Ditė pas dite e muaj pas muaji atdhedashuria ime pėr shtetin tim sa vije e rritet tani e kuptoi se ēfarė do tė thotė tė kesh shtet dhe tė jesh shtetas i vendit pėr tė cilin shumė breza dhanė jetėn dhe kontributin e tyre.

Sė bashku me Kosovėn edhe unė po rritem dhe po e kuptoi ēdo ditė e mė tepėr rėndėsinė qė ka shteti pėr ne. Njė vit pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės gjėrat kanė filluar tė lėvizin pėr sė mbari edhe pse me hapa tė ngadalshėm por gėzon fakti se vendi ynė ėshtė njohur nga shtetet mė tė fuqishme dhe mė me ndikim nė politikėn dhe ekonominė botėrore. Pėr mua dhe tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė 17 Shkurti 2008 nė mendjet dhe zemrat tona do tė jetė dita kur ne jemi tani vėrtetė tė lirė, tani lotėt nė sytė tanė mė nuk janė lot pikėllimi por lot gėzimi pasi shteti ynė tashmė ėshtė nė jetė.

Unė qė tashmė jam shtetas i Republikės sė Kosovės ndjehem i lumtur qė pata fatin mė tė madh gjatė jetės sime qė ta gėzojė Pavarėsinė e vendit-atdheut tim tė dashur Kosovės e cila tashmė ka njė status dhe tretman krejtėsisht tjetėr nė botė pasi ėshtė shtet i pavarur dhe sovran, tani ne i kemi edhe simbolet tona shtetėrore por nė asnjė ēast nuk harrojmė dhe largojmė nga mendjet dhe zemrat tona flamurin kuq e zi me tė cilin jemi rritur dhe edukuar.

Nė kėtė ditėlindje tė parė tė shteti tonė u jemi mirėnjohės familjeve tė dėshmorėve tė lirisė, familjeve tė tė zhdukurve, fėmijėve bonjak, nėnave, grave dhe baballarėve tė atdhetarėve dhe heronjve tanė gjithėkombėtar, familjeve tė komandantėve tė UĒK-sė, veēanėrisht familjes sė madhe tė Komandantit tonė legjendar Adem Jashari, familjes sė ish-Presidentit Ibrahim Rugova, dhe tė gjithė atyre qė dhanė jetėn dhe kontribuuan pėr kėtė qė sot ne po e gėzojmė.

Bota e qytetėruar tani ėshtė e bindur se Pavarėsia e vendit tonė ka sjellė paqe dhe stabilitet nė kėto hapėsira. Atmosfera festive pėr nderė tė kėsaj dite nė gjithė Kosovėn ka filluar tė jehojė, Institucionet, rrugėt dhe sheshet e qyteteve tona janė stolisur me flamuj si dhe me urime tė ndryshme, rreth 450 mijė nxėnės tė shkollave fillore dhe tė mesme tė Kosovės po e presim me padurim ditėn e martė tė 17 shkurtit 2009 pėr tė defiluar me “Pelerinėn Festive” e cila mban flamurin e Republikės sė Kosovės dhe mbishkrimin urime 1 Vjetori i Pavarėsisė.