Receta Gatimi

10 gjerat qe duhet te beni pasi keni bler nje kompjuter te ri!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Ide 10 gjerat qe duhet te beni pasi keni bler nje kompjuter te ri!  Hapat me poshte jane teper te nevojshem pasi te keni blere nje kompjuter te ri dhe gjeja e pare qe ju duhet te beni padyshim eshte venia ne pune dhe verifikoni se te gjitha aparaturat punojne siē duhet.


  1. Hiqni te gjithe programet Trial qe gjenden ne komputerin tuaj. Programe qe jane vetem ne prove dhe perdoren vetem per nje numer te ditesh te limituar.

  2. Instaloni nje antivirus (falas apo me pagese) dhe beni azhornimet e duhura. Me siguri kompjuterit eshte bashkangjitur nje antivirus disaditoresh. Nqs keni vendos ta mbani (ju duhet te blinj nje ēeles) azhornoheni pa e hequr.

  3. Azhornoni sistemin tuaj operativ per te korigjuar gabimet e mundshme.

  4. Shkarkoni Firefox (shfletues) nga Interneti, teper i sigurte dhe i shpejte.

  5. Instaloni flash player, adobe acrobat reader, QuickTime plugin per Firefox. Firefox ju lajmeron nqs ka ndonje plugin media qe nevojitet per te pare materialet ne faqe, pra mund te behen automatikisht per kete program.

  6. Fshini lidhjet e teperta nga ekrani juaj. Pershembull ai i "Internet Explorer", programet qe ju hoqet etj.

  7. Instaloni paketen per zyre. Openoffice (falas) ose Windows Office 2007 (me pages). Me keto mund te shkruani nje leter, te krijoni nje prezantim apo te perdorni per llogaritje te ndryshme.

  8. Instaloni programe te ndryshme sigurie si dhe pastrues. Firewall, Ccleaner, spybot search and destroy etj. Ka shume versione falas per ēdo nga llojet.

  9. Instaloni programe te ndryshme argetimi, si lojra, mesazher (messenger), google earth etj. Instaloni programet qe ju duhen per punen tuaj, por me pare verifikoni kompatibilitetin e sistemit.

  10. Lidhuni me Internetin, vizitoni http://www.lirenti.com dhe mund te postoni pyetjen tuaj apo nje falenderim per keto informacione. Gjithashtu mund te eksploroni te gjitha hapsirat ne kete faqe.

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Ke harruar tė shtosh se duhet edhe JAVA njė program shumė i rėndėsishėm.
  ns

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e rrugaci i vogel
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  166
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Rrofsh per keshillat teper interesante do ti provoj patjeter disa prej tyre.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Gjeja e pare qe beni pasi ndizni kompjterin?
  Nga ReniX nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 16-05-2013, 08:25 PM
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-10-2012, 05:26 PM
 3. 10 gjerat qe duhet te beni para se te....
  Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-05-2012, 08:02 PM
 4. Gjėrat qė duhet t’i keni pėr kėtė verė
  Nga vaaldr1n nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 06:52 PM
 5. Gjėrat tė cilat nuk duhet t’i bėni nė punė
  Nga gjendar nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-03-2011, 06:27 PM

Etiketat pėr kėtė Temė