Njė ēift afrikanojugor pėrshkon 170 kilometra ...me njė kobra nė makinė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Njė ēift afrikanojugor pėrshkon 170 kilometra ...me njė kobra nė makinė

  Receta Gatimi


  Njė ēift afrikanojugor pėrshkoi 170 kilometra nėn shoqėrinė e njė kobre helmuese, qė ishte ngjitur nė makinėn e tij gjatė njė qėndrimi nė parkun e famshėm natyror Kruger, njoftoi sot gazeta "Beeld".

  Pasi ishte larguar nga ky rezervat kafshėsh nė lindje tė Afrikės sė Jugut, Gordon Parratt ndjeu diēka nė kėmbė. Njė insekt, mendoi fillimisht ai duke e pastruar pa i dhėnė rėndėsi me pjesėn e pasme tė dorės, kur mė pas zbuloi se bėhej fjalė pėr kėtė lloj gjarpėri shumė helmues, 85 centimetra tė gjatė.
  "Pėr fat tė mirė, nuk jam njeri qė frikėsohem lehtė", tregoi Parratt, 69 vjeē.

  Ēifti nga Pretoria ndaloi disa herė gjatė rrugės sė kthimit pėr ta dėbuar pasagjerin klandestin. Mė kot, kobra nuk gjendej lehtė. Ata arritėn ta gjejnė kur ai ishte mbėshtjellė rreth njėrės kėmbė tė shoferit.
  "Koka e tij arrinte deri tek gjuri im!, kujton Gordon Parrat, tė cilit mė nė fund iu desh t'i telefononte njė profesionisti pėr tė shpėtuar nga kobra helmuese, mjaft i pėrhapur nė Mozambikun fqinj.

  Sipas drejtorisė sė parkut Kruger, "kjo ngjarje ėshtė e pazakontė! Kjo lloj kobre ėshtė "jashtėzakonisht helmuese", ai e fut helmin nėpėrmjet kafshimit ose duke e hedhur atė nga njė largėsi qė mund tė arrijė deri nė pesė metra, shton zėdhėnėsi i rezervatit, Raymond Travers.
  "Ėshtė njė kafshė shumė e rrezikshme. Ai mund tė bėhet agresiv!, thekson Travers, i cili foli nė telefon me AFP-nė.

  Parku Kruger, mė i madhi dhe mė i vjetri nė Afrikėn e Jugut, tėrheq ēdo vit 1,3 milionė vizitorė tė cilėt kanė dėshirė tė shohin "Big five" (elefantėt, buajtė, leopardėt, luanėt dhe rinocerontėt) nė ambjentet origjinale tė parkut

  Burimi: ShtypiDites

 2. #2
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Paskan pasur vertet fat keto ...

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Me verte qe paska pasur fat te madh,si se paska picku

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Komunikimi ne cift
  Nga kuklla nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 02-02-2013, 05:54 PM
 2. Hidhet nga 22 kilometra lartėsi
  Nga Erdi nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-03-2012, 11:04 AM
 3. VW L1: Njė litėr karburant nė njėqind kilometra
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-08-2010, 05:21 PM
 4. Vozit mė shpejt se 245 kilometra nė orė nė autostradė
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-08-2009, 05:44 PM
 5. Radha nė Kapshticė shkon nė 5 kilometra
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-12-2007, 05:00 PM