Kosova sot shėnon njėvjetorin e shpalljes sė pavarėsisė. Defilimi i nxėnėsve nėpėr rrugėt e qyteteve tė Kosovės, koncertet, fishekzjarrėt dhe njė mbledhje solemne e Kuvendit tė Kosovės, ėshtė pėrmbajtja e programit festiv pėr Ditėn e Pavarėsisė, bartėse e tė cilit janė Qeveria e Kosovės bashkėrisht me Kuvendin dhe me Presidencėn.

Aktivitetet pėr shėnimin e njėvjetorit tė pavarėsisė do tė fillojnė nė orėn 11:00, me njė mbledhje solemne tė Kuvendit tė Republikės, ku do t’i adresohen Kuvendit dhe qytetarėve, presidenti, kryeministri, edhe kryeparlamentari.

Po sot do tė mbahet njė defilim pėr nxėnėsit dhe pėr tė gjithė qytetarėt, qė ėshtė titulluar “Ecja nė pavarėsi”. Nė orėn 18:00 ndėrkaq, do tė jetė koncerti i Filarmonisė sė Republikės sė Kosovės, qė mbahet nėn patronazhin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės; nė orėn 21:00 do tė jetė njė koncert madhėshtor nė Prishtinė, dhe nė qytete tjera tė Kosovės; nė orėn 22:00 ėshtė paraparė ndezja e fishekzjarrėve nė Prishtinė, por edhe nė tė gjitha qytetet e Republikės sė Kosovės.

Lidertė institucionalė kanė bėrė tė ditur se Policia e Kosovės, nė bashkėpunim me EULEX-in dhe KFOR-in, do tė garantojnė ambient tė sigurt pėr tė gjithė banorėt e Kosovės – ndėrsa nė veri tė vendit ėshtė paralajmėruar ardhja e deputetėve serbė nga Beogradi, tė cilėt kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės.

Njė vit pas, Kosova ėshtė njohur nga 54 shtete tė botės, duke pėrfshirė SHBA-tė, Britaninė e Madhe, Francėn, Gjermaninė, Italinė, Japoninė, Kanadanė, si dhe shtete tė vogla si Samoa, Belizeja, Nauru e Mikronezia.

Letėr urimi me rastin e njėvjetorit tė pavarėsisė sė Kosovės kanė dėrguar presidenti i SHBA-ve, Barack Obama, Lartmadhėria e Saj Mbretėresha Elizabeta II, presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi, presidenti i Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski, presidenti i Konfederatės Zvicerane, Hans-Rudolf Merz, guvernatorja e pėrgjithshme e Komonuelthit Australisė, Quentin Bryce etj.

Burimi:Telegrafi