A mund tė ndryshohet njė burrė?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  A mund tė ndryshohet njė burrė?

  Receta Gatimi  Rrumbulloni kėndet, eliminoni defektet, pėrshtatni disa sjellje... ai mund tė jetė i pėrkryer.

  Mision i mundur? Po. Me kusht qė tė ndiqni disa rregulla

  Jeni kokė e kėmbė tė dashuruara. Por ndonjėherė ai ju duket njė tip shumė shtėpiak. Ose, kur i flisni, nuk e ka shumė mendjen.

  Si tė thuash: shumė kėshtu dhe jo aq shumė ashtu. Por do arrini ta ndryshoni, pėr kėtė jeni tė sigurta.

  Kjo ėshtė normale: dėshira pėr ta shtyrė partnerin tė pėrmirėsohet ėshtė tipike femėrore. “Ky rol ėshtė rrėnjosur nė ndėrgjegjen kolektive”, shpjegojnė psikiatrit. “Dhe nė njė plan mė personal, shpesh, gruaja shfaqet si e aftė tė menaxhojė jetėn nė ēift dhe familjen”. Pėr tė arritur kėtė objektiv, gruaja ėshtė e gatshme tė bėhet copė e ēikė. “Njė burrė i zhgėnjyer nga gruaja e vet, “mendohet pak mbi kėtė gjė” dhe mė vonė largohet nga ajo, duke kėrkuar diku tjetėr njė formė kompensimi”, bėjnė tė ditur disa filozofė.

  “Gratė, nė tė kundėrt, i pėrballojnė problemet dhe pėrpiqen t’i korrigjojnė defektet qė e bėjnė mė pak joshės burrin qė duan”. Nė fillim shkon ēdo gjė mirė. “Tė biesh nė dashuri do tė thotė tė krijosh iluzione, thonė psikiatrit dhe terapistėt e ēifteve, njė iluzion i shėndoshė ama, pa tė cilin nuk do kishte as tėrheqje. Por shpesh, disa aspekte tė vlerėsuara nė fillim pėrfundojnė duke mos tė tė pėlqyer mė, kur jeta dhe rutina e bėjnė tė zakonshėm imazhin e tij, deri nė atė kohė, tė mitizuar”. Shembull: ambicia shihet si karrierizėm, sensi i humorit kthehet nė njė bezdisje dhe dinamizmi nė pamundėsinė acaruese pėr ta parė tė rrijė i qetė. Pra, ajo qė dikur tė dukej interesante, sot tė lodh.

  Ėshtė e vėrtetė qė tė thėrrasėsh nė gjyq njė anė tė karakterit, do tė thotė tė vėsh nė rrezik konceptin e dashurisė ideale, qė pėrfshin dhe pranimin e plotė tė njeriut qė do. Pra, tė rrezikosh qė ai tė tė kthejė shpinėn. Prandaj preferon tė shpresosh se vetė dashuria do t’i rregullojė gjėrat, por butėsisht. Njė shpresė e vakėt, qė rrallė gjen mbėshtetje nė realitet. Dėshirat e subkoshiencės ngelen kartė e djegur. Duhet kaluar nė fazėn e veprimit.

  Po kujdes: duhet reaguar atėherė kur je e bindur se marrėdhėnia juaj ėshtė solide, qė partneri ėshtė aq i mėsuar me ty sa tė pranojė kritikat.


  Tė dish t’i prezantosh kėrkesat

  Tė flasėsh mund tė kthehet edhe nė njė manovėr shumė tė guximshme. “Burrat, ish-djem tė mėsuar t’u plotėsohen tė gjitha dėshirat, e kanė tė vėshtirė tė pranojnė se po u vihet nė diskutim mendimi”, nėnvizojnė psikiatrit. “Pėr t’u bėrė autonomė, u ėshtė dashur tė luftojnė ndaj dashurisė ndėrhyrėse tė nėnės dhe ja ku jeni tani ju, vullneti tjetėr femėror qė kėrkon t’i mėsojė njė kod tė dhėnė sjelljeje, me tė cilėn atij i duhet tė merret. Dhe ėshtė normale tė marrin zjarr konflikte”. Sidomos po t’i merrni gjėrat me inat. “Kėrkesat pėr tė ndryshuar nuk pranohen lehtė. Forma qė zgjedh pastaj, mund tė duket si fajėsim, dhe pse nuk duam”, thonė psikiatrit. “Kush merr njė vėrejtje, mund tė bėhet shumė i ndjeshėm pėrballė teknikave tė njėjta qė pėrdornin prindėrit dhe tė rigjendet nė pozicionin e njė fėmije”.

