Murat Jashari, pėrfaqėsues i familjes Jashari nga Prekazi, nė njė intervistė pėr Bota Sot ka bėrė tė ditur ndėr tė tjera se, i biri i komandantit legjendar Adem Jashari, Lulėzimi, tash pėr tash nuk ėshtė pėrfshirė nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės.
Duke folur nė pjesėn e fundit tė kėsaj interviste nė vazhdime, Murati ka shpjeguar se burimet e tė ardhurave tė familjes Jashari janė kryekėput burime familjare.

"Janė burime tėrėsisht familjare. Pushteti qendror nuk ka nxjerrė ndonjė ligj pėr kėtė ēėshtje, kurse ai lokal paguan 500-700 € nė emėr tė shpenzimeve qė bėhet pėr delegacione tė ndryshme. Asgjė nuk ėshtė rregulluar ligjėrisht. Babai im ėshtė nė parapension dhe Bekimi nė Aeroport… Lulėzimi deri tash ka qenė nė TMK…", ka thėnė ai.

I pyetur ndėrkaq se ku ėshtė Lulėzimi tash, Murat Jashari ka thėnė: "Pėr momentin Luli ėshtė pa punė, respektivisht nuk ėshtė inkuadruar nė FSK…"

Nė insistimin e gazetarit pėr tė treguar nėse nuk ka dashur apo nuk ėshtė zgjedhur nė FSK Lulėzimi, Murati ėshtė pėrgjigjur: "Ėshtė njė problem qė nuk dihet ende se ē`ka ndodhur. Kishte disa bisedime ditėve tė fundit, nuk e di si do tė jetė nesėr".

Nė pyetjen se a do tė thotė kjo se, edhe pėr djalin e Adem Jasharit ka dilema se mund tė jetė nė atė ushtri apo jo!!? Murat Jashari ėshtė shprehur: "Mund tė thuhet kėshtu".

Ndėrkaq pėr vetvete, Murati ka thėnė se ai personalisht pėrfaqėson familjen, kryesisht kryen punėt e shtėpisė, pret delegacionet prej mė tė ndryshme… dhe vazhdon me doktoraturėn.

I pyetur ndėrkaq, nėse ka tė ardhura, Murat Jashari ėshtė pėrgjigjur: "Tė ardhura nuk kam. Babai investon ende nė mua... E falėnderoj. Ndonėse nuk e ndiej veten mirė, pasi jam edhe baba i tre fėmijėve. Le tė shohim si do tė jetė e ardhmja. Ardhtė si shpirti Juaj!".