Banka Botėrore thotė se ekonomia botėrore mund tė tkurret nė vitin 2009, pėr herė tė parė qė pas Luftės sė Dytė Botėrore. Tregjet e aksioneve thuajse ēdo ditė mbyllen me humbje.

Nė njė studim tė publikuar tė dielėn, Banka thotė po ashtu se pritet qė tregtia botėrore tė pakėsohet mė tepėr se asnjėherė nė 80 vjetėt e fundit dhe humbjet mė tė mėdha do t’i pėsojė nė Azi.

Nė raportin e Bankės thuhet se kriza financiare globale do tė krijojė njė mungesė financimesh prej shumė miliarda dollarėsh pėr tė varfrit dhe vendet nė zhvillim.

Banka thotė se vetėm njė nė 4 vende nė zhvillim do tė jetė nė gjendje ta lehtėsojė ndikimin e rėnies ekonomike pėrmes krijimit tė vendeve tė punės.

Sipas Bankės Botėrore, prodhimi global industrial mund tė jetė 15 pėr qind mė i vogėl nė vitin 2009 se sa nė vitin 2008.

Presidenti i Bankės Botėrore, Robert B. Zoellick bėri thirrje pėr investime pėr krijimin e vendeve tė punės dhe pėr tė shmangur trazirat sociale dhe politike nė vende tė ndryshme.

Banka thotė se vendet nė zhvillimin ndeshen me njė pakėsim tė financimeve prej 200 deri nė 700 miliardė dollarėsh, sepse udhėheqėsit e biznesit po i shmangin tregjet e reja qė po fuqizohen.

Vendet nė zhvillim, qė ende mund tė kenė kontakte me tregjet financiare do tė ndeshen me kosto mė tė madhe nė marrjen e huave, qė sjell njė rritje mė tė ngadalshme ekonomike.
Justin Lin, krye-ekonomisti i Bankės Botėrore, i bėri thirrje vendeve tė zhvilluara t’i shpenzojnė njė pjesė tė fondeve tė tyre tė stimujve nė vendet mė tė varfra, ku do tė kishin rezultat pėr tė nxitur rritjen e kėrkesės.

Ndėrsa Laėrence Summers, kėshilltari kryesor ekonomik i presidentit Obama, nė njė intervistė tė publikuar sot nė gazetėn “Financial Times”, i bėn thirrje udhėheqėsve botėrorė tė hedhin mė tepėr para nė ekonominė botėrore, pėr tė nxitur rritjen e kėrkesės dhe pėr nxjerrjen e botės nga recesioni.