  Sipas specialistėve ekziston njė mėnyrė atėrore fajėsimi: “Ti nuk i bėn detyrat qė merr pėrsipėr!”; njė mėmėsore: “Po tė mė doje, nuk do silleshe kėshtu...”; njė vėllazėrore: “Nuk bėn asnjė pėrpjekje pėr t’u kujdesur pėr shtėpinė dhe fėmijėt. Nuk mė ndihmon fare”. Pėr t’u mbrojtur, burri kundėrsulmon dhe nis njė betejė e vėrtetė: hakmarrje tė vogla, turinj tė varur. Njė rreth vicioz. Plotėsisht i mjaftueshėm pėr tė shkatėrruar ditėt.


  Mos e konsidero njė ēėshtje pushteti

  Tė bisedosh? Sipas psikiatėrve, nuk ėshtė ky shėruesi i tė gjitha tė kėqijave, sepse dialogu sjell njė pėrballje tė partnerėve, nė tė cilėn zemėrata mund tė ngjitet nė qiell. Nėse duam qė tjetri tė na dėgjojė dhe tė na kuptojė, mė mirė tė reflektojmė mė parė. “Ndonjėherė ndonjė email i shkruar me humor ose ndonjė gjest zhdramatizues e sjell si duhet njė kėrkesė”, tregojnė specialistėt. Pėr shembull, nėse ti je e lodhur nga rrėmuja qė ai bėn nė tualet, mund tė shkrepėsh disa foto nga peshqirėt dhe shampot e ngatėrruara pasi ai del nga tualeti pėr disa ditė me radhė, mund t’i montosh nė kompjuter e t’ia nisėsh me email si njė film tė frikshėm vizatimor. Kjo do mirėpritet e me siguri ndonjė efekt do ketė.

  Po mirė qė mund tė pėrdorim kėto taktika pėr t’i ndryshuar sjelljet, po nėse do donim tė vinim nė diskutim bindjet politike ose pikėpamjen e tij pėr botėn, pėr ne shumė materialiste? “Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė vija ndarėse”, saktėsojnė filozofėt. “Kėtė ndryshim ti e do pėr veten tėnde apo pėr tė pėrfituar ēifti? Bėhet fjalė pėr tė ushtruar pushtet? Pėr ta rimodeluar partnerin sipas imazhit tėnd? Gjurmėt e lėna nga dashuritė e mėparshme tė shpėrthejnė xhelozinė? Tė gjitha arsye shumė tė gabuara qė tė shtyjnė ta manipulosh tjetrin ose tė pėrēmosh atė qė ėshtė”.

  Qė tė pranojė pėrpjekjet tona, ėshtė e nevojshme qė dhe ai tė gjejė njė pėrfitim pėr rritjen e tij ose pėr ēiftin. Njė jehonė qė delikatesa dhe ėmbėlsia mund ta sigurojnė.


  Po si t’i menaxhojmė motivet tona kur ato janė “perverse”

  “Ndryshimet qė dėshirojmė t’u bėjmė njerėzve qė duam, ndonjėherė fshehin mungesat qė kemi”, thonė psikiatrit. “Nė rast se shohim qė njė veprim i partnerit provokon njė mbyllje ose njė reagim tė skajshėm, duhet tė shkojmė nė rrėnjėt e kėsaj, qė mund tė jenė nė fėmijėrinė tonė ose nė pėrvojat e mėparshme sentimentale. Kjo ndihmon tė kuptosh pse disa sjellje tė partnerit bėjnė tė shpėrthejnė kujtime tė dhimbshme apo emocione tė forta.

  Po ta shohim me sy mirėkuptues veten kur kemi qenė fėmijė, do na bėnte tė mos kėrkonim nga partneri tė vendoste rregull nė tė shkuarėn tonė apo t’i bėnim tė provonte atė qė kemi pėrjetuar. Ngadalė pjesa e tepėrt e pengjeve tona do priret tė zvogėlohet dhe ne do jemi tė gatshme tė braktisim kritikat ose, pėrkundrazi, tė pėrshtatim kritika konstruktive. Ulėrima: “Pėr ty nuk ekzistoj!” mund tė zbutet duke thėnė: nuk mė pėlqen kur nuk mė puth kur vij nė shtėpi... apo kur nuk flasim gjatė darkės”.

  Mos u jep shumė rėndėsi veprimeve

  Siē na e bėjnė tė ditur psikoterapeutė dhe filozofė, pėrveē ankesave pėr mosndarjen e pėrgjegjėsive shtėpiake dhe tė rritjes sė fėmijėve, kėrkesat mė tė zakonshme janė nė drejtim tė dashurisė dhe identitetit: “Nuk mė thua sa mė do; nuk e di sa vlej”. Kjo, siē thonė specialistėt, ėshtė e justifikuar. Shumė burra, zakonisht, e quajnė tė mirėqenė dashurinė e tyre e i vlerėsojnė si pak mashkullorė gjestet qė shfaqin afeksion, ndėrsa gratė, nga ana e tyre, e mbivlerėsojnė rėndėsinė e simboleve.

  Sekreti qėndron nė bindjen se ndryshimet mund tė bėhen vullnetarisht. Do duhet njė proces i gjatė, nė tė cilin dy protagonistėt do vendosin tė angazhohen dhe tė investojnė energji. Pra, nėse jeni tė lodhura nga njė burrė qė ėshtė pak i pranishėm, mund tė nisni t’i vini nė vend gjėrat duke pyetur: “Ēfarė mund tė bėjmė qė tė shihemi mė shpesh e mė mirė?”, nė vend qė tė mjaftohemi duke thirrur: “Punon shumė dhe kur je nė shtėpi; je gjithmonė i ngjitur para televizorit”. Do vini nė dukje atė qė mund tė bėni mė mirė dhe tė sillni propozime konkrete. Secili mund t’u japė kėshtu peshėn e duhur gjesteve tė vogla, tė nėnvlerėsuara mė parė, duke marrė dhe njė shtysė inkurajuese.

  Lėshime, kompromise, durim... Po tė duam tė dalim fitimtare, duhet tė boshatisim fushėn nga siguria klasike: “Unė jam e pėrkryer; ai e ka gabim”. “Ēifti bashkėkohor, mbėshtetur nė reciprocitet dhe fluiditetin e roleve, shtyn mashkullin dhe femrėn tė pėrmirėsohen vazhdimisht”, thonė psikiatrit.

  Do ishte vėrtet mėkat pra, tė pėrfundohej njė lidhje, kur zgjidhjen e ka nė dorė gjithsecili, madje... nė zemėr.


  Somario

  Nėse duam qė tjetri tė na dėgjojė dhe tė na kuptojė, mė mirė tė reflektojmė mė parė.Ēiftet e sotėm, tė mbėshtetur nė fluiditetin e roleve, pėrmirėsohen gjithmonė.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  13
  Me ndihmen e nje femre, burrat mund te ndryshojne shume aspekte te tyre!!

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e zbulusja
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Postime
  58
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Po mund te ndryshoj

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  13
  po te jetoj ne nje ambient dhe me njerez te emancipuar sigurisht qe ndryshon ! por po ndenji me injorante si vetja e vete nuk ndryshon kurre !

 5. #5
  i/e rregjistruar Maska e bujarkaleshi
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Postime
  6
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  po ndryshon shume

 6. #6
  i/e rregjistruar Maska e evainf
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Postime
  5
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  a mund te ndryshoj nje burre? ASNJEHERE.

 7. #7
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Po mund te ndryshoj....

  nje burre eshte si nje femije ndonjehere...ka nevoj per perkujdesie...per dashuri...por mbi te gjitha ka nevoj ta besh te ndihet ndryshe me ty...

  te jete ai qe eshte...pa u dashur te perpiqet te jete dikush tjeter....te zhveshi ato komplekset qe e bllokojne ndonjehere....e me nje femer te mire...te dashur...e te perkushtuar....ai ringjallet me nje tjeter jete....hap krahet drejt universit dhe lirise...dashurise se perjetshme!.....

  sepse ne fund te fundit...jo vetem femra eshte ajo qe ka nevoj per perkujdesje...edhe mashkullit i duhen sa dhe ajri qe merr frym keto...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Te Dielen Date 25 do te ndryshohet Ora
  Nga Al Capone nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 28-03-2012, 03:06 PM
 2. Si mund ta njohėsh njė burrė nga shtrėngimi i dorės?
  Nga vaaldr1n nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-02-2012, 10:36 AM
 3. Kompania e rrallė me 1 burrė dhe 89 gra
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 24-02-2011, 07:55 PM
 4. Windows 7: Ja si ndryshohet butoni i fikjes
  Nga ReniX nė forum Microsoft Windows
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2010, 06:01 PM
 5. Ndryshohet kalendari, me rregullore “fiton” Tirana
  Nga Kliton nė forum Sporti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 01:22 PM