 02:00 PM
 4. Demontojnė aeroplanin pėr ta gjetur celularin
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 11:14 AM
 5. Lakuriq per te gjetur sponsor
  Nga ReniX nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-05-2008, 09:53 AM