Ja si pėrgjohen shqiptarėt

Telefonat e shqiptarėve janė nėn pėrgjimin dhe vėzhgimin e strukturave tė shėrbimit informativ. Pėrgjime realizohet me aparutara moderne dhe nė studio profesionale. Kėrkesa pėr blerjen e aparaturės me njė vlerė prej rreth njė milion dollarėsh, erdhi qė nė kohėn e qeverisė Meta, dhe mė pas fondi u vu nė dispozicion nga qeveria Nano.
Aparatura erdhi pa shumė bujė dhe u instalua nė zyrat e SHISH-it nė Tiranė. Pėrgjimet telefonike kryehen nga specialistė tė SHISH dhe mė pas transkriptohen tė gjithė tabulatėt. Transkriptimi firmoset nga oficeri pėrkatės i informacionit dhe ruhet nė dosje te veēantė. Pėrgjimi i telefonave kryhet me pajisjen e ree cila nė tė njėjtėn kohė mund tė pėrgjojė 36 telefonata por edhe me mundėsinė e shtimit tė tyre. Pėrveē pėrgjimeve manuale, tė cilat realizohen duke futur numrin e telefonit tė personit qė do tė pėrgjohet ka mundėsi edhe tė njė pėrgjimi automatik, qė kryehet nėpėrmjet fjalėve kyēe.

Nė pėrgjimin automatik, aparatura e pėrgjimit merr fjalėt qė mendohet se do tė pėrdoren nga bashkėbiseduesit. Fjalė tė tilla mund tė jenė, drogė, armė, mall, lekė e tė tjera. Nė kohėn qė aparatura kap njė fjalė tė tillė, atėherė nis automatikisht regjistrimin e bisedės duke bėrė qė tė merret vesh biseda nė fjalė. Mė pas bėhet transkriptimi i tabulatėve dhe arkivimi i tyre nė dosjet e SHISH-it. Aparatura ėshtė e njė cilėsie mjaft tė lartė dhe regjistron nė mėnyrė tė pandėrprerė. Skedat e aparaturas mund tė regjistrojnė biseda deri nė 9 orė dhe tė rezervojnė bisedat tė pavarura nga gjėra tjetra.

Strukturat e SHISH-it pėrgjojnė nė njė masė tė gjerė telefonat e shqiptarėve, dhe bėjnė qė tė mos ketė asnjė mundėsi qė tė arrish tė perceptosh se je duke u pėrgjuar. Pėrplasja Pėrgjimet telefonike kanė krijuar edhe njė pėrplasje mes strukturave tė Prokurorisė dhe Shėrbimit Informativ Shtetėror. SHISH ka kėrkuar qė tė ketė pavarėsi pėr tė pėrgjuar telefonatat, kjo kur ka tė dhėna pėr persona tė caktuar se kanė aktivitete apo probleme tė ndryshme me ligjin. Sot, pėrgjimi i telefonatave duhet tė kryhet vetėm me njė urdhėr apo me miratimin e Prokurorisė qė ėshtė duke hetuar ēėshtjen me tė cilėn lidhet personi nėn pėrgjim.

Nė tė kundėrt askush nuk ka tė drejtė tė pėrgjojė. SHISH ka kėrkuar qė tė mos marrė leje nė prokurori pėr tė pėrgjuar telefonat, por tė vijė nė ndihmė tė organit tė akuzės duke paraqitur prova shtesė. Mirėpo pėrplasja ėshtė e madhe dhe prokuroria nuk ka pranuar qė pėrgjimi tė bėhet pa aprovimin e saj. Nė kushte tė tilla, ėshtė kėrkuar qė tė ndryshohet paketa ligjore qė lidhet me pėrgjimin.

Nė kushte tė tilla, shumė pėrgjime tė kryra nga SHISH, qė mund tė fajėsonin persona apo grupe tė ndryshme kriminale, kanė dėshtuar nė gjyq pėr faktin se nuk ka patur njė urdhėr apo kėrkesė nga prokuroria qė tė pėrgjohen persoa tė ndryshėm. Ana ligjore ka bėrė qė shumė shpesh tė dėshtojnė prova tė tilla, qė mund tė fajėsonin tė pandehurit. Nė kushte tė tilla, gjyqet kanė dėshtuar vetėm pėr shkresėn e prokurorisė qė mungonte nė dosjet pėrkatėse. Tashmė SHISH po kėrkon ndryshimin e ligjit, edhe pse ka kohė qė shqiptarėt pėrgjohen por nuk mund tė jenė tė gjithė nė dorė tė gjykatės nė rastet kryerjes sė njė krimi qė zbulohet nėpėrmjet telefonatave tė ndryshme.

Sot